Marwa El-Sherbini: ‘Boşa geçen dört yıl’


‟Marwa El-Sherbiniʼnin yakınlarına sabır ve metanet diliyoruz. Cinayetin üzerinden dört yıl geçmesine rağmen, Almanyaʼda baş gösteren İslam ve yabancı düşmanlığı hâlâ kapsamlı bir biçimde ele alınıp kamuoyunda tartışılmamıştır.ˮ şeklinde bir tespitte bulunan İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, İslamʼa ve yabancılara karşı gösterilen düşmanlık sebebiyle Marwa El-Sherbiniʼnin Dresden Eyalet Mahklemesiʼnde öldürülmesinin 4. yıldönümü münasebetiye yaptığı açıklamada ayrıca şunları ifade etti:

Mustafa Yeneroğlu

‟Marwa El-Sherbiniʼnin Dresden Eyalet Mahkemesiʼnde öldürülmesinin ardından dört yıl geçti. Ancak Almanyaʼda baş gösteren İslam ve yabancı düşmanlığı hâlâ kapsamlı bir biçimde ele alınıp tartışılmamıştır ve dört yıl boşa geçirilmiştir. Ayrıca Müslüman bayanlara karşı kamu ortamında yapılan tacizlerin küçümsendiğini veya hiç kale alınmadığını ve camilere karşı düzenlenen saldırıların arttığını da büyük bir endişeyle izlemekteyiz.

Aynı şekilde, siyasilerin ve güvenlik kurumlarında yetkili bazı kesimlerin İslam ve Müslüman düşmanlığını izafileştirdiklerini de büyük bir endişeyle gözlemliyoruz. Örneğin Federal Almanya Hükümeti, Politically Incorrect isimli internet sayfasını, saldırgan ve hain bir biçimde Müslümanlara karşı kışkırtıcılık yapıyor olmasına rağmen, sadece ʻİslam eleştirisiʼ yapan bir sayfa olarak değerlendirmekle yetinmektedir. Bu bağlamda Federal Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Hans-Georg Maaßenʼin konuyu, kimsenin İslamʼı sevmek zorunda olmadığı şeklindeki değerlendirmesi de çok garip bir tavır olmuştur.

Maaßen’in ifadeleri prensip olarak doğru olsa da, sorumluluk sahibi kişiler, bunun gibi genellemeci, önyargılı ve huzursuzluk çıkarabilecek ʻİslam eleştirilerininʼ hangi sonuçlara varabileceğini ve hatta vardığını unutmamalıdır. Marwa El-Sherbiniʼnin katilini şuça yönelten ve Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) üyelerini işledikleri cürümlere teşvik eden sebepler, bunun gibi internet sitelerinde yaygınlaştırılan hastalıklı fikirler olmuştur.

Konuyla ilgili Aşağı Saksonya İçişleri Bakanı Boris Pistoriusʼun yaptığı tespit ise olumlu bir adımdır: ʻAşırı sağcılığın İslam düşmalığının [...] ne düzeyde etkilediği, uzun süre dikkate alınmamıştır. Aşırı sağcıların İslam düşmanı propagandalarıyla, toplumda yaygın olan önyargılarla bağ kurmayı başarabildikleri tamamen gözardı edilmiştir.’ Şayet gerekli tedbirler alınırsa, bu tesbite ve sözlere eklenecek bir şey yoktur.ˮ (igmg.org

Comments are closed.