Müslüman Öğrenci ve Veliler Dikkat..!

Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaletinde İslam Din Dersi

IGMG Ruhr –A Bölgesi Bölge Eğitim Başkanı İsa Özer son günlerde başkanlığına yapılan konu ile alakalı başvurular nedeni ile öğrenci ve velilerin yasanın 2012-2013 eğitim yılında yürürlüğe girmesine rağmen Okullarda İslam Din Dersi imkanı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını tespit etmiştir.

Bölge eğitim başkanı İsa Özer bizlere yaptığımız baş vuru üzerine tekrar cemiyet ve derneklerinde kendi üye ve cemaatlerini bu konularda aydınlatabilmeleri için gazetemiz aracılığı ile bilgilendirme yaptı. Sayın Özer görülüyorki bu önemli ve hassas hak ve imkan yeterince NRW deki müslümanlara ulaşmamış. Umarız bu açıklamamızla daha fazla eğitim çağında çocukları olan velilerin dikkatine çeker ve var olan bu haktan faydalanırlar

Buna göre Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki okullarda, 2012/2013 öğretim yılı başından itibaren ilkokullarda (1. sınıflardan 4. sınıflara kadar) ve 2013/2014 öğretim yılı başından itibaren ise, Ortaokul düzeyinde (5. sınıflardan 10. sınıflara kadar) ders proğramı ve bölümü olarak İslam Din Dersi Eğitimi imkânı tanınmaktadır.

Bu sınıflara giden müslüman öğrenciler, bu uygulamaya göre haftada 2 saat olmak üzere İslam Din Dersi eğitimi alma haklarına sahiptirler. İslam Din Dersinin, KRV eyaletinde şimdiye kadar pek az okulda ders olarak okutulması halen ciddi bir problem olarak karşımızdadır. Bu durum, İslam Din Dersi’nin sadece talep edilen okullarda okutulmasıyla doğrudan bağlantılıdır.

Talep olunduğu takdirde diğer okullarda da İslam Din Dersleri okutulması mümkündür. Buna göre, yeterli sayıda velinin, İslam Din Dersi için talepte bulunup, müracaat etmesi yeterlidir. Bir okulda, en az 12 müslüman öğrencinin ve bu öğrencilerin velilerinin, İslam Din Dersinin kendi okullarındada verilmesi için müracaatı yeterlidir.

Başvuran müslüman öğrencilerin aynı sınıfta olmasına gerek yoktur . Aynı okulda 12 müslüman öğrencinin biraraya gelerek velileri tarafından okul müdürlüğüne başvurmaları yeterlidir. İslam Din Dersinin bir okulda karma sınıflar içinde dahi verilmesi mümkündür.
Bunun yanında, İslam Din Dersi imkânının okullar arası sağlanması da mümkündür. Bu konuyla ilgili olarak, Cami cemiyetlerinin kendi aralarında bilgi alışverişinde bulunması oldukça önemlidir.

Ayrıca, aşağıdaki soruların cevaplandırılması gerekir:

Çevrede hangi okullar var? Cemiyet üyelerinin, bu okullara giden çocukları var mı?
Bir okulda 12 ve daha fazla sayıda Müslüman öğrenci var mı?
Birbirine yakın olan okullarda, 12 ve fazlası müslüman öğrenci var mı?

Bu bilgiler elde edilip ve sorulara olumlu cevaplar alındıktan sonra, birlikte ortak hareket edilerek, okullar nezdinde tek bir müracaatta bulunulabilinir.Bu açıdan aşadığadaki imkanlar mevcuttur:

Eğer bir okulda 12 ve daha fazla sayıda müslüman öğrenci varsa, İslam Din Dersi için o okula müracaat etmek.
Birden fazla okulda 12 ve daha fazla sayıda müslüman öğrenci varsa, müracaatın bu okullar için yapılması gerekmektedir.
Başvuru yapacakların Bir İmza listesi tutması faydalı olacaktır.

Konu çocuklarımızın İslam Din Dersi haklarıyla ilgilidir. Yeterli sayıda öğrencinin mevcut olduğu ve müracaatın yapıldığı okullarda, eğer müracaatı kabul etmeyen veya işleme koymayan okullar olduğu takdirde, bu durumun tarafımıza derhal bildirilmesi ve Kuzey Ren Vestfalya İslam Din Dersi Komisyonuna (mail@iru-beirat-nrw.de e-mail adresine) şikayette bulunulması gerekmektedir.

Başvuru formu ve imza listesi yine yukardaki e-mail adresinden talep edebilirsiniz.  R. Demiray / Dortmund

Ekte İmza listesi örneği ektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>