Müslüman İbadethaneleri

Ruhr Havzası´nda Karşılaşmalar

Kuzey Ren Vestfalya Mimari ve Mühendislik Sanatı Müzesi 21 Haziran – 19 Temmuz 2013 tarihleri arasında „Kubbe mi Küp mü?. Camiler. Bir İnşa Ödevinin Perspektifleri“ başlıklı bir sergi ve kapsamlı bir program sunuyor.

Essen kent merkezinde bulunan Halk Eğitim Merkezi Galerisi´nde ziyarete açılan sergi kapsamında Film ve fotoğraf sanatçısı Mustafa Şentürk „Müslüman İbadethaneleri. Ruhr Havzası´nda Karşılaşmalar“ başlıklı bir sergi hazırladı. Sergilerin açılışı 20 Haziran 2013 Perşembe akşamı, aralarında Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosu Şule Özkaya, Essen Kenti Kültür ve Uyum Dairesi Başkanı Andreas Bomheuer, , KRV İmar, Kent Gelişimi ve Ulaştırma Bakanlığı´ndan Ulrich Burmeister, Essen Halk Eğitim Merkezi (VHS Essen) Direktörü Friederike Brunnbauer, Mimari ve Mühendislik Sanatı Müzesi Direktörü Ursula Kleefisch-Joobst, Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi (TAM) Vakfı Direktörü Hacı Halil Uslucan ve vakfın genel müdürü Dr. Andreas Goldberg ile Yeşiller Partisi Essen İl Başkanı Gönül Eğlence´nin de aralarında bulunduğu çok sayıda konuğun yer aldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Almanya´nın en yoğun nüfuslu bölgesi olan Ruhr Havzası3´ndaki cami yapılarını ve bunların etrafındaki renkli yaşamı fotoğraflarıyla yansıtan Mustafa Şentürk, bu alanda büyük bir çeşitlilik olduğuna işaret ediyor. „Yeni inşa edilen camilerin yanı sıra, eski endüstri binalarından, konutlardan, kiliselerden hatta barlardan dönüştürülmüş binalar, Türk, Arap, Boşnak, İranlı ve daha pek çok kökenden Müslümanlarca kendi kültürel arkaplanlarına uygun olarak dekore ediliyor. Bunun yanı sıra farklı çatı kuruluşları ve inanç kolları da bu çeşitliliği arttırıyor. Fotoğraf sergisinde hem mimari, insani ve fonksiyonel çeşitliliği yansıtmaya çalıştım“ dedi.

Mustafa Şenturk

Ruhr Havzası´nda bulunan camilerin mimari, kent planlaması ve toplumsal açıdan, Türkiye´deki camilerden farklılaştığını kaydeden Şentürk, „Türkiye´de çoğunluğa ait müesseseler olan camiler esas olarak ibadet fonksiyonları ile ön plana çıkarken, Almanya´da eğitim ve buluşma noktası olma gibi fonksiyonlar da kazanıyorlar. Bunun yanı sıra istisnalar haricinde Türkiye´de camiler klasik Osmanlı mimarisine dayalı olarak inşa edilen benzer yapılarken, Ruhrr Havzası´nda büyük bir çeşitlilik söz konusu. Ayrıca camiler Türkiye´de insanların yoğunlaştığı yerlerde sonradan kurularak yaşamın bir parçası olurken, özellikle Ruhr Havzası´nda endüstriden boşalan mekanlara yerleşen camiler, yok olmaya yüz tutan semtlere yeniden hayat veriyorlar“ diye konuştu.

TAM Vakfı ve  Literatürk Festivali´nin katkılarıyla hayata geçirilen sergi, 21 Haziran-19 Temmuz tarihleri arasında Essen Halk Eğitim Merkezi´nde (Burgplatz 1 Essen) ziyaret edilebilecek.

Mustafa Şentürk, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi´nde „Sinema ve Televizyon“ öğrenimi gördü. Müzik ve reklam sektörü için hazırlanan çok sayıda uluslararası film ve fotoğraf projesinde yer alan Şentürk, ödül almış pek çok kısa film projesine görüntü yönetmeni olarak katıldı.Mustafa Şentürk, Avrupa ve Türkiye´de kentleri ve insanları fotoğraflamaktadır. Daha fazla bilgi için www.mustafasenturk.de

Comments are closed.