width=750

Müller’in Viyana’daki mağazasında Türk kızlarına saldırı!

Avusturya’da faaliyet gösteren bir mağazalar zinciri olan Müller’in Viyana’da bulunan bir şubesinde güvenlik görevlisi tarafından iki Türk kızı feci şekilde darp edildi.

Avusturya’da faaliyet gösteren bir mağazalar zinciri olan Müller’in Viyana’da bulunan bir şubesinde güvenlik görevlisi tarafından, ”hırsızlık şüphesi” ile iki Türk kızı feci şekilde darp edildi.

Yaşları 18 olan iki Türk kızı, yanlarında ablaları ve onun çocuğu ile birlikte Müller’in Viyana’da bulunan Floridsdorf şubesinde yaptıkları alışverişin ardından, kasadan geçerken alarm ötmeye başlaması ile görevliler tarafından durduruldular.

Genç kızlar görevlilerin uyarısı ile tekrar kasadan geçerken kasanın tekrar alarm ikazı vermemesi ile mağazadan ayrılmak istediler.

Kasanın herhangi bir alarm vermemesi ile mağazadan ayrılmak isteyen kızlar, görevlilerin sert bir şekilde ”Güvenlik gelecek, bekleyeceksiniz” uyarısı ile karşılaştılar.

Yaklaşık 20 dakikalık beklemenin ardından gelen güvenlik görevlisi genç kızları tekrar kasadan geçirirken, güvenlik alarmı yine uyarı vermedi.

Güvenlik alarmının iki defa uyarı vermemesine rağmen, güvenlik görevlisi sert bir şekilde genç kızlardan çantalarını ve kendilerini arayacağını söylemesine itiraz ederken, güvenlik görevlisi çantaları zorla ellerinden alarak kontrol etti ve ancak herhangi bir şey bulamadı.

Güvenlik görevlisi, genç kızların; ”Sen izinsiz olarak bizim çantamızı arayamazsın, bize bağıramazsın; polis çağıracağım” demesi üzerine sinirlenerek şiddetli bir şekilde genç kızları ittirerek, bir genç kızın kolunu kıvırarak ve kafasını tutarak içecek dolabına defalarca vurdu.

Ardından genç kızın kolunu kıvırarak yerlerde sürükleyen güvenlik görevlisi, genç kızın karnına ve kasıklarına tekme attı.

Genç kızlar, olay yerine gelen polis ekiplerinin yaralanmalarına rağmen herhangi bir şekilde ambulansı ve sağlık görevlilerini aramaması ve kendilerine de hırsız gözü ile bakarak yardım bile etmemesine isyan ederken, ambulansın olay yerine gelmesi ile genç kızlara müdahale edildi.

Yaklaşık 2 metre boyunda olan güvenlik görevlisi olay yerine gelen polis ekiplerine, yaklaşık 40 kilo olan genç kızlara karşı ”kendini savunmak zorunda kaldığını”söyleyerek kendini savunmaya çalışırken, genç kızların şikayeti ile olay yargıya intikal etti.

OLAY KAYIT ALTINDA

Müller’in kasa bölümünde gerçekleşen olay güvenlik kameralarına da yansırken, olay anında saldırıyı telefonları ile görüntülemek isteyen kişilerin de saldırıya uğradığı görülüyor. Saldırının görüntülerinin olduğu kayıtlar polise teslim edilirken, konu ile ilgili işlem başlatıldığı belirtildi.

MÜLLER’DEN AÇIKLAMA

Müller resmi sosyal medya hesaplarından konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Müller tarafından yapılan açıklamada; ”Müller yedi avrupa ülkesinde temsil edilmekte ve bünyesinde 100 farklı uyruklu toplam 34.000 kişi çalıştırmaktadır. Yabancı düşmanlığının ve şiddetin biz de yeri yoktur. Tabiki güvenlik elemanlarımıza karşı yapılan bu iddiaları ciddiye alıyoruz. Floridsdorf şubemizdeki tüm kamera kayıtlarını incelememizin ardından güvenlik personelimize karşı atılan iddiaları kabul etmediğimizi bildirmek isteriz. Üç müşteri tarafından şiddete maruz kalan güvenlik elemanımız kendini korumuştur. Sinirli olan müşterileri sakinleştiremeyen güvenlik elemanı, polisi aramak zorunda kalmıştır” ifadelerine yer verildi.

Saldırgan güvenlik görevlisi tüm görüntülere rağmen Müller tarafından korunurken, saldırgan güvenlik görevlisinin halen işyerinde çalışmaya devam ettiği bildirildi.

MÜLLER AÇIKLAMAYI BİR SÜRE SONRA KALDIRDI

Müller’in saldırgan güvenlik görevlisine yönelik koruyucu tavrı ve saldırıya uğrayan genç kızları suçlu gösteren açıklaması gerek Türk gerekse de Avusturya toplumundan büyük tepki görerken, özellikle sosyal medyada firma ile ilgili ”boykot” ve ”mağaza önünde protesto gösterisi” çağrıları sonrası, Müller yaptığı açıklamayı sosyal medya hesabından kaldırmak zorunda kaldı.

Müller’in konu ile ilgili yeni bir açıklama yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

POLİSİN TAVRINA DA TEPKİ VAR

Genç kızlar mağaza ve mağazada görev yapan güvenlik görevlisinin tavrı için şikayette bulunurken, bir tepki de olay yerine gelen polise gösterdiler. Saldırıya uğrayan genç kızlar ambulansı aramak isteyince, polis tarafından ”Biz ambulansı aradık, sizin aramanıza gerek yok” diyerek uyarıldıklarını, ancak ambulans gelmeyince aramak zorunda kaldıklarını ve saülık merkezinin ”Daha önce bizi arayan olmadı” sözlerini duyunca daha da büyük bir şok yaşadıklarını belirtti.

Mağdur genç kızlar, olay yerine gelen polisi de konuya sessiz kalmak ile suçladılar.

SALDIRIYA BÜYÜK TEPKİ

Saldırı haberinin Türk ve Avusturya medyasında yayınlanmasının ardından ve Müller’in”Güvenlik elemanımız kendini korumuştur” açıklaması ile firmaya büyük bir tepki oluşurken, sosyal medyada firma ile ilgili ”boykot” çağrıları yapılmaya başladı.

Saldırıya uğrayan genç kızların Avusturyalı patronunun da genç kızlara avukat tahsis ettiği ve çalışanlarının arkasında olduğunu ve bu olayın peşini bırakmayacağını söylediği belirtildi.

Türk toplumunun yanı sıra Avusturyalıların da sert tepki gösterdiği şiddet olayının polisin yapacağı araştırmadan sonra netlik kazanacağı belirtildi.

Kaynak: Avusturya Manşet Haber

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>