Köln’de Meslek Kontakt Bilgilendirmesi

Bahtiyar Şimşek: ‘Maalesef Türk gençleri hem meslekte hem de Üniversite’de sayısal olarak daha az konumdalar’

İslam Toplumuın Milli Görüş Köln Bölge Gençlik Teşkilatının geçtiğimiz Pazar günü ‘’ Beruf info Tag’’ adlı salona getirdiği  projeyi, mesleğe yönlendirilme çağına gelmiş çocuklar ilgiyle takip ettiler. Proğrama ilgi ve ihtiyaç duyan tahmini 200 kadar genç, hazırlanan farklı meslek kollarındaki standlarda, yönlenmeyi düşündükleri branşlarla ilgili kafalarındaki soruların cevaplarını direk muhataplarından aldılar.

Kamu ve birey yararı düşünelerek yapılan eğitip çalışmasının bir benzerini de Türk Konsolosluğu yılda en az iki defa Türk vatandaşların çocukları için proğramlarına alıyor. Bu yönüyle bakılacak olursa Köln Bölge gençliğinin kapsamlı olarak hazırladığı bu proğramı ilk defa sivil toplum kuruluşunun yapması başta ihtiyacın muhatabı olan çocukları çok memnun etti.

Nippes Bölge salonunda yapılan bir adıyla mesleğe yönlendirme diğer deyişle uygulamalı sanal job borsa proğramına T.C.Köln Konsolosluk Çalışma Ateşeliği de bizzat katılarak çalışmaları yerinde takip etti. Proğram sunumunu Bölge gençlik üniversiteliler başkanı Yusuf Güngör takdim ederken Bölgenin Kur’an-ı Kerim yarışmalarında derece alan Yasin Kefelioğlu’nun okuduğu Kur’an tilavetiyle ptoğram start aldı.

Günün ilk konuşmacısı Köln Konsolosluğu Çalışma Ataşeliği sekreteri  Bahtiyar Şimşek konuşmasının başında, Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa’nın proğramı tebrik ettiğini ileterek   eğitim ağırlıklı bir sunum verdi. Şimşek kısaca şunları aktardı. ’’Katılımınızdanda anlaşıldığı gibi eğitimin önemine verdiğiniz alaka bu salonu doldurmanızdan zaten belli oluyor. Maalesef içinde bulunduğumuz toplumda Türk gençleri Alman gençlerine nazaran hem meslek okullarında hem de yüksek okulda sayısal olarak azınlıktalar. Gerek bazı işverenlerin eşitsiz, yanlı tutumu olsun gerek bazı ailelerin yeterince desteklememmiş olması, gençlerinde ilgisiz kalmaları bu sebeplerden sadece birisi. Tabi bunun açığını kapatmak lazım. Burada hepimize görev düşüyor. İş ajansları olsun ticaret odaları olsun, dernekler olsun  diğer makamlar olsun, tabi her şeyden ziyade iş kendimize düşüyor. Biz de Konsolosluk olarak zaten bu çalışmaları uzun zamandır takip ederek sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. İyi bir yaşam kalitesi iyi bir yaşam şartıyla iyi bir meslekle ancak oluşabilir.’’ Diyerek konuşmalarını sürdürdü.

Proğramı IGMG Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü yakından takip etti. Üçüncü müşahhas örnek olması babından kendi hayat serencamından kesitler sunarak gençleri motive edecek bir sunum yaptı. Proğrama afişinden satandlara konuklardan işin ehliyetli erbablarının getirilmesine kadar, oldukca ağır bir emek vererek hazırlanan Köln Bölge Gençlik Teşkilatına Bölge Başkanı Maschine İng.Yusuf Soysal, tüm arkadaşlarına  teşekkür etti. Proğram açılış konuşmasında Soysal uzun bir sunumla bu günü niçin yaptıklarını, neyi amaçladıklarını , neden yardım etmek zorunda oldukları gibi soruların cevabını katılımcılarla paylaştı. Günün proğramında katılımcı bayanlar adınada  Emine Elemenler konuya ilişkin bir sunum verdi. Proğramın ikinci bölümünde kurulan çeşitli meslek standlarında gençlere bire bir yardımcı olundu.

İskender GÜNGÖR –KÖLN/euturkhaber.com

Comments are closed.