BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Merhum Hacı Ahmet Hoca’ya vefa

EUTURKHABER/NEU ISENBURG-Merhum Hacı Ahmet Hocanın ruhuna ithafen Sağlam ailesi Neu Isenburg Selimiye camiinde Kur’an-ı Kerim ve mevlid-i şerif merasimi tertip etti. Ayrıca tüm geçmişlerin ruhlarına ithafen okunan 9 hatm-i şerifin de duası yapıldı. Programa katılanlara yemek ikram edildi.

Almanya/Frankfurt ve çevresindeki ilk cami olan Neu Isenburg Selimiye Camiinin ilk kurucu başkanlığı ve yıllarca fahri imamlığını yapan Merhum Ahmet hoca, Dreieich ve Langen’de cami açılmasına öncülük etti. Çok sayıda öğrenci yetiştiren Ahmet Hoca 79 yaşındaydı.

Merhum Ahmet hoca; 1972 yılında Almanya’ya işçi olarak geldi. Rahatsızlığı nedeniyle malülen emekli olmuş 2009 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yapmıştı. (TIKLA/İZLE)YouTube Preview Image

DİTİB Selimiye Camii İmam Hatibi Niyazi Kaya ve Dreieich DİTİB Camii İmam Hatibi Mehmet Karataştan hocaefendilerin bu güne vesile olan merhum Hacı Ahmet Sağlam hocanın ruhuna ithafen okudukları Yasin-i Şerif ve mevlit, ardından yapılan konuşmalar hatıralar canlandı ve cemaatı duygulandırdı.

Selimiye Camii İmam Hatibi Niyazi Kaya: ‘Ahmet hocamız gibi Rabbim bizi de islam için mücadele eden gayret sarfeden mümin kullarından olmayı cümlemize nasip eylesin. Ahmet hocamıza ve cümle geçmişlerimize rahmet eylesin’ dedi.

Merhum Hacı Ahmet Hocanın ruhuna ithafen okunmuş olan Hatm-i şerifler için Mehmet Karataştan hocaefendi veciz bir dua yaptı. Programın ardından cemaata yemek ikram edildi.

Programda Sağlam ailesini temsilen oğlu A. Sağlam helallik almak üzere cemaatta hitaben şunları söyledi: ‘Muhterem kardeşlerim, bugün burada cemiyetimizin kurucu başkanı ve yıllarca fahri imam hatiplik vazifesini yapmış olan Merhum hoca babamız Ahmet Sağlam’a helallik almak ve ruhunu sevindirmek üzere toplandık.

Bu davetimize uzaktan ve yakından katılan, herhangi sebeple katılamayan tüm kardeşlerimizden Allah razı olsun. Tüm geçmişlerimize Rabbim rahmet eylesin. Merhametiyle muamele eylesin.
1972 yılında işçi olarak geldiği Almanya serüveninde yıllarca köprü inşaatlarında çalıştı. İlk teravih namazlarını Şefin tahsis ettiği barakada eda ettiklerini ve bu cemiyetin kurulmasında birkaç arkadaşıyla birlikte çektikleri sıkıntıları anlattığında bugün gelinen noktayı büyük başarı olarak değerlendiren hoca babam, hep bu cemiyetin kıymetinin bilinmesini ve gençliğe sahip çıkılmasını öğütlerdi.
Merhum babamız Ahmet hoca Almanya’da birkaç ameliyat geçirmiş ve uzun bir süre daha hafif bir işe girerek Du Pont firmasında çalıştığı yıllarda, 3 vardiya çalışma imkanı varken, sırf cami imamsız kalmasın diye 2 vardiya çalışmayı göze almıştır.
Firması kendisine cumaları namaz için işten erken gitmesine dahi müsade etmiştir. Hacı babamız yıllardır başkanlık ve fahri imamlık yaptığı Selimiye Camimizde çok sayıda öğrenci yetiştirdi. Ayrıca Langen, Dreieich gibi yerlerde de cami derneği kurulması için öncü olmuş yol göstermiştir.
12 Eylül darbesinde de sıkıntılı anlar yaşayan hoca babamız her zaman haktan ve haklıdan yana olmuş, hakkı anlatmaktan asla geri durmamıştır. O kritik günlerde kendisini ispiyonlamak için sesini almak isteyenler olmuş fakat bir vesileyle deşifre olmuşlardır.
Yıllar sonra Türkiye’den imam getirilmesi için Ditib’e müracaat ederek camimizin sürekli hizmet almasına da öncülük etmiştir.
Hoca babamız malülen emekli olduğu 33 yıllık Almanya serüvenini 2006’da bitirerek Türkiye’ye temelli döndü.
Türkiye’de 12 yıldır mütevazi yaşamını sürdürürken geçtiğimiz yılın Ekim ayının ilk haftası rahatsızlanarak Ankara Gülhane hastanesinde tedavi altına alındı.
Geçirdiği safra kesesi ameliyatının ardından gizli ilerlemiş vaka sonucu ikinci acil bir ameliyat gerekti. Bu ameliyattan günlerdir kaldığı yoğun bakımdan çıkamadı ve yaklaşık 40 günlük yaşam mücadelesine yenik düşen hoca babamız 1 Aralık Cumartesi günü hakkın rahmetine kavuştu.
Acil serviste en son ziyaretimde kelime-i şehadet getiriyordu. Benden su istedi. Yanımdaki zemzem suyundan üç defa içti. Başucunda elinden tutarak Kur’an-ı Kerim okumak nasip oldu. Bu son görüşmemdi. Bir sonraki gün de vefat etti
Kendisi vefatından önce bizlere herkese hakkını helal ettiğini söyledi ve herkesten de helallik istedi. Bu vesile ile sizler de Hacı Ahmet Sağlam hoca babamıza hakkınızı helal ediniz. Rabbim sizlerden razı olsun’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>