Macar Vatandaşı Anna İslamı Seçti

Almanya doğumlu Macar vatandaşı 24 yaşındaki bayan  Anna, uzun zamandır beraber yaşadığı Türk genci Mehmet Ali Demir ‘in verdiği Almanca Kur’an-ı  Kerim’den etkilenerek islam dinine girdi.

IGMG Köln Barbaros Camii’ne yaptıkları müracat sonucu Cami imam ve hatibi Şuayb Güney hocanın, Kelime-i Şehadeti manasıyla anlattıktan sonra, bayan Anna da şehadet getirererek İslam dinini hiç bir tesir ve etki altında olmadan  kabul ettiğini, çoktan beri de bu günün özlemini çektiğini bildirdi. Oldukça heyecanlı olduğu gözlenen bayan Anna, yeni girdiği dinde yeni ismiyle anılmayı arzu ettiğini ve  isminin de Halime olarak dini nikah belgesine yazılmasını istedi.

Öte yandan bundan sonra daha bilinçli yaşamak istediklerini ileten gençler Halime hanımın mehir olarak sadece Hacca gitme isteğiyle İslami nihakları da İrşad görevlisi Şuayb Güney tarafından kıyıldı. Nikah merasiminde  Güney gençlere ve özellikle gelin hanıma hitab ederek şunları söyledi.’’ Şehadet getirerek içine girmiş olduğunuz İslam dini aileye önem verirken eşleri de karşılıklı olarak birbirlerine sorumlu tutar. Kadının erkeğe erkeğin de kadına yükümlülükleri vardır. İslam dini bireyin hem bu hem de öbür alemdeki mutluluğu için vardır. Allah hayırlı eylesin.’’ diyerek gençlere dua etti.

Bayan Halime’nin eşi M.Ali Demir de özeleştiri yaparak ; ‘Doğrusu bizim de çok hatalarımız oldu. İnanıyoruz ki Rabbimiz inşaalah bizleri affeder. Ama bundan sonra islami yaşantıya daha bir titizlik göstererek aileme örnek olmaya çalışacağım.’ dedi.

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN-euturkhaber.com

Comments are closed.