Mühlacker’da `Gaziantepliler Kurtuluş Gecesi` Rüzgarı

Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun Yıldönümü anısı adına düzenlenen geceye Almanya’dan ve Türkiye’den de davetliler akın etti.

2009 yılında dernekleşen Baden Württenberg Gaziantepliler Derneği tarafından, 22 Aralık tarihinde bu sene ikincisi düzenlenen Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluş Yıldönümü. Baden Württenberg eyaleti başta olmak üzere Almanya’nın bir çok kentinde yaşayan Gaziantepliler akın etti.

Mühlacker’ta Uhlandbau Salonunda düzenlenen gecede Gaziantep Üniversitesi Fen ve Edebiyat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilgehan Pamuk’un Gaziantep’in Düşman işgalinden Kurtuluşunu slayt gösterisi ile anlatması gecenin anlamı ‘Birlik, Beraberlik ve Dayanışma Gecesi’ olarak belirlendi.

Düzenlenen Geleneksel Gaziantep’in düşman işgalinden Kurtuluş Yıldönümü anısına yapılan geceye Gaziantep Üniversitesi Fen ve Edebiyat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilgehan Pamuk, Karlsruhe Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Hizmet Uzmanı Osman Kaya, Baden Württenberg Gaziantepliler Dernek Başkanı Mustafa Pekmezci, Frankfurt Gaziantep Dernek Başkanı Ökkeş Toy, Mühlacker Belediye Başkanı Herr schnaider,Gaziantep’ten Katmerci Zekeriya Usta ile Gaziantep ve Mühlacker çevresinde yaşayan Gazianteplilerden oluşan geniş bir katılım gerçekleşti.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Baden Württenberg Gazianteliler Derneği Başkanı Mustafa Pekmezci,“ “Tarihiyle dünyanın en eski kentlerinden biri olan Gaziantep, kendisine özgü de bir kültürün sahibidir. Bizler yarım asırdır Almanya’da yaşayan Antepliler olarak, eşsiz kültürümüzü yaşamak, yaşatmak ve güzelliklerini diğer kültürlerden kişilerle paylaşmak amacıyla 2009 yılında Baden Württenberg Gaziantepliler Derneğini kurduk” dedi. Gazianteplilerin Kurtuluş Bayramını Kutladı.

Karlsruhe Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Hizmet Uzmanı Osman Kaya yaptığı konuşmada “Gaziantepliler çalışkan bir toplumdur ve burada da çalışkanlıklarını bir kere daha kanıtlamışlardır. Yapmış oldukları sosyal sorumluluk projesi kapsamında Dayanışma olan duyarlı davranışlarını Avrupa’da yaşayan hemşerilerimiz ile pekiştirmeleri gurur vericidir” dedi. Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 91. Yıldönümü büyük bir çoşkuyla kutluyorum dedi..

Mühlacker Kent Belediye Başkanı Herr Schnaider, Derneklerin Toplum içerisindeki önemi ve İş güçü anlaşmasının 50.yılında yabancıların Almanya’ya katkılarından bahsederek, Müclaker şehrimizde Türklerin üstün başarılarını kutladığını açıkladı.3.neslin tamamen Almanya’ya entekre olduğunu belirten Başkan Herr Sachnayder, Gazianteplilerin her zaman yanında olduklarını ima etti. Kurtuluş Bayramınızı Kutluyorum dedi.

PROF.DR BİLGEHAN PAMUK MÜHLACKER’İ SALLADI

Gaziantep’den Mühlacker’e Düzenlenen Geleneksel Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluş Yıldönümü anısına yapılan geceye katılan Gaziantep Üniversitesi Fen ve Edebiyat Bölüm Başkanı Prof.Dr.Bilgehan Pamuk, Konuşmasında 1.Dünya Savaşı gerek başlanğıcı gerekse sonucu itibariyle Dünya’daki „dengeleri“değiştirdi’ dedi. Mondros Mütarekesi imzalandığında Antep,Türk sınırları içerisinde bir sınır şehri olarak kaldı. Antep üzerinde gizli emelleri olan ingiltere zaman kayıp etmeden Antep’e gelmeye başladılar. Mondros Mütarekesinin 7.maddesine dayanarak 15 Ocak 1919’da Antep’i resmen işgal etti dedi. Sözlerine devam eden Pamuk, Antep halkına yapılan haksızlıklar, Ermeni tahriki uygulanan korkunç baskı yavaş yavaş direniş düşünçesine yol açtı. İngilizler yapılan haksızlığı Türklerin davranışlarında anlayıp daha ılımlı olarak mahalli idareye karışmadılar ve resmi dairelere Türk bayrağı izin verdiler dedi.

TÜRK BAYRAĞININ İNDİRİLMESİ

Fransızların tepkisi üzerine ingiltere 1 yıldır Antep üzerindeki işgalli 1919 Eylül’ünde yapılan anlaşmayla Kasım ayında Antep’i Fransızlara terk ettiler. 5 Kasım Antep’e giren Fransız birlikleri Ermenileri çiçek yağmuru Türklerinde yaşlı gözleri ile karşılaştılar’ dedi. Fransızların gelmesi Türk Bayrağının indirilmesi, çocukların dövülmesi, Türk kadınlara yapılan sarkıntılar, Türk erkeklerinin işkençeler takip etti. Ermeniler Anteplilere büyük işkençe ve zulup yaptığının altını çizdi.

Gaziantep Savunması son günlerini yaşarken bu savunmanın olağanüstü anlam ve önemini takdir eden Türkiye Büyük Millet Meclisi 8 Şubat 1921 tarihi toplantısında 93 numaralı kanunla, Dünya’da başka hiç bir şehre nasip olmayan „GAZİ“lik unvanını vermişti.

15 Mart 1921 tarihinde Londra’da Türk Dışişler Bakanı ve Fransız delegasyonunun Antep,Adana ve çevrelerinin Türklere geri verilmesi hususunda anlaşmaya varmaları üzerine Antepliler büyük bir sevinç ve haycana bogulmuşlardı. Nitekim bu anlaşma Ankara Anlaşması ile son şeklini almış ve 25 Aralık 1921’de son Fransız askeri Gaziantep’i terk ederken Türk ordusu halkın çoşkun sevinç gösterileri içinde Gaziantep’e girmiştir diyen Pamuk şöyle devam etti.

Gaziantep Savunması; Dost düşman herkesin hayranlık ve takdirini kazanan Milli Kurtuluş Savaşı tarihimizde eşsiz kahramanlığı ile hem kendini hem de Güneydoğu Anadolu’yu düşman işgalinden kurtaran halkın zaferidir. Aynı zamanda iman kuvvetinin milli birliğin bir şahlanışıdır. Gaziantep savunmasında Şehitkamiller(Mehmet Kamil)“Anamın Pecesi açılmasın, mabedimin göğsüne namahrem eli değmesin“düşmana karşı kahramanca mücadele ettiler. Şahin Bey (Mehmet Sait) ve çeteleri,“düşman cesedimizi çiğnemeden Antep’e giremez“diyerek oracıkta şehit olmadan düşmanı bir adım bırakmadılar. Molla Mehmet ve nice kahramanlar ezelden beri hür yaşadıkları için “Kim bu çennet vatanın uğruna olmazki feda“diyerek seve seve şehit olmuşlardır. Onları rahmetle anıyoruz.’ dedi.

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DR ASIM GÜZELBEY’DEN KUTLAMA

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 91. Yıl dönümü dolayısıyla Almanya’da yaşayan Gazianteplilere kutlama mesajı yayınlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, ‘Verdiği zorlu mücadelelerden alnının akıyla çıkan Türk Milletinin tarihi, gurur veren eşsiz zaferlerle doludur, Kurtuluş Bayramınız Kutlu olsun’ dedi.

Gecede Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı Stand’tı iki dilde yayını ile ilği topladı.Stand’tı ziyaret eden Mühlacker Belediye Başkanı Herr schnaider, Almanca tanıtım flayerleri olduğundan dolayı mutlu olduğunu belirtti. Gaziantep’e senpatisi olan Herr Schnaider ‘Gaziantepliler çalışkan insanlardır dikkatle takip ediyorum’ dedi. Almanca 11 değişik flayerden alarak stand’dan ayrıldı.

Düzenlenen Geleneksel Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluş Yıldönümü anısına yapılan geceyede Gaziantep’in zengin mutfak kültürüne ait örnekler Kebap, İçli köfte, Lahmacun, dolma ve Gaziantep’in vaz geçilmezi Baklava davetlilere sunuldu. Gaziantep’ten gelen Katmerci Zekeriya usta yapmış olduğu katmer show ve vermiş olduğu lezzetle büyük ilgi topladı.

Düzenlenen gecede ayrıca Gaziantep’in Sevilen Sanatcısı Mehmet Bakıray misafirleri bir birinden güzel şarkılarıyla çoştyurdu. Gecede Stuttgart’ın sevilen sanatcıları Güzelcan, Murat Şeker, Lale Tozlu, İzzet Çelik geceye ayrı ayrı bir renk kattılar. Grup Takem folklor ekipleri gösterisi, Davul Zurna ve Grup Caprice geceye damgasını vurdu. Baden Württenber Gaziantepliler dernek başkanı Mustafa Pekmezci ve yönetime yapmış olduğu organisazyondan dolayı Teşekkür ederek, ‘ Her gecede yanımızda olan Elbim Aile Birleşim Kursu Genel Müdürü Murat Özkısacık ve Sponsorlara ayrıca teşekkür ederim’ dedi.

euturkhaber.com

 

Comments are closed.