Macaristan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan rüzgarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5 yıl sonra yeniden Macaristan Budapeşte’de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Kocaeli Milletvekili ve Türkiye-Macaristan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Cemil Yaman, Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, Yozgat Milletvekili İbrahim Edhem Sedef, gazeteciler ve kalabalık işadamı heyeti ile Macaristan’a çıkarma yaptı.

İlk gün Macaristan Cumhurbaşkanı Dr. Áder János, Macar Milli Parlamento Başkanı László Kövér ve Başbakan Viktor Orbán ile görüştü.

Macaristan ziyaretinin ikinci gününde işadamlarına seslenen Başkan Erdoğan,

Macaristan Başbakanı Viktor Orbán ile Marriott Hotel’de düzenlenen Macaristan-Türkiye İş Forumu’nda katılımcılara hitap etti. Erdoğan, Macaristan’ı yabancı bir ülke olarak görmediklerini belirterek, şöyle devam etti;

Macarlar ile müşterek olarak Afrika’da ortak yatırımlara girebiliriz. Afrika’da bizim özellikle 2005 yılından sonra kalktığımız atakla hemen hemen şu anda 41 ülkedeki oluşturduğumuz büyükelçiliklerle çok farklı bir alt yapının sahibi olduk, bu ülkeler üzerinde biz Macaristan’la ortak iş birliğine girebiliriz.

Macaristan’da lojistik, gıda endüstrisi, turizm, enerji, müteahhitlik gibi pek çok sektörde Türk firmalarının yatırımlarının bulunduğuna işaret ederek, Macaristan Yatırım Ajansı HİPA’nın sağlayacağı krediler ile iş adamlarımıza vize kolaylığı, hiç şüphesiz buradaki yatırımlarımızı daha da büyütecektir.

İş adamlarımızın vizeye tabi  tutulması potansiyelimizi göstermemizin önünde engel.

Bu ziyaretimde KOSGEB ile Macaristan Ulusal Ticaret Evi arasındaki bir mutabakat zaptı imzalanmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum, tüm bu olumlu gelişmelere rağmen ekonomik ilişkilerimizin mevcut durumu yeterli değildir.

Burada şunu çok açık net söyleyebilirim o da Türkiye ve Macaristan arasındaki bu ilişkileri güçlendirmede iş adamlarımıza, sizlere çok büyük görev düşüyor. Macaristan ile savunma sanayisine yönelik bazı adımlar atmayı planlıyoruz ”dedi.

Başkan Erdoğan, Gül Baba Türbesi’ni açtı: Sevgi tohumları ekeceğiz

Gül Baba’nın kutlu mirasına sahip çıkarak, dayanışmanın dilini konuşacağız. Gül Baba 477 yıl önce bu tepede şehadete ulaşmıştır. Aradan geçen 5 asra rağmen bu büyük zat unutulmamıştır. Türk-Macar dostluğunun en kıymetli sembollerinden biri olmaya devam edecektir. TİKA’nın büyük katkılarıyla ve Macaristan yönetimiyle birlikte gerçekleştirilen bu son restorasyon türbeye yepyeni bir çehre ve estetik değer kazandırdı

Gül Baba manevi mirası ile iki ülke dostluğunun nişanesi olmaya devam edecek

Gül Baba kendisini ziyaret edenlere adeta tarihin derinliklerinden seslenerek insanlığın bekasını farklı kültürler arasında karşılıklı saygı, anlayış ve dostluktan geçtiğini hatırlatır. Gül Baba sevginin nefrete, barışın çatışmaya, dayanışmanın bencilliğe galebe çalmasının da sembolüdür.

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı TİKA’nın büyük katkıları ile ve Macaristan yönetimi ile gerçekleştirilen bu son restorasyon türbeye yepyeni bir çehre ve estetik değer kazandırıyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “5 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı olarak gerçekleştirdiğim bu ziyaret önümüzdeki döneme dair çok önemli bir mesajdır’ dedi.

Galiçya Şehitliği’ne ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi temaslarının ardından Kahramanlar Anıtı’na çelenk bıraktı. Daha sonra Galiçya Türk Şehitliği’ne geçti. Başkan Erdoğan, burada Türk ve Macar milli marşlarının dinlenilmesinin ardından anıta çelenk bırakarak dua okudu..

Şehitlikten Türkiye’ye dönmek üzere ayrılarak Budapest Liszt Ferenc – Ferihegy havaalanına geçti.

Türk-Macar dostluğunun en kıymetli sembollerinden biri olmayı sürdürecektir

Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD ) Başkanı ve Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretini şöyle değerlendirdi; ” Sayın Cumhurbaşkanımızı beş yıl sonra yeniden Macaristan’da görmek büyük bir mutluluk ve umutlarımızın yükselme vesilesidir. Sayın Başkanımıza eşlik etmekten büyük mutluk duyuyoruz. İki dost ülke arasında var olan ilişkiler daha da gelişerek artacağı kesindir. Bu ziyaret vesilesiyle bir çok anlaşmaya imza atıldı. Bunlar zaman içerisinde yürürlüğe girerek bizlerin faydasına olacaktır. İki dost ülke arasında daha yapılacak çok güzel işlerin olduğunu da düşünüyoruz.

Gül Baba Türbesi’nin yeniden restore edilmesiyle bu mübarek mekan gelecek kuşaklar tarafından da büyük bir ihtimamla korunarak ve Türk-Macar dostluğunun en kıymetli sembollerinden biri olmayı sürdürecektir.

Macaristan, iki ülkenin kadim dostluğunu, dayanışmasını ve ortak tarihini temsil eden Osmanlı döneminden kalma birçok eseri korumakla sadece kendi tarihine değil, insanlığın ortak mirasına da sahip çıkmakta ve tüm dünyaya örnek olmaktadır.

Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’a saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>