Mülteci çocuklara bayram hediyesi verdiler..!

Köln’deki Porz Mevlana Cami mülteci çocuklara bayram hediyesi vererek sevindirdi. Suriye’den gelen ve eski bir iş merkezinde yaşayan yaklaşık 140 çocuğa bayram öncesi çeşitli oyuncaklar dağıtıldı.

Köln Porz Mevlana Cami Kadın Kolları Başkanı Hanife Özkan, savaştan kaçıp gelen bu mülteciler için birşeyler yapma ihtiyacı hissettiklerini, bunun için başvuru yaptıklarında ise sadece oyuncak yardımı yapabileceklerini öğrendiklerini belirterek şöyle konuştu: “Arkadaşlarımız arasında mülteci çocuklar için ne yapabiliriz diye düşündük ve yardım etmek için müracat ettik. Yetkililer giysi ya da başka şeyleri kabul etmediler, sadece oyuncak olarak hediye verebileceğimizi söylediler. Bizde dinimizin gereği olarak bayramda bu çocukları sevindirmek istediğimizi söyledik. Onlar da kabul ettiler. Bu çocuklarımızı sevindirmek için aramızda para topladık, 140 çocuğa oyuncak aldık.”

Daha önce farklı şekilde bu mültecilere yardım etme girişiminde de bulunduklarını belirten Hanife Özkan, “Mültecilere ramazan boyunca üç dört bayan sırayla yemek vermek istedik burası yemeği kabul etmedi. Bu mülteciler zaten sizin camiye gidip yemek yiyor dediler ve dışarıdan verilecek yemeği kabul etmediler. Bizde camide verdik ve kalan yemekleri de evlerine götürebiliyorlar” dedi.

Hediye dağıtma etkinliğinde cami yetkilileri ile belediye görevlilerinin yanı sıra bağımsız olarak Köln Anakent Belediye Başkan adayı olan Henriette Reker de hazır bulundu.

İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>