Mekke’nin Fethi Adanın dört bir yanında kutlandı

EUTURKHABER/KIBRIS-31 Aralık Gecesi Dünya’nıın birçok yerinde Mekke’nin Fethi kutlamaları gerçekleşirken Kıbrıs’ta da Evrensel Sevgi ve Kardeşlik Derneği(ESKAD) 5 bölgede Mekke’nin Fethi programlarını halkın ve öğrencilerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirdi.

Lefke AKM Konferans Salonu’nda halka açık olarak gerçekleştirilen programlar ile Mekke’nin Fethi’nin 1389. Yılı kutlandı. İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Lefke Şubesinin hazırladığı sinevizyon gösterileriyle devam etti.

Sinevizyon gösterisinin ardından açılış konuşmasını ESKAD Lefke Şube Başkanı Ömer Faruk Çakmak ve selamlama konuşmasını ESKAD Ada Koordinatörü Hüseyin Emre Erdem gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından ESKAD Ortaöğretim Komisyonunun hazırladığı ezgi dinletisi izleyiciyle buluştu. Dinletinin ardından günün anlamını anlatan konferansı veren Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay; Mekke’nin Fethi’nin gönüllerin fethi olduğunu belirterek, gençlerin gönülleri fethetmesi için tevazu sahibi, affedici ve merhametli olması gerektiğinin en önemli örneği olarak Mekke’nin Fethi’nde yaşanan hadiselerin gösterilebileceğine vurgu yaptı.

Bugün insanlığın bu değerlere tekrardan sarılması gerektiği ve tüm insanlığın saadeti için gönüller inşa edilmesi gerektiğini belirten Kutlay, programa katılan ve katkı koyan herkesin bu sebeple burada bulunduğunun bilincinde olduklarını belirtti.

Kutlay’ın konuşmasının ardından Hanımlar Komisyonunun hazırladığı şiir dinletisi ve Ortaöğretim Komisyonunun hazırladığı Kabe konulu resim gösterisi izleyici ile buluştu. Son olarak sahneye çıkan Ezgi Sanatçısı Abdurrahman Özmen, gecenin anlam ve önemini anlatan ezgiler ile izleyicilerin gönüllerinin pasını sildi.

ESKAD Lefke Şubesi’nde yapılan programın haricinde diğer şubelerde yapılan programlara da öğrenciler ve halk yoğun ilgi göstererek, Ada’nın dört bir yanında Mekke’nin Fethi kutlanıldı.

Comments are closed.