Kosova Devlet Başkanı Demiri YTB’yi ziyaret etti..!

Kosova Devlet Bakanı Rasim Demiri, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)’yi ziyaret etti. YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ile bir araya gelen Demiri, Kosova’daki Boşnak nüfusun eğitime ihtiyacı olduğunu söyleyerek, Türkiye’den bekledikleri desteği dile getirdi. Başkan Kudret Bülbül ise Türkiye olarak Kosova’yı ve Boşnakları önemsediklerini, kendilerine STK’lar üzerinden proje bazlı başvuru yapıldığı takdirde işbirliği yapılabileceğini bildirdi.

Kosova Devlet Bakanı Rasim Demiri Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül’ü ziyaret etti. Ziyarette ikili işbirliği imkânları ele alındı. Bir ülke için en önemli kriterin eğitim faaliyetleri olduğunu dile getiren Kosova Devlet Bakanı Rasim Demiri, Kosova’da özellikle Boşnaklar üzerinde büyük bir eğitim açığı olduğunu kaydetti. Boşnakların Kosova’da kendi dillerinde eğitim kitapları dahi bulunmadığını ifade eden Demiri, Kosova’daki Boşnakların Türkiye’nin desteğine ihtiyacı olduğunun altını çizdi. Ziyarette Türkiye Burslarını kazanan öğrencilerin başarıları ve Kosova’daki Boşnak öğrencilerin eğitimlerine Türkiye’nin nasıl katkı sunabileceği de gündeme geldi.  Demiri, Başkan Kudret Bülbül’e Boşnak öğrencilerin üniversite öncesi eğitimlerinde Türkçeyi seçmeli ders olarak almalarını amaçladıklarını da iletti.

Başarı için doğru tercih

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren YTB Başkanı Kudret Bülbül ise “Biz Kosova’yı çok önemsiyoruz” diye konuştu. Türkiye Bursları ile dünyanın her köşesine dokunduklarını belirten Başkan Kudret Bülbül, bu kapsamda Kosova’dan da pek çok öğrencinin Türkiye Burslarından faydalandığını söyledi. Türkiye Burslarından faydalanan öğrencilerin başarılarını artırmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini bildiren Başkan Kudret Bülbül, “Biz, Türkiye Burslusu öğrencileri belirlerken, öğrencinin tercih ettiği bölümü bitirip bitiremeyeceğine bakıyoruz” diyerek yanlış tercihler sonucu öğrencilerin başarısız olduğuna dikkat çekti.

Öğrencilerin bilgilendirilmesi gerekiyor

Türkiye Burslarından faydalanan öğrencilerin başarılarını artırmak amacıyla sistem değişikliğine gittiklerini dile getiren Başkan Kudret Bülbül, öğrencileri yerleştirirken iki ana kriteri önemsediklerini ifade etti. Başkan Kudret Bülbül, “Öğrencinin ilk olarak okumak istediği bölüm hakkında bizi ikna etmesi, ikinci olarak da doğru bölümü tercih etmesi gerekiyor” diye konuştu. Türkiye Burslusu Kosovalı öğrencilerin başarılarının artırılması için doğru tercihin önemli olduğunu kaydeden Başkan Kudret Bülbül, “Başarı düzeyine göre yazılan tercihler, öğrencilerin Türkiye Burslarını kazanmasına etki ediyor. Bu anlamda Kosova’daki öğrencilerin Türkiye Burslarını daha çok kazanması için onların doğru tercihi yapmaları noktasında bilgilendirilmeleri gerekiyor. Bu bilgilendirmenin de sizin tarafınızdan yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu. Başkan Kudret Bülbül, YTB’ye Kosova’dan STK’ların proje bazlı başvuru yapmaları durumunda işbirliği imkânlarının doğacağını hatırlattı. Kaynak:ytb.gov.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>