Köln’lü iki başarılı öğrencimizin ödülü Türkiye’den geldi

Aileleri tebrik ediyoruz

TC. Berlin Büyükelçiliği tarafından başarılı Türk gubetci öğrencilerini hediye ile ödüllendirme projesi, Türk Konsoloslukları tarafından hayata geçirilmeye devam ediyor.

TC. Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin görev bölgesi sınırlarında üstün başarıyı yakalamış biri kız, diğeri erkek iki gurbetci çocuğuna hakettiği hediyeleri takdim etti. Berlin Büyükelçmiz Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun  hat sanatı formatında eliyle kişiye özel yazdığı plaket ve Tablet bilgisayarı takdim eden, Köln Başkaonsolosu Engin, öğrencileri tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

Ödül törenine aileleriyle gelen öğrencileri basınla buluşturan Köln Başkonsolosu Emre Engin, ödüllü öğrencilerin kardeşleriylede hasbihal etti. Engin burada yaptığı konuşmada Üniversitenin bu toplumda yaşayan Türk azınlığın  siyasi noktadaki  katılımı temsili noktasından oldukca önemli olduğunun altını çizdi. Engin konuşmasını şu sözlerle sürdürdü. ‘’Bu güne kadar 3 küsür milyonluk bir nufusa sahibiz burada ama göçmenlerin haklarını koruma açısından çok iyi bir noktada değiliz. Evet meslek yapmış gençlerimize de ihtiyacımız var. Ama esas siyasi kimliğin oturması ünüversitede oluyor. O açıdan ünüversite eğitimini önemli görüyorum. Sizlerle gurur duyuyoruz sizleri tebrik ediyorum.’’ diyerek sözlerini sürdürdü.

Ödül alan iki ailenin de 5 çocuğu var. Ödüllü gençlerimizden Merve Tunca ailenin en büyüğü 19 yaşında Köln Mülheim Genoveve Gymnasium’u 1,2 notla bitirerek Bonn Üniversitesi’nde Tıp eğitimi alıyor. Başarının temelinde aile ortamında özenle takibli bilinçli bir eğitğimle başarı yakalanmış. Zira Merve’nin kardeşinin biri 4 yaşında diğer üç kardeşide Gymnasium okulunda öğrenimlerini devam ettiriyorlar.

Yusuf Ziya Karaman 20 yaşında. Eriuger Gymnasıum’u 1,1′lik dereceyle bitirerek Münster Hukuk fakültesinde okumaya başlamış. Başarılı öğrencinin Annesi euturkhaber vasıtasıyla ailelere şu öğüdü verdi : ‘Çocuğunuzun odasında her an ulaşabileceği kalem defter gibi eğitim metaryelleri her an elinin altında bulabilsin. Ben şahsen daha küçüklüğünden beri buna daha çok dikkat ettim.’dedi. Babası da euturkhaber’e verdiği mülakatta kendinin öğretmen olduğunu ama çocuğuna öğretmen olunmayacağının altını çizerek,  başarının tek sihirli anahtarının düzenli çalışmak ve takip olduğunun altını çizdi. Derece alan öğrencimiz Yusuf Ziya da ‘Okulda konuların takibiyle, evde işlenen konunun tekrarı bana başarıyı getirdi.’ dedi.

İSKENDER GÜNGÖR-KÖLN

Comments are closed.