Merkezi Köln’de bulunan KRM, NSU Dosyasını

Berlin T.C. Büyükelcisi Hüseyin Avni Karslıoğlu”na sundu

KRM dönem sözcüsü Erol Pürlü: “Bir daha kamuoyuna çıkıp ısrarla bunun üzerinde durduğumuzu ifade etmek istiyoruz. İşin takipçisi olduğumuzu ifade etmek istiyoruz”

Türkiye’nin yeni Berlin Büyükelçiği binasında yapılan görüşmeye, KRM dönem sözcüsü Erol Pürlü, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Alboğa, Almanya İslam Konseyi Başkanı (IRD) Ali Kızılkaya, İslam Kültür Merkezleri Birliği’nden Seyfi Öğütlü katıldı. Pürlü burada yaptığı açıklamada, NSU terör hücresinin ortaya çıkmasından 1 yıl sonra birtakım gelişmeler olduğunu, özellikle emniyet kurumlarındaki hataların ortaya çıktığını gördüklerini ifade etti. NSU’nun ortaya çıkmasından sonra olayların aydınlatılması için açıklama yaptıklarını hatırlatan Pürlü, “Bir daha kamuoyuna çıkıp ısrarla bunun üzerinde durduğumuzu ifade etmek istiyoruz. İşin takipçisi olduğumuzu ifade etmek istiyoruz” dedi.

BU ÖRGÜTÜN FARKEDİLMEMİŞ OLMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Burada aynı zamanda İslama ve Türk toplumuna karşı aşırı bir düşmanlığın söz konusu olduğunu belirten Pürlü, bu konuda toplumu aydınlatıcı programların yapılması gerektiğini, Mölln ve Solingen hadiselerinden sonra emniyet birimlerinin NSU terörünü fark etmemiş olmasını çok düşündürücü ve çok tehlikeli gördüklerini kaydetti.

Bu dosyayı çeşitli makamlara sunduklarını ifade eden Pürlü, dün Cumhurbaşkanlığı makamına bugün de İçişleri Bakanlığına, şimdi de Karslıoğluna sunduklarını belirtti.

Görüşmede ayrıca Almanya’da bazı olaylarda “İslamcılık” kelimesinin kullanılması gündeme geldi. Basında ve siyasette bu kelimenin kullanıldığına işaret eden Pürlü, “Bu İslamiyeti ister istemez kötülüyor. Çünkü halk İslam ile İslamcılık arasında fark yapmıyor. Bizim amacımız, İslam, şiddet ve terör olayını birbirinden ayırmak. Kesinlikle terör ve şiddeti dinselleştirmemek gerekiyor, bunların kökeni farklı şeyler. Bu konuda çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

NSU CİNAYETLERİ BİR DÖNÜM NOKTASIDIR

Almanya İslam Konseyi BaşkanI Ali Kızılkaya da ‘Almanya için NSU cinayetleri  dönüm  noktasıdır. Şimdiye kadar göz ardı edilen tehlikenin hangi boyuta vardığının görülmesi açısindan bir hatırlatma bir uyarmak mahiyetinde görüyoruz. Bu olay toplumsal bir sorundur, şu an Almanya’daki aşırı sağ düşüncenin merkeze kadar indiğini görüyoruz. Bu endişelerimizi bu dosyada gündeme getirerek toplumun siyasi sorunlarını ve bilhassa sivil toplum örgütlerinin üstüne düşen mesuliyetini yerine getirerek, toplumsal barışa bir çağrı  beraber barış içinde yaşama irademizi ortaya koyuyoruz. Biz şimdiye kadar İslama, müslümanlara ve Türklere yapılan bir genellemeyi yapmıyoruz. Bir hukuk devletinin  içinde bir arıza yaşanmıştır. Biz bunun telafisini bekliyoruz.’ dedi.

MÜSLÜMANLAR MUHATAP ALINMALIDIR

DİTİB’den Bekir Alboğa da görüştükleri yetkililerden artan İslam düşmanlığı konusunda hassas olmalarını istediklerini belirtti. Müslüman ve İslam düşmanlığından dolayı son derece endişeli olduğunu ifade eden Alboğa, Müslüman toplumunun da Alman devletine ve güvenlik birimlerine karşı bir güvensizlik duygusuna kapıldığını ifade etti. Alboğa, yanlış anlaşılmalarının ortadan kalkması için Müslümanların muhatap alınması gerektiğini, Müslümanların buna katkı sağlayacaklarını kaydetti. Alboğa, kendilerinin bundan kaygı duyduğu kadar, buna sebep olanların da duyarlı olması gerektiğini söyledi.

DİNLER TERÖRLE YAN YANA GETİRİLMESİN

Büyükelçi Karslıoğlu da Almanya’da terör olaylar meydana geldiğinde genel olarak bir dinin veya inancın suçlanması konusunda dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, bunun yerine terör örgütü kimse onun isminin verilmesini gerektiğini ifade etti.

MENDERES SiNGiN/BERLiN-euturkhaber.com

Comments are closed.