Kur’an Yıldızları’na yoğun ilgi

Mehmet ÇALAY/RNS-IGMG İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı RNS bölgesinin ev sahipliliğinde gerçekleşen programa katılım oldukça yoğundu. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, RNS Bölge Başkan’ı Şerif Aslan ve IGMG RNS İrşad Başkanı Osman Aktaş selamlama konuşmaları ile devam etti.

Sahabe’nin önemine dikkat çeken Aslan, projeyi çok önemsediklerini ve böyle bir çalışmayı yaptıkları için oldukça memnun olduklarını belirtti.

Kur’an’ın Muhafızı Olmak

Daha sonra kürsüye davet edilen Avusturya Müftüsü Mustafa Mullaoglu hocaefendi, Sahabe’nin önemine dikkat çekerek sözlerine başladı ve neden bu programlara ihtiyaç bulunduğuna değindi.Mullaoğlu konuşmasında su konulara dikkat çekti:‘Kur’anı tanımanın yolu, Peygamberi tanımadan geçer.

Peygamberin Ashabı da tanınmadan Peygamber tanınamaz!Efendimiz bir Hadisi Şeriflerinde: ‘Ashabıma dil uzatmakta Allah’tan korkun! Benden sonra onları kötü emellerinize alet etmeyin! Onları seven, beni sevdiği için sever. Beni sevmeyen de onları sevmez.

Onları inciten beni incitmiş olur. Beni inciten de Allah-ü Teâlâyı incitmiş olur. Bunun da cezası gecikmeden verilir. [Buhari]!’buyurmuştur.Hz. Ali; Sünnet, Bid’at, Cemaat ve Fitne’yi su şekilde izah etmişti.‘Sünnet; Rasulullahın şaşmaz yolu, söylediği, yaptığı ve onayladıkları’dır.

Bid’at ise onun yolundan ayrılmaya, sapmaya denir.Cemaat; sayıları az da olsa, hak yolda bir araya gelen topluluktur.Fitne ise sayıları çok da olsa, batıl yolda biraraya gelenlerdir.’Ehli Sünnetin en belirgin özelliği; vasat Ümmet (Orta yolu takip eden) – yani ifrat ve tefrit’ten uzak – orta yol’da oluşudur.

Akıl dinin önüne geçerse; sebebi felakettir. Akıl dine hizmet ederse en büyük nimettir!Din’de Peygamberi kabul etmeyen, Kuran bize yeter diyerek, Sünneti devre dışı bırakmak isteyen akım, acaba sırasına göre abdest almayı, tadili erkanına göre namaz kılma gibi konuları kimden öğrendiğini zannediyor?

Onun için her uydurma Bid’at, her Bid’at ise sapıklıktır!Ümmet olarak kaybettiğimiz hasletlerden biri de İhtilaf, yani tartışma ahlakıdır. Hak için tartışma, fikir alış verişinde bulunma adap ve uslubunuda yitirdik.’Program dilek ve temennilerin ardından verilen ikramla son buldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>