Mescid-i Aksa kadın gençliği’nden güzel proje..!

Yetimler, `Liebe im Schuhkarton` Projesi ile ziyaret edildi

IGMG  Düsseldorf Bölgesi Mülheim Şubesi Kadınlar Gençlik Teşkilatı Sosyal Hizmetler Birimi `Hisset Hissettir` başlığı altında yetim projesini ”Liebe im Schuhkarton” / ”Sevgi ve Şefkat Kartonu” sloganı altında gerçekleştirdi.

Toplam 26 genç kız ile birlikte yetimlere kartonlar içerisinde hediyeler ve küçük şekerler hazırlanırken,diğer tarafta yetimhane eğitimcileriyle görüşülüp ziyaret tarihi belirlendi.

Duisburg Hamborn‘da bulunan St.Barbara Kinderheim:Violetta yetimhanesi ziyaret edildi. Genç kızlarımızla birlikte yetim ve öksüzler ile, ailevi sorunlar yaşayan veya şiddete maruz kalan çocuklar ile konuşup, yurtlarını, odalarını tek tek gezip, getirdikleri oyunlarla birlikte oynadılar.

Violetta yetimhane grubunda 10 kız çocuğu ve bir oğlan çocuğu yaşamakta. 15 senedir orada çalışan çocuk bakıcısı bizlere çocuklar hakkında kısa bilgiler verdi. En küçük çocuklar ve üstelik kardeş olan

Bus (2) ve Georgiana (4) hakkında Melanie Ranger bizlere şöyle bir bilgi verdi: ”Bu yetim yurdu sadece kızlar içindir, fakat bu iki kardeşi ayırmak istemediğimizden dolayı Bus`ı oğlan olmasına rağmen yanımıza aldık. Onlara şu an aile arıyoruz ki, gelecek yıllarda da birbirlerinden ayrı yaşamasınlar.”

Alyah (5) çok sakin ve utangaç bir karaktere sahip ve almancayı çok iyi bilmemesine rağmen, bizlerle vedalaşırken hareketleriyle ve yüzündeki gülücükleri ile mutluluğunu ve memnuniyetini paylaştı. Sarah (12), Chiara (15) ve Jenny (16) birlikte oyun oynamasının eğlencesini yaşadılar. Nathalie (17) ise hediyesini açmadan önce paketinin süslenmiş şeklini çok beğendiğini ve ilk defa böyle bir hediye aldıgını belirtti.

Çocuklar kartonlarını ellerine aldıklarında ve açdıklarında büyük sevinç yaşadılar. Mülheim Kadınlar Gençlik Teşkilatı başkanı olan Zehra Şafaklı ”O saniyeler ve dakikalar hepimiz için çok değerliydi.” diyerek duygularını paylaştı.

Oradan ayrılırken çocukların gözlerinde muhtemelen hep aynı soru vardı:

Tekrar ne zaman geleceksiniz?

Çocukları sevindiren, onlarla birlikte oynayan ve konuşan genç kızlarımız, bu projeyi tekrar ele alıp başka yetimlerin dualarını da almak istiyor. Gelecek deki hedefimiz orada ki kız çocuklarıyla özelden ilgilenmek ve sevgi dolu bir bağ kurmaktır. Ayrıca bir başka yetim yurdunu da ziyaret etmek üzere çalışmalarımız yine Duisburg’da bulunan Villa Sonnenschein yetimhanesi ile görüşmeler başlatılmıştır.

Şeymanur EFE / Mülheim a.d Ruhr

Comments are closed.