width=750

Müsteşar Kai Klose’nin Cami ziyareti ve ‘Güçlü İslam Almanya’ya dahildir’ mesaji

Hessen Eyaleti Hükümeti Uyumdan Sorumlu Müsteșar ´den zor günlerde yaptığı Cami ziyareti ve ‘Güçlü İslam Almanya´ya Dahildir’ mesajı müslümanlarca memnuniyetle karşılandı.

Yasemin BAHADIR/FRANKFURT-Hessen Eyaleti Hükümeti uyum ve dıșlanmaya karşı mücadeleden sorumlu Müșteșar Kai Klose´nin Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği´nin misafiri olarak gerçekleștirdiği Frankfurt Fechenheim Eyüp Sultan Camii ziyareti dostane ve samimi bir havada gerçeklești.

Müsteșar Kai Klose´nin yanında Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği Koordinatörü Dr. Hüseyin Kurt, Fechenheim Eyüp Sultan Camii Derneği Bașkanı Habip Alkan diğer yönetim kurulu. Gençlik ve kadınlar kolu temsilcileri Frankfurt Yabancılar Meclisi Bașkanı Jumas Medoff, Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliğ bünyesindeki diğer dernek temsilcilerininde hazır bulunduğu ziyarette ibadet mekanıda gezilerek burada dernek faaliyetleri hakkında geniș bilgi verildi. Frankfurt´un Fechenheim mahellesinde 1998 yılından bu yana hizmet veren tek camii derneği olduğunun altını çizen Habip Alkan, verilen hizmetlerin sadece ibadet hizmetleriyle sınırlanmadığını söyleyerek, sosyal, gençlik ve eğitim alanlarında çok sayıda proje çalıșması yürüttüğünü, bașta kiliselerle dinler arası diyalog çalıșmalar olmak üzere, çeșitli yabancı ve Alman kurulușlar ile Fechenheim´daki her türlü etkinliğe destek verdiklerini söyledi.

Daha sonra kadınlar kolunun hazırladığı kahvaltı eșliğinde devam eden programda söz alan Koordinatör Dr. Hüseyin Kurt neredeyse hergün Almanya´nın bir köșesinde cami dernekleri ve Türk kurulușların saldırıya uğradığı ve Müslümanların tedirginlik içerisidne olduğu bu zor günlerde gerçekleșen moral ziyareti için teșekkür etti. Almanya´da can ve mal güvenliğinden devletin sorumlu olduğunun altını çizen Dr. Kurt, federal anayasa ve anayasa temelinde  kanunlara uymayanlarla mücadelede en önemli makamın sahibi Federal İçișleri bakanı Horst Seehofer´in daha göreve gelir gelmez Müslümanların birey olarak Almanya´nın bir parçası olduğunu, ancak dinleri yüce İslam dininin Almanya´ya dahil olmadığı gibi federal Almaya anayasasının teminatı altında olan temel hak ve hürriyetleri ayaklar altına alan, insan ile onun en temel hasleti olan inancını birbirinden soyutlamayı amaçlayan, așırı sağcı ırkçı kesimlerin oylarını alma amaçlı populist talihsiz beyanına karșı en güçlü cevabın Hessen Eyaletinden gelmesini ümit ettiklerini söyledi. Kurulușundan bu güne kadar Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği çalıșmaları hakkında bilgi veren Dr. H. Kurt camiler birliği´nin Hessen Eyaleti Hükümeti ile olan iyi ilișkileri çerçevesinde gençlerin radikalleșmesini önleme, hapishanelerde Müslüman mahkumlara yönelik manevi telkin hizmeti alanlarında önemli katkısı olduğu belirterek talep edilmesi halinde uyumdan sorumlu müsteșarlığı koordinesinde önemli çalıșmalar yapan uyum komisyonu ve konferansına katkı vermeye hazır olduğunu söyledi. Türkiye ve Almanya arasındaki gerkinlikten en çok Almanyadaki Türk toplumunun etkilendiğini söyleyen Dr. Kurt iki ülke arasındaki sorunların çözümlenerek tarihi Türk Alman dostluğunun tekrar ihdas edilmesi temennisini dile getirdi.

Kendisine karșı gösterilen misafirperverlik için teșekkürle sözlerine bașlayan Müsteșar Kai Klose, Almanya´da 4,5 milyondan fazla Müslümanın yașadığına dikkat çekerek, bu ülkede yașayan her insanın federal Almanya anayasasının kesin teminatı altında olan hak ve hürriyetlerden birisi olan inanç ve dünya görüșü hürriyeti olduğunun altını çizerek her Müslümanın ve inancı olan İslam dininin Almanya´nın bir parçası olduğu ve devletin tüm vatandașlarına, böylece Müslümanlarada gerekli hizmetleri götürmekle yükümlü olduğunu söyleyerek, bugünlerde göreve bașlayan Federal İçișleri Bakanının talihsiz beyanlarına partisinin ve șahșının katılmadığını açık șekilde beyan etti. Dini alandaki hizmetleri götürebilmek organize edebilmek Müslümanların olușturdukları kurulușlar ile yapılan çalıșmaların önemine değinen müsteșar bu çalıșmalar çerçevesinde anayasal düzeyde en ileri seviyede İslam din dersinin okutulduğu tek eyaletin Hessen Eyaleti olduğu, en Müslüman mahkumlara yönelik en yaygın seviyede manevi telkin hizmetinin Hessen Eyaletindeki hapishanelerde verildigini söyleyerek bu hizmetlerin gelecektede gelișerek devam etmesi için dini cemaatler ile devletin beraber çalıșmasının önemli ve gerekliliği dile getirdi. Çok kültürlülüğün, dini inanç hürriyetinin yanında dini inancı olmama hürriyetinin bir anayasal hak ve zenginlik olduğunu söyleyen müsteșar, devletin insanların dini ve dünya görüșüne bakmaksızın onlara hizmet götürmekle yükümlü olduğunu belirten müsteșar Frankfurt Türk Cami Dernekleri Çalıșma Birliği ve Fechenheim Eyüp Sultan Camii´ne teșekkür ederek, olușturacakları bir delegasyonu Wiesbaden´e davet ederek onları Hessen Eyaleti Meclisinde misafir etmekten onur duyacağını söyleyerek ve günün anısına Fechenheim Eyüp Sultan Camii Bașkanı Habip Alkan´a bir teșekkür belgesi verdi.

Konușmalardan sonra kahvaltı programı sohbet ve müsteșarın sorulara cevap vermesiyle samimi bir ortamda devam etti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>