MUSUL Haberleri: Musul operasyonunda 20 bin sivil güvenli bölgelere göç etti

Irak’ta terör örgütü DEAŞ’a karşı operasyonların başlamasından bu yana Musul’un çevresinde kurtarılan bölgelerden, 20 binden fazla sivilin güvenli bölgelere göç ettiği bildirildi.

İSTANBUL (AA)-Irak’ta terör örgütü DEAŞ’a karşı operasyonların başlamasından bu yana Musul’un çevresinde kurtarılan bölgelerden, 20 binden fazla sivilin güvenli bölgelere göç ettiği bildirildi.

Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Musul’u kurtarma operasyonunun başlamasından bu yana bakanlığa bağlı mültecikamplarına sığınanların sayısının 20 bin 87′ye ulaştığı belirtildi.

Bakanlığın Musul’un çeşitli bölgelerinden göç eden 559 kişiyi karşıladığının kaydedildiği açıklamada, söz konusu kişilerin Ulaştırma Bakanlığı’nın koordinasyonuyla Kerkük ilindeki Dakuk, Musul’un Kayyara kasabasındaki Ceda, Hazır nahiyesindeki Hasan Şam ve Mahmur ilçesindeki Dibege sığınmacı kamplarına nakledildiği aktarıldı.

“300 bin çadır hazırlandı”

Öte yandan, Irak Göç ve Göçmenler Bakan Vekili Casim el-Atıyye, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Musul operasyonu nedeniyle bölge halkının barınma ihtiyacının giderilmesi için 300 bin çadırın hazırlandığını söyledi.

Bakanlığın, Musul’dan göç edebilecek 50 bin ailenin barınma ihtiyacını gidermek için hazırlıkları tamamladığını ifade eden Atıyye, “Her ailenin ortalama 6 kişiden oluştuğu düşünülerek, halihazırda 300 bin kişi kapasitelik çadırlar hazırlandı.” dedi.

Irak ordusu Musul’da Ayn Cahş ile Hurta köylerini ele geçirdi

Irak’ta ordu birliklerinin, Musul’u DEAŞ’tan kurtarma operasyonu kapsamında, Ayn Cahş ile Hurta köylerini ele geçirdiği, koalisyon güçlerinin ise DEAŞ’ın ikmal hattı olarak kullandığı kentin kuzeyindeki bir köprüyü hedef aldığı bildirildi.

Irak ordusu Musul'da Ayn Cahş ile Hurta köylerini ele geçirdiMUSUL (AA)-Irak’ta ordu birliklerinin, Musul’u DEAŞ’tan kurtarma operasyonu kapsamında, kentin batısındaki Ayn Cahş ile güneyindeki Hurta köylerini ele geçirdiği, koalisyon güçlerinin ise DEAŞ’ın ikmal hattı olarak kullandığı kentin kuzeyindeki bir köprüyü hedef aldığı bildirildi.

Ninova Operasyonları Komutanlığı’nda görevli Albay Muhammed el-Cuburi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, orduya bağlı 92. Tugay birliklerinin, kentin batısındaki Ayn Cahş köyü ile bölgedeki petrol şirketinde denetimi sağladığını ifade etti.

Cuburi, Haşdi Şabi birliklerinin ise Cezira Sahraviyye yolundan kentin güneybatısında yer alan DEAŞ’ın kontrolü altındaki El-Mahlebiyye nahiyesine yöneldiğini, oradan da Telafer kazasına ilerlemeyi planladığını aktardı.

Musul’un güneyindeki operasyonlar

Federal Polis Birlikleri’nde görevli Ömer Izzeddin de güvenlik güçlerinin, sabah saatlerinde, Musul’un güney bölgesinde operasyon başlattığını belirterek, “Birlikler, Hammam el-Alil nahiyesi ayrımına ulaştı ve Musul’un güneyi ile başkent Bağdat arasındaki bağlantı yolunda denetimi sağladı.” dedi.

Birliklerin, Hammam el-Alil’de DEAŞ’ın merkezi olarak bilinen ziraat fakültesi binasının 4 kilometre uzağına kadar ilerlediğini vurgulayan Izzeddin, fakültenin ele geçirilmesinin ardından nahiyenin merkezine doğru ilerleneceği ve tamamının ele geçirilmesinin planlandığını kaydetti.

Izzeddin, DEAŞ’ın karşılıklı silahlı çatışmalardan kaçındığını, müdafaa yöntemi olarak keskin nişancılar ve intihar eylemcilerinin düzenlediği bombalı saldırıları kullandığını aktardı.

Musul’un güneyindeki operasyonlar kapsamında ayrıca Hurta köyünün DEAŞ’ın elinden kurtarıldığı belirtildi.

Irak resmi televizyonu, ordu birliklerinin DEAŞ’ın elindeki Hurta köyünde denetimi sağlayarak, bölgede Irak bayrağını dalgalandırdığını duyurdu.

Operasyonda çok sayıda militanın öldüğü ve örgüte ait ekipmanların imha edildiği ifade edildi.

Koalisyon güçleri DEAŞ’ın ikmal hattını vurdu

Ninova Operasyonları Komutanlığında görevli Albay Ahmed Aziz, koalisyon güçlerine ait uçakların, DEAŞ’ın ikmal hattını kesmek için Musul’un kuzeyindeki Abbasiye Köprüsü’nü vurduğunu söyledi.

Aziz koalisyonun, Musul semalarındaki sortilerini yoğunlaştırdığını ve alçak uçuşlar yaptığını, örgüt militanlarının da hedef olma endişesiyle bulundukları merkezleri tahliye ettiğini kaydetti.

Bölge sakinleri ise DEAŞ’ın Musul’un doğusundaki Tel Tevbe’ye gizli bir füze sistemi yerleştirdiğini iddia etti.

DEAŞ’ın Enbar’daki saldırıları

Öte yandan DEAŞ militanlarının, ülkenin batısındaki Enbar vilayetine bağlı Ane kazasında, hükümet binalarını havaya uçurduğu belirtildi.

Ane Kaymakamı Saad Avvad, militanların, kazada ordu birliklerinin karargahı olarak kullanılan tarım bakanlığı binası başta olmak üzere bazı hükümet binalarını yüklü miktarda patlayıcı yerleştirdikten sonra havaya uçurduğunu söyledi.

Avvad, ordu birliklerinin bölgedeki binlerce sivili kuşatan ablukayı kaldırmak için Ane kentine ilerlediğini belirterek, DEAŞ’ın hükümet binalarını da buna tepki olarak patlattığını aktardı. DEAŞ, 2014′ün ortalarında, ordu birliklerinin bölgeden çekilmesinin ardından kenti ele geçirmişti.

Irak ordusu Musul’un merkezine ilerliyor

Irak ordusuna bağlı güçlerin Musul kent merkezine yakın İntisar semtine girdiği bildirildi.

Irak ordusu Musul'un merkezine ilerliyorMUSUL/BAĞDAT (AA)- Irak ordusuna bağlı güçlerin Musul kent merkezine yakın İntisar semtine girdiği bildirildi. Ninova Operasyonları Komutanı Abdulemir Reşid Yar Allah tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Orduya bağlı 9′uncu Zırhlı Birliği ve 3′üncü Tugay Çevik Güçleri, Musul’un kuzeydoğusundaki İntisar semtine girdi.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamanın devamında Yar Allah, “Bu semt, Musul’un kuzeydoğusunda bulunan ilk semtidir ve kent merkezine doğru ilerleyiş sürüyor.” dedi.

Irak ordusu, polis güçleri ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Peşmerge güçlerinin katıldığı ve uluslararası koalisyon güçlerinin havadan destek verdiği Musul’u terör örgütü DEAŞ’tan kurtarma operasyonu 18 gündür devam ediyor.

Terör örgütü DEAŞ, Haziran 2014′te ordu birliklerinin bölgeden çekilmesinin ardından kenti ele geçirmişti.

“Kente bir taş atımlık mesafedeyiz”

Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi de yaptığı açıklamada, “Güçlerimiz mertçe ilerliyor, her saat Musul merkezine biraz daha yaklaşıyorlar. Kente bir taş atımlık mesafeye kadar geldiler. O kadar ki Musullular, cesur savaşçılarımızın tüfeklerinin seslerini duyuyor.” ifadelerini kullandı.

Musul’da yaklaşık 10 bin çocuk yerinden edildi

BM Çocuklara Yardım Fonunca (UNICEF), Musul’u kurtarma operasyonunun başlamasından beri yaklaşık 10 bin çocuğun bulunduğu yeri terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Musul'da yaklaşık 10 bin çocuk yerinden edildi BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA)-BM Çocuklara Yardım Fonunca (UNICEF), Musul’u kurtarma operasyonunun başlamasından beri yaklaşık 10 bin çocuğun bulunduğu yeri terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında Musul’u terör örgütü DEAŞ’tan kurtarma operasyonunun başlamasından bu yana yerinden edilenlerin sayısının 22 bine ulaştığını açıkladı.

Dujarric, DEAŞ’tan kurtarılan köylerdeki 25 bin kişiye ise gıda, su ve ilaç yardımı yapıldığını belirtti. UNICEF’ten yapılan açıklamada ise Musul’u kurtarma operasyonunun başladığı 17 Ekim’den bu yana yerinden edilen 22 bin kişinin yaklaşık 10 bininin çocuk olduğu vurgulandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>