Müller Beck, Türk Toplumunu Ziyaret Etti..!

Uzun süredir işsiz olan 200´ün üzerinde göçmen katılımcı ile ilgilenildi

Schleswig Holstein Eyaletinin Ekonomi, İş, Trafik ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ralph Müller Beck, yaptığı ziyarette S-H Türk Toplumu‘nun göçmenlerin iş piyasasına uyum sağlamaları ve iş hayatına teşvik çalışmalarının sunulduğu bilançodan memnun kaldı.

Schleswig Holstein Türk Toplumu Kiel merkez binasında yapılan S-H Eyaletindeki uzun süreli işsizlerin Mesleki Uyum Projesi (BIMSH)  bilgilendirme toplantısında konuk olan Müller Beck ´i  S-H Türk Toplumu  Eyalet Başkanı Dr. Cebel Küçükkaraca karşıladı.Küçükkaraca, açılış konuşmasında BIMSH projesinin fevkalade bir proje olduğunu belirtti. Toplumu ilgilendiren önemli konularla ilgili olarak bu proje bünyesinde 01 Ocak 2011 tarihinden bu güne büyük bir sorumluluk daha üstlendiğini söyledi.

Almanya‘da yaşayan 15,5 milyon göçmen kökenli uyum sorunu yaşıyor..!

Büyükkaraca‚ ’Almanya‘da yaşayan 15,5 milyon göçmen kökenli kişi, bu toplumda uyum sorunu yaşamaktadır. Uyum sorunu ile birlikte artan işsizlik topluma olumsuz yansımaktadır. S-H Türk Toplumu bu proje ile katılımcılara karşılaştıkları problemleri çözebilmek için büyük destek vermektedir.‘ dedi. Müller Beck proje ile ilgili izlenimlerini anlattı ve ’S-H Türk Toplumu BIMSH projesinin başladığı tarihten bu güne kadar geçen yaklaşık iki yılık süreçte uzun süredir işsiz olan 215 göçmen katılımcı ile Kiel, Lübeck ve Neumünster şehirlerinde başarılı bir şekilde ilgilendi. Bu kişilerin iş piyasasında yer alabilmeleri için nitelik artırıcı kurslar ile katılımcılara destek verdi. Katılımcı sayısının planlanan 150 kişinin çok daha üzerinde olduğu görülmektedir. Katılımcıların okul diplomalarının olmaması veya diplomaların Almanya‘da tanınmamış olması ve bu kişilerin % 70´inin en az 4 senedir işsiz olmaları göz ardı edilemez. Bu tablo karşısında 37 kişinin bir işe yönlendirilmesi iyi bir başarıdır. Eyalet içinde S-H Türk Toplumu önemli bir çalışma ortağıdır.“ Dedi.

Proje, özgüven artırıyor, motivasyon yükseltiyor..!

Proje yöneticisi Avukat Orhan Ünsal slayt gösterisi eşliginde proje içerisinde yapılan çalışmaları ve ulaştığı hedefleri aktardı. Kişilerin projeye gösterdikleri ilgiden hoşnut olduğunu, bu proje aracılığı ile birçok katılımcının kendilerine olan güvenlerinin arttığını ve iş arama motivasyonlarının yükseldiğini dile getirdi. Göçmen işletmelerin projeye verdiği desteği de unutmamak gerektiğini söyledi. Proje kapsamında olan 28 kişinin sosyal sigortalı ve 19 kişinin yardımcı işçi olarak çalışma imkanı bulduğunu iki kişinin ise finansal destek alma imkanı bulup kendi iş yerlerini kurduklarını ifade etti. İzlenimlerimize göre 2012 yılının sonuna kadar sınırlı olan projenin, 2013 yılının sonuna kadar uzatılma olasılığı oldukça yüksek görünmektedir.

Kadir TAÇGIN/KIEL- euturkhaber.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>