Malezya’dan Arakanlı Müslümanlara istihdam

Malezya, pilot uygulama kapsamında ülkedeki Arakanlı Müslümanları istihdam edecek.

Malezya'dan Arakanlı Müslümanlara istihdamKUALA LUMPUR (AA)-Malezya Başbakan Yardımcısı Ahmed Zahid Hamidi, 1 Mart itibariyle yürürlüğe girecek pilot uygulama ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) mülteci statüsü verdiği Arakanlı Müslümanlara tarım ve imalat sektörlerinde iş verileceğini açıkladı.

İlk etapta 300 Arakanlı Müslümana iş verileceğini belirten Hamidi, istihdam edilecek kişilere güvenlik ve sağlık taraması yapılacağını ifade etti.

Hamidi, projenin amacının Arakanlı Müslümanlara herhangi bir üçüncü dünya ülkesine gönderilmeden önce kendi yaşamlarını kurmaları için mesleki ve finansal yardım sağlamak olduğunu kaydetti.

Myanmar’daki şiddet olaylarından kaçarak Malezya’ya sığınan Arakanlı Müslümanlar, pilot uygulamanın yürürlüğe girmesiyle ülkede yasal istihdam izni alan ilk mülteci grubu olacak.

Bu arada Arakanlı Müslümanlar dahil Malezya’da yasal kaydı bulunmayan mültecilere çalışma izni verilmeyecek.

 

Arakanlı Müslümanların,

Riskli adaya gönderilmesi planı ortaya çıktı

Bangladeş hükümetinin ülkede mülteci durumunda olan binlerce Arakanlı Müslümanı gelgit nedeniyle yılın büyük bölümü su altında kalan uzak bir adaya transfer etmeyi planladığı ortaya çıktı.

Arakanlı Müslümanların riskli adaya gönderilmesi planı ortaya çıktıANKARA (AA)-Bangladeş hükümetinin ülkede mülteci durumunda olan binlerce Rohingyayı (Arakanlı Müslüman) gelgit nedeniyle yılın büyük bölümü su altında kalan uzak bir adaya transfer etmeyi planladığı ortaya çıktı.

ABD’nin New York Times gazetesinde yer alan habere göre, Bakanlar Kurulunun çıkardığı ve hükümete ait internet sitesinde yayınlanan idari talimatta komşu Myanmar’daki şiddetten kaçarak ülkenin güneyindeki Cox’s Bazar’a yerleşen Arakanlı Müslümanların Bengal Körfezindeki Thengar Char adasına yeniden yerleşimlerinin sağlanması için çalışmalara başlanacağı belirtildi.

Bakanlar Kurulu talimatında yetkililerden “Myanmar vatandaşlarının ülkeye yasa dışı girişlerinin durdurulmasının” yanı sıra, “var olanların yerel nüfusla karışmalarının engellenmesi” ve tüm mültecilerin ülkede belirlenen bölgelere yerleştirilmesi ve orada kalmaları için gereken tedbirlerin alınması istendi.

Talimatta, planın gerekçesi olarak son dönemde giderek artan Arakanlı Müslüman nüfusunun yerel halk açısından “fiziksel riskler” doğurduğu ve yörede sosyal ve ekonomik problemlere yol açtığı ileri sürüldü.

Hükümetin zorla yerleştirme planı son yirmi yıldır Bangladeş’te yaşayan Arakanlılar arasında kaygıya sebep olurken, gelgit nedeniyle yılın büyük bölümünde sular altında kalan, sular çekildiğinde ise bataklığa dönüşen adanın yaşam alanı olarak tayin edilmesi insan hakları savunucularının ve uluslararası toplumun tepkisini çekti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Bangladeş Bürosundan Shinji Kubo, yaptığı açıklamada, “Böyle bir planın uygulanabilmesi için önce bir danışma sürecine ve mültecilerin ikna edilmesine ihtiyaç var. Ayrıca yerleşim koşullarının uygunluğu hakkında da detaylı bir fizibilite çalışması yapılmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Bangladeşli yetkililer, tepkilerin ardından internet sitesinden kaldırılan talimatla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>