Moldova Cumhurbaşkanı Dodon: Özerklik kanunlarının çalışması için elimden geleni yapacağım

Moldova Cumhurbaşkanı Dodon, “Moldova’nın, Gagauz bölgesine verdiği özerk statü kanunlarının tam olarak çalışması için elimden geleni yapacağım.” dedi.

Moldova Cumhurbaşkanı Dodon: Özerklik kanunlarının çalışması için elimden geleni yapacağımANKARA/KOMRAT

Moldova ziyareti kapsamında Gagauz Özerk Yeri başkenti Komrat’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ve Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah’ın görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Dodon, Moldova’nın güneyindeki Komrat şehrinde Erdoğan ile bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bu bölgenin istikrara kavuşmasında büyük desteği oldu.” değerlendirmesini yaptı.

Gagauz Türklerinin geçmişte yaşadığı sorunların Türkiye’nin desteğiyle ortadan kalktığını kaydeden Dodon, “1994 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle Gagauz bölgesiyle ilgili bir kanun çıkarılmıştır.” ifadesini kullandı.

Geçmişte Moldova’nın güneyinde bazı ciddi problemler yaşandığını ve kimi sorunların hala çözüme kavuşturulamadığını belirten Dodon, buna rağmen kardeş Gagauz halkıyla yüzyıllar boyunca dost olarak yaşadıklarını kaydetti.

Gagauz halkıyla birçok sıkıntının üstesinden beraber geldiklerini aktaran Dodon, “Yüzyıllar boyunca iki halkın arasında pekiştirilmiş dostluğa büyük önem veriyoruz.” dedi.

Dodon, Erdoğan ve Vlah ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde sosyal ve ekonomik konuları da ele aldıklarını, görüşülen projelerin hızlı şekilde gerçekleştirilmesini teminen resmi makamlar ve merkezi bakanların tam kapasitede çalışacaklarını bildirdi.

Moldova Cumhurbaşkanı Dodon, ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Moldova ve Gagauz Özerk Yeri’ne yaptıkları yardımlardan ötürü teşekkür ederek, “Şahsınızın gayretiyle birçok sorun ortadan kaldırılmıştır. İnanın ki Gagauz Özerk Yeri sakinleri de bunun farkında. Zaten sizi ne şekilde karşıladıklarından gördünüz.” diye konuştu.

“Özerk statü kanunlarının tam çalışması için elimden geleni yapacağım”

Gagauz Yeri Özerk Statü konusunda mevzuata dair bazı sıkıntılar olduğunu kaydeden Dodon, “Bir kez burada teyit etmek istiyorum, Moldova Cumhuriyeti’nin Gagauz Bölgesi’ne verdiği özerk statü kanunlarının tam olarak çalışması için elimden geleni yapacağım.” ifadelerini kullandı.

Dodon, bu hükümlerin Moldova Cumhuriyeti anayasasında yer alması için de çabalayacayacağını vurguladı.

“Gagauzya’da benim bu konudaki tutumumu çok iyi biliyorlar.” diyen Dodon, kardeş Gagauz halkıyla uzun yıllardan bu yana dostça yaşadıklarını dile getirerek, Gagauzların, Moldova Cumhuriyeti’nde kendi evlerinde yaşadığının altını çizdi.

“Erdoğan’ın ziyareti Türkiye ile Moldova dostluk köprüsünün simgesi”

Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah, Türkiye’nin daima Gagauz Türklerinin yanında olduğunu belirterek, Gagauz Özerk Yeri’nin kalkınması için Türkiye’nin birçok alanda kendilerine destek verdiğini söyledi.

Türkiye’nin Gagauz Özerk Yeri’nde başlattığı çeşitli projelerin önemine işaret eden Vlah, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yürekten teşekkür etmek isterim.” dedi.

İrina Vlah, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daima verdiği sözleri tuttuğunun altını çizerek, “Erdoğan, kan kardeş Gagauzlarla ilgili verdiği bütün sözleri yerine getirdi. Erdoğan’ın ziyareti, Türkiye ile Moldova arasında dostluk köprüsünün simgesidir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Moldova’nın toprak bütünlüğü bizim için hayati önemde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Moldova’nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahiptir. Bizim görmek istediğimiz Gagauzya’nın Moldova ile omuz omuza kalkınma çabalarını sürdürebilmesidir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Moldova'nın toprak bütünlüğü bizim için hayati önemde

Moldova ziyareti kapsamında Gagauz Özerk Yeri başkenti Komrat’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ve Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah ile görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. ( Murat Kula – Anadolu Ajansı )

KOMRAT

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ile Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah ile İcra Komitesi binasında yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ile dün çok verimli, ikili ve heyetler arası görüşmeler yaptıklarını, Stratejik Konseyle ilgili anlaşma imzaladıklarını belirten Erdoğan, Moldova Başbakanı Pavel Filip ile ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından da 5 anlaşmaya imza konduğunu anlattı.

Erdoğan, Moldova ziyaretinin ikinci önemli bölümünü Komrat’ın oluşturduğuna işaret ederek,16 yıllık Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı buraya hasretinin olduğunu, Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah ve soydaşlarla hasbihal edeceklerini söyledi.

“Sizlere Türkiye’deki 81 milyon akrabanızın selamlarını getiriyorum ve Türk milleti adına bugün buradayım.” diyen Erdoğan, bu tarihi ziyareti kendisiyle gerçekleştirdiği için Dodon’a teşekkür etti.

Geniş bir heyetle Moldova’da bulunduklarını ifade eden Erdoğan, bakanlar, Gaziantep ve Altındağ Belediye Başkanları, TİKA gibi birçok kurumun başkanının kendisine eşlik ettiğini aktardı.

Bu kurumların Gagauzya’da yatırımlarının olduğunu, bunların süreceğini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Kişinev’de özellikle cumhurbaşkanlığı sarayını çok önemsiyorum. Bazı eksikleriyle beraber dün açılışını yaptık. Fakat gerçekten güzel bir eser meydana geldi. Cumhurbaşkanı’nın da ifade ettiğiyle Moldova ile Gagauzya’nın 1994′ten bu yana ortaya koyduğu barış ve huzur içinde birlikte yaşama iradesini görmekten bahtiyarız. Moldova’nın asli unsurlarından olan Gagauz, soydaşlarımızla komşu olarak addettiğimiz Moldova ile aramızdaki kan bağını oluşturuyor. Gagauzcanın varlığı Türkiye-Moldova ilişkilerini daha da özel kılıyor. Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başkan ile yaptığımız görüşmede Gagauzya’nın statüsüne ilişkin hukuki zeminin sağlamlaştırılması hususunda hemfikir olduğumuzu gördük. Bu anlayışla Sayın Cumhurbaşkanı’nın ve hükümetin desteği, Sayın Başkan ve Gagavuz yetkililerin kararlılığıyla özerkliğin layığıyla işlemesi için somut adımlar atılması konusunda mutabık kaldık.”

“Pek çok projeye imza atacaklar”

“Moldova’nın toprak bütünlüğü bizim için hayati öneme sahiptir. Türkiye olarak geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de soydaşlarımızın yanında duracağımızın altını çizdik. Ancak bizim görmek istediğimiz, Gagauzya’nın birlik beraberlik içinde Moldova ile omuz omuza kalkınma çabalarını sürdürebilmesidir.” diyen Erdoğan, bunun için Türkiye’nin tüm kurumlarıyla Gagauzya’ya gerekli teşvik, destek ve kolaylıkları sağlamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“TİKA başta olmak üzere belediyelerimiz, resmi kurumlarımız, Gençlik Spor Bakanlığımız, Ulaştırma Bakanlığımız, Çevre Şehircilik Bakanlığımız, sivil toplum kuruluşlarımız Moldova makamlarıyla iş birliği içerisinde pek çok projeye imza atacaklardır. Buradaki güvenlikle ilgili de özellikle dün akşam saat 21.30 gibi iki tane içişlerinde güvenlik noktasında TOMA’yı buraya getirmiş olduk. Bugüne kadar hiçbir ayrım yapmadan sizlerin yanında olduk. Moldova’nın tüm bölgeleriyle kalkınması için elimizden gelen katkıyı yaptık. İnşallah bundan sonra da Moldova halkının ve Gagauz Türklerinin yanında olmayı sürdüreceğiz.”

Öte yandan Erdoğan, basın toplantısı öncesinde, Dodon ve Vlah ile TİKA tarafından yapılacak Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Külliyesi’nin maketini inceledi.

Muhabir: Mehmet Tosun,Enes Kaplan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>