width=750

Maisach halkevinde Aile Eğitim Sempozyumu

Aydın ERDEM/MÜNİH-Kısa adı IGMG olan, İslam Toplumu Milli Görüş Güney Bavyera Bölge Başkanlığı, Bölge Eğitim Başkanlıkları bünyesinde Fürstenfeldbruck yakınlarında bulunan Maisach Halkevi’nde Aile Eğitim Sempozyumu organize etti.

Sunuculuğunu Bölge Eğitim Başkanı Mikail Ayar’ın üstlendiği programa Bölge Hac ve Umre işleri Başkanı Hayrullah Cansız’ın okumuş olduğu Kur’an-ı Kerim ile başlandı.

Sunumunu yapmak üzere kürsüye IGMG Güney Bavyera Bölge Başkanı M. Tayyip Sayan geldi. Sayan, çocuk eğitiminde Anne Baba tutumları, Medya-Çocuk-Aile etkisi adlı sunumunda şu konulara değindi:’ Sorunlarımızın çözümü Kur’an ve Sünnet’tedir. Çocuklarımıza islami bir eğitim, Allah ve Peygamber sevgisi vermek, onların sorunlarının çözümü için bir vesile, tek çıkar yoldur.

Peygamber efendimiz bir Hadislerinde şöyle buyurmuşlar’ Sen çocuğuna Kuranı öğret, Kuran ona diğer şeyleri öğretecektir!’ Aile içinde huzurun kaynağı anlaşma, uyuşma, sevgi ve saygı olduğu kadar, sıkıntıların merkezide tartışmadır.

Yapılan hataların başında Babanın çocuğuna eğitim verdiği anda, Annenin çocuğa sahip çıkıp, babanın babalık etkisini azaltmaya çalışması, diğer yanda da annenin çocuğun hatalarını Babasından saklamasıdır. Anne ve Baba, çocuklarına kızgın olsalar bile onların eğitiminden vazgeçmemeli, gerekirse bunu gizli veya dolaylı mesaj vermek suretiyle de olsa sürdürmelidir.

Aile içindeki sıkıntılardan biride aile fertlerinin birbirleriyle konuşmaması, günlük sıkıntı ve mutlulukları birbirleriyle paylaşmamasıdır. Çocuklarımızı çeviren sıkıntılar sadece cep telefonu, Bilgisayar ile vakit geçirmekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda uyuşturucu madde bağımlılığı da ayrı bir sorun haline gelmiştir.

Aile içindeki sıkıntıların azalmasının çaresi, aile içi iyi iletişim, aile fertlerine vakit ayırma, sıkıntıları önce aile içinde, yetmezse uzman kişilerle konuşup fikir alışverişinde bulunmakta yatmaktadır.

Çocuklarımızı bu sayılan sıkıntılardan hariç, inanç sıkıntısı, kimlik sıkıntısı, kültür sıkıntısı, arkadaş bulma sıkıntısı, iletişim sıkıntısı da beklemektedir.

Sayan Nur Suresi, 58. ayetinin mealini okuyarak, verdiği örnekte Kur’an-ı Kerim’in insan eğitiminde nasıl bir rol oynadığının altını çizerek, sunumunu noktaladı.

 İlk sunumun ardından mikrofona bu sunumu için Bremen’den katılan IGMG Bremen Bölge Başkanı ve aynı zamanda eğitmen ve sosyolog olan Ekrem Kömürcü geldi.

21. Yüzyılda Ana Baba olmak adında bir sunum sunan Kömürcü şu konulara değindi. ‘Sorunlar temelin yanlış atılmasında yatmaktadır.

Yuva şu temel esaslar üzerine kurulur: Karşılıklı fikir birliği, sevgi, saygı ve güven. Nereye varacağını bilmeyen, farklı bir yere ulaştığında şaşırmamalıdır!

Evlilik bir fidan gibidir, bakıma ihtiyacı vardır. Mutlu bir ailede şu hususlara da dikkat çeken Kömürcü, sözlerine interaktif gösteri ve oyunlarla son verdi.

  • Özür dileyebilmek
  • Hediyeleşmek
  • Zıtlıkların oluşmamasına dikkat etmek,
  • Nasihat etmek yerine, yaşayarak örnek olmak

 Eğitici geçen bu sunumdan sonra dinleyicilerin soruları alındı ve eğitmenler tarafından bu sorular tek tek cevaplandı. Soruların cevaplanmasının ardından kapanış Kuranı Keriminin okumasıyla proğram sona erdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>