Köln’deki Kur’an-ı Kerim yarışması velileri heyecanlandırdı

İslam toplumu Milli Görüş Teşkilatları 2014 yılı Avrupa Kur’an-ı Kerim Tilavet Yarışması  birincisinin belirlenmesi amaçlı bölge elemelerine hız verdi.

AVRUPA BİRİNCİSİ NASIL BELİRLENİYOR

ÖNCE her cami en iyi Kur’an-ı Kerim okuyanını belirliyor. Burada tecvit mahreç, ezber dahil bazı kriterler aranıyor. Sonrasında ise her bölge kendine bağlı cemiyetler arasında Bölge birincisini belirliyor. Sonrasında Avrupanın farklı ülkelerinde 5 yada 6 bölge bir araya gelerek bölgeler arası birincisini belirliyor.

Bölgeler arası yarışma yaklaşık 4-5 yada altı bölge arasında yapılıyor . Çember daraldıkca bölgeler birincileri Avrupanın birincisini belirlemek için, çok titiz bir jüri kurulu önünde, Kur’an-ı Kerimi okunarak puanlama neticesinde değerlendirilerek birinci atanıyor. Her yıl yapılan bu yarışmayı çocuklar kendilerine model almasıyla, Avrupada her geçen yıl Camiler daha çok öğrenciyle tanışıyor.

Dolayısıyla Avrupa Kur’an-ı Kerim birinciliğini kazanan çocuk otomatikman bir titil sahibi olması vesilesiyle her yerde o yönüyle takdim ediliyor. Proğramların açılışında ünvanıyla takdim edilirken küçücükten saygınlık kazanıyor. Bunun neticesinde de kendine öz güveni artan genç, kendini dahada geliştirerek ömrünün sonuna kadar bunu taşıyor

KÖLN BÖLGE BİRİNCİSİNİ BELİRLEDİ

KÖLN Bölgesi proğram açılışı geçen yılki (2013 ) Avrupa Kur’an-ı Kerim okuma üçüncüsü olan Köln Bölgesinden Sefer Furkan Ahmetoğlu’nun tilavetiyle start ald ı. 30 Şubesı olan Köln Bölgesinin yarışmaların sonunda Bölge eğitim merkezinden Abdül Kerim İleri büyükler katagorisinin birincisi olurken sırasıyla Düren’den Halil NoyanNeuwied’den Veysel Aydın da sıralamayı paylaştılar.

KÜÇÜKLER KATAGORİSİ

Yakup Uysal Weidenpesch,Muhammed Başkan Kalk, Numan Ergüven Bon, sıralamayı payşlaştılar.Adnan Girgin Naim Çolaklı, ve Celal Bozkurt jüride oylamayı yapan irşad görevlileri oldular. Çocuklara yarışma sonunda derecesine göre çeşitli ödüller verildi.

İSKENDER GÜNGÖR-KÖLN

 

Comments are closed.