MÜSIAD Berlin`de muhteşem genel kurul..!

MÜSİAD Berlin en görkemli genel kurulunu IHK Berlin Ludwig Erhard Haus’ta yaklaşık 1200 işadamının katılımı gerçekleştirdi ve yeni yöneticilerini seçti.

MÜSİAD Genel Merkezinin ve Türkiye’den çeşitli şubeler ile Almanya’nın çeşitli MÜSİAD şubelerinin akınına uğrayan Genel Kurul’a MÜSİAD Başkanı Nail Olpak’ın yanı sıra Kurucu Başkanı Erol Yararar, II. Dönem Başkanı Ali Bayramoğlu, III. Dönem Başkanı Dr. Ömer Bolat, IV. Dönem Başkanı Ömer Cihad Vardan, Genel Başkan Yardımcısı Murat Kalsın, Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Akbal ve birçok işadamı katıldıMÜSİAD camiası dışında T.C Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen, IHK İkinci Başkanı Christian Wiesenhütter, BBE Genel Müdürü Dr. Ansgar Klein, parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları başkanları da genel kurula katıldı.

MÜSİAD Genel Başkanı Olpak, yaptığı konuşmada, MÜSİAD’ın Türkiye’de kurulduktan 3 yıl sonra Almanya’da faaliyete başladığını belirterek, MÜSİAD’ın kuruluş felsefesinin ayaklarından bir tanesinin yurt dışında teşkilatlanmak olduğunu, bu konuda Almanya’nın önemli bir yere sahip olduğunu belirtti

MÜSİAD’ın bugün 47 ülkede 123 noktada faaliyet gösterdiğini, bunun önemli olduğunu, ancak yeterli olmadığını ifade eden Olpak, bu yıl Washington DC’de bir MÜSİAD ofisini açtıklarını, Brüksel ve Cidde’de çok yakında açacaklarını, Addis Ababa, Pekin ve Moskova’da da birer ofis açma planlarının olduğunu kaydetti. Olpak, ‘buraya belki MÜSİAD tarihinde ilk olarak kurucu genel başkan ve eski başkanlarla birlikte geldiklerine’ işaret ederek, bunun Almanya teşkilatına verilen önemi gösterdiğini belirtti.

Almanya’aki işadamlarının anavatan Türkiye ile bağlarının devam ettiğini ifade eden Olpak, işadamlarının yaşadığı coğrafyada da kültürel, sosyal ve karar verici noktalarda bulunmak adına siyasi her türlü faaliyetin içinde bulunmaları ve yaşadıkları ülkenin anayasalarının vermiş olduğu hakları sonuna kadar kullanmalarının ihtiyaç ve gereklilik olduğunu kaydetti. Derneğin Berlin Başkanı Veli Karakaya da, Türklerin Alman toplumunda önemli yer aldıklarını belirterek, Türk işletmelerinin sayısının son 20 yılda 3 katına çıktığını ve 80 bin Türk şirketinde 400 bin kişiye istihdam sağlandığını belirtti.

MÜSİAD Berlin’in birçok etkinlik düzenlediğini ifade eden Karakaya, MÜSİAD’ın Türkiye ile Almanya arasında önemli bir köprü görevi yaptığını kaydetti. Genel kurulda yapılan yönetim kurulu seçiminde Veli Karakaya yeniden MÜSİAD Berlin Başkanlığına seçilerek, ikinci dönemine resmen başladı. Yönetim Kuruluna ayrıca şu isimler seçildi: Hasan Babur, Selami Balkan, Ednan Yılar, Mustafa Özal, Mehmet Ali Han, Bülent Göktekin, Yaşatürk Altıntaş, Sezai Akan, Dr. Hasan Coşkun, ayrıca Genç Müsiad Başkanı Sinan İlhan yönetim kuruluna getirildi.

MENDERES SiNGiN/BERLiN-euturkhaber.com

 

Comments are closed.