Koruma altına alınan ve yetim çocuklar için dini kimliği ne demektir?

Yıllık koruyucu ve yetim balıkçılığı hakkında bilgi alışverişinde bulunan BAG ADOPTİON UND İNPFLEGE. Bu toplantıya farklı kültürlere sahip olan çocukları temsilen organizasyonlarda katılmıştır. Geçen yıl toplantının konusuna karar verilmiştir. Çocuklar için kültürel özellikle dini kimliğin ne demek olduğu. 

Uluslararası kültür bilimi uzmanı Sabine Kriechhammer-Yağmur ve korunmaya muhtaç çocukları araştırmacısı Anke Kuhls verdikleri çok ilginç bilgileri ile sağlıklı tartışma zemini oluşturdular. Ana soru olarak alman kültüründen olmayan bir çocuğun koruyucu aileye yerleştirilmesindeki uyumun önemi görüldü. Geçerli olan BM sözleşmesidir (içeriği verilmektedir).

14 yaşına kadar öz ebeveynler çocukların dinine ve o yönde yaşamına karar verir. Ondan sonra genç, alman kanunda olduğu gibi kendisi karar verebilir dinine.

Tartışmanın devamı gençlik yardımında kültürel hassasiyetin gerekliliği, daha çok göçmen kökenli koruyucu ailelerin kazanılması ve aynı zamanda daha çok göçmen kökenli elemanların yetiştirilmesi ve çalıştırılması konuları hakkında yoğunlaştı.

Ne yazık ki istatistikler mağdur olan korumaya muhtaç çocukların bilgilerine çok az yer vermektedir ve koruyucu aileleri hakkında hiçbir veriye yer vermemektedir.  Buda bu konunun pratikte çok az ilgi görmesini sağlamakta.

Çok az uyumlu göçmen kökenli koruyucu ailelerin olduğundan ve kendi çapında bu çerçevede mağdur çocukların yüksek oranda olmasından dolayı, farklı kültürden gelen çocuklara bakan koruyucu ailelerin nelere uymalı hakkında fikir üretildi. Çocuğun farklı dinden olması, yaşaması özel bir çalışma gerektiriyor.

Bu bağlamda aile içinde yaşanan din resmi kayıtlı olan dinlerinden daha önemli. Tüm katılanların ortak bakış açısı koruyucu ailelerin başka bir dine mensup olan çocuğu yetiştirmesinin mümkünatı olmamasıdır.

Yine de böylesi durumlarda olanların dışardan desteklenmesinin nasıl olabileceği hakkında bir çok fikir üretildi.
Çocuğun yaşadığı dininin dikkate alınması yönde  ortak açıklama oluşturulmaktadır. Bu Açıklama ve iki sunumcunun çalışmalarıyla beraber PFAD dergisinde yer alacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>