KUBI’den mülteci ve göçmenlere destek projesi

EUTURKHABER/FRANKFURT-Kültür ve Eğitim Derneği (KUBI) Oldenburg Üniversitesi ile birlikte bilgilendirme toplantısı düzenledi. KUBI’nin Frankfurt’taki merkezindeki toplantıya KUBI Başkanı Arif Arslaner, Oldenburg Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Rudolf Leiprecnt, Frankfurt Eğitim ve Uyum Encümeni Sylvia Weber, Hessen Milletvekili Turgut Yüksel, Frankfurt Yabancılar Meclisi Bşk. Yrd. Dr. Hüseyin Kurt, gazeteciler ve üniversiteli olmak isteyen çok sayıda öğrenci katıldı.

Toplantı, KUBI Başkanı Arif Arslaner’in selamlama ve kısa bilgilendirmesi ile başladı. Arslaner:

‘‘Mülteci ve göçmenler için çok önemli bir fırsat‘‘

“Bir yıllık eğitime katılanların bir bölümünü çok arzu ettikleri akademik eğitime katılırken, bir bölümünün de severek yaptıkları, evlerine gururla ekmek götürecekleri işleri olacak. Böyle bir eğitim sonrasında katılanlar da toplum da kazanacak. Eğitimde, sağlıkta uzman kişilere ihtiyaç duyuluyor. Mülteciler ve göçmenler için çok önemli bir fırsat” dedi.

Arsalaner, Darmstadt Teknik Yüksek Okulu ve Frankfurt Goethe Üniversitesi ile de görüşmelerin devam ettiğini de belirtti.

Daha sonra bu projeyi on bin Avro ile destekleyeceklerini belirten Frankfurt Eğitim ve Uyum Encümeni Sylvia Weber bir konuşma yaptı. Weber konuşmasında;

‘‘İnsanlar Frankfurt’ta kalsın istiyoruz”

“Almanya’ya ulaşmak hiç kolay değil. Yeni yaşama hukuksal, sosyal ve dil engeli olabiliyor. Yeni gelenler mesleklerinde iş bulma şansları olmayabiliyor.

Ancak mesleklerini icra etmeleri, Frankfurt’un ve toplumun bir parçası olmaları, eşit ve tam bir üye olduklarını göstermeleri, iş dünyasına giriş yapmaları için önemli. Kendilerine öz güven kazandırıyor. İnsanları yeteneklerini, bilgi, eğitime sahip olduklarını ortaya çıkarıp doğru yöne yönlendirmek önemli. Biz kamuda çok kültürlülüğü sağlamak istiyoruz.

Anonim iş başvurusu yapılmasını denemek istiyoruz. Şimdiden benzer yeterlilikteki iş başvurularında çok kültürlülüğe ayrıcalık tanıyoruz. Belediyemizde pedagoglardan, hayvan bakıcılığı, mühendislerden doktorlara kadar farklı mesleklerde uzman kadrolara her zaman ihtiyaç

var. Uyumu ciddiye alan insanların kökenine değil, yeteneğine, eğitimine, bilgisine bakar. İnsanlar Frankfurt’ta kalsın istiyoruz” dedi.

Son olarak Oldenburg Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Rudolf Leiprecnt ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.

Oldenburg Üniversitesi, ülkelerinde aldıkları diplomaları tanıtamayan göçmen ve mülteciler için üniversiteye hazırlık sınıfı ile destek veriyor.

Oldenburg Üniversitesi’nin Kültür ve Eğitim Derneği (KUBİ) ile birlikte, ‘Kontaktstudium’ adıyla başlattığı hazırlık sınıfı, iki sömstre ve sekiz modülden oluşacak.

Toplam 500 saatlik ders programında günde iki saat da Almanca eğitimi olacak. Kursiyerler iki dönem pedagoji eğitiminden sonra 200 saatlik stajla işyerlerini tanıma fırsatı bulacaklar. Kursiyerler proje bitiminde alacakları belgeyle sağlık ve eğitim konulu işyerlerinde iş imkanı bulabilecekler.

Alman ve Avrupa Birliği ülkesi vatandaşları katılamayacak. Ülkesinde mesleki tecrübe de hazırlık sınıfına katılmak için yeterli olabilecek. Bu durumda olanlar bir komisyonca sözlü sınava tabi tutulacak. Kasım ayında başlayacak projeye son başvuru tarihinin 10 Ekim 2018 olduğu kaydedildi.

“Mültecilere akademik eğitim yolu açmak istiyoruz‘‘ Leiprecht; “Mültecilere akademik eğitim yolu açmak istiyoruz. Bachelor veya master yapma şanları olacak. Ayrıca göçmenlerin konularının irdelenmesi, akademik olarak değerlendirlendirilmesi üniversitemiz için de bir kazanım. Şimdiye kadar hazırlık sınıfına gidenlerin dörtte biri üniversiteye devam etti, diğerleri iş hayatına katıldı” dedi.

Prof. Dr. Leiprecht, kurs sonunda alınan belgenin pek çok kurum tarafından tanındığını belirtti.

Verilen arada ikram ve müzik dinletisi vardı.

Program sonunda farklı ülkelerden kişilerin proje ile gerçekleşen başarı hikayelerinin videosu gösterildi. Daha geniş bilgiyi KUBI’den (www.kubi.info) alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>