Maintal’da Hayati İnanç fırtınası

AİLE TOPLUMUN TEMELİ!..

-Hayati İnanç, Dil ve Kültür ekseninde ‘Kimlik Bilinci’ konulu konferansında Aile ve Anne’nin toplumumuzun en sağlam dinamiği olduğunu söyledi.

EUTURKHABER/FRANKFURT- Divan edebiyatının yaşayan son temsilcilerinden Avukat-Yazar Hayatı İnanç’ın Frankfurt yakınlarındaki Maintal kasabasında verdiği konferans büyük ilgi gördü.

Uluslararası Demokratlar Birliğinin (UID) Hessen eyalet teşkilatı tarafından düzenlenen Dil ve Kültür ekseninde “Kimlik Bilinci” konulu konferansa yoğun katılım yüzünden izdiham yaşandı.

Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından UID Hessen Eyaleti Bölge Başkanı Erkan Arslan açılış ve teşekkür konuşması yaparak UID Frankfurt şubesinin kurulduğu müjdesini veren Arslan, UID’in her geçen gün büyümeye devam ettiğini sözlerine ekledi.

Avukat Yazar Hayatı İnanç; ‘Bazen gurbet vatan olur, bazen de evin gurbet olur, ben gurbete çıkmadım bugün, vatana geldim’ sözüyle başladığı konferansına Aile ve Annenin önemine vurgu yaparak çeşitli örnekler verdi.

Hayatımızın merkezi toplumumuzun en sağlam dinamiği aile olduğunu belirten Hayati İnanç, “Aile anne demektir. Eğer annede bir zaaf olursa bizi hiç bir şey kurtaramaz.

Annelik dünyadaki en ağır iştir. Ana okulunda Ana yok, Huzur evinde huzur yok. Ana okulunda yetişen çocuk yaşlanınca seni huzur evine yerleştirir.

Erkek dediğin yirmisine kadar annesinin, yirmisinden sonra da hanımının eline bakan bir zavallıdır. Evlat annenin eseridir. ” diyerek ailenin ve annenin önemine vurgu yaptı. Hissi ve nefsi hislerin sonunun hüsran olduğunu söyledi.

Türkçenin önemine ve ehemmiyetine de değinen Hayati İnanç günümüz Türkçesiyle Türk edebiyatının önemli şahsiyetlerinin eserlerinin anlaşılamamasını üzücü olduğunu belirtti.

Divan edebiyatının önemli şairlerinden biri olan Şair Baki’ten verdiği örnekler veren Hayati İnanç “Alçak dünya için alçaklara alçalmayın. Biz Allah’a tevekkül ettik” sözünü hatırlattı. Şairlerimiz Baki, Nabi, Şeyh Galip gibi şairlerimizi anlayabilmek için bu günkü Türkçenin yeterli olmadığını hatırlattı.

Uluslararası Demokratlar Birliğinin (UID) Hessen eyalet teşkilatı Başkanı Erkan Arslan, UİD’in kültür faaliyetlerinin devam edeceğini belirterek, katılımcılara teşekkür etti. Yazar Hayati İnanç Konferansın ardından kitaplarını imzaladı ve hayranlarıyla fotoğraf çektirdi.

 

Comments are closed.