Mannheim MÜSİAD’dan seminer

MEHMET ÇALAY/ MANNHEIM-Geçtiğimiz hafta sonu Mannheim Müsiad üyelerine ve vatandaşlara Mannheim´de herkesi ilgilendiren bir psikoloji semineri verdi.

Seminerde Türkiye’den Kişisel Gelişim Uzmanı Psikolog Dr. Zafer Akıncı Mutlu Yaşamın Sırlarını Paylaştı, “Mutlu Yuva Mutlu Yaşam” konulu semineri ile vatandaşlarla ile bir araya gelen Zafer Akıncı’nin verdiği seminere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Aile içi mutluluğun doğru iletişimden geçtiğine değinen Akıncı, “Hem kadın hem erkek aile içerisinde üstüne düşen görevleri yerine getirmeli ki aile içerisinde huzursuzluklar olmasın. Karşındaki insanı ne kadar mutlu edersen sen de o derece mutlu olursun. Yani demek istediğim karşı tarafı mutlu etmek aslında kendini mutlu etmektir” ifadelerini kullandı

 Nasihat yerine motivasyon

Zafer Akıncı, seminerinde özetle şunları konuştu: “Kişisel gelişim uzmanları genelde, oğlum ders çalış diye nasihat etme yerine, gaza getirme ve motive konuları üzerinde dururlar.

Kişisel gelişimciler, yapabilirsin, edebilirsin diye motive edin der. ‘İçindeki gücü hisset. Sen becerebilirsin. Önünü de müthiş bir gelecek var’ denir. Çocuk bir hafta gayret eder, yine yapamaz kişisel gelişim hikayeleri bunlar.

Burada esas olan yapı, bir çocuğa ne yapılırsa ders çalışma isteği arttırılır. Tek bir cevabı var. Çocuk anlarsa ders çalışır. Bulmaca çözmek o yüzden zevklidir.

Ders çalışmayı sevmeyen çocuk, su doku oynamaktan zevk alır. Veya bilgisayarda falanca oyunu oynamaktan zevk alır. Dikkat edin, çocuklar başarabildikleri ortamlara giriyorlar. Kendilerini değerli hissettikleri ortamlar, başarabildikleri ortamdır.

Bir kişinin bir şey yapabilmesi için kendini değerli hissetmesi lazım. Bunun da tek yolu, anladığını bilmesi lazım çocuğun. Çocuklar çoğunlukla dersleri anlamıyor. Bunun nedeni de, nörolojik boyuttur.

İnsanın beynidir.”Zafer Akıncı, seminerini sinevizyon eşliğinde sürdürüp, daha sonra soruları cevapladı. Seminerin devamında iş ve aile ilişkilerine de değinen Akıncı, karşılıklı konuşma havası içinde geçen semineri noktaladı.

Programı düzenleyen ve organizesini yapan Fatma Tabak da Zafer Akinciya bir hediye verdi.Programa IGMG RNS Bölgesi Teftis baskani Yusuf Ipek ve Basin Yayin baskani Mehmet Calayda katildilar. Ayrıca Müsiad Mannheim başkanı Turan Tirsi´de katılan herkese teşekkür etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>