Münih`de Mevlana`yı anma etkinliği

 

Türk Alman Dostluk Federasyonu, şiir ve müzik eşliğinde Mevlana’nın 739.cu bölüm yıldönümünde Münih’te bir etkinlik düzenledi.

 
Türk-Alman Dostluk Federasyonu (DTF), Türk ve Almanlar arasında ön yargısız karşılıklı saygıyı amaçlayan sanatçı ve müzisyenler grubu Mevlana Celadettin Rumi’nin ölümünün 739. yılı nedeniyle bir etkinlik düzenledi.

Münih Kültür Sarayı’nda düzenlenen etkinlikte, sinema ve TV sanatçısı Timur Seyfettin Ölmez, Anadolu’nun kalbinden tüm dünyaya mal olmuş şair ve düşünürün Mesnevi ve Şiirlerini, Alman edebiyatının en bilinen adı Johann Wolfgang Goethe’nin Doğu-Batı Divanı’ndan bölümleri, Mehmet Yeşilçay (ud) Volkan Yılmaz (ney) Pera Müzik Topluluğu eşliğinde okuyarak seslendirdi.

Türk Alman Dostluk Federasyonunun 2012 yılı Kültür Haftaları çerçevesinde düzenlediği ve eserleri çok ülke dillerine çevrilmiş olan bu etkinlik büyük ilgi gördü. Mevlana’yı anma etkinliğine Başkonsolos Hidayet Eriş ve eşi Jülide Eriş, Konsolos Selçuk Eke, Çalışma Ataşesi Hüseyin Bağçeci, Federasyon Başkanı Cihan Sendan, yönetim kurulundan Cemal Güneş, Temel Nal ile çoğunluğu Alman olan dinleyiciler katıldı.

MEHMET KARACA/MÜNiH-euturkhaber.com

Comments are closed.