width=750

Mobilya ihracatçıları Köln Fuarı’nda görücüye çıktı

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN-En büyük mobilya fuarlarından Kölndeki IMM’ye bu yıl 51 ülkeden bin 361 şirket iştirak etti. Türkiye  onilya fuarında 24 firmayla temsil ediliyor.

Fuara  İstanbul‘dan katılan Savaş  Plastik İşletme Müdürü Burak Savaş, 1963′ten beri faaliyet gösteren firmalarının çoğunluğu  Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere yaklaşık 60 ülkeye ihracat yaptığını söyledi.

Çok sayıda ülkedeki mobilya fuarlarına katıldıklarını belirten Savaş, “Göğsümüzü kabartan olay, Türk firmalarının ufku geniş, Avrupa’dan Çin’e, Amerika’dan Afrika’ya birçok uluslararası fuara katılıyorlar.

Burada vizyon bir kere var ve hükümetin bu konuda bir katkısı da mevcut. Bu fuarlara katılmaktaki amacımız henüz tanışmadığımız insanlara ürünlerimizi tanıtmak ve buralara da satış yapmak.” dedi.

Gelecekten ümitli olduklarını ifade eden Savaş, ihracatlarının her yıl yüzde 15-20 arttığını, amaçlarının bu artışı devam ettirmek olduğunu kaydetti.

“Usta yetiştirme konusu ihmal edilmemeli”

Fuara İzmir’den katılan Aktan Sandalye Yöneticisi Mehtap Aktan, firma olarak 20 farklı ülkeye ihracat yaptıklarını, üretimlerinin yüzde 60′ının ihracat odaklı ürünlerden oluştuğunu dile getirdi.

Koltuk, sandalye ve masa gibi ahşap ürünler ürettiklerini ifade eden Aktan, “Özellikle Avrupa ülkelerine toptan satış yapıyoruz. Otel ve restoranlara çeşitli projeler gerçekleştiriyoruz. Dünya mobilya sektöründe ülke olarak kötü bir yerde değiliz ama daha fazla çalışmamız gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Aktan, ülke olarak mobilya üretimi açısından iyi olduklarını ancak sektörün geleceği açısından usta yetiştirme konusunun da ihmal edilmesesi gerektiğinin altını çizerek mobilya yan sanayisinin de mobilya üreticileri ile gelişmesi ve çeşitlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Dünya mobilya sektöründeki son yeniliklerin sergilendiği fuar, 21 Ocak’a kadar gezilebilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>