Köln İQRA İslami İlimler Okulu Giriş Sınavı Yapıldı..!

Eğitime turizm molasının verildiği Türkiye’nin aksine Almanya’daki gurbetcilerimiz hem resmi eğitimde, hem de kimliklerini koruma noktasında açtıkları özel okullardaki eğitim faaliyetlini sürdürüyorlar. Videoyu TIKLA..!

YouTube Preview Image

Milli Görüş Teşkilatlarının batı Avrupa ülkelerinin çeşitli bölgelerinde, önceleri sırf cami ve cemiyetlerdeki kız çocuklarına hoca hanımlık yapmak için kurulan İGRA İslami ilimler okulundan bahsediyoruz.

İGRA İslami ilimler okulu geçtiğimiz yıllarda yasal bir çerçeveye oturtularak, ek derslerin verilmesiyle İmam Hatip ve İlahiyat Fakültelerine girme avantajı sağlıyor.

Yaklaşık 15 yıl önce başlatılan, hem camilerde hoca hanımlık yapabilme düşüncesiyle , çocukların dilinden anlayan öğreticileri yerinde yetşitirme düşüncesiyle kurulan okula, talebeler sınav sistemiyle alınıyorlar. Sınavlarda başarılı olamayan talebeler hazırlık sınıflarında bir yıl okuyarak başarılı olmaları durumunda doğrudan ertesi yıl okula alınıyorlar.

Yaklaşık 3 yıl süren Köln İGRA İslami ilimler okulu öğretmenlerinden Remziye Ahmedoğu TV5 mikrofonlarına okul ve yapılan sınav hakkında bilgiler verdi.

İSKENDER GÜNGÖR-KÖLN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>