width=750

DİTİB’den Münih Olaylarıyla İlgili Basın Açıklaması /Attentat in München

(TR) 

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Münih cinayetleri ile ilgili basın bildirisi yayımladı.

22 Temmuz akşamında Münih’te yaşanan cinayetler sonrasında, hepimiz, Almanya’daki bütün insanlar olarak şoktayız ve derin üzüntü içerisinde bu zor günlerde dualarımız ve düşüncelerimiz ile ölenlerin, yakınlarının ve yaralananların acılarını paylaşıyoruz. Allah onlara huzur, teselli ve yardım bahşetsin.

Bu olayda ve dünyadaki buna benzer bütün olaylarda kendini gösteren acımasız şiddet, hepimizi çaresiz bırakmaktadır. Kendini insanlığa adamış hiçbir vicdan ve hiçbir gönül, faillerin bu insanlık dışı eylemlerini kabul edemez. Münih’teki katil kim olursa olsun, hangi sebepten dolayı bu cinayetleri işlemiş olursa olsun, kendisi daha önceki eylemleri işleyen bütün katiller ile aynı saftadır. Bu saf, merhamete, komşuluga, vicdana, iyiliğe, ümide, kısacası insanlığa yüz çevirmiş katillerin safıdır.

Bu nedenle, bu tarz eylemleri yine şiddetle kınamamız ya da bu olaylara mesafeli durduğumuzu beyan etmemiz yeterli değildir. Dün akşamki haberlerden çıkartacağımız bir ders varsa, oda şudur: Bu olayları takip ettiğimizde, katillerin şu veya bu kimliğe sahip olduğu, şu veya bu nedenle cinayetleri işlediği yönünde varsayımlarda bulunulduğunu görüyoruz. Bu tarz bir yayıncılık anlayışı bizi toplum olarak ayrıştırıyor.

Bu olayları takip ettiğimizde, sanki taraf seçip, tarafımızda olmayanları düşman olarak algıladığımız şeklinde bir durum oluşuyor. Oysaki anlamamız gereken gerçek şu dur: Tüm farklılıklarımıza rağmen, tüm tartışmalarımıza rağmen, barışcıl ve hakkaniyet yanlısı insanlar olarak hepimiz aynı taraftayız ve katiller, kim olurlarsa olsunlar, hangi sebepten dolayı suç işleseler de, hepsi ortak düşmanlarımızdır.

Bu nedenle başta DİTİB camileri olarak Münih’teki tüm camiler dün gece kapılarını yardıma muhtaç bütün insanlara açmış ve bu zor saatlerde onlara huzurla sığınacakları güvenli bir liman olmuştur. Çünkü bizler komşuyuz ve birbirimize destek olmalıyız. Özellikle bu gibi günlerde, katillerin bizi bölmeye çalıştığı anlarda, birlik oluşturmalıyız.

Sürekli sözlü kınamaların dışında bu cinayetlere kendi güzel eylemlerimiz ile yanıt vermeliyiz. Sadece söz ile değil, fiili yardım ve dayanışma ile birbirimize destek olarak, katillerin yalnız olduğunu göstermeliyiz. Bu iyilik adına birliği ve beraberliği sağlamak Münih’te hayatını kaybeden insanlara borcumuzdur. Allah bize, bizi birbirimizden ayıran etkenleri aşıp, iyilik adına birlik ve beraberlik sağlayabilmemiz için güç kuvvet versin.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB)

 …………………..

(DE)

Attentat in München

Nach den Morden in München am Abend des 22.07.2016 sind wir, alle Menschen in Deutschland, schockiert und in tiefer Trauer um die Opfer und im Gedenken an die Angehörigen und die Verletzten. Ihnen gelten unsere Gebete und unsere Gedanken in diesen schweren Tagen. Möge Allah sich ihrer annehmen, ihnen Frieden, Trost und Hilfe spenden.

Die mitleidlose Gewalt, die in dieser Tat und in ähnlichen Taten immer wieder in aller Welt zum Ausbruch kommt, lässt uns fassungslos zurück. Kein Gewissen und kein Herz, die sich der Menschlichkeit verschrieben haben, können verstehen, was die Beweggründe der Täter für diese Menschenverachtung sind. Egal wer der Täter ist, egal welche Motive er hatte, er steht in einer Reihe mit Tätern unterschiedlichster Herkunft und unterschiedlichster Motivation. In einer Reihe von Tätern, die sich von Mitgefühl, von Nachbarschaft, von Anteilnahme, von Rechtschaffenheit, von Hoffnung und damit von Mitmenschlichkeit abgewandt haben.

Deshalb ist uns nicht geholfen, wenn wir solche Taten – wieder einmal auf Schärfste – verurteilen oder uns von solchen Taten distanzieren. Wenn es eine Lehre aus den Spekulationen während der gestrigen Berichterstattung über die Ereignisse von München gibt, dann diese, dass wir uns dabei ertappen, wie wir den Täter voreilig in diesem oder jenem Lager verorten, ihm diese oder jene Motivation zuschreiben. Eine solche Berichterstattung entzweit uns.

Es scheint so, dass wir dabei sind, im Angesicht solcher Taten uns für Seiten zu entscheiden, auf denen wir stehen, um aus dieser Position heraus alle anderen als Gegner wahrzunehmen. Dabei muss uns klar sein, dass wir alle, alle friedliebenden und rechtschaffenden Menschen, in unserer ganzen Vielfalt, mit unseren vielen Konflikten, Streitigkeiten und Diskussionen, dass wir trotz dieser Unterschiede alle auf der gleichen Seite stehen und die Mörder unsere gemeinsamen Gegner sind, egal woher sie kommen oder was sie antreibt.

Aus diesen Gründen haben die DITIB Moscheen und mit ihnen die meisten muslimischen Gebetshäuser in München in der gestrigen Nacht ihre Türen geöffnet für die vielen Menschen, die in schweren Stunden Schutz und Geborgenheit suchen. Denn wir sind Nachbarn, wir müssen zusammenhalten. Gerade in solchen Momenten, in denen Mörder mit ihren Taten wieder versuchen, uns zu entzweien.

Statt immer wieder nur zu verurteilen, müssen wir diesen Mordtaten eigene gute Taten entgegensetzen. Wir müssen nicht nur mit Worten, sondern mit tätiger Hilfe einander beistehen und mit unseren Taten deutlich machen, dass die Mörder alleine stehen. Diesen Zusammenhalt und diese Einigkeit im Guten schulden wir den Menschen, die in München sterben mussten. Möge Allah uns die Kraft geben, das uns Trennende zu überwinden und eine Gemeinschaft des Guten zu bilden.

Türkisch-Islamische Union der Anstalt für Religion e.V. (DITIB)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>