“Müslümanca söylemden ziyade, Müslümanca tavır ortaya koyalım.”

IGMG İrşad Başkanlığı, teşkilat bünyesinde yürütülmekte olan hafızlık eğitiminde görevli eğitimcilerin katıldığı eğitim seminerlerini Gürsel Turhan ve Osman Eğin’in katılımı ile yaptı.

IGMG İrşad Başkanlığı tarafından hafızlık eğitimcilerinin eğitimi için iki ayrı yerde gerçekleştirilen seminerlere Avrupa’nın güneyinde bulunan bölgeler Heilbronn’da katılırken, program kuzey bölgeleri için de Hannover’de gerçekleştirildi.

Avrupa şartlarına uygun olarak geliştirilen özgün hafızlık eğitim sisteminin ve müfredatını etkin bir şekilde uygulamak, hafızlık eğitimcilerinin de kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen eğitim seminerlerine IGMG Hafızlık Komisyonu Üyesi Gürsel Turhan ve Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin eğitimci olarak katıldılar.

Gürsel Turhan gerçekleştirdiği seminere hafızlık komisyonlarının önemi ve çalışma prensipleriyle başlayarak kurumsal olarak hafızlık çalışmalarının yapılmasının önemini anlattı. Otomasyon sisteminin eğitimciler tarafından etkin bir şekilde kullanılmasının, öğrencilerin takiplerinin veliler tarafından yapılabilmesi için önemine vurgu yaptı. Turhan ön hazırlık, hafızlık hazırlık ve hafızlık süreçlerine geçerek bu eğitim süreçlerinde kullanılan yol ve metotları örnekleriyle anlattı.

Osman Eğin, “Hafızlığın kişiliği, kişiliğin hıfzı” ve “Hafızlık eğitiminde dil ve yöntem” seminerlerini işledi. Eğin, Peygamber (s.a.v.)’in hadislerinin hafızlık eğitimcileri tarafından bir muallim perspektifinden incelenmesi gerektiğini ifade etti. Bununsa kişinin önce kendini tanıması, daha sonra hedef kitlesini tanımasıyla mümkün olduğunu ifade etti.

Konuşulan değil yaşanılan din

Osman Eğin, etki bırakan eğitimin samimiyetin ve aktarılanın kişide hayat bulmasıyla mümkün olacağını şu ifadelerle aktardı: “Biz ruhu olan bir varlığız. Ruhu olan varlıklarla uğraşıyoruz. Müslümanca söylemden ziyade, Müslümanca tavır ortaya koymamız gerekir ki ruha hitap edebilelim. Dini konuşmaktan ziyade, dini yaşayalım. Yani sözümüzle eylemlerimizin birbiriyle uyuşması gerekir.”

“Bilmiyorum demekten korkmamalıdır”

Eğitimcinin kendisini sürekli geliştirmesi gerektiğini ifade eden Eğin, bunun da en önemli adımlarından bir tanesinin kişinin bilmediğinin farkında olması ve bunu ifade edebilmesine bağladı.

“Öğrenmekten kendimizi müstağni görmemeliyiz. Peygamber (s.a.v.)’in ilk sünneti bilmediğini söylemesiydi. Kendisin de tahsili yoktu ancak bilmiyorum demesiyle öğrenmeye açık olduğunun işaretini verdi. Sonuçta ilk hoca, en alim kişi Peygamber (s.a.v.) idi. Sormaktan çekinen, öğrenmekten utanır.”

“Çocuklarınızla ahlak sofrasında buluşun.”

Hafızlık eğiminin de temelinde ahlak eğitimin ilk sırada geldiğini ifade eden Eğin, buna ilişkin pratik bilgiler sundu. Etkili ahlak eğitiminin de günlük hayattan soyutlanarak değil bizzat yaşanarak anlatılabileceğini aktardı: “Çocuklarınızla beraber yemek yeme alışkanlığı edinin. Masada ise konuştuğunuz konuların arasında edep ve ahlaka ilişkin başlıklar olsun. Eğer hafızlıkla ilgili endişesi ya da korkuları varsa sofra bu endişenin giderilmesi için en doğal ortamlardan birisidir.”

Hafızlığın önünde en büyük engel: Acelecilik

Eğin, hafızlık sürecinin aceleye getirilmeyecek kadar değerli olduğunu ifade etti: “Hafızlığın önündeki en büyük engellerden bir tanesi ‘bir an önce olması’ düşüncesidir. Hocaları yanlışa sevk eden bu düşünceyi terk etmeliyiz. Çocuklarımıza ‘Leyyin’ yani okuyanı ve dinleteni zorlamayan bir tilavet biçimini benimsetmek için seminerlerinb de Gürsel Hoca’nın da ifade ettiği hafızlık süreçlerini titizlikle takip etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Toplantı sonunda değerlendirmelerde bulunan IGMG Hafızlık Kurumları Sorumlusu Yavuz Yaylak, IGMG’nin hafızlık alanındaki eğitim çalışmalarına değindi. Eğitim çalışmalarının hafızlık konseptinin bölgelerde faaliyete konulduğundan bu yana sürdüğünü belirten Yaylak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hafızlık kurum açma sürecinden derslerinin takibine kadar teşkilatımız çalışmalarını kurumsa bir perspektiften ele alıyor. Daha önce Genel Merkezimizde hafızlık kurumlarımızda faaliyet gösteren komisyon, müdür ve eğitimcilerine yönelik yaptığımız eğitim çalışmasını ilk defa bölgelerimizde, yakın bölgeleri iki gruba toplayarak sadece eğitimcilere yönelik gerçekleştirdik. İnşallah gelecek eğitim çalışmasını yıl içerisine yayarak daha sistematik yapacağız ve sürekliliğini sağlayacağız.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>