width=750

Midesinden ‘Cennet hurması’ çıktı

Mide sancısı şikayetiyle hastaneye başvuran 60 yaşındaki hastadan endoskopik yöntemle çıkarılan “cennet hurması”nın oluşturduğu kitle doktorları şaşkına çevirdi.

Midesinden 'cennet hurması' çıktıANKARA -

Mide sancısı şikayetiyle hastaneye başvuran hastadan endoskopik yöntemle çıkarılan “cennet hurması” doktorları bile şaşırttı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet Uygun önderliğindeki ekip, eşine az rastlanır bir mide operasyonu gerçekleştirdi.

Alınan bilgiye göre Zeki Baş, (60) midesindeki şiddetli ağrı, hasımsızlık ve gaz şikayetiyle Trabzon’da bir hastaneye başvurdu. Yapılan ilk değerlendirmede hastanın midesinde bir kitle tespit edildi ve ameliyatla alınması önerildi. Ameliyat olmak istemeyen Baş, Ankara’ya gelerek Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji bölümüne başvurdu.

Hastanın tetkiklerini değerlendiren Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uygun, açık ameliyat yerine kapalı yöntem olarak bilinen endoskopik müdahaleyi tavsiye etti. Öneriyi kabul eden Baş’ın midesinde çok sayıda tükettiği cennet hurmasının oluşturduğu kitle tespit edildi.

“Fazlası karaciğer yağlanmasına neden olur”

Yapılan operasyona ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Prof. Dr. Uygun, ilginç bir deneyim yaşadıklarını ifade ederek, “Benim 32 yıllık hekimlik hayatımda ilk kez karşılaştığım bir durum oldu. Bugüne kadar ot parçaları, çivi, cam, toprak ve kumaş yiyenleri gördüm ve bunları çıkardım ama cennet hurması olarak ülkemizde de çok tüketilen bu bitkiden tahmininizin çok ötesinde tüketen bir hastamızın midesinde bitki liflerinin birleşmesiyle oluşan kitleyi çıkarmak ilk oldu.” ifadelerini kullandı.

Prof.Dr. Uygun, meyve tüketimi konusunda, “Herşeyin fazlası zararlı olduğu gibi meyvenin de kesinlikle fazlası zarar. Bir avuçtan daha fazla tüketilmemeli. Normal ideal bir insan organizmasının tüketebileceği fruktoz herhangi bir meyveden bir avuç tüketebilir. Daha fazlası da karaciğer yağlanmasına sebep olur. Bir avuç istediğiniz her meyveyi tüketebilirsiniz. Bunun dışındakiler kişiye yağ olarak dönebileceğinden zararlıdır.” önerisinde bulundu.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>