Köln’lü Çerkezler piknikte buluştu..!

ALMANYA’nın Köln şehrinde geleneksel hale gelen ” Köln  Çerkes Pikniği ” düzenlendi.

Etkinliğe Yeşiller Partisi  Milletvekili Arif Ünal ve Avrupa’nın bir çok yerinden gelen çok sayıda çerkes katıldı. Köln Çerkes Derneği Başkanı Aykut Şahin yaptığı konuşmada ; ” Almanya’nın Köln şehrinde derneğimizin bu yıl kuruluşunun 41. yıl dönümü ve aynı zamanda Çerkesya ulusal meclisinin kuruluşunun 153. yıldönümü münasebeti ile bu gün geleneksel hale getirdiğimiz pikniğimizde, kıymetli misafirlerimiz ile birlikte bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadık. Bu gün itibari ile bizler ikinci diasporadayız.

1864 ‘ de anavatan Kafkasya’dan  Dünya’nın döt bir yanına sürgüne uğrayarak  dağıtılan Çerkesler, şuan da 96 ülkede yaşıyor. Bu gün itibari ile  çoğunluğu  Türkiye’de yaşayan çerkeslerin nüfusu takriben 5 milyon civarında bulunuyor. Tarihi geçmişi çok eskilere dayanan zengin kültürümüzü koruma ve yaşatma adına bu tür etkinlikleri yapmaya devam edeceğiz ” şeklinde konuştu” dedi.

Piknik, Çerkes halk danslarıyla devam etti. Daha sonra herkesin katıldığı Çerkes Halk Dansları (Adıge Ceug) oynandı. Katılımın büyük olduğu, dostluk içinde geçen eğlenceli piknikte çeşitli yarışmalar ve özel çekilişlerde yapıldı. Son günlerde bir televizyon kanalında yayına başlayan Türkiye’nin ilk çerkes dizisi ”Ağlatan Dans” dizisi müziğinin bestekarı Faruk Kanşat, 1966 ‘da bestelediği  ” Aglatan Qafe” isimli hüzünlü şarkısı ile dinleyenleri büyüledi.

İskender GÜNGÖR/KÖLN

Comments are closed.