Musul’da 37 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı

Irak’ta Musul’u terör örgütü DEAŞ’tan kurtarma operasyonu nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısının 37 bine ulaştığı bildirildi.

Musul'da 37 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldıBAĞDAT (AA)-Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım Muhammed yaptığı yazılı açıklamada, operasyonun başladığı 17 Ekim’den bu yana bölge halkından 37 bin 184 kişinin bakanlığa bağlı kamplara sığındığını belirtti.

Bakan Muhammed, DEAŞ’tan kurtarılan bölgelerdeki evlerine dönen kişi sayısının ise 2 bin 103′e ulaştığını aktardı. Öte yandan Irak Kızılayı yöneticilerinden İyad Rafed, ordu birliklerinin Musul kent merkezine ilerlemesiyle sivillerin kaçışının her gün artarak sürdüğünü dile getirdi.

Göç Bakanlığı ve yabancı kuruluşlara bağlı görevlilerin bugün Musul’un doğusundaki çatışma alanlarından kaçan çoğu kadın ve çocuk binden fazla kişiyi karşıladığını kaydeden Rafed, söz konusu sivillerin araçlarla Hazır bölgesindeki sığınmacı kampına sevk edildiğini söyledi.

Irak güçleri Musul yakınlarındaki

9 köyde kontrolü sağladı

Irak güçleri, Musul’u DEAŞ’tan kurtarma operasyonu çerçevesinde kentin güneydoğusundaki 9 köyü ele geçirdi.

Irak güçleri Musul yakınlarındaki 9 köyde kontrolü sağladıMUSUL (AA)-Irak güçleri, Musul’u DEAŞ’tan kurtarma operasyonu çerçevesinde kentin güneydoğusundaki 9 köyü ele geçirdi. Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Kentin güneydoğusunda, Büyük Zap nehrinin kuzeyinden Dicle nehrine uzanan bölgede yer alan 9 köyde kontrol sağlandı.” bilgisi verildi.

Açıklamada, terör örgütünün büyük kayıp verdiği ve mühimmatlarına el konulduğu belirtilerek, ele geçirilen bölgelerde militanların emniyet güçlerini hedef almak ve ilerleyişini durdurmak için kullandığı bazı tünellerin bulunduğu kaydedildi.

Binbaşı Cebbar Hasan da emniyet güçlerinin, kentin kuzeyindeki Şellalat semtinde örgütün kullandığı en büyük tünellerden birini bulduğunu ve emniyet güçlerinin buradaki mühimmata el koyduğunu bildirdi.

Hasan, tanksavar füze depoları, havan mermileri, silahlar ve çeşitli mühimmatın gizlendiği tünelin, 3 metre genişliğinde 200 metre uzunluğunda olduğu ifade etti.

 

Musul’da intikam saldırıları başladı

Irak’ın Musul kentinin güneyindeki Hammam el-Alil nahiyesinde bölge sakinlerinin, terör örgütü DEAŞ mensubu ailelere “intikam” saldırıları başlattığı bildirildi.

Musul'da intikam saldırıları başladıMUSUL(AA)-Irak’ın Musul kentinin güneyindeki Hammam el-Alil nahiyesinde bölge sakinlerinin, terör örgütü DEAŞ mensubu ailelere “intikam” saldırıları başlattığı bildirildi.

Irak ordusuna bağlı Musul Operasyonları Komutanlığında görevli subay Ahmed el-Cuburi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen hafta DEAŞ’tan kurtarılan Hammam el-Alil’de yaşayan ailelerin, bölgedeki örgüt mensuplarının yakınlarına ve mallarına yönelik intikam saldırıları düzenlediğini belirtti.

Kasabanın merkezinde örgüt müntesiplerine ait 12, Es-Salahiyye köyünde ise 8 evin ateşe verildiğini ifade eden Cuburi, DEAŞ’ın saldırılarından zarar gören bölge sakinlerinin, örgüt militanlarının birinci derece yakını olan 8 aileyi kasabadan sürdüğünü söyledi. Irak güçleri geçen pazar günü Hammam el-Alil’in DEAŞ’tan kurtarıldığını duyurmuştu.

 

Musul’dan minik kedisiyle kaçtı

Irak ordusunun, terör örgütü DEAŞ’ın elinde tuttuğu Musul kent merkezine girmesinden sonra kenti terk eden çocuklardan Melek, elindeki minik kedisiyle ilgi odağı oldu.

Musul'dan minik kedisiyle kaçtıMUSUL (AA)-Irak ordusunun, terör örgütü DEAŞ’ın elinde tuttuğu Musul kent merkezine girmesinden sonra iki ateş arasında kalan siviller güvenli bölgelere kaçmayadevam ediyor.

Kent merkezinin doğu bölgesindeki mahallelerde, orduya bağlı güvenlik güçleri ve DEAŞ militanları arasındaki sokak çatışmalarının yoğunlaşmasından dolayı evlerini terk eden sivillerin sayısı her geçen gün artıyor.

Ordu güçleri ve militanların iki ateşi arasında kalan siviller, fırsatının buldukları ilk anda yanlarına hafif eşyaları alarak Musul-Erbil karayolu istikametine doğru kaçıyor. Askerlerin zırhlı araçları içerisinde kent merkezinden çıkarılan aileler, daha sonra Peşmerge güçlerinin kontrol bölgelerine sevk ediliyor.

Peşmerge tarafından kimlik kontrolü ve üst aramasına tabi tutulan siviller, daha sonra Irak merkezi hükümeti ve Birleşmiş Milletler tarafından kurulan sığınmacı kamplarına sevk ediliyor.

Musul’un güneydoğusunda ve 40 kilometre mesafede yer alan Hazır Çadır Kampı’na sevk edilmeyi bekleyen 6-7 yaşlarındaki Melek, elindeki minik kedisiyle oradaki herkesin dikkatini çekti.

“Fresh” üşümesin”

Kentten kaçan aileler yanlarına hafif eşyalarını ve giyeceklerini alırken, Melek ise “Fresh” adındaki minik kedisiyle kaçtığını söylüyor.

Askeri aracın arkasında ailesiyle birlikte bekleyen Melek, AA muhabirine canı gibi sevdiği kedisini hiçbir zaman yalnız bırakmadığını aktararak, “Ailemle birlikte evimi terk ettim. Kendimi değil Fresh’e üzülüyorum. O evin içerisinde uyusun ve üşümesin. Gerekirse ben dışarıda yatarım” ifadelerini kullandı.

DEAŞ’tan dolayı dışarı çıkıp oyun oynayamadığını dile getiren Melek, “Okula hiç gidemedim. Dışarıda oynayamadım. Bu yüzden Fresh ile sevgi bağım arttı. Onu hiç yanımdan ayırmadım” dedi.

Minik kedisinin yanında küçük bir yavru köpeğinin olduğunu üzülerek anlatan Melek, “Onu alamadım. Şu anda ne başına geldiğini bilmiyorum. Ölmüş de olabilir” diye konuştu.

Elindeki minik kedi ile çok çabuk dikkatleri üzerine çeken Melek’e, oradaki güvenlik güçleri de büyük bir ilgi gösterdi. Peşmergeler, “İnsanlar kaçarken kendi derdine düşüyor ancak Melek minik kedisi için üzülüyor” dedi.

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım Muhammed, operasyonun başladığı 17 Ekim’den bu yana bölge halkından 37 bin 184 kişinin bakanlığa bağlı kamplara sığındığını belirtmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>