Mahmut Toptaş Hoca ile Asr-ı Saadet sohbeti..!

IGMG Berlin bölgesi Eğitim, teşkilatlanma ve irşad başkanlıklarının ortaklaşa yürüttükleri Asr-ı Saadet ev sohbetleri bütün hızıyla devam etmektedir. Bir aylık dönem de 35 adet sohbet grubuna ulaşılmışdır.  Periyodlarla toplanması planlanan sohbet gruplarının ilk buluşması 17/11/2012 tarihinde saat 18:00′de bölge salonunda olmuştu. Türkiye’den, Köşe yazarı, aynı zamanda Şifa Tefsiri sahibi İlahiyatcı-Yazar Mahmut Toptaş Hocam  bu buluşmada ‘’Kur’an-ı Doğru Anlama’’ konulu bir konferans verdi.
Bölge Eğitim Başkanlığının ev sahibi olduğu konferas, Fatih Camii İmam-Hatib’i Kenan Örnek Hocanın Kur’an tilaveti ile açıldı. Eğitim Başakanı Muzaffer İnanç’ın selamlama konuşmasının akabinde, Mahmut Toptaş Hocaefendi kürsüye davet edildi.
Mahmut Toptaş Hoca efendi konferansında ;
“İnsanlar Kur’andan hayatın tüm sırlarını öğrenebilirler, yeterki okumasını ve anlamasını bilsinler, zira bu yüce kitapta ne eksik ne de fazla hiçbir şey barınmamaktadır. Mutluluğun sırrı ona yapışmak ve onu hayatın merkezine almaksa, mutsuzluğun ve badbahlığın kaynağı da ondan uzaklaşmak ve onu hayatın karanlık noktalarına itmek ile olur.
Meal okumak çok güzel olmakla beraber yeterli bilginin kişiye aktırılmasını sağlamaz. Meal okumalarını farklı kaynaklardan (Tefsir kitaplarından) yararlanarak anlamaya çalışmak hatta fıkıh ve Hadis külliyatlarını da bunun içine katarak zengin bir arka plan ile meal okumaları oldukça faydalı olacaktır.
Ne mutlu sizlere ki, bu şehirde 100′e yakın cami ve binlerce Kur’an öğrencisi sizlerin emekleri ve gayretleri sebebi ile vucut bulmuştur. Hayırlı amelleriniz inşaallah bundan sonrada devam edecek ve buradaki nesilleriniz dinlerini unutmayacaklardır. Gayretleriniz sadece çocuklarınız için olmamalı tüm kurtuluşa muhtaç olan insanları kapsamalıdır. Bizler ‘Vasat Ümmet’ olmakla müjdelenmişizdir. Üzerimizde tüm muhtaçların yükü bulunmaktadır. Yaptığınız Kurban, sadaka, irşad ve eğitim faaliyetleri herkes için tutunulması gereken sağlam iplerdir. Ne mutlu sizlere ki Allah cc sizleri tüm insanlığın hayri için çalışan kişilerden eylemişdir.” dedi.
Katılım yoğun olduğu konferansın kapanışında, Eğitim Başkanı Muzaffer İnanç ; Kur’an ve hayatın, bir bütün olduğunu ve yaşamın farklı boyutlarında bu birlikteliğin devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı. Sohbet gruplarına, konferansa katılımlarından dolayı teşekkür edildikten sonra Halil İbrahim Eriş’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile konferans sona erdi.

MENDERES SiNGiN/BERLiN/ euturkhaber.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>