Michael Scheffler: “İyileştirilmiş Defin Yasası çok kültürlü toplumumuza daha çok yakışıyor”

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Parlamentosu’nda karara bağlanan iyileştirmelerle Mezarlık ve Defin ile alakalı yasa (Defin Yasası) hakkında konuşan SPD Eyalet Meclis Grubu Sosyal Politika Sözcüsü Michael Scheffler, söz konusu iyileştirmelerle KRV’nin günümüzün modern ve çok kültürlü toplumuna uygun bir yasaya sahip olduğunu belirtti.

Scheffler konuşmasına şöyle devam etti: “Defin Yasası’nın iyileştirilmesiyle artık Hristiyan olmayan dini topluluklar da, kendilerine has mezarlık işletme imkanına sahip oldular. Çok kültürlü toplumlar da olması gerektiği gibi, bundan böyle burada yaşayan yaklaşık 1,3 milyon müslüman ve diğer dinlerin mensupları da kendi mezarlıklarında, dinlerine ve adetlerine uygun ve yaşadıkları yere yakın bir şekilde defnedilecekler. 1 Ekim’de yürürlüğe girecek olan yasadan, muhtemelen ilk olarak Wuppertal yararlanacak. Wuppertal Belediyesi ile dini kuruluşlar arasında bu yönde uzun süredir çalışmalar sürüyor. Bu yasa, burada yaşayan ve farklı inançlara sahip olan insanların entegrasyonu için de önem taşıyor.

Yeni yasada ayrıca, çocuk işçileri sömürerek imal ettirilen mezar taşlarının kullanılması da yasaklandı. Uluslararası İş Organizasyonu’nun (Internationale Arbeitsorganisation, ILO) verdiği bilgilere göre, dünya çapında 115 milyon çocuk, sağlıklarına kalıcı şekilde zarar veren ve tehlikeli kabul edilen şartlar altında çalıştırılıyor. Bu çocukların büyük bir kısmının mezar taşı üretiminde de suistimal edildikleri biliniyor. ”

Comments are closed.