BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Malkoç: Ateşin ve Toprağın Yiyemediği Şeyi Çoğaltalım..!

Hollanda diyanet vakfı bu yıl iftar programını Leerdam’da yapımı sadece altı ay süren ve bu yıl hizmete giren Leerdam Anadolu Camii’nde verdi. HDV cemiyet başkanları ve cemiyet idarecilerin davet edildiği iftara T.C. Lahey Büyükelçisi Sadık Aslan, Lahey din hizmetleri müşaviri vekili Mehmet Malkoç, Deventer din hizmetleri Ataşesi Dr. Yusuf Acar Rotterdam muavin konsolos Ulvi Darendeli, Hollanda İslam Federasyonu başkanı Mehmet Erdoğan özel davetli olarak katıldılar. Cevdet Keskin’in sunduğu program Kur’an tilavetiyle başladı.

BİRBİRİMİZE BAKIP TEBESSÜM EDELİM
Ardından Deventer din hizmetleri ataşesi Dr. Yusuf Acar kısa bir konuşma yaptı Acar şunları söyledi. “Hoş geldiniz safalar getirdiniz. Ben sizin şahsınızda bu güne kadar camilerimize hizmet edipte ahirete irtihal etmiş olan bütün kardeşlerimizi rahmetle minnetle ve şükranla anıyorum. HDV şubelerimizin yöneticileri ve tüm misafirler, ben bu iftarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. İyi ki, geldiniz ayağınıza sağlık. Bu gün burada birbirimizle görüp birbirimizin yüzüne tebessüm ederek iftar etmekten başka bir maksadımız yok. Bence Allah’ın rızası için bu bile kâfidir. Hepinize selam olsun.”

ATEŞİN VE TOPRAĞIN YİYEMEDİĞİ ŞEYİ ÇOĞALTALIM
Peşinde Rotterdam diz hizmetleri ataşesi ve şuan Müşavir ve Hollanda Diyanet Vakfı başkan vekili ve sahibi sıfatıyla bir konuşma yapması için Mehmet Malkoç kürsüye davet edildi. “Bizleri bu gün burada iftar sofrasında bir araya getiren rabbimize hamdolsun. Peygamberimize sonsuz salat-ü selam olsun. Hepinize bu davetimizi kabul edip geldiğiniz için en kalbi teşekkürlerimi arz ediyorum. Hollanda diyanet vakfı olarak gayemiz üstat Necip Fazılın şiirinde söylediği gibi, ‘Sökün evdeki sahte su borularını, ev ev merhamet döşeyelim’ der. Bizim de hedef ve gayemiz özellikle diyanet işleri başkanlığımızın bu ramazan ayında seçtiği ‘iyilik vakti’ temasına uygun olarak diyoruz ki, rengimiz, dilimiz, anlayışımız felsefemiz ne olursa olsun hep aramızda iyilik ağları örelim. İyiliği çoğaltalım. Birbirimize nezle yerine iyilik bulaştıralım. Hz. İse efendimizin varlıklı ama mutsuz bir gence tavsiye ettiği gibi ateşin ve toprağın yiyemediği şeyi çoğaltalım. İyiliği çoğaltalım. Hakikaten bu gün iyiliği alanlar değil yapanlar mutlu olmaktadırlar. Esasen dünyada yaşayan insanlar olarak biz bir aileyiz. Öyleyse gelin bu aileyi mutlu etme adına, sorunları çözme, akan kanları durdurma adına bir iyilik hareketi başlatalım. Hiçbir karşılık beklemeden iyilikleri çoğaltalım inşallah. Ben inanıyorum ki, onlar çoğaldıkça, dünya daha bir yaşanılır olacaktır. Cennete gitmeden cennet burada vuku bulacaktır.” diye konuştu.

BU GÜZEL MÜESSESELER SİZLERLE AYAĞA KALKIYOR
Büyükelçi Sadık Aslan ise şunları söyledi. “Hepinizin ramazanı mübarek olsun. Böyle bir bereket ayında sizlerle bir araya gelmekten onur duydum. İnşallah bu ramazanı da yine bereketli, rahmetli, huzurlu ve güvenli bir şekilde idrak ederiz. Sizler teşkilat olarak Türk toplumunun amiral gemisisiniz. Sizleri çekip çevirmeniz sayesinde bu güzel müesseseler ayağa kalkıyor. Açılışına katılamadığım bu camimizi görünce çok duygulu bir hissiyata kapıldım. Allah böyle değerli eserleri toplumumuza kazandıran herkesten razı olsun. İyi ki, buradasınız. İyi ki, bu toplumun hizmetinde yer alıyorsunuz. Tekrar ramazanınız mübarek olsun.” Büyükelçi Sadık Aslan iftardan sonra akşam namazını eda ettikten sonra Anadolu camiini gezerek yöneticilerden bilgi aldı ve cemaatle camide hatıra fotoğrafı çektirdi.

Adnan Şahin – Leerdam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>