BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

AOK Hessen, Hamileler yararına yeni paket açıkladı

Schwangerschaftspaket mit zahlreichen Extra-Leistungen bis zu 400 €,  für die Schwangere und 100 € für die AOK Hessen versicherte Begleitperson
Hamileler icin sayısız ekstra hizmetlerle gebelik paketi 400 ´ya kadar ve AOK-Hessen sigortalısı olan refakatcı icin ise 100 ‘ya kadar maddi destek imkani.
Paquete de embarazo con numerosas prestaciones adicionales hasta 400 € para la embarazada y 100 € para la persona acompañante asegurada en AOK Hessen

Stillberatung ist neue Leistung

AOK Hessen erweitert ihr Schwangerschaftspaket deutlich
Bad Homburg. Ab sofort unterstützt die AOK Hessen Schwangere auch bei der Stillberatung, der Hebammenrufbereitschaft und dem Toxoplasmose-Test. Auch die Kosten für Online-Geburtsvorbereitungskurse werden erstattet.

Durch das erweiterte Schwangerschaftspaket können Leistungen im Wert von bis zu 500 Euro abgerufen werden, davon 100 Euro für eine bei der AOK Hessen versicherte Begleitperson. Insgesamt 17 Leistungen werden bezuschusst, darunter zusätzliche Ultraschalluntersuchungen, nicht verschreibungspflichtige Arzneimittel, ein Familienzimmer im Krankenhaus und sogar eine Tele-Hebammenberatung. Für die klassische Hebammenrufbereitschaft stehen bis zu 300 Euro zur Verfügung.

…………..

Ücretsiz ilkbahar sağlık kurslarına kayıtlar başladı

AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü Necati SUÖZER; ”Ücretziz ilkbahar sağlık kursularına kayıt yaptıramak mümkün. Sınırlı sayıda sunulan sağlıklı beslenme, spor ve stresten kurtulma alanlarında sunulacak kurslara katılmak için hemen kayıdınınızı yaptırınız” dedi.

Necati Suözer/
necati.suoezer
@he.aok.de

Hessen’de yaşayan vatandaşlarımıza AOK’nın hizmetlerinden yararlanmaları için olağanüstü gayret gösteren Necati Suözer, önemli hatırlatmalarda bulundu. Suözer; ”Mart ayında tekrar başlayacak olan AOK Hessen sağlık kurslarının 4.000 kişiyi tekrar harekete geçirmesi bekleniyor. 86 şehirde toplam 280 geniş kurs yelpazesi ile start alacaktır.

Kurslar AOK sigortalıları için ücretsizdir, ancak Hessen’de oturan diğer vatandaşlarda ücret karşılığında bu mevcut kurslara katılabilirler.

Hafif sırt eğitimi /Sanftes Rückentraining ve hatha yoga, veya aynı zamanda özel dambıllerle biraz yorucu ama değerli reaktif fitness kursu klasik kursları oluştururken aynı zamanda en çok rezerve edilen kursları oluşturmkatadırlar.

AOK esneklik eğitimi yani Resilienztrainig yeni stresten kurtulma programdır.

Gersfeld, Grasellenbach ve Willingen’deki dört yıldızlı otellerde gecelik konaklamalarla şuan bu iki günlük kompakt kursta, katılımcılar günlük stresi azaltmayı ve kendi metobolizmalarını güçlendirmeyi öğrenecekler. AOK web sitesinden kayıt yapılabilir (www.aok.de/hessen/gesundheitskurse).

Bugün itibari ile yeni olarak sunulacak bu beş kurstan biri zaten tamamen rezerve edillmiş durumdadır”.

Daha fazla bilgi için: https://www.aok.de/pk/hessen/inhalt/aok-resilienztraining/

…..

Sırt ve Bel ağrısı rahatsızlığı her geçen gün artmakta!

AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü Necati SUÖZER ”Yaş ilerledikce sırt ve bel ağrıları artış göstermektedir.  Bayanlar baylara göre bu sağlık sorunundan daha fazla müzdaripler” Suözer, istatistiki bilgiler vererek konuyla ilgili yol gösteriyor,

Necati Suözer/
necati.suoezer
@he.aok.de

Fizoyoterapi ve ilaç yardımı ile bu sağlık sorunundan kurtulunmak isteniyor.

HESSEN´de sırt ağrısı ile ilgili olarak istatistiki bilgi ve rakamlar eyalette yaşayan bayan ve bayların sırt problemleri tam olarak tanımlanmayan sebeplerden ötürü devamlı olarak artmaktadır. 2017` de AOK sigortalıların 17%` lik kısmı Bad Karlshafen ve Neckarsteinach arasındaki kalan alanda kronik ve spesifik olmayan sırt ağrılarına maruz kalmışlardır.

2017 yılının verilerinin dörtte birlik kısmı 2013 yılından beri bu hastalığının pençesi altındadırlar. Bu bilgileri AOK Enstitüsü olan (WidO) şifa veren hizmetler raporundan almaktayız.
Hessen eyaletinde 2017 yılında 263.000 AOK sigortalı kronik ve spesifik olmayan sırt ağrılarından müzdarip olurken, bu sayının 147.000` nin bayanlar oluşturmaktadır.

Bu şu anlama gelmektedir AOK sigortalılarda; bayanların 19%`u ve baylarında 15%`lik kısmı kronik ve spesifik olmayan sırt ağrısı çektikleri anlamına geldiğini göstermektedir. Yaş ilerledikçe ve emeklilik yaşına birkaç yıl kalana bu oranlarda artış oranı yani yükselme görülmektedir.

Sırt ağrısı çok yaygın olan bir halk hastalığıdır.

Mevcut rakamlar bu durumun bize sırt ağrısının çok yaygın bir halk hastalığı olduğunu göstermektedir. Sırt hastalığı problemlerini gidermede, doktor tedavisi ve fizyoterapi yanında egzersiz eksikliğine, tek taraflı stres ve ve obeziteye karşı sunulan koruyucu sağlık hizmetleri yardım eder.

Bu sağlık şikayetinden kurtulmak için AOK Hessen sigortalıları yani bayanların 27% `si ve bayların 19%` u fizyoterapi hizmeti almışlardır. İlaçla tedavi oranı oldukça yüksektir: bayan hastaların 80%` i, bayların ise 76% kısmı ilaç ile tedavi edilebilme yolunu seçmişlerdir.

………….

’2020 yılında yasal sağlık sigortası alanında olumlu değişiklikler var!..’

ÇOCUKLARA KIZAMIK AŞISI ZORUNLU!..

AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü Necati SUÖZER, ”Sigortalı adına 2020 yılının çok olumlu bir yıl olacağını belirtmek isterim” dedi.

Necati Suözer/
necati.suoezer
@he.aok.de

KIZAMIK AŞISI:

01.03.2020 tarihinden itibaren Federal Meclisin 14.11.19 tarihindeki almış olduğu karar ile mecburi aşılar gurubuna alınmış oldu.

* Çocuklar kızamık aşısı olmadan kreşe ve ana okuluna alınmayacaklar.
* Kamu hizmeti ve toplumsal alanlarında çalışanlarda bu aşıyı yaptırmak veya tazelemek zorundadırlar.
* Çocuklar 01.03.20, kamu iş ve toplumsal alanlarda çalışanlar 31.07.21 tarihine kadar kızamık aşısını yaptırdıklarını aşı karesi ile belgelemek zorundadırlar.
* Her doktor bu aşıyı yapabilir.
* Aşının masrafları sağlık sigortaları üzerinden karşılanacaktır.
* Şayet mecburi aşıyı yaptırdığınızı belgelemez iseniz 2500 € kadar para cezasına tabi tutulabilirsiniz.

-Sağlık sigortası prim oranı: 14,6 %
-Bakım sigortası prim oranı: – Çocuklu: 3,05 %, -Çocuksuz: 3,30 %
-Yasal sağlık sigortası ortalama ek prim oranı: 1,1 %
-AOK-Hessen ortalama ek prim oranı: 0,9 %
-İşsizlik sigortası prim oranı: 2,4%
-İhtiyarlık sigortası prim oranı: 18,6%
-Yasal bakım ve hastalık sigortası azami prim hesaplama miktarı: 4.687,50 €
-İsteğe bağlı sigorta primi hesaplama asgari hesaplama miktarı: 1.061,67 €
-Minijob: 450,00 €
-Mıdıjob: 450,01 € – 1.300,00 €
-Ücretszi aile sigortasında istifade etme ve düzenli aylık en fazla kazanç oranı: 455,00 €

Ayrıca kurum olarak göçmen kökenli dernekleri 2020 ylında meydana gelecek yenilikler ve değişikliklerle ilgili olarak bilgilendirme seminerleri verebileceğimizi belirtmek isterim. Bunun için yapmanız gerenken şey necati.suoezer@he.aok.de E-Mail adresinden bana bilgilenirme talebinizi iletiniz. Kurum olarak en az 20 kişilik bir gurup oluşturmanızı ve kurumun Hessen eyaletinde olması gerekmektedir.

Ben de şahsım ve kurumum adına size ve sevdiklerinize güzel bir miladi yıl diler, herşeyin gönlünüzce olmasını temenni ederim.
Selam ve saygılarımla.

İşveren gözü ile sağlık alanıdaki problemler çözümleri

AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü Necati Suözer, ”Orta ve küçük ölçekli işletmeleri ziyaretlerimiz neticesinde, işverenler tarafından bize yöneltilen problemlere istinaden, hazırlamış olduğum cevapları sizlerin kanalınızla vatandaşlara ulaştırmak istedim.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Hizmet alımında uzun zaman bekleme durumu oluyorsa, o vakit üyelerimize yardım ediyoruz. 

Uzman doktor arıyor, ama randevu için uzun uzadıya beklemek istemiyor musunuz?

Randevu arayışınızda size destek veriyoruz.

Hangi doktorun alternatif olarak söz konusu olduğunu ve kısa zaman içinde hâlâ boş kapasitelerin olup olmadığını size söylüyoruz. Bu hizmetten 0800 01 11 511 numaralı telefondan ücretsiz yararlanabilirsiniz.

 • Uzman doktordan randevu alma işlevi ile ilgili olarak Tabipler Birliği de,

https://www.kvhessen.de/terminservicestelle/ yasal sağlık sigorta kurumunda üye olanlara 4 haftalık zaman diliminde yardım etme imkanıda sunmaktadır.

Bu hizmet işlevini bütün eyaletlerin Tabipler Birlikleri yürütmektedirler.

Hizmet hakkındaki genel bilgileri aynı zamanda Federal Tabipler Birliğinin internet sayfasında almaca olarak bulabilirsiniz:https://www.kbv.de/html/terminservicestellen.php

İkinci doktor görüşü

Planlanan bir ameliyat gerçekten gerekli mi? Alternatifler var mı?

İkinci bir doktor görüşü çoğu zaman bir karar konusunda netlik kazanmak için yardımcı olur. Teşhis için hızlıca ikinci bir uzman bulmanızda size yardım ederiz. Bu amaçla çeşitli uzmanlık alanlarından farklı kalifikasyonlara sahip doktorlar ile birlikte çalışıyoruz. Bu, tedavinizin şanslarını ve risklerini daha iyi tahmin etmenize yardımcı olur. Daha fazla bilgiyi bulabileceğiniz adres: aok.de/hessen (anahtar sözcük: ikinci doktor görüşü / ärztliche Zweitmeinung)

AOK ile Görüşme randevusu alın:

aok.de/hessen/wunschtermin

Buradan online olarak AOK danışmanınızla bir görüşme randevusu kararlaştırabilirsiniz.

Yani 54 şubemizden beklemeden hizmet alabilirsiniz.

Organ bağışı ile ilgili merak edilenler

AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü Necati Suözer, AOK Hessen olarak Organ bağışı ile ilgili merak edilen konularda sizleri bilgilendirdi.

Suözer; Kurum olarak eylül ayında yetişkin olan üyelerimizi organ bağışı hakkında yazılı olarak bilgilendirdik. Bu bilgilendirmeye istinaden tarafıma birçok soru ulaştı. Bende bu sorulaı cevapları ile birlikte sizler için özetledim.

Bir organ veya doku nakli, hasta veya engelli insanlara yeni veya daha iyi bir yaşam şansı sunabilir. Bunun koşulu ise bugüne kadar hep olduğu gibi, insanların ölümden sonra organlarını ve/veya dokularını bağışlamak istemeleridir.

Bu nedenle sizden ricamız organ ve doku bağışı hakkında düşünmeniz ve bu konuda şahsi kararınızı vermenizdir.

Şartlar

Organlar ve/veya dokular ancak aşağıdaki şartlar altında alınabilir:

a) Tüm beyin fonksiyonlarının geri dönüşsüz kaybı (beyin ölümü) hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde Federal Tabipler Odası’nın yönetmeliği uyarınca tespit edilmişse.

b) Organ ve/veya dokuların alınabilmesine dair rıza mevcutsa.

Yaş Sınırı

Gençler, 16 yaşını doldurmalarından itibaren velilerinden birinin onayı olmadan bir organ ve/veya doku bağışı yapmak istediklerine dair onay verebilirler. Aynı zamanda 14 yaşını dolduran gençler de yapılmış bir onay beyanına itiraz edebilirler. Yetişkin yaştaki kişiler için organ bağışında herhangi bir yaş sınırı mevcut değildir.

Burada belirleyici olan organların durumudur. Ancak organların durumu sadece kısmen takvimsel yaşa bağlıdır. Esas olarak geçerli olan tüm organların ve dokuların nakilleri yapılmadan önce incelenmeleridir. Bu nedenle, ölümünüzden sonra organ ve/ veya doku bağışında bulunmak istemeniz

Aşağıda belirtilen organları bağışlayabilirsiniz:

 • Kalp
 • Akciğer
 • Karaciğer
 • Böbrekler
 • Pankreas
 • Bağırsak

Aşağıda belirtilen dokuları bağışlayabilirsiniz:

 • Gözün saydam ve sert tabakaları
 • Kalp kapakçıkları
 • Deri
 • Kan damarları
 • Kemik dokusu
 • Kıkırdak dokusu
 • Yumuşak doku
 • Karaciğer ile pankreastan alınan dokular.

Dokular, organlardan farklı olarak genellikle doğrudan nakledilmezler. Uygun bir alıcı bulunana kadar doku bankalarında saklanır ve geçici olarak depolanırlar.

Tıptaki gelişmelerle birlikte bağışlanan dokulardan giderek daha fazla sayıda ilaç da üretiliyor. Onay, bağışta bulunan kişi veya onun belirlediği bir kişi tarafından verilen yazılı bir onay beyanıyla gerçekleşir.

Aksi takdirde vefat eden kişinin aile fertleri onun düşüncelerini göz önünde bulundurarak bağış konusunda karar verebilirler. Organ Bağış Kartı size, bir organ ve/veya doku bağışında bulunma kararı verdiğinizi belgeleme imkanını verir.

Bu kart, resmi ve hukuken geçerli bir belgedir ve kendi iradenizin hayata geçirildiğini temin etmenizi sağlar. Organ Bağış Kartı kayda geçirilmez. Kararınızı değiştirmek istediğinizde kartı imha edip yeni bir kart çıkartabilirsiniz. Kararınızı belgeleyerek aile fertlerinizi de büyük bir yükten kurtarmış olursunuz.

Belgelenmemiş bir irade söz konusu olduğunda aile fertlerinin, vefat eden kişinin haberdar oldukları veya varsaydıkları iradesinden yola çıkarak karar vermeleri gerekir. Vefat eden kişinin varsayılan iradesinin tespit edilememesi durumunda aile fertlerinden kendi görüşlerine göre karar vermeleri istenir.

Transplantasyon sicil kaydı

Transplantasyon tıbbında bakım ve tedavinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, ve Almanya’da organ bağışı konusunda şeffaflığın arttırılması için bir transplantasyon sicil kaydı düzenlenmiştir.

Hayattayken organ bağışında bulunacağınızı beyan ettiyseniz veya aile fertleriniz bir beyanınız olmamasına rağmen organ bağışınıza onay verdiyse, bir organın bağışlanması durumunda tıbbi açıdan önem taşıyan bilgileriniz kodlanır.

Yani bu bilgiler isim ve adres gibi kimlik teşhisine yarayabilecek herhangi bir nitelik belirtilmeksizin yüksek güvenlikli bir şekilde şifrelenir ve sicil kaydına gönderilir. Gönderilen bu veriler sicil kaydında bulunan organ alıcısının tıbbi önem taşıyan verileriyle birleştirilir.

Şahsi sorularınıza dair cevapları Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung’un (BZgA) Deutsche Stiftung Organtransplantation (DSO) (Alman Organ Transplantasyonu Vakfı) ile işbirliği içinde sunduğu 0800/ 90 40 400 telefon numaralı Organ Bağışı Bilgi Hattı’ndan pazartesiden cumaya 9 ile 18 saatleri arasında alabilirsiniz.

Sorularınızı infotelefon@organspende.de E-Posta adresi üzerinden de Bilgi Hattına gönderebilirsiniz. İnternetteki bilgilere www.organspende-info.de adresinden ulaşabilirsiniz.

Organ bağışı ile ilgili sorunların muhattabı aynı zamanda yasal ve özel sağlık sigorta kurumlarıdır. Bilgilendirme her iki yılda yapılmaktadır.

Daha fazla bilgi için:

https://www.aok.de/pk/hessen/inhalt/entscheidungshilfe-organspende-organisatorisches-10/

Necati Suözer / AOK Hessen’den 11. ‘Uyku Apnesi’ laboratuvarı!

AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü Necati Suözer, ‘AOK-Hessen uyku apnesi hastaları için Frankfurt´ta yeni bir klinikle hizmet anlaşması imzaladı’ Doktorların, Uyku Apnesiyle ilgili olarak ömrü kısalttığını tespit ettiğine işaret edn Suözer,  ‘Geceleri, nefes kilitlenmesi yaşam kalitesini kısıtlıyor!..’ dedi.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

UYKU APNESİ: AOK Hessen´nin şimdi on bir uyku laboratuvarı ile hizmet sözleşmesi bulunmaktadır.

Uyku apneli hastaların özel bakımı için AOK Hessen ile sözleşme imzalayan hastanelerin sayısı 11 oldu. Pulmonologlar yani akciğer doktorları, geceleri nefes kesilmesi ve terapi eksikliğinin yaşamı on yıla kadar kısaltabileceğinden emin olduklarnı belirtmektedirler.

Son olarak Frankfurt’taki St. Elizabeth Hastanesi, AOK Hessen sözleşmesine katıldı. Bu türden bakım sağlayabilen bir uyku laboratuvarına sahip on birinci kliniktir ve obstrüktif uyku apne sendromu geçirdiğinden şüphelenilen AOK sigortalıları bu hastahaneyi kullanabilirler.

Sadece 2018′de 700′den fazla sigortalı kişi, bu kliniklerden hizmet almış, bu sayede yaşam kalitelerini arttırmışlardır. Ayrıca, bu tedavi sürecinde birkaç kontrol hizmet de yapılmaktadır.

Ancak ilk adım, her zaman ilk uygulamalarda olduğu gibi ayakta muayenedir. En geç 24 gününden sonra, ilgili kişi evde kullanılan terapi cihazıyla eğitim de dahil olmak üzere acil bakımın yapıldığı uyku laboratuvarına gider ve hizmet almaya başlar.

Eğer üst solunum yolu, gevşek kas nedeniyle daralırsa, soluk alıp verme sırasında akış hızı artar bu da boğazdaki basıncı arttırır ve bu da güçlü titreşimlere neden olur. Bunlar daha sonra şahıs yüksek horlama sesleri çıkarır.

Geceleri elli veya seksen kez bir dakika boyunca solunum durması olan insanlar bulunmaktadır. Her seferinde uyanmasalar bile sürekli olarak aşırı yorulurlar. Buda enfarktüs veya inme riski büyük ölçüde artırır. Ayrıca, özellikle kısa süreli uyuklamalarda trafik kazalarında akut kaza riski oluştururlar.

Frankfurt’ta Nordwest hastanesi de sözleşmede yer alıyor. Ayrıca Eschwege, Bad Wildungen, Wiesbaden, Weilmuenster, Darmstadt, Bad Soden, Marburg, Bad Nauheim ve Giessen’deki Elgershausen’deki klinikleri de sözleşme kapsamında hizmet sunmaktadırlar.

AOK Hessen hastalığa yol açan sebeplerin peşinde!

KEMOTERAPİ’YE ALTERNATİF: AKCİĞER KANSERİNİ DAHA ETKİLİ TEDAVİ ETTİRİN!..

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü Necati Suözer; AOK Hessen „Sağlık yakınlık ister“ düşüncesi ile akciğer rahatsızlığına müzdarip olan hastalarına en uygun ve etkin tedavi imkanı sunuyor.

AOK-Hessen sigortalıları için çok kısa zamandan akciğer kanseri tedavisi işlevi uygun ve özel bir duruma getirildi. Tümör örnekleri Frankfurt Üniversitesi Hastahanesini uzmanlarına gönderilerek, orada incelenir. O işlevlerden sonra uzmanlar mümkün olan en uygun ve doğru tedaviyi önerirler.

Kişiye özel tıp hizmeti ile genetiksel anlamda hatalı olan kanser hücrelerinin kusurları bu sayede keşfedilir, bu durum hastalığın gidişatını olumlu etkiler. Kanserli hücrelerin mutasyonları bilinir ve daha sonrasında hedefe yönelik kanser tedavisi önerilir. Bu tedavi metodu daha iyidir, uzun süreli sağ kalma olasılığını yükseltir. Her şeyden önemlisi önemli ölçüde daha az yan etkisi bulunmaktadır. Almanya´da uygulanan olağan bir durum değildir. Diğer bir avantaj ise; bu modern yöntemler sayesinde tüm mutasyonları tek bir örnek ile incelemeyi mümkün kılar. Buda hastaları genellikle daha fazla örnek vermekten kurtarır.

AOK Hessen bronş ve akciğerlerinde kötü huylu, ilerlemiş, küçük hücreli olmayan tümörlerden müzdarip sigortalılarına, bu hizmeti sunmaktadır. Yılda en az 1.500 kişiye bu tanı konulmaktadır. Bu yeni hizmet klinik veya onkoloji bölümünde meslek tecrübesi olan kurum üzerinden alına bilinir.

Tümör dokusu Frankfurt Üniversite Hastahanesine gönderilir, orada incelenir ve değerlendirilir. Bu imkan sayesinde eve yakın bir ortamda tedavi alabilmeniz mümkün olur.

AOK hizmetlerine ‘Şok Dalgası Terapisi’ni dahil etti!..

Yasal sağlık sigortası hizmet kataloğuna bir yeni hizmet daha dahil edildi!

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Topuk dikeni ağrılarında uygulanan şok dalgası terapisi 01.01.2019 tarihinden itibaren yasal sağlık sistemi hizmetlerine dahil edildi.

31.12.2018 tarihine kadar yasal sağlık sigorta kapsamında üye olan sigortalının üstenmiş olduğu hizmet karşılığı artık sigortalı olmuş oldukları kurumlar tarafından 01.01.2019 tarihinden itibaren üstlenilecektir.

Hizmet verilmesi aşağıdaki ön koşullara bağlı olarak alınabilinir :

 • Bu durumdan müzdarip olan kişinin en azından 6 aydan beri bu rahatsızlığa bağlı olarak hareket aktivitelerinde kısıtlama ve azalmanın olması şartı
 • Ek olarak, bu rahatsızlığı engelleyici veya azaltıcı önemlerin yaptırılması ve verilmesi gerekmektedir. Bunlardan başlıcaları ise germe egzersizleri ve ayakkabı için koyulan tabanlık, gibi, işlevler bu terapiden önce denenmiş olmalıdır.
 • Bu hizmeti sadece Ortopedi uzmanlığı olan doktorlar , Kaza çerrahisi ve Fizik -Reha Tıp bölümleri sunabilirler.
 • Her hastalık periyodunda her ayak için en fazla üç seyansa kadar ve alt aylık zaman dilimini içerecek şekilde bu hizmet verilebilinir.

Uzun sürelerden beri topuk dikeni ağrılarından denenen ve uygulanan bu şok dalga terapisi artık yasal sağlık sigortası kataloğunda 01.01.2019 yerini almış bulunmaktadır.

AOK-App „AOK Vorsorge / Koruyucu önlemler App´i

AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü Necati Suözer, AOK-App Koruyucu önlemler App’i konusunda açıklamalarda bulundu. ‘AOK-App, AOK Vorsorge’ uygulaması sağlığımızla ilgili önceden ipuçlarına sahip olunacak. Sigortalı olan kişilere, kendi ve aile fertleri için profil oluşturduklarında otomatik olarak hatırlatma yapmak kaydı ile ilgili sağlık hizmetini hatırlatır.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Bu App sayesinde koruyucu önlem hakkında çok detaylı bilgilere sahip olacaksınız. Bu App uygulaması sağlık açısından kullanıcıya birçok ipuçları sunmaktadır. Bu uygulamanın tüm içerği almanca, İngilizce ve türkçe sunulmaktadır.

Sigortalı olan kişilere, kendi ve aile fertleri için profil oluşturduklarında otomatik olarak hatırlatma yapmak kaydı ile ilgili sağlık hizmetini hatırlatır.

Koruyucu sağlık hizmetleri

Erken tanıya yönelik hizmetler / Vorsorgeleistungen

 • Çocuklar için U-Muayeneleri
 • Klamidya taraması, 14-25 yaş arası cinsel açıdan aktif olan bayanlarda klamdiya enfeksiyonu oluşumunu engelleyen bir muayene. Bu rahatsızlık cinsel yolla kişiden kişiye bulaşır. Test idrar örneği ile yapılır. Kısırlığı neden olabilecek durumu erken tanı ile engelleyebilirsiniz
 • Hamilelikte sunulan hizmetler
 • Checkup35 hizmeti, 35 yaşından sonra her iki yılda kadın ve erkek için (bu hizmet, kalp hastalıkları, kan dolaşımı hastalıkları, diyabet ve böbrek hastalıklarını kapsar)
 • Diş sağlığı
 • Aşılar

Kanser-Erken tanı hizmetleri / Krebsfrüherkennungsuntersuchungen

 • Cilt kanseri, 35 yaşında itibaren her iki yılda bir, kadın ve erkek için
 • Kolon kanseri, 50 yaşından sonra her yıl, kadın ve erkek için
 • Prostat kanseri, 45 yaşından sonra her yıl, erkekler için
 • Göğüs kanserine karşı tarama işlevi, 50 ila 69 yaşı arası kadınlar için
 • Kolon kanseri 55 yaşından sonra kalın bağırsak görüntülenmesi 10 yıl içinde 2 kez tedbir amaçlı kadın ve erkeklere sunulabilir.

15 dilde entegre edilmiş doktor ile konuşmanızı kolaylaştıracak sözlük bulunmaktadır.

İlgili App´le ilgili almanca bilgiler:

https://www.aok.de/pk/hessen/inhalt/aok-app-vorsorge-auf-deutsch-und-tuerkisch-5/

App indirmek için cep telefonunuzun app Store veya Play Store bölümüne “aok vorsorge hessen” yazdığınızda otomatik olarak ilgili ücretsziz App ekrana geliyor.

Hep sağlıklı kalmanız dileklerimle.

Bakım sigortasının yardımcı araç ve gereçler için ödemleri

AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü Necati Suözer, sigortalının bakım için yararlanacağı ararç-gereç ödemeleri konusunda vatandaşları bilgilendirdi.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Suözer, Bu konuda oldukça çok soru geliyor. Yardımcı araç ve gereçler için verilen maddi destek miktarlarını sigortalılar bire bir talep etmekdedirler. Maddi cinsten değil sadece hizmet olarak aşağıdaki hizmetleri alabilirsiniz.

Bakım için kullanılan yardımcı araç ve gereçler

Örneğin yatağı koruyan emici bezler, dezenfektan gibi yardımcı sarf malzemelerini, tek kullanımlık eldiven, ağız maskesi veya koruyucu önlük gibi koruyucu giysilerin masraflarına ayda 40 Euro tutarına kadar katılıyoruz.

- Ben oturmuş olduğum evin veya dairenin banyosunu engelli olan kişinin durumuna göre yaptırayım ve 4.000 Euro´ya kadar olan miktarı bana ödeyin sorusu çok geliyor. Öncelikle kirada oturuyorsanız, ev sahibinin onayını almak zorundasınız, daha sonra bağlı bulunmuş olduğunuz bakım sigortası kurumuna yazılı olarak başvurmalısınız. Maddi desteğin verilmesi ile ilgili olan yol haritasını bakım sigortası size sunar ve bu çerceve dahilinde hareket etmeniz sizin faydanıza olur.

Evdeki yapısal değişiklikler için katkı payları

Oturulan çevrenin daha uygun hale getirilmesine yönelik önlemleri eğer bu yapısal değişiklikleri,

evdeki bakım sadece bunlarla mümkün olduğunda,

daha bağımsız bir yaşam sağladıklarında,

evdeki bakımı ciddi ölçüde kolaylaştırdıklarında maddi olarak desteklemekteyiz.

Yapısal önlemler arasında örneğin tekerlekli sandalye için kapıların genişletilmesi, sabit rampa yapımı veya banyonun bakıma uygun şekilde yapısal olarak değiştirilmesi sayılmaktadır. Katkı payımız 4.000 Euro’ya kadardır.

AOK önerisi

Bakıma muhtaç kişinin bakımının kolaylaştırılması veya şikâyetlerinin azaltılmasına katkıda bulunabilen veya ona daha bağımsız bir yaşam sağlayan bütün yardımcı araçların masraflarını üstlenmekteyiz. Bunların arasında örneğin bir bakım yatağı sayılmaktadır.

Bu hizmetlerden sadece bakıma muhtaçlık durumu onaylanmış kişiler istifade edebilirler.

2019 yılında hasta ve sigortalılar için

hizmet alanında iyileştirmeler var!

Randevusuz hizmet ve yeni ayaklı tedavi hizmetleri kanunu yürürlüğe giriyor.

01 Nisan 2019 tarihinden itibaren yasal sağlık sigorta kurumlarının üyeleri için anlaşmalı doktorlar hafta da 25 saat

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

konsültasyona zaman ayırmak zorundalar. Şu anki kanuna göre 20 saatlik bir hizmet anlayışı ile anlaşmalı hekimler hizmet sunmaktadırlar. Bunlara ek olarak uzman doktorlar örneğin jinekologlar, göz ve KBB doktorları hafta en az 5 saatlik randevusuz hizmet sunmalılar

Organizeli olarak sunulacak kolon kanseri taraması

2019 yılı yazından itibaren bu hizmetin sunumu ile ilgili olarak iyileştirmeler yapılacaktır. 50 yaşında büyük erkekler ve 55 yaş üzeri kadınlara sağlık sigorta kurumları tarafından bu hizmet ile ilgili olarak davetiye gönderilecektir. İlgili şahıs, hizmet ve verilerin korunması hakkında bilgiler alacaktır.

2. doktor görüşü hakkı

Bademcik ve Rahim aldırma ameliyatlarında artık hastalar 2. doktor görüşüne başvurma hakkına sahipler. Doktorlar bu şikayetler ile ilgili evrakları 2. görüş için vermek zorundalar. Bu işlev gelecekte diğer planlanabilir ameliyatlarda da uygulanacaktır.

Ayaklı tedavilerde alınan yol hizmetleri

Ocak 2019 tarihinden itibaren üçüncü bakım kademesinde bakıma muhtaç kişiler doktora taksiye gitmeleri durumunda hastalık sigorta kurumlarından yol ücretinin ödenmesi için onay almak zorunda değiller.

…..

2019 hastalık sigortası prim oranları

AOK Hessen Etnik Pazarlama Koordinatörü Necati Suözer, Sosyal Güvenlik alanında 2019 yılında meydana gelecek önemli değişikliklere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Yeni yılda Sosyal Güvenlik anlanında sizleri ilgilendiren önemli değişiklikleri sizler için özetledim. Hem ödenecek prim hem de hizmet alanlarında sigortalı açısından olumlu bir yıl olacaktır.

2019 yılı Hastalık sigortası prim oranları

Genel hastalık sigortası prim: 14,6 %

İndirimli hastalık sigortası primi: 14,0 %

Ortalama ek sigorta prim oranı*: 0,9%

Genel Emeklilik sigortası prim oranı: 18,6 %

İşsizlik sigortası prim oranı**: 2,5 %

Bakım sigortası prim oranı***: 3,05%

Bakım sigortası prim oranı – çocuksuz*** : 3,30 %

2018 yılındaki oranlarda değişiklikler meydana geldi:

* * Ortalama ek sigorta prim oranı 1,0% den 0,9 % indirildi.

* ** İşsizlik sigortası prim oranı 3,0% dden 2,5 % indirildi.

* *** Bakım sigorta primi 2,55 % veya 2,80 % den 3,05 % veya 3,30 % e yükseltildi.

* AOK Hessenek sigorta prim oranını 1,0% den 0,9% indirdi. 2019 yılında bu prim oranını artık işçi ve işveren ortak olarak ödeyecekler.

2019 Gelir sınırları:

Minijob / Küçük çaplı iş – aylık: 450,00 €

Diğer gelirler – aylık: 445,00 €

Emekli maaşına maddi zarar vermeyecek yıllık gelir miktarı: 6.300,00 €

2019 yılı sınır değerleri:                                                                    Eski  Eyaletler    Yeni Eyaletler

Hastalık ve Bakım sigortası prim hesaplama tavan aylık miktarı:        4.537,50 €           4.537,50 €

Genel hastalık sigortası yıllık kazanç miktarı:                                        60.750,00 €        60.750,00 €

İşsizlik sigortası prim hesaplama tavan aylık miktarı:                            6.700,00 €           6.150,00 €

Emeklilik sigortası prim hesaplama tavan aylık miktarı:                       6.700,00 €           6.150,00 €

Hastalık ve Bakım sigortası ortalama gelir büyüklüğü aylık:                 3.115,00 €           3.115,00 €

Birçok hizmetini verilmesi bu oran üzerinden hesap edilir.

Serbest meslek sahiplerine özel bir bilgi:

2018 yılında 1.522,50 € ila 2.283,75 € arasında olan prim hesaplama miktarı 2019 yılında 1.038,33 € indirildi.

Yani 2019 yılında kendi işini kuran bir kişinin ilk yıl prim hesaplama aylık miktarı 1.038,33 € üzerinde yapılır. Bu uygulamadan eski sigortalılar faydalanamaz.

Bu vesile ile bende sizleri 2019 miladi yılınızı kutlar, sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim

Vekaleten bakım/Verhinderungspflege!..

Merhaba sayın okurlarım,

Aşağıdaki bu iki konu hakkında hemen hemen Almanya´nın her tarafından ya telefon yada mail olarak sorular geliyor, ben de naçizane sizlere bu konuları özetlemek istedim.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Bakım sunan hizmet kuruluşları denetleniyor mu? Veya nasıl oluyor sorularının cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Onaylı bakım kuruluşlarının kalite denetimleri

Evde bakım servisi sunan bütün kuruluşlarının, yataklı veya kısmi yataklı bakım kuruluşlarının bakım kalitesi MDK (Hastalık Sigortalarının Tıbbi Hizmeti) veya özel hastalık sigortasının denetim hizmeti tarafından yılda bir defa denetlenir.

Ayrıca verilen bilgiler ve şikâyetlerden dolayı da kalite kontrolleri yapılabilir. Bunlar her zaman bakıma muhtaç kişinin korunması içindir.

Denetimin ön planında sonucun kalitesi bulunmaktadır. Bunun anlamı: Denetleyiciler dosya dokümantasyonunun yanı sıra özellikle insanların bakım durumlarını değerlendirmektedirler.

Bakım tedbirlerinin etkili olup olmadığını ve nasıl etkili olduğunu ve bakımda eksiklikler olup olmadığını itinayla incelemektedirler, örn. bası ülseri veya yetersiz beslenme.

Ayrıca değerlendirme sırasında bakıma muhtaç kişinin memnun olup olmadığını da değerlendirmektedirler. Denetleyicinin ziyareti sırasında bakıma muhtaç kişinin sağlık ve bakım konuları odak noktasını oluşturmaktadır.

Bakıma muhtaç kişinin onayıyla yaşadığı ortamda şahsen ziyaret edilmesi mümkündür. Böylece bakım durumu denetlenebilir.

Son olarak çok önemli bir nokta daha: Kalite denetimlerinin tespit edilen bakım kademesine veya verilen hizmetlere etkisi yoktur. Denetimden dolayı bakıma muhtaç kişiye dezavantajlar oluşmamaktadır.

Bakım sigortasının bu hizmeti özellikle bizim insanlarımız arasında yanlış bilinmektedir. Bu benim hakkım neden bu hizmeti kullanmadığımda bana bakım sigortam bunu bedeli olan miktarı vermiyor? Bu hizmet sadece bakım yapan kişinin yokluğunda verilebilecek bir hizmettir.

Vekaleten bakım/Verhinderungspflege

Para almaksızın yardımcı olan bakıcının hasta olması, tatile gitmesi veya başka bir nedenden dolayı bakımı yapmakta engellenmesi halinde, belirli koşullar altında bir yedek bakıcının masraflarını karşılamaktayız. Ancak yedek bakıcı sadece evde bakımdan altı ay yararlanıldıktan sonra tutulabilir.

Bu süre içindeki bakım uzak bir akraba, bir komşu veya bir bakım hizmeti tarafından üstlenilirse takvim yılı başına altı hafta için en fazla 1.612 Euro’ya kadar bir meblağ ödemekteyiz. Bakıcının yerine bir aile ferdi (ikinci dereceye kadar akraba) veya

bakıma muhtaç kişiyle birlikte aynı hanede yaşayan bir kişi yardım ederse, ilgili bakım derecesinin bakım parasının 1,5 katı miktarındaki kanıtlanan masrafları ödemekteyiz.

Bunun üzerindeki masraflar için (örn. yol masrafları veya kazanç kaybı) takvim yılında altı hafta için en fazla 1.612 Euro tutarında bir meblağın iade edilmesi mümkündür.

Kasa ayrıca kısa süreli bakım için hizmet hakkının yüzde 50′sine kadar olan bir meblağı ek olarak ödeyebilir (en fazla 806 Euro). Yedek bakım için kullanılan bu artırılmış meblağ kısa süreli bakım için azami hak ile mahsup edilir.

AOK Hessen: Hizmet veren kuruluşların ve hastaların sayısı artmaktadır. 

Ölüm süresince verilen refakatçılık hizmetlerine daha fazla parasal yardım.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

AOK HESSEN 2017 yılında 80 hospis hizmet kuruluşunu 2,1 milyon Avro ile maddi olarak destekledi. Bu miktar bugüne kadar ödenen miktarlar arasında en büyük yeri almaktadır. 2016 yılında ise bu hizmet alanı için aktarılan para 1,8 milyon Avro`dur.

Hessen eyaletinde üstün nitelikli, ölüm refakatçılık hizmetine her zaman ki gibi ihtiyaç duyulmaktadır. 2017 yılında 4.000´den fazla ölüm süresince verilen refakatçılık hizmetinin finansmaını yapılmıştır.

Hizmet alanların yarısından fazlası hastahane ve bakım kurumlarında hizmet alırlarken, toplamda 1.700 kişiye ev ortamında hizmet verilmiştir.

Ambulant yani seyyar / gezici ayakta hizmet sunan hospis kuruluşlarının da sayısında büyük artış tespit edilmiştir. 2016 yılında 76 tane Hessen´de hizmet sunan kuruluş maddi destek için başvuruda bulunmuştur.

Hospis hizmetlerinde amaç; hastaların yaşam kalitesini artırmak ve ölüm sürecine girenlerin ve yakınlarının ölümü daha huzurlu bir şekilde karşılamasını sağlamak.

Hospisin yararlarından biri de gereksiz ve fazladan tedavi riskini azaltması. Hospislerde hastanın gününü nasıl geçireceği ve günlük tedavi-bakım planları olabildiğince yakınlarıyla birlikte oluşturuluyor.

Doktorlar hangi durumlarda tedaviyi reddeder?

Tedavi veya başlamış olan tedavinin reddi, yani doktor tarafından geri çevrilmesi durumuna açıklık getirelim;

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

HESSEN Tabipler Odası yani Kassenärztliche Vereinigung Hessen anlaşmalı doktorlar hangi durumlarda tedaviyi veya başlamış olan tedaviyi geri çevrip yani sonlandırabilirler.

Acil tedavi hizmetleri haricindeki hizmetlerin geri çevrilmesi mümkündür!

Hangi sebeplerden ötürü hizmet retti olabilir!

 1. Muayenehanenin doluluğu
 2. Doktor ve hasta arasında ki güven ilişkisinin azalması
 3. Hastanın tedavi süresince doktorun talimatına uymaması
 4. Hasta tarafından tedavinin gidişinin bozulması
 5. Ekonomik olmayan tedavi tedbirlerinin istenmesi
 6. Hastanın doktordan uzmanlık alanı olmadığı bir tedaviyi istemesi

En sıklıkla görülen geri çevirme işlevi „Muayenehanenin doluluğu” ilgili verilen cevaptır.

Türkiye´de işgöremezlik raporu ile bilinmesi gereken bilgiler:

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

ŞAYET işveren veya işçi ve iş bulma kurumunda ücret alma hakkınız var ise, Türkiye tatili esnasında hastalandıyanız, izlemeniz gereken yol haritası şu şekildedir:

 • Öncelikle işvereninizi veyahut İş ajansını en kısa zamanda bu durum hakkında ya telefon veyahut belgegeçer yolu bilgilendirmelisiniz.
 • İşgöremezlik raporunu düzenleyen kurum doktoru en fazla 10 gün için düzenleyebilir ve bu rapor yönetici doktor tarafından da onaylanmak zorundadır.
 • Bu raporu düzenleyen kurum, size vermiş olduğu evrağı hiç bekletmeden SGK´nın bir şubesine ulaştırmalıdır. Tatil dahilinde kalmış olduğunuz yerin ve Almanya´daki Yasal sağlık sigorta kurumunuzun adreslerini belirtmeyi unutmayın.
 • Size sunulan raporun bir kopyasınıda işvereninize ve İş Ajansınıza göndermeyi ihmal etmeyin.
 • Şayet hastanede yatmak kaydı ile hizmet aldıysanız, o vakit rapora gerek yoktur.

İşveren, İş ajansı ve Yasal sağlık sigorta kurumuz için hastanede yattığınız günleri belirten bir evrak yeterli olur.

 • İşgöremezlik süresi 10 günden fazla ise, ikinci bir rapor en fazla tekrar bir 10 gün için daha verilir. İşgöremezlik raporu 20 günden fazla olması durumunda heyet yani bilirkişi raporuna ihtiyaç duyulur. Bu bilirkişi yani heyetin teyit etmiş olduğu rapor SGK´nın bir şubesine ulaştırılmalıdır. Bu rapor sizin üye olmuş olduğunuz sağlık sigorta kurumuna iki dilli olan evraklar kanalı gönderilir.

Türkiye ayağında Sosyal Güvenlik Kurumu´nun kullanmış olduğu evrakların numara ve isimleri:

A/T 15 İşgöremezlik hakkında Bildiri

A/T 18 İşgöremezliğin sona erdiğine dair Bildiri

A/T 13 Hastane tedavisi hakkında Bildiri

Yukarıda belirtmiş olduğum şekilde rapor alınması durumunda, Almanya´daki yasal sağlık sigorta kurumunuz, raporlu geçirmiş olduğunuz süreleri problemsiz olarak işvereninize veyahut iş ajansına teyit eder. Aksi taktirde bu durum rapor alan kişinin alehine istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Bu işlev iki taraflı işlediğinden, Türkiye´den Almanya´ya turistlik amaçlı gelen fakat Türkiye´de çalışan kişiler içinde aynı prosedür geçerlidir.

Almanya´nın bu bildiriler için kullanılan evrakların numara ve isimleri şu şekildedir:

T/A 15 Mitteilung über Arbeitsunfähigkeit

T/A 18 Mitteilung über Beendigung der Arbeitsunfähigkeit

T/A 13 Mitteilung über Krankenhauspflege

Almanya´daki sağlık sigorta kapsamında olanlara hatırlatma!.. 

ÜCRETSİZ HİZMET ALABİLME HAKKI

Genellikle yanlış anlaşılan, Almanya´daki yasal sağlık sigorta kapsamındaki kişiler ve aile fertlerine bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. / Nachgehender Leistungsanspruch nach § 19 SGB V

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Mecburi sigortalılık durumunun bitmesi veya bitirilmesi durumundaki hallere bağlı olarak ücretsiz hizmet alabilme hakkı:

Mecburi sigorta kapsamında olan bir kişinin, sigortalılık durumunun bitmesi veya sonlandırılması durumunda ücret ödemeden hangi durumularda ve ne kadar bir süre için hizmet alabilirler?

Hizmet alım süresi en fazla bir aylık bir süre ile sınırlandırılmıştır. Bu süre üyelik süresinin bittiği günden itibaren hesap edilmektedir.

İlgili şahıs, bu bir aylık süre zarfında çalışmaması, mini job bile yapmaması gerekir veyahut aile sigortası üzerinde hizmet alma imkanı var ise, o vakit o sigortanın yaptırılma önceliği vardır.

Üyelik süreci ölüm ile sonlandırılmış ise, aile sigortası kapsamında bulunan kişiler en fazla sağlık ve bakım hizmetlerinden bir aylık süre dahilinde istifade edebilirler.

Şayet sigortasızlık durumu bir aydan fazla olması durumundan o vakit, Obligatorische Anschlussversicherung / Bağlayıcı yani zorunlu olan ara sigorta türü hayata gecirilir.

Bir örnek ile anlatalım:

Çalışan bir kişinin iş akti 31.03. sonlandırılıyor. İşsizlık parası için başvuruda bulunmuyor, 25.04. tarihi itibari ile yeni bir işe başlıyor.

Sonuç:

Bu kişinin 01.04. ile 24.04 arasındaki sigortasız kalmış olduğu süre bir aylık sürenin altında kaldığından vede. 25.04. tarihi itibari ile yeniden işe başladığı için hiç para ödemeden o süre zarfında sağlık hizmetlerinden istifade edebilir ve bunlar için para ödemesine gerek yoktur.

AOK Hessen alışıla gelmiş kurs programlarına yeni kurslar ekliyor!

Ilkbaharda eklenen yeni kurslarla birlikte mart ayından itibaren Hessen´de 80 şehir ve belde de 300 den fazla kursa katılma imkanınız olacaktır. Bu kurs imkanı sayesinde size uygun bir kurs yeri bulma imkanınız olacaktır.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Yeni kurslarımız:

 • Reaktiv-Faszientrainig (Tepkisel bağ dokusu entrenmanı) ilk defa Hessen´de 10 şehirde sunulacak olan bu kurs günlük bir saatlik olmak kaydı ile 8 seanstan oluşmaktadır. Burada esnek olupta fakat kasılmış olan ve ağrı veren bağ dokularının gevşetme ve masaj teknikleri ile düzeltilmesi hedeflenmektedir.
 • Clever kochen AOK-Flexifood(Akıllıca yemek pişirme kursu)

Bireye uygun yemek pişirme ve yemek alışkanlıklarının kullanmış olduğunuz malzemeler ile en akıllıca ve sağlıklı bir şekilde pişirilmesi hedeflenmektedir.

 • AOK-Gesund esssen und genießen nach Feierabend (iş bitiminden sonra zevkini çıkararak sağlıklı yemek yemek ) Basit fakat sağlıklı olan yemek tariflelerinin beraberce test edilerek denenmesi. Bu kursun en büyük özelliği yemeğin yapılıp ve yenilmesinin yani malzemelerin kesilip, pişirilmesinden tutun ve yenilmesine kadar her evrenin beraberce yapılır olmasıdır.

Tabiki bunların haricinde sağlıklı beslenme, spor ve stresten kurtulma ilgili birçok kurs hizmetimizde bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi için size en yakın şubelerimizi ziyaret edebilir, çağrı merkezimizden 0800 0000 255 arayabilir veya internet sayfamızı https://hessen.aok.de/inhalt/aok-gesundheitskurse/ ziyaret edebilirsiniz.

Gripten korunma; Almanya’da grip aşısı uyarısı

Robert-Koch-Enstitüsü vermiş olduğu bilgiye istinaden: Üç maddeli karma grip aşısının etkisinin sınırlı olduğu açıklandı. Almanya’da uygulanan aşıların yeni tip grip virüsüne tesir etmediği açıklandı. Doktorlar dört bileşenli aşıyı tavsiye ediyor.

Almanya’da tespit edilen grip vakalarının yarıdan fazlasına üçlü grip aşısında bulunmayan Influenza-B (grip rahatsızlığı, nezle ve salgın) virüsünün yol açtığı, dört madde içerikli grip aşısında ise bu bileşenin bulunduğu belirtildi.

Grip aşısı A ve B tipi Influenza virüsüne karşı koruyor. Dört bileşenli olan aşıda ise B tipi virüsün başka bir versiyonu daha bulunduğundan bu aşı söz konusu virüsün yayılmış olması kaydıyla daha geniş koruyucu etki yapıyor.

Robert Koch Enstitüsü yaşlı, kronik hasta (şeker hastası…), hamileler, nefes darlığı ve MS rahatsızlığı olan kişilerin gribe karşı aşı yoluyla korunmalarını tavsiye ediyor.

Dört madde içerikli grip aşısının tedarik edilmesi için doktorunuzun sadece aşağıdaki reçeteyi düzenlemesi yeterli olur. Reçete üzerinden alabileceğiniz bu aşının masrafları AOK tarafından karşılanmaktadır.

……

Haydi kızlar yeşil sahalara

Daha fazla kızın yeşil sahaya inmesi adına başlatılan projesinin talep bulması sebebi ile AOK Hessen, Hessen Futbol Birliği ile beraber kız futbol kulüplerine maddi, malzeme desteği ve C-Antröner lisansı eğitimi desteği vereceklerdir.

Bu sefer kayıt işlemi online olarak yapılacaktır. 5 dakikadan fazla sürmeme garantisini veriyoruz. Katılım dilekçesini en geç 31.03.2018 tarihine kadar oline ortamda gerçekleştirebilirsiniz. Eski yıllarda katılan ve desteklenen kulüplerin bu yıl maddi, malzeme ve eğitim amaçlı olarak desteklenmesi mümkün olmayacaktır.

Katılım şartlarından değişiklik olmadı. Destek paketleri kulüplerin istekleri doğrultusunda dağıtılacaktır. Geçen sene 120 kulübe forma ve 500 € luk maddi yardımda bulunduk. Bunun haricinde C-Antröner lisansı eğitimi de verildi. Şanslı kulüpler bu yıl nisan ayı içinde açıklanacaktır. Bu yıl kazanacak kulüplerle beraber Hessen Eyaletindeki bayan futbol takımlarının 60% lık kısmını maddi, eğitim amaçlı olarak desteklemiş olacağız. Bu vesile 7 yıldan beridir devam eden bu işbirliği de sonlandırılacaktır.

Online katılım için: https://dafuer-sind-wir-aok.de/gkgz/ (Menüpunkt:„Maßnahmen“) üzerinden veya direk olarak https://gkgz.aok-erleben.de/massnahmen/mehr-maedchen-auf-den-rasen/ .

Katılacak kulüplere başarılar diliyorum.

……………

Diyaliz hizmeti, yurtdışı emeklileri ve Sigortalılık durumları

Diyaliz hizmeti ve yurt dışından tek taraflı emekli olanlardan gelen soruların çokluğu sebebi ile aşağıdaki bu iki konu hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmek istedim.

Diyaliz hizmeti

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile Almanya DVKA irtibat kurumu arasında ki yapılan görüşmeler sonucunda Türk sigortalılarına yapılan diyaliz tedavisinin A/T 11 förmülerine istinaden sağlanması hususunda karara vardı.

Artık A/T 11 formüleri üzerinden diyaliz hizmetinin Almanya´ da alınması 12-16 Mayıs 2014 tarihli anlaşma ile mümkün kılınmış oldu.

Bu durum Almanya´da olupta Türkiye üzerinden sağlık yardımı alan sigortalıları yakından ilgilendirmekte. Yani ilgili Türkiye sigortalısı Almanya dahilinde sunulan anlaşmalı diyaliz hizmetlerinden yararlanabilecek. Bu anlaşma iki ülke sigortalılarınıda ilgilendirdiği için bizlerde Türkiye ayağında T/A 11 belgesi üzerinden diyaliz hizmetini alabilme hakkına sahibiz.

Türkiye´den emekli olan ve Almanya´da aile sigortasinda bulunan kişiler

Bu bağlamda Türkiye´den emekli maaşı alıpta Almanya`da aile sigortasında olan kişileri aylık düzenli emekli aylıkları 2018 yılı itibari ile aylık 435 € geçmemesi koşulu ile aile sigortalarında kalmalarından hiçbir sakınca yoktur. Şayet emekli aylığı 435 € ve üzerinde ise o zaman aile sigortasından çıkarılır.

Kişi Türkiye´deki sağlık yardımını Almanya´ya naklettirmek kaydı ile buradaki sağlık yardımlarından birebir yararlanma hakkına sahip olur. Bu işlev için ilgili şahısın Almanya´da en az 13 aylık oturma müsaadesinin olması gerekmektedir.

İlgili şahıs bu şeçeneği yerine getirmiyorsa, o zamanda burada freiwillige Krankversicherung / dediğimiz isteğe bağlı sigortayı hayata geçirtirmek vede primini kendisi ödemek kaydı ile Almanya´da sigortasını sürdürebillir.

Şayet ilgili şahıs iki taraflı yani iki ülkeden emekli maaşı alıyorsa, o vakit en fazla yaşadığı ülkenin sağlık yardım hizmetini her iki ülke için kullanmakla yükümlüdür.

İki yerden emekli maaşı alan kişi Almanya´da yaşıyorsa, o zaman Türkiye´den almış olduğu emekli maaşından burada primi ödemek zorundadır. Prim tahsil etme geriye dönük olarak en fazla 4 yıllık zaman aşımı göz önünde bulundurularak yapılır. İlgili kanun 01.07.2011 tarihinde hayata geçirilmiştir.

…………….

Almanya´nın en sevilen sigortası AOK

AOK 5. kez üst üste genç ve yetişkin gençler arasında sağlık sigortası alanında Almanya´nın en sevilen kasası olarak seçildi. Online ortamda ki oylamadan bu sonuç elde edilmiştir.

28 kategoride yılın en sevilen markaları bu oylama sonucu ortaya çıkartılır. 13 ila 20 yaş aralığındaki gençlerin 53,5% AOK´ya oy vermişlerdir.

Kadınlar daki sevilme oranı ise 45,7% olarak tespit edilmiştir. Young Brand Awards Almanya´nın en büyük oy verme portallarındandır. Aşağı yukarı 27.000 katılımcısı bulunmaktadır. Kazananın belirlenmesinde takriben 13 ila 29 yaşındaki 13.000 kişi oyları dikkate alınmıştır.

…………

Hessen´li erkekler daha nadir fizyo terapiye gidiyorlar

2016 yılında AOK-Hessen sigortalı erkeklerin 10,7% ve kadınların 16,8% fizyo terapi hizmeti aldılar. Bu rakamları federal düzeyde karşılaştırırsak ortalama olarak erkeklerin 13,4% lük kadınların ise 21,4% lik kısmı fizyo terapi hizmet aldığı belirtilmektir.

Hatta Bavyera (Bayern), Aşağı Saksonya (Niedersachen) ve Thüringen eyaletlerinde bu hizmet alım işlevi bu ortalamanın çok çok üstündedir.

En fazla fark ise 50 ila 54 yaş gurubunda görünmektedir. Bu yaş gurubundaki Hessen sigortalıları diğer eyalet sigortalılarına göre 10 % daha az hizmet almaktadırlar.

AOK bilimsel araştırmalar enstütüsü (WIdO) bayanlar erkeklere göre daha fazla yaşadıklarından ötürü, hizmet alım eğilimi o denli fazla oluyor. Ayrıyetten kadınlar, erkekler göre daha fazla doktora gidiyorlar. Fizyo terapi hizmet alım işlevine sebep olan hastalıkların başlıcaları türsel olmayan sırt ağrıları ve omurga rahatsızlıklarıdır.

………………

2018 yılında Sağlık ve Bakım Sigortaları alanlarında meydana gelen değişiklikler ve yenilikler

 • Yasal sağlık sigorta kurumlarının almış olduğu ortalama ilave prim / Zusatzbeitrag oran 1,1% den 1,0% indirildi.
 • Emeklilik sigorta primi 18,7 % den 18,6 % oranına indirildi.
 • En fazla hastalık ve Bakım sigortası aylık prim hesaplama oranı 4.425,00 € olarak belirlendi.
 • En az prim prime taabi olan isteğe bağlı hastalık ve bakım sigortası oranı 1.015,00 € dur.
 • Aile sigortası hakkı için en fazla kazanılabilecek gelir sınırı 435,00 € olarak belirlendi.

Katkı payı asgari yani en az ödenecek miktarı:

 1. Kronik hastalar yıllık gelirlerinin 1%lik kısmı 49,92 €
 2. Normal sigortalılar için 2% lik kısmı yani 99,84 € yani miktarlarını katkı payları için Zuzahlung/Eigenanteil için harcamakla yükümlüdürler.

O miktarları ödemekle yükümlü olan kişiler genellikle sosyal ve Harzt IV yardımı alan kişilerdir. Bu miktarlar ödenmeden ve belgelenmeden katkı payından muafiyet belgesi yani Befreiungsausweis almaları mümkün değildir.

Yasal sağlık sigorta kurumları takriben 2017 yılında kişi başına en az ortalama olarak 3.300 € luk bir haracama gerçekleştirmişlerdir. Günlük olarak bütün Almanya dâhinde yasal sağlık sigortalıları için günlük harcanan miktar ise 610 milyon avro dan fazladır.

Her bir 1 € nun 94 Centlik kısmı sağlık giderleri için harcanmaktadır.

Yasal sağlık sigortası kapsamında 100 € luk harcamanın dağılımı şu şekilde gerçekleşmektedir:

Hizmet alanı € bazındaki oranı

 • Yatakalı hizmetler yani hastahane masrafları 33,26
 • Ayakta sunulan yani anlaşmalı doktor hizmetleri 18,37
 • İlaç masrafları 16,83
 • Diş doktoru hizmetleri ve Diş protezi 6,08
 • Hastalık parası 5,42
 • Net yönetim masrafları 4,27
 • Yardımcı araç ve gereç masrafları 3,46
 • Diğer sağlık giderleri 3,16
 • Şifa veren hizmetler; masaj, fizik tedavi… 2,84
 • Evde hasta bakım hizmeti 2,51
 • Yol ve Hasta nakil masrafları 2,35
 • Erken tanı ve Reha 1,43

Hastahane giderleri her yıl olduğu gibi bu yılda masraf şampiyonu.

Bazı ameliyatlarda AOK´nın ödemiş olduğu ortalama parasal miktarlar:

Ameliyat € bazındaki ödenen miktar

Apandis ameliyatı 3.431

Kalp anjiyosu (kalp krizi geçirmemiş hastalarda) 4.966

Bel fıtığı ameliyatı 7.206

Yapay kalça protezi ameliyatı 7.763

Yapay diz protezi ameliyatı 8.026

Erken doğum 1,500 grama kadar 53.787

Yeni bakıma muhtaçlık durumu 6 modülden oluşmaktadır. Bunların yüzdelik oranları ise şu şekildedir:

 1. Hareketlilik 10%
 2. Bilişsel ve İletişim yetenekleri
 3. Davranış biçimleri ve ruhsal sorunlar ile beraber 15%
 4. Kendi kendine bakabilme 40 %
 5. Hastalık ve tedavi ile başa çıkabilmek 20%
 6. Günlük hayatı tasarlamak ve sosyal ilişkiler 15 %.
 • 5 tane bakım kademesi bulunmaktadır:
 • Bakım derecelerinin yerini bakım kademeleri aldı:

2018 yılında diğer alanlardaki değişiklikler

 • Sosyal yardım miktarı 416 €
 • Çocuk parası 194€ ilk 2 çocuk için 3. çocuk için 200 € 4. çocuk için 225 €
 • Yasal sağlık sigortalarına ödenen ek prim oranı 1,1% den 1,0% indirildi
 • Emeklilik prim oranı 18,7 % den 18,6 indirildi
 • Emekli maaşları 01.07.2018 tarihinde 3% zamlı olacak
 • Kadın ve erkek maaş eşitliği 200´den fazla çalışanı olan işletmelerde çalışan kişiler aynı ücreti isteyebilirler
 • ICE´lere bisikletle binilebilecek
 • Annenin korunması kanunu, sadece çalışanlar değil, öğrencilerde doğumdan 6 hafta ve doğumdan 8 veya 12 hafta sonra derslerden muaf tutulacaklar
 • Asgarı ücret 8,84 €, temizlik işçileri 10,30 € ve doğu eyaletlerinde 9,55 €
 • Emekli maaşlarında doğu ve batı ayrılımı olmayacakmSosyal yardım miktarı 416 €

…………………….

 

AOK´dan bir yenilik daha.

YABANCI DİL BİLGİLERİ İLE DİL ENGELLERİNİ AZALTMAK İSTİYORUZ.

AOK Hessen yabancı kökenli insanların çok büyük kısmını sigortalamaktadır. Durum böyle olunca iletişimde kısmi olarak engeller olabiliyor ve bunlar da sıklıkla uzmanlık dili gerektiren durumları ortaya çıkarıyor.

Bu sebepten dolayı online platformumuz olan aok.de ´yi yabancı dil bilgileri ile genişlettik.

Şimdi sağlık-  bakım sigortası hizmet broşürleri ve diğer bilgileri ingilizce ve türkçe olarak bu bağlantı adresi altında https://hessen.aok.de/inhalt/foreign-languages/  görebilir ve indirebilirsiniz.

En kısa zamanda diğer dillerde bu hizmet devam edecektir. Bu dillerin başlıcaları; ispanyolca, lehçe ve arapça olacaktır.

Mit fremdsprachigen Informationen Sprachbarrieren abbauen

die AOK Hessen versichert einen großen Anteil an Menschen mit ausländischen Wurzeln. Mit ihnen ergeben sich teilweise Hürden in der Kommunikation, die häufig fachsprachlich geprägt ist.

Daher haben wir unsere Online-Plattform aok.de um fremdsprachige Informationen erweitert. Ab sofort stehen die Leistungsbroschüre, die Pflegeleistungsbroschüre und andere Informationen in Englisch und Türkisch zum Download bereit unterhttps://hessen.aok.de/inhalt/foreign-languages/

Weitere Sprachen werden in Kürze folgen.

……………………………….

Kreş ve okullarda erken sağlık hizmetlerine teşvik

Sağlık hizmetlerinin finansmanında aşırı derece artış gözlenmektedir.

Kreş ve okullarda ki prevensiyon projeleri için AOK Hessen 2017 yılı içinde 3,2 milyon Avro harcadı. Toplamda 30 program ve girişim desteklendi ve bu vesile ile eyalet dahlinde 90.000 kişi öncelikle çocuk ve gençlere ulaşıldı.

Bu hizmetlerden yüksek derecede kreş ve okul bünyesinde ki çocuk ve gençler istifade etmiş durumdalar

2017 Kendi kurs programlarımızda 2016 yılına karşı oldukça bir yükseliş görülmektedir.

Eyalet dahilinde 711 kurs gerçekleşirken bu sayı 2016 yılında 455 olarak karşımıza çıkmaktadır. 2017 yılında 8.036 kişi sağlık kurslarında istifade ederken, bu sayı 2016 yılında 5.344 katılımcı ile sınırlı kalmıştır.

Bu hizmetlerden hariç diğer kurs öğretmelenlerinden alınan hizmetler içinde 1,7 milyon Avro değerinde ödeme yapmış durumdayız.

Geçen seneye göre 55% daha fazla bir ödeme gerçekleştirilmiştir. İşletmeler dahilinde sunumuş olduğumuz sağlık teşvik hizmetleri içinde 3,2 milyon Avro oranında masraf meydana gelmiştir.

……………..

Yüzerek hem eğlen, hem de sağlıklı kal.

Yüzmek hem eğlendiriyor hem de sağlık kalmamızı sağlıyor.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

AOK Suda Eğlence Aquafun turunun son iki proğramı 04.11.2017 ve 05.11.2017 tarihinde saat 10:00 ila 18:00 saatleri arasında monte mare Sport- Freizeitbad Badstr 19, 63179 Obertshausen ve Altenritter Str. 41, 34225 Baunatal adreslerinde yapılacaktır. Bu etkinlikler dahilinde birçok aktviteye katılabilir ve alacağınız aile kartı giriş biletine 2 € luk indirim alabilirsiniz.

Etkinlik dahilinde aşağıdaki kursları ücretsiz olarak deneyebilirsiniz:

 1. Deniz kızları ile yüzme kursu – Meerjungfrauenschwimmen
 2. Suda yürüme kursu – Aqua-Jogging
 3. Suda bisiklet sürme kursu – Aqua-Cycling
 4. Suda fitnes – Aqua-Fitness
 5. Bebek yüzme kursu – Babyschwimmen

Deutsche Lebens.-, Rettungs-Gesellschaft e.V. yani DLRG vermiş olduğu istatistiki bilgilere göre: Almanya´da 5 ila 7 yaş arası çocukların 15% kısmı maalesef yüzme bilmemektedir.

Bundan 20 yıl önce 145.000 kişiye yüzme nişanı yani Schwimmabzeichen verilirken bu sayı maalesef 2015 yılında federal düzeyde 84.000 kalmıştır.

Buda bize insanları yüzmeği tekrar özendirmemiz gerektiğini gösteriyor. Kurum olarak bizde bu tür etkinlikleri maddi olarak desteklemekteyiz.

Cumartesi Obertshaus montr mare ve pazar günü yani 05.11.2017 tarihinde Aqua Park Baunatal gelen bütün aileler indirimli biletlerden istifade edebilirler.

Bol eğlenceli bir hafta sonu geçirmenizi dileriz.

Kronik rahatsızlıklarda AOK Hessen´in tıbbi destek programları

Kronik hastalıklarla savaşta Almanya´da yasal sağlık sigortası kurumu dahilinde sigortalı olan kişiler için DMP Disease-Management-Program yani bazı hastalıklara karşı en iyi bir şekilde bakım ve tedavi hizmetinin sunulabilmesi için hastalık yönetimi proğramları gelitirilmiştir:

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Hastalıklar ve aşağıda belirtilen hastalıkları olan kişiler bu programa katılabilir:

 1. Tip 1 ve Tip 2 Diabetes mellitus
 2. Koroner Kalp Hastalığı
 3. Astım
 4. KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)
 5. Göğüs kanseri

DMP´nin AOK Hessen´deki adı AOK Curaplan dır.

Bir bakışta AOK Curaplan avantajlarınız

Günümüz tıbbi bilgiler temelinde kapsamlı ve devamlılığı olan tedavi.

18 yaşından büyük kişiler için ilk defa katılımda 40 Euro

Bütün tedavi adımlarının güvendiğiniz doktorunuz tarafından koordine edilmesi ve yönetilmesi.

Oluşabilen komplikasyonlarda hedefe yönelik yardım.

Hastalığınızla ilgili çok yönlü bilgilendirici malzeme.

Hastalıkla başa çıkmanız için destek.

AOK Curaplan hareket planı

Düzenli olarak doktora giderek, hastalığınızı ciddiye aldığınızı ve kendinize iyi baktığınızı göstermektesiniz. Bundan vazgeçmeyin!

Düzenli olarak doktora gitmek

Programa katılırken doktorunuzla birlikte, ona her üç ayda veya her altı ayda bir görünmeniz hususunda anlaştınız. Bu kararın alınmasında tıbbi nedenler göz önünde bulunduruldu.

Önemli: Peş peşe iki randevuya gitmezseniz, programa katılımınız otomatik olarak sona erer. Bu şart yasalarla belirlenmiştir. Programa tekrar alınmanız mümkün, ancak bu işlem biraz zahmetli.

Öneri: Bu yüzden randevularınıza düzenli olarak gidiniz.

Sonraki randevunuz

En iyisi doktor randevunuzun sonunda bir sonraki randevunuzu da hemen almanızdır. Randevunuzu takviminize not ediniz.

Öneri: Randevu gününüzü iyi görülebilecek şekilde not panonuza veya düzenli olarak hatırlamanızı sağlayan bir yere asınız.

Memnun hastalar

Anketler, AOK Curaplan ile hastaların tedavi kalitesinden giderek daha memnun kaldıklarını göstermektedir.

AOK Curaplan’a katılanların yüzde 80′inin doktorlarının gerçekleştirdiği tedaviden çok memnun veya memnun kaldıkları tespit edildi (WldO’nun temsili anketi).

Örnek KOAH: Katılanların yüzde 69′u, doktorlarının programa kayıtlarını yaptırdıklarından bu yana muayene ve tedavi için daha fazla zaman ayırdıklarını belirttiler (Psychonomics/AOK-BV hasta anketi).

Etkisi bilimsel olarak kanıtlandı

Çok sayıda bilimsel araştırma AOK Curaplan’ın olumlu etkilerini belgelemektedir.

-Noch AOK-Fördergelder verfügbar

Bad Homburg-Die AOK Hessen verfügt im laufenden Jahr noch über rund 75.000 Euro für die einzelprojektbezogene Förderung interessierter Selbsthilfegruppen.

Susanne Strombach, Patientenkoordinatorin der Gesundheitskasse, erklärt: „Das Geld kann für Gruppenvorträge, Informationstage,

Broschüren oder die Gestaltung einer Homepage verwandt werden.“ Zusätzlich bietet die AOK auch 2017 eine Schwerpunktförderung für alle Gruppen zum Thema “Familienorientierte Selbsthilfe” an.

Neben angeleiteten Wochenenden für Kinder mit oder ohne Eltern finanziert die Kasse z. B. auch Workshops für Erkrankte mit ihren Familienangehörigen.

Anträge können grundsätzlich noch bis zum Jahresende gestellt werden, spätestens aber vier Wochen vor Projektbeginn. Die benötigten Unterlagen können bei Susanne Strombach oder Bettina Nöll abgerufen werden.

Dort gibt es auch alle Informationen zum Thema: 06172 – 272 178 oder selbsthilfe@he.aok.de

Diş bonus defteri konusu!

Federal Almanya genelinde diş doktoru bonus defterinin muayenehanelerde sunulması ile ilgili olarak teslimatlarda zorluklar yaşanmaktadır.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Federal düzeyde diş doktorlarının Bonusheft/bonus defteri reserveleri olmadığı için yeni hastalara bonus defteri verilemiyor.

Diş doktorundan almış olduğunuz koruyucu sağlık hizmetlerinin tastiki için doktor bonus defterine imza ve mühür vurmakla bu işi halletmiş oluyordu. Bu sayede diş yaptırma işlevinde bonus defterindeki kayıtlara bakılarak daha fazla ödenek alabiliyorsunuz.

AOK Hessen şayet diş doktoruna gidip düzenli olarak koruyucu sağlık hizmeti aldıysanız, bu bonus sürelerini tıbbi gereklilik ve maliyet planında / Heil-, und Kostenplan belirtebilir vede bu sayede bonus defterini bize göstermek zorunda kalmazsınız.

Bu işlevden hariç diş doktorları da bonus defterinin yerine geçeçek yedek bir belgede vermektedirler. En kötü şartlarda illaki bonus defteri istiyorsanız, şuan itibari ile yeni teslimata kadar Diş Doktorları Odalar Biriliği de / Kassenzahnärztliche Vereinigung Hessen Internet: www.kzvh.de diş doktorlarına yardımcı olacaklardır.

AOK Hessen bünyesinde üye olanlar için sıkıntı bir durum yok. Diş doktoru ya yedek bir belge düzenleyecek veya tıbbi gereklilik ve maliyet planında ‘evet bonus gereği yerine getirilmiştir’ ibaresini o evrak üzerinde işlendikten sonra, bonus defterini göstermek zorunluluğu ortadan kalkmış olacaktır.

Bu sıkıntılı durumun 2 veya 3 ay gibi bir zaman dilimini kapsayacağı belirtilmektedir.

…………………………………

Sağlıkta en iyiler yol gösteriyorlar!

Better Doc ve AOK Hessen beraber çalışıyorlar. Uzman doktor bulmada sigortalılar için arabuluculuk yapılacak. Herşeyden önemlisi ender ve kompleks rahatsızlığı bulunan kişiler bu hizmetten yararlanabilirler.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

01.08.2017 tarihinden beri AOK Hessen ve Better Doc beraber çalışmaktadırlar. Bu hizmet, uzman doktor tarafından ikinci görüş almak isteyen kişileri, bir hizmet hakkında görüş alış verişi almak isteyenleri veya ameliyat olmam gerekli mi değil mi diyen kişileri yardım etmek kaydı ile desteklemektedir.

AOK Hessen sigortalıları Better Doc´a başvurduk sonra 48 saat içerisinde sıkıntılarına cevap alabilecekler. Her sigortalının Better Doc´da sabit bir danışmanı olacak ve o kişi tarafından hizmet verilecektir. Hasta olan kişiye bilgiler yazılı olarak gönderilecektir. Hastanın isteği doğrultusunda Better Doc randevu ayarlama işlevini yapabilir.

Pilot uygulama döneminde mayıs ve ekim 2016 tarihlerinde 150 nin üzerinde hizmet sunulmuştur. Bu sayede yapılan teşhislerin üçte birinde düzeltmeye, terapilerin üçte ikilik kısmında ayarlamaya gidilmiştir. Örnek olarak diz ve kalça artoz yani eklem ağrı ve aşınmalarında veya sırt ağrılarında önerilen ameliyatların bu hizmet sayesinde 62% lik kısmından vazgeçilmiştir.

Sağlıkla sıkıntı çeken kişi kendisine önerilen ameliyat veya terapinin gerekliliğini bilmesi sizde taktir edersiniz ki mümkün değildir. Better Doc işbiriliği size çabuk ve basit şekilde hizmet sunulacaktır. Size hizmet veren kurum ve kuruluşunda düzenli olarak kendilerini geliştirme adına uzman kongrelerine, çalışma gruplarına ve kaliteyi yükseltme adına sunulan etkinliklere katlıp katılmadıklarını yani hizmet veren doktor kendini geliştiriyor mu sizin ve bizim aklımıza gelecek bütün sorularada araştırarak cevap buluyoruz. Better Doc´tan hizmet almış olan hastaya terapi başlangıcından itibaren 2 yıl boyunca hizmet sunulmaktadır. Aynı zamanda hastada terapi başarısını ölçülecektir.

Better Doc ´en büyük özelliği 2.500 üzerinde fahri olarak alanlarında yüksek derecede uzmanlaşmış doktor bulunmaktadır. Bunların 32 tane temel meslek dalı ve 400 fazla uzmanlık alanları bulunmaktadır.

Sanal ortamda daha fazla bilgi için https://www.betterdoc.org/aok-hessen sayfası hizmetinize sunulmuştur.

Bu hizmmetten yanlızca AOK Hessen üyleri ücretsiz olarak istifade edebilirler.

AOK Hessen´dan alacağınız Gutscheincode / kupon numarası ile online ortamda

https://www.betterdoc.org/aok-hessen ilk adımı atabilirsiniz. Şayet bu imkanınız yoksa kupon kodunu tedarik ettikten sonra 0800 444 6 999 ücretsiz numarayı aramak kaydı ile hizmetin ilk adımını atmış olursunuz.

Hizmet süreci:

 • Probleminizi anlatmak ilk adım atılmiş oluyor
 • Tıbbi problem veya şikayetiniz Better Doc tarafından analiz edilir
 • Sonra Better Doc sizin isteğiniz doğrultusunda sizin sıkıntı ve probleminize bağlı olarak uzman doktor/ doktorlar bulur gerekirse sizin için randevu alır.

Sizin avantajlarınız

 • Kişiye özgü hizmet ve bilgilendirme
 • Güvenli kalite ve Bağımsız
 • Çabuk, etkin ve doğru tedavi
 • Karmaşık problemleri çözüyoruz

Kişisel bilgileriniz güvenli bir şekilde ve gizlilik ilkesine bağlı olarak alınır ve kayıta geçirilir.

….

Tiyatro oyunu: Henrietta´nin evrene yolculuğu

Sağlığı korumayı öğretmeye küçük yaşta başlamalıyız!

Sağlığı koruma küçük yaşlarda öğretilmelidir. Bu bağlamda kurum olarak kreş ve okullardaki birçok projeyi maddi olarak desteklemekteyiz.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Henrieatta & Sağlık” tiyatro oyununu koruyucu sağlık proğramı olarak desteklemektedir. 6 ila 10 yaşındaki ilkokul çocukları oynayarak koruyucu sağlık hizmetlerini öğreniyorlar.

Tiyatro oyunu “Sağlıklı Çocuklar – Sağlık Gelecek “ inisiyatifin bir parçasıdır. Sağlık sigortası çocuklarınızın sağlığı için aktif ve koruyucu bir şekilde hareket eder.

40 dakika süren tiyatro oyununda Henrietta olarak müşterek hayatı ve beraber yaşamayı tanımanın önemi. Ritüel ve kuralları öğrenmek kaydı, bunların okulda ve evde hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını öğreniyor ve öğretiyor.

Hessen 4 şehirde sunulacak olan bu tiyatro oyunun ilki 11.09.2017 saat 15:00 de Kassel´de gösterilecektir. Tamamen ücretsiz olan bu hizmetten aileler istifade edebilirler.

Çocukların anlayacakları dilden konuşulacağından dolayı, ebeveynlerin muakkak çocuklarını bu tiyatro gösterisine götürmelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Öncelikli olarak çocukların bu oyundan istifida etmeleri hedeflenmektedir.

Başvuru için 0221- 272 22 13 nolu çağrı merkezi ( Pazartesi – Cuma günleri saat 8:30 ila 14:00 arası ) hizmet sunmaktadır. Elektronik ileti göndererek de başvura bilirsiniz: info@aok-kindertheater.de

Kassel

11.09. 2017, saat 15:00

Kongress Palais Kassel

Holger-Börner-Platz 1

34117 Kassel

Gießen

12.09.2017, saat 15:00

Stadthalle Gießen

Berliner Platz 2

35390 Gießen

Frankfurt am Main

13.09.2017, saat 15:00 Uhr

SAALBAU Titus-Forum

Walter-Möller-Platz 2

60439 Frankfurt am Main

Darmstadt

14.09.2017, saat 15:00 Uhr

Centralstation

Im Carree

64283 Darmstadt

……………

AOK Hessen´in Almanca Müşteri Danışma Servisi telefon numarası değişti.

AOK Hessen´in Almanca Müşteri Danışma Servisi aramaları bundan sonra ücretsiz olacak.

Müşterilerimizin bizimle daha rahat ve ücretsiz konuşmaları için böyle bir değişikliği hayat geçirme kararı aldık.

Ücrete tabi olan 06404 924 2000 servis numarasının yerini, ücretsiz: 0800 00 00 255 yeni numara aldı.

Eski numara, müşterilerimiz bize kesintisiz ulaşabilsinler diye, uzun bir süre açık kalacaktır. 0800 00 00 255 numaralı servis hattı tamamen Almanya içinden arayanlar için ücretsizdir. 

………..

Almanya´da geçici ikamet sırasında sağlık yardımlarının devamı

Almanya´dan Türkiye üzerinden sigortalı olan geçici ve veya devamlı olarak burada ikamet eden bir kişi için sağlık yardım belgesinin istenmesi durum!

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Türk turist A/T 11 “yani Almanya´da geçici ikamet sırasında sağlık yardımlarının devam etmesi hakkında Belgesiz” Almanya´ya gelmişse,

Veya;

Almanya´da yaşayan Türk emeklisi A/T 21 belgesinin geçerlilik süresini uzatmak isterse o zaman Almanya ayağında herhangi birşey yapılabilinir mi? Buradaki yasal sağlık sigortaları türk sigortalılarına eksik olan evrakları tedarik etmede yardım edebilirler mi?

Pratikte evet, uygulamada Türkiye ayağında sıkıntılar olabiliyor. Yapmanız gereken şey, size en yakın yasal sağlık sigorta kurumuna başvurmanız sonrasında izlenecek adamları siz okuyucularımız için özetlemek istiyorum:

A/T 9, A/T 11, A/T 12, A/T 21 veya A/T 23 belgeleri T/A 7 belgesi yani Sağlık yardımları dilekçesi hakkında bildiri yardım ile istenebiliyor.

Almanya yasal sağlık sigorta kurumları belirtilmiş olan sağlık yardım evraklarını ister, ama o evrakları düzenleyip ve göndermek Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumunun kontrolu ve inisiatifi altındadır. Alman kurumlarının istemesi ile herşey hallolmuyor. Bu belirtilmiş evrak öteyanda sigortalıya elden de verilimiyor, sigortalıya bu evrağı kurum ister deniyor.

Son zamanlarda sağlık yardımlarını Türkiye üzerinden alan ve Almanya´da ikamet eden şahısların sağlık sigortası ile ilgili sıkıntıları bu vesile ile olabilmektedir.

A/T 9 = Almanya´da ikamet eden aile fertlerine verilen sağlık yardım belgesi

A/T 11= Almanya´da geçici bir süre için ikamet eden sigortalı ve aile fertlerine verilen sağlık yardım belgesi

A/T12 = Almanya için tedavi amaçlı verilen sağlık yardım belgesi

A/T 21 = Emekli olanların sağlık yardım belgesi

A/T 23 = Almanya´da ikamet esnasında iş kazası veya meslek hastalığı sebebi ile sağlık yardımlarından faydalanma hakkı belgesi

Yukarıdaki bilgilerin içeriği kısmi olarak 22 eylül 2016 tarhinde Alman Hastalık sigortası bağlantı kurumu tarafından protokol tutanağında yazılı olarak bulunmaktadır.

Biz kurumlar olarak türk sigortalıları adına SGK´ricada bulunuyoruz.

Umarım bu bilgiler ışığında size yardımcı olmuşumdur.

Altı çizgili dilekçeler çoğunlukla istenilen evrakları oluşturmaktadır.

T/A 7 belgesini alman sağlık sigorta kurumları düzenler.

………….

AOK Hessen´de Aile Günü Etkinlikleri!..

AOK Hessen´in Aile Günü Etkinlikleri 06.08.2017 tarihinden start alacak!

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

UZUN Yıllardan beridir sunmuş olduğumuz bu türden etkinlikler ile koruyucu sağlık hizmetlerinin ne kadar önemli olduğunu hem sigortalılarımıza hem de diğer davetlilerimize para vererek ziyaret ettiğiniz mekanlarda göstermekten onur ve gurur duyduğumuzu belirtmek istiyorum.

AOK Hessen Aile Günü Etkinlik Takvimi

Ne zaman                                    Nerede            Hangi koşul ve Özelliklerde

06.08.17, saat 11-17 arası Darmstadt, Zoo Viavarium ücretsiz

13.08.17, saat 11-17 arası Tierpark Sababurg/Hofgeismar Yetişkinler 8 €

27.08.17, saat 11-18 arası Wiesbaden, Schloss Freudenberg ücretsiz

10.09.17, saat 10-17 arası Giessen, Mathematikum ücretsiz

10.09.17, saat 10-18 arası Kronberg /Ts. Opel Zoo Giriş ücretine 2 € luk indirim

17.09.17, saat 11-18 arası Bad Hersfeld, wortreich ofHH ücretsiz

Bu yılkı aktivitelerde beş duyu organlarımız ön plana çıkartılarak sağlık beslenmenin ve sporun; görmek, koklamak, tatmak, hissetmek ve duymak kaydı ile önemleri uygulamalı olarak ziyaretçilere gösterileceklerdir.

Bu tür etkinliklerden faydalanmanın yanında büyük ve küçük çekilişlere katılabilir aynı zaman güzel ve faydalı hediyeler kazanabilirsiniz.

Bu etkinliklere aileniz, sevdikleriniz, arkadaş ve dostlarınızla katılabilirsiniz.

Tierpark Sababurg ve Opel Zoo ile ilgili önemli özellikler:

Tierpark Sababurg: Yetişkinler 8 €, çocuk, genç ve üniversite öğrencileri ücretsiz.

Opel Zoo: Normal giriş ücreti yetişkinler için 14 €, 3-14 yaş arası çocuklar için 7,50 € dur.

10.09.2017 tarihinde yetişkinler 12 €, 3-14 yaşı arası çocuklar ise 5,50 € ücret ödeyerek Opel Zoo´ya girebilecekler.

………..

Tatilde Sağlık-Rehberi

SİZLER de taktir edersiniz ki yılın en güzel günleri, tatilde olduğumuz günlerdir. Fakat bu zaman diliminde bazen istenmeyen durumlar da olabiliyor, yani hastalanmak, bir kaza neticesinde doktora veya hastahaneye gitmek gibi durumlar meydana gelebiliyor. Ben de size Türkiye´de tatil yaparken meydana gelebilecek olan bu gibi durumlarda sizlere bir yol gösterici olarak ekteki Tatil-Sağlık-Rehberini hazırladım.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri ve diğer sosyal güvenlik anlaşmalı ülkelerinde ne tür sağlık hizmetlerinden yararlanabilirim?

Hak ve hukuk boyutunda bizim anlağımız dilde ki karşılığı şu şekilde belirtilmiştir; Geciktirilemez, tehiri mümkün olmayan tedaviler ve acil durum hizmetleri olarak belirtilmiştir.

Eğer Türkiye´ye kara yolu ile gidiyorsam nelere dikkat etmek zorundayım?

Türkiye güzergahında bulunan bütün ülkeler ile ya Avrupa birliği veyahut ikili anlaşma üzerinden sağlık yardımı alabilme imkanınız vardır. Avrupa Sağlık Sigorta Kartı 27 tane AB ülkelerinde ve Avrupa Birliği’ne üye olmayan fakat Avrupa Sağlık Sigorta Kartı’nı kabul eden Norveç, Lihtenştayn (Lichtenstein), İzlanda, Makedonya, Sırbistan ve Karadağ`da geçmektedir.

Türkiye için Sağlık yardım belgesinin adı nedir? Nereden tedarik edebilirim?

Sağlık yardım belgesinin adı T/A 11 ( Geçici ikamet sırasında, sağlık yardımlarının talep belgesi) dir. Bu belgeyi Hastalık sigortası kurumlarından tedarik edebilirsiniz.

T/A 11 Belgesi üzerinden direk hizmet alabilir miyim?

Hayır o belge üzerinden hizmet alabilme imkanınız yoktur. Türkiye´deki anlaşmalı sağlık kurum ve kuruluşlarından hizmet alabilmek için elinizde bulunan belgeyi yakınınızdaki en yakın SGK´ya (Sosyal.Güvenlik Kurumu) ulaştırmak zorundasınız. T/A 11 belgesi SGK tarafından kayıt altına alındıktan sonra ve size verilecek 10 haneli YUPASS numarası yani Yurtdışı Provizyon Aktivayon ve Sağlık sistem üzerinden kaydınız gerçekleştirildikten sonra hizmet alabilirsiniz. 10 haneli Yupass numarsı üzerinden artık siz Türkiye’deki anlaşmalı bütün sağlık kurum ve kuruluşlarından acil sağlık hizmeti alabilme hakkına sahip olursunuz.

Hizmet alım işlevinde hangi tür evrakları ibraz etme mecburiyeti vardır?

Hizmet alım işlevi nüfus cüzdanı veya pasaportun yanında YUPASS numarası üzerinden gerçekleştirilir.

Türkiye´de rapor yani iş görememezlik belgesi almak zorunda kalırsanız ne yapmalısınız?

O vakit SGK´dan raporun A/T 15 başlangıç ve A/T18 bittiğini belirten belgeleri almanız faydanıza olacaktır. Bu şekilde işvereniniz ve iş ajansı bu süreleri sağlık sigorta kurumlarına bildirecek vede bu sayede bizde problemsiz olarak rapor sürelerini işverenlerinize ve iş ajanslarınıza teyit edebileceğiz. Aksi taktirde özel doktorlardan alınan raporların kabulu ile ilgili olarak çalışan veya işsizlik parası yardımı alan kişiler sıkıntı yaşayabiliyorlar.

Türkiye´de hizmet veren kurum ve kuruluşları nasıl bulabilirim?

İlk adres Sosyal Güvenlik Kurumu ikinci adres hizmet veren kurum veya kuruluş ve üçüncüsü ise http://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/ internet sayfası üzerinden kendiniz ile ilgili kurumu seçebilirsiniz.

Şayet T/A 11 Sağlık yardım belgenizi unuttuysanız ne yapmalısınız?

Bu evrağın tedarik edilmesi ile ilgili olarak iki alternatifiniz bulunmaktadır: Bu evrak Türkiye´deki adresinize posta, faks veya online olarak gönderilebilinir Veyahaut SGK-Türkiye başvurarak A/T 7 evrağı üzerinden bizden T/A 11 belgesini talep edebilirsiniz.

Yurtdışı için ekstra sağlık sigortası yaptırmak gerekli midir?

Evet şu anda olmazsa olmazlardan olan bir sigorta türüdür. Bu vesile ile Almanya dışındaki ülkelerede ödemiş olduğunuz; katkı paylarından, ekstra sağlık masraflarından bu vesile ile kurtulmuş olursunuz. En önemlisi ilgili ülkeden uçak ile Almanya´ya geri getirilebilme imkanına sahip olursunuz. Bizim sigortalılarımız ek sigorta ile ilgili olarak bütün bilgileri bu internet adresi üzerinden Türkçe ve Almanca olarak okuyup, bilgilenebilirler:

http://www.aok-tuerkisch.de/aok-yurti-disi-seyahatleri-secmeli-tarifesi-416.php

Şahsım ve çalışmış olduğum kurum adına çok güzel bir tatil ve sevdikleriniz ile birlikte iyi bir Ramazan Bayramı geçirmenizi temenni ederim.

Bu vesile ile Ramanzan Bayramınızı şimdiden tebrik ederken, sevdiklerinizle beraber anavatanda güzel, kazasız ve belasız bir tatil geçirmenizi temenni ederim.

…………………

3 Haziran 2017 organ bağışlama günü hatırlatması

Fazla bilgi hayat kurtarır.

AOK Hessen organ bağışı hakkında bilgilendiriyor!..

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Beyin ölümünden sonra organlarımı bağışlasam mı, yoksa bağışlamasam mı? bu soruları kendimize sorarız.

Sonuç ne ol olursa olsun, yetişkinlerde organ bağışı vazgeçilmez bir durumdur. Çünkü federal düzeyde 10 binin üzerinde organ bağışına ihtiyacı olan, yani organ bekleyen insan bulunmaktadır.

Almanya´da 2016 yılında her 1 milyon insana düşen organ bağışlayıcı sayısı 9,1 oranındadır. Bu miktar Hessen eyaletinde bu değerin oldukça altındadır.

2016 yılında böbrek nakli için bekleyen hasta sayısı federal düzeyde 7.876 tespit edilmiştir.

Ama Almanya´da bulunan 38 organ nakil merkezleri ölüm sonrası organ bağışı naticesinde 1.497 kişiye böbrek nakli gerçekleştirmiştir.

Bu örnek bize organ bağışının gerekliliğini gösterirken, organ bağışlamak isteyen kişilerin sayısında son yıllara göre çok büyük gerileme kaydedilmiştir.

Bu bağlamda daha kolay karar vermenize için AOK Hessen ve Hamburg üniversitesi ile beraber organ bağışı hakkında aklınıza gelebilecek sorulara yanıt bulabilmeniz için online ortamda bu konu hakkındaki bilgileri basit ve anlaşılır bir şekilde sizlerin hizmetine sunmaktadır.

Organ bağışıyla ilgili geniş bilgi için https://hessen.aok.de/ – Arama kelimesi Organspende yani organ bağışı yazmanız yeterli olacaktır.

Türkçe içerikli bilgiler için bu internet adresini http://www.aok-tuerkisch.de/index_558.php aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Organ bağışına ihtiyaç duymadan yaşamanız dileği ile yazımı burada sonlandırıyorum.

…………………….

01.06.2017 itibaren Özel avantajlarla çok iyi ilaçlar

Eczanenizde size alışkın olduklarınızdan farklı görünen ve adı başka olan ilaçlar mı verildi? Bunlar, AOK sigortanızın ilaç sanayii ile sizin için çok iyi fiyatlar hususunda anlaştığı ilaçlar olabilir.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

AOK, Almanya’nın en büyük sigortalılar birliği olarak doğrudan ilaç üreticileri ile anlaşmalar yapabilmektedir. Böylece yüksek kalitede ve denenmiş etken maddeleri olan ilaçları çok iyi fiyatlara alabilmekteyiz. AOK birliği 100 üzerinde etken madde için, iki yıl süreyle geçerli olan yeni özel ilaç sözleşmeleri imzalamıştır.

AOK sigortalısı olarak sizin avantajlarınız

Hasta olarak önce ilaçların yeni adına, ambalajına ve rengine alışmak zorundasınız. İyi haber – bu değişiklik sizin için çok sayıda avantajı beraberinde getirmektedir:

AOK üyesi olarak yüksek kaliteli ilaçlar almaya devam edeceksiniz.

Özel sözleşmelerle 24 ay süreyle aynı ilacı alışkın olduğunuz yüksek kalitede alacağınız için istifade etmektesiniz.

Bu ilaçların bir çoğu için eczanede ek ödemede bulunmak zorunda değilsiniz.

Yeni sözleşmeler, bu konuda geniş kapsamlı bilgilendirilmiş olan Hessen eczaneleriyle birlikte uygulanmaktadır.

Size neden yeni ilaçlar veriliyor?

Eğer doktorunuz size şimdi yeni ilaçlar yazıyor veya eczane alışkın olduklarınızdan farklı ilaçlar veriyorsa, her ikisi de sağlığınızın sorumluluğunun bilincinde hareket etmektedirler. Çünkü büyük sağlık sigortası olarak yasal olanaklardan faydalanabilmekteyiz ve özellikle pahalı ilaçlarda sizin için çok iyi fiyatlar hususunda anlaşmalar yapabilmekteyiz. Eczaneniz hangi etken maddeler için yeni ilaç sözleşmelerin yapıldığını bilmekte ve sizin için uygun ilacı seçmektedir.

Yeni ilaçların etkisi öncekilerden farklı mı?

Hayır. Yeni ilaçlar, önceki ilaçlarınız gibi tıpatıp aynı etken maddelerini içermektedirler. Böylece en yüksek talepleri yerine getirmekte, denenmiş ve etkindirler.

İlaçlarınızla ilgili başka sorularınız mı var?

Doktorunuz veya eczacınız ile görüşün. Her ikisi de size ilaçlarınızla ilgili sorularınız olduğunda memnuniyetlikle bilgi verecektir.

Tabii ki biz de telefon servisimiz ile veya şahsen danışmak için gelmeniz halinde hizmetinizdeyiz. İnternet üzerinden de ayrıca bilgiler bulabilirsiniz.

Anlaşmanın yapıldığı etken maddeler ve kullanım alanları ekteki listeler de bulunmaktadır.

………

AOK Hessen herzaman yanınızdadır!

Hospis ve palyatif hizmetlerinde bilgilendirici ve yönlendirici olarak AOK hep yanınızdadır!

Onurlu yaşayıp vede o şekilde bu hayattan göç etmek, yeryüyünde ki her bireyin hakkıdır. Bu bağlamda, bazen redavisi mümkün olmayan bir hastalığın pençesine düşmüş olabiliriz. Böyle bir durumda herkes ama herkes hastalıktan ötürü oluşan ağrıların kontrol edilmesi adına sunulan hizmetleri hastahane yerine evde almak isteyecektir.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Bu alanda palyatif ve hospis hizmetleri sunulmaktadır. Bu iki hizmeti siz değerli okurlarım için açıklamak istiyorum:

Ağır ve ve ölümcül hastalara hizmet vermek adına yasal sağlık sigortası kapsamına palyatif ve hospis hizmetleri bulunmaktadır. Burada kişiye özel ve acıların dindirilmesi adına tıbbı ve bakım hizmeti verilir. Bu durumdan müzdarip olan hasta ağırısının yanında hastahane köşelerinde yanlız ölmektende sevdiklerinin yanında, ev ortamında hizmetini alır ve bu sekilde ebedi hayata uğurlanır. Hastanın aile fertlerine gelince, hastahane koridorlarında zahmet çekmesi bu hizmetler sayesinde engellenmiş olur.

Hem hasta ve hemde aile fertleri için böyle bir durumun kabullenilmesi ve manevi sıkıntısının çabuk atlatılması için gerekli olan tıbbi ve sosyal hizmetler sunulur.

Palyatif bakım timleri (Palliativ-Care-Team) ekip halinde çalışırlar. Günün 24 saatinde hizmet veririler. Bu timlerin içinde; doktor, hemşire, hasta bakıcı ve pisikologlar bulunmaktadır. Bunlar ayaklı hizmet sunarlar.

Bu alanlarda hizmet sunan Hospis üniteleri, Hastahaneler, yataklı bakım bakım hizmeti sunan palyatif hizmet kurumları, Ayakta hizmet sunan hospis kurumları, Uzmanlaştırıılmış Ayakta hizmet sunan palyatif kurumları, Ağırlıklı olarak hizmet sunan ayaklı bakım hizmet kurumları, Palyatif tıp eğitimi almış hekimler ve Kendi kendine yardım (selbsthilfegruppen) eden guruplar bulunmaktadır.

Bu hizmet reçete edilmelidir. www.aok.de/palliativwegweiser internet adresi üzerinden hospis ve palyatif alanlarında hizmet veren kurum ve kuruluşları bulabilirsiniz.

Bu internet adresi üzerinde 8.000 fazla bu alanlarda hizmet veren kurum ve kuruluşlara ulaşabilirsiniz. 238 yataklı hospis hizmet kurumu, 600 üzerinde kilinikler dahilinde hizmet veren palyatif servisleri, takriben 1.000 den fazla hospis hizmet kuruluşu, 400 yakın ağırlıklı olarak palyatif hizmeti sunan bakım kuruluşları, 300 fazla uzmanlaştırılmış palyatif timleri ve 4.500 fazla bilgisi ve uzmanlığı olan doktor bulunmaktadır.

Kendi kendinize yardım (selbsthife) dernekleri ve telefonda manevi telkin hattıda palyatif ve hospis alanlarında hasta ve hasta yakınlarına yardım eden kurumlardandır. Bunların haricinde AOK kurumları dahilinde bu alanlarda bilgilendirme uzmanlığı olan 700 fazla bakım hizmetleri danışmanları bulunmaktadır.

Lütfen bu hizmetten yanınızdakilerini haberdar etmeyi unutmayın.

…………..

Bebeklerde yeni kalp tarama hizmeti ile erken teşhis

Yeni tarama hizmeti ile kalp hastalıkları bebeklerde artık erken teşhis edilebilecek.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Çocuklarlarda koruyucu ve erken tanıya yönelik hizmetlere Pulsoxmetrie-taraması da dahil edildi. Bu hizmet sayesinde yeni doğan bebeklerde kalp hastalığı erken tespit edilip hemen tedavisine geçilebilecek.

Almanya´da her yüz çocuktan bir tanesi kalp rahatsızlığı ile doğmaktadır ve takriben bunaların da her onuncusunda kritik kalp rahatsızlığı vardır. Bu rahatsızlıklar sebebi ile kalbin damarları ve kan dolaşımını güçlü derecede engellenebilmektdir ve bu vesile ile tedavi edilmeyen çocukların böyle bir durumda çok az yaşama şansları vardır.

Bu rahatsızlıktan müzdarip olan yeni doğanlara daha iyi yardım edilebilinir. Erken tanıya bağlı olarak yapılan tedavilerde, iyileşme şansıda çok yüksektir. Hamilelik esnasında yapılan ulturasyon, bebek doğduktan sonra yapılan U1 ve U2 muayenelerinden sonra dahi kalp rahatsızlığı sonradan tespit edilmektedir. Lakin kan vermeden, acısız sadece bir kaç saniye süren bu hizmetten ücretsiz olarak istifade edebilirsiniz.

Muayene isteğe bağlı bir hizmettir.

Ebeveynler çocuklarına bu muayeneyi yaptırıp yaptırmamalarına karar verirler. En erken doğumdan 4 saat sonra veya imkana bağlı olarak hastahane ortamında doğumdan 24 ile 48 saat sonra bu muayene yaptırılabilinir.

Şayet doğum evde gerçekleştirilmiş ise o vakit en geç U2-Muayenesi dahilinde yaptırılabilinir. Bu hizmeti anne cüzdanı olarak bilinen Mutterpass´a muhakkak kayıt ettirin.

Gözlük camları için artık kısmi maddi destek alabileceksiniz!

2017 yılında sigortalılar adına yasal sağlık sigortası hizmetleri alanında ki atılan pozitif adımlar, çok sevindirici:

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Görme ile ilgili yardımcı araç ve gereçklerden, gözlükle ilgili maddi destek yasal sağlık sigortası kapsamında 2004 yılında ki sağlık reformu ile hizmet kataloğundan çıkartılmıştı.

Fakat hizmetlerin iyileştirilmesi sebebi ile gözlük camları için eskiden verilen kısmi maddi destek tekrardan hizmet kataloğuna alınmış bulunmaktadır.

Masrafların ödenmesi ile ilgili şart ve koşullar:

Gözlük çercevesi için eskiden olduğu gibi şimdi de herhangi bir maddi destek verilmemektedir.

Göz doktorunun yazmış olduğu reçete ile hangi durumlarda gözlük camlarında kısmı ödeme yapılır:

 • 18 yaşından küçükler
 • Yetişkinler, teknik bilgiler eşliğinde hangi durumlarda kısmı maddi destek verilir? Ağır görme bozukluğu veya körlük derecesi 1 (en fazla Visus/görme 0,3) kişilerde gözlük yardım ile görme işlevinin sağlanması veya ışık kırılması hataları neticesinde uzaklıklara bağlı olarak görme bozukluğunun gözlük yardım ile giderilmesi durumu. Şayet ışığın kırılması hatası 6 diyoptrinden büyükse, yani yakını görüp (Kurzsichtigkeit/Miyop) uzağı görmede problem var ise veyahut uzağı görüp (Weitsichtigkeit/Hipermetrop) yakını görmede 4 diyoptirininden fazla net görme bozuklukları tespit edilmiş ise
 • İşlev gören tek gözlülük (Einäugigkeit) durumularında

Yukarıda belirtilen durumların olması durumunda gözlükçü yani optiker gözlük camları için verilen maddi destek miktarını elektronik sağlık kartı üzerinden direk olarak AOK Hessen´den alır.

…..

En çok Wiesbaden´liler ‘Saman Nezlesi’nden etkileniyor

AOK´nın yapmış olduğu değerlendirmeye göre: Polen sebebi ile alerjik vakalarda artışlar gözlenmektedir.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

SON kullanılabilir 2015 yılı değerlendirmesine göre: Saman nezlesi teşhisi AOK Hessen – sigortalılarda 4.2 oranında artmıştır. 2010 yılında bu rakam yüzde 3,8 iken 2006 yılında yüzde 3,4 idi. Buna ek olarak, AOK Hessen sigortalıların bu hastalığa yakalanma ortalama yaşı ise 40 yaş olarak tespit edilmiştir.

2015 yılında en fazla alejik reaksiyon veren polenler yaz ve sonbahar aylarında ortaya çıkmışlardır. Saman nezlensine ve polen alerjik reaksiyonuna en fazla yüzde 5,5 oranında Wiesbaden´de oturanlar müzdarip kalırken, bu tür şikayetlerin en az görüldüğü yerler ise yüzde 2,8 oranında Limburg-Weilburg bölgesi karşımıza çıkmaktadır. Bu oran Frankfurt´ta yüzde 5, Groß-Gerau ve Kassel´de yüzde 4,9 seviyesinde tespit edilmiştir.

Viele Wiesbadener leiden unter Heuschnupfen

AOK-Auswertung: Allergische Rhinopathie durch Pollen nimmt zu

Bad Homburg. Im letzten verfügbaren Auswertungsjahr (2015) wurden bei 4,2 Prozent der hessischen AOK-Versicherten ein Heuschnupfen di-agnostiziert. In 2010 waren es noch 3,8 Prozent, 2006 sogar nur 3,4 Pro-zent. Außerdem stellt die AOK Hessen einen Anstieg des durchschnittli-chen Alters der Patienten fest.

Ein besonders hoher Wert wird in der Landeshauptstadt erreicht. 5,5 Prozent der Wiesbadener (Durchschnittsalter: 40 Jahre) haben 2015 auf Pollenflug (Sommer- und Herbstblüher) allergisch reagiert und sind deswegen zum Arzt gegangen. Besonders niedrig liegt der Wert indes für die Region Limburg-Weilburg (nur 2,8 Prozent). Insgesamt erscheint das Problem in größeren Städten größer zu sein als in eher ländlichen Regionen. Auch Frankfurt kommt auf einen relativ hohen Wert (2015: 5,0 Prozent), ebenso Groß-Gerau und Kassel (beide: 4,9 Prozent).

…………………….

Hastalanmadan önce sağlığımız koruyalım!

Sağlık sigortalarının kendilerinin sunmuş oldukları veya finanse etmiş oldukların uzman kişiler tarafından sunulan koruyucu sağlık hizmetlerinden oldukça hizmet alan adına iyileştirmeler gerçekleştiriliyor.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Sağlık hizmeti hem alman hemde diğer toplumlar tarafından yanlış anlaşılmaktadır. Ne zaman hizmet almalıyım sorusuna genellikle, hastalandığım zaman hizmet alırım diye cevap verilmektedir.

Dünyadaki hemen hemen bütün ülklerin sağlık politikası, hastalanmadan önce hizmet sunumunu hedeflemektedir. Bu bağlamda, Almanya Sosyal Güvenlik Sistemi dünyada öncü rol almaktadır.

Koruyucu sağlık hizmetlerinin başında prevensiyon yani önleme hizmetleri gelmektedir.

Spor, sağlıklı beslenme, stresten ve bağımlılıkla ilgili bir çok alanda sağlığınızı koruyucu kurs hizmetlerinen istifade edebilirsiniz. Bu hizmetleri hastalık sigorta kurumunuz ya kendisi verebilir veya uzman kişiden alacağınız hizmeti maddi olarak destekler. Kurum şayet kendisi bu tür hizmeti sunuyor ise, o zaman kendi üyelerinden normalde ekstra bir ücret talep etmemelidir.

Uzman kişiden alınan hizmetin maddi olarak desteklenmesi sigortalı olmuş olduğunuz kuruma göre değişkenlik gösterebilir. AOK Hessen kurs başına olan maddi destek miktarını 110 € dan 150 € yükseltmiştir. Her yıl uzman kişilerden alacağınız sağlık kursu hizmetlerini 150 € kadar maddi olarak desteklemekteyiz.

Size en yakın sağlık kurslarını sunan kurum ve kuruluşları görüp bu imkanlardan istifade etmek istiyorsanız, https://hessen.aok.de/landingpages/gesundheitsangebote/ adresini aktif duruma getirdikten sonra arama alanına oturmuş olduğunuz yerin post kodunu yazıp arama buttonuna basmanız yeterli olacaktır.

Tabi bu işin fitnes salonlari ilgili kısımı hakkında çok ama çok sorular gelmektedir.

AOK Hessen bu bağlamda yakınızda bulunan birçok fitness stüdyoları ile sizin için avantajı işbirlikleri gerçekleştirmiştir. Bu da ne demek oluyor; kurum üyesi olarak fitness salonlarından ayrıcaklıklı ve ucuzlatılmış hizmet alabilirsiniz, anlamına gelmektedir.

Bunun için yapmanız gereken şey bu liniki aktive ettikten sonra https://hessen.aok.de/inhalt/fitnessstudios-verguenstigungen-fuer-aok-versicherte-4/, karşınıza çıkan menüde arama motoruna kendi oturmuş olduğunuz yerin post kodunu yazıp ara buttonuna bastığınızda size en yakın olan fitness salonları listelenir, ve sizin için sunulan ucuz ve uygun şartlar ekrana gelirler.

Yasal sağlık sigorta kurumu olarak fitness salonlarının üyelik aidatlarını ödeme imkanımız bulunmamaktadır. Ama üyelerimiz için fitness salonları ile yapmış olduğumuz avantaj sunan anlaşmalardan uygun ve ucuz hizmet almak kaydı ile faydalanabilirsiniz.

 

…………………………………………..

Bağımlılıktan kurtulma ve yardım imkanları

Hessische Landesstelle für Suchtfragen e.V. Hessen Eyalet bürosonun bağımlılık soruları derneği bağımlılıktan kurtulma ve yardım imkanları hakkında gençleri, ebeveynleri yazlı ve online olarak film ve broşürlerle bilgilendirmektedir.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Cannabis (Kenevir, haşiş, esrarotu…) hakkında ebeveynler ve gençler için yeni bilgilendirme broşürleri çıktı.

Cannabis, gençlerde alkol, ve sigaradan sonra en fazla bağımlılık maddesi olarak kullanılmaktadır. Cannabis hakkında aklınıza gelebilecek bütün sorulara yeni broşür sayesinde cevap bulabileceksiniz. Bu broşür sayesinde konuşabileceğiniz kişi ve kurumların iletişim bilgilerine ulaşabileceksiniz.

Genç ve ebeveynler için broşürleri aşağıdaki bağlantı adreinden online olarak okuyabilir veyahut yazıcıdan PDF olarakta çıkartabilirsiniz: http://www.hls-online.org/aktuelle-meldungen/cannabis-hls-infobroschueren-fuer-eltern-und-jugendliche/

Bu bağlantı adresi üzerinden http://www.hls-online.org/adressen/ size yardım edecek kurumu arayabilme imkanına sahip olursunuz. Kurum tespitinden sonra yazılı ve görsel bilgileri talep edebilirsiniz.

Alkol bağımlığından kurtulma ile ilgili olarak bu bağlantı adresinden http://www.hls-online.org/

Mülteciler için almanca, ingilizce, arapça, dari (Afganistan), tigrinya (Eritre ve Etiyopya) dillerinde ; Alkol neden benim için tehlikelidir YouTube açıklayıcı vidyo filmleri bulunmaktadır. Bu filmleri izleyerek alkolun zararlarını görebilirsiniz.

Hastalık sigorta kurumları, broşürleri maddi olarak desteklemektedir.

Bizim çocuklarımızında bağımlılık veren maddelerinden oldukça müzdaripler. Bu bilgilerin herkese ulaşması için çok büyük gayret içinde olmamız gerektiği düşüncesindeyim. Bu vesile ile herkesi bilgilendirme ve yardım etmeye davet ediyorum.

İnşallah bağımlılıktan uzak bir hayatımız olur.

Hessen Eyalet bürosunun iletişim bilgileri:

Zimmerweg 10, 60325 Frankfurt, Telefon: 069 71376777, Email: hls@hls-online.org Internet: www.hls-online.org

………………………..

 ’Yurtdışındaki emekli maaşınızdan da sağlık ve bakım sigorta primi kesilir’

Sayın okurlarım,         

01.07.2011 tarihinde hayatımıza giren önemli bir kanunu size tekrar hatırlatmak istiyorum. Sebebine gelince, işin biz hep kurnazlık boyutunda düşünerek ‘Bilmezler’, ‘gerek yok’ düşüncesinden yola çıktığımızdan olacak, her ay birden fazla kişi yanlış beyana dayalı bilgilerden veya sosyal güvenlik kurumları arasındaki bilgi alışverişi neticelerinden dolayı bu kanundan olumsuz etkilenmektdirler.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

01.07.2011 tarihi başlangıç olarak alındığında örnek olarak ortalama 300 € luk emekli maaşından yola çıkarsak takriben 33,-€ aylık sağlık ve bakım sigortası primi ödeme mecburiyeti ortaya çıkmış olur.

Bu miktarda 33,-€ aylık X 12 ay 396,-€ yıllık miktara denk gelmiş olur. Siz de taktir ederseniz ki, böyle bir durumda 5 yılık prim borcu hemen hemen 2.000 € denk gelmektedir.

Bizim emeklilerimizde çok büyük gelirleri olmadığından bu toplu parayı birden ödemeleri hiçte kolay görünmemektedir. Bu sebepten dolayı 01.07.2011 kanunu doğru bir şekilde uymanız sizin yararınıza olacaktır.

‘Yurtdışından alınan emekli maaşlarından Almanya´da sağlık ve bakım sigortası primleri kesilir’ diye yazıyorum, sağolsun Türk basını bu işe çok duyarlı olduğu için bu bilgileri 2011 yılından beri çokça yayınladılar.

Ben size kanunu ve işleyişi hakkında örneklerle bilgiler vereceğim:

Kanun: 01.07.2011 tarihinde hayatımıza girdi. Kişinin vatandaşlığına bakılmaksınızın yurtdışından almış olduğu emekli maaşından 7,3% sağlık sigortası ve ortalama 1,1% oaranında 2017 yılında ek sigorta primi ve 2,55% çocuklu, 2,80% çocuksuzlardan bakım sigoratsı primi kesilir.

Yani bu da şu anlama geliyor, en az 10,95 % oranında yurtdışı emekli maaşınızdan en az 10,95% oranında sağlık ve bakım sigorta primi kesilir.

Örnek I: ilgili şahıs hem Almanya´dan hemde yurtdışından emekli maaşı alıyor ise ve Almanya´da ikamet ediyor ise o zaman bu yukarıdaki belirtmiş olduğum işlev yapılır.

Örnek II:İlgili şahıs hem Almanya hem de yurtdışından emekli maaş alıyor, fakat Almanya´nın dışında yaşıyorsa, o vakit bu uygulama yapılmaz. Böyle bir durum büyük ihtimal Almanya´dan ilgili ülkeye nakil işlevi yapılmış ise o zaman ilgili şahsın Almanya´da kendisinin ödemiş olduğu yarı 7,3 % sağlık sigorta, ortalama 1,1% eksigorta ve hepsini kendisi ödemiş olduğu 2,55% veya 2,80% oranındaki bakım sigortası primleri Almanya´dan alınan emekli maaşından kesilmez, buda Almanya emeklisinin üstüne eklenerek emekliye gönderilir.

Örnek III: İlgili şahısın sadece yurtdışı emeklisi var ise, o vakit, emekli maaşın miktarına bakılır. Alınan emekli maaşı 2017 yılı itibari ile 425,-€ geçmiyor ise, o zaman ilgili kişinin Almanya´da bundan başka geliri yoksa, o zaman ilgili kişi Almanya´da yasal aile sigortasından ücretsiz olarak istifade eder ve yurtdışı emekli maaşından Almanya´da ekstradan en az 10,95% oranında prim ödemek zorunda da bırakılmazlar.

Şayet yurtdışı emekli maaşı 2017 yılı itibari ile 425,-€ geçerise o vakit Türkiyeli sigortalılar Almanya ile Türkiye arasındaki Sosyal Güvenlik anlaşmasından ötürü sağlık yardımların Almanya´da alabilme hakları vardır.

Eğer ilgili şahıs yılda en az 183 gün ve fazlasını Almanya´da geçiriyor ise o zaman A/T 21 belgesi üzerinden sağlık yardımı alabilirler.

Bakım sigortası için ekstra bir sigorta yapmaların tevsiye ederim. Bunun içinde yurtdışından alınan emekli maaşı Almanya`daki maaşına denk olduğundan dolayı, 450,-€ denk gelen bir emekli maaşından yola çıkarsak o vakit 450,-€’dan 2,55% veya 2,80% oranında 11,47 € aylık bakım sigortası primi ödemek şartı ile Almanya´da bakım sigortanız devam eder ve gerek olması durumunda bu hizmetten de istifade edilebilinir.

Bu bilgiler ışığında, ümit ederim, bu statüdeki kişiler şimdi daha kolay karar verebilme imkanına sahip olurlar. 

…………………………………………………………..

 

Doktor hangi durumda hastasını kabul etmez veya değiştirebilir!

Sayın okurlarım,

Sizlerden gelen sorulara yerinde ve zamanında cevap vermeyi kendime öncelikli görev addediyorum.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Vatandaşlarımız veya kurumumuzun üyeleri, hizmet veren anlaşmalı doktorların hangi durumlarda hasta olan kişiyi geri çevirebilme ve mevcut olan hastasını değiştirme hakkı vardır? diye bana soru soruyorlar.

Hizmetin ret edilmesi durumları yani doktorun hastayı kabul etmeme ve değiştirme durumları:

 • Doktorun normalin üstünde yani aşırı derecede hastasının olup buna bağlı olarak yoğun olması
 • Doktor ve hasta arasında güven eksikliğinin olması veya oluşması
 • Hastanın tedavi esnasında doktorunun talimatlarına uymaması
 • Hasta tarafında tedavi gidişatının bozulması
 • Ekonomik olmayan tedavi hizmetlerinin hasta tarafından istenmesi
 • Uzmanlık alanı dışında hastanın doktorundan tedavi isteğinde bulunması

Hasta olarak siz nasıl doktorunuzu seçip değiştirebiliyorsanız, doktorunuzun da yukarıdaki sebeplerden ötürü hastasını seçip değiştirme hakkına sahiptir.

Acil durumlar bu uygulamanın dışında tutulur.

………………..

Prävention für Kleinkinder

Erhöhter Einsatz in Kitas erforderlich

Konsequenzen aus der Resilienz-Befragung der AOK Hessen

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Bad Homburg-Die AOK Hessen verstärkt ihr eigenes Präventionsteam und investiert zusätzlich in Honorarkräfte, damit noch mehr Erzieherinnen und Erzieherinnen zum Programm JolinchenKids fortgebildet werden können. Denn es trägt maßgeblich dazu bei, dass Kleinkinder selbst-bewusster werden, sich besser ernähren und Spaß an der Bewegung haben. Eine deutliche Ausweitung ist offensichtlich notwendig: Fast jedem fünften Kind (18 Prozent) in Hessens Kitas fehlen psychische Schutzfaktoren, die es dazu befähigen, eine stabile Persönlichkeit zu entwickeln.

Diese Auffassung vertreten zumindest Erzieherinnen und Erzieher aus 300 Einrichtungen, die an einer repräsentativen Umfrage (forsa) im Auftrag der AOK Hessen teilgenommen haben. So liegt in fast jeder dritten Kita (31 Prozent) der Anteil der so genannten „Risikokinder“ mit gering ausgeprägter Resilienz über dem Durchschnitt, in jeder zehnten Kita (11 Prozent) sollen sogar über 40 Prozent des Nachwuchses betroffen sein. Eine schwach ausgeprägte Resilienz zeigt sich zum Beispiel dadurch, dass es einem Kind auch nach Monaten nicht gelingt, Anschluss an die Gruppe zu finden. Deshalb soll die Zahl der Einrichtungen, die das wissenschaftlich evaluierte und von der Gesundheitskasse mitkonzipierte Programm JolinchenKids umsetzen, in den nächsten Jahren mindestens verdoppelt werden. Auf lange Sicht möchte die AOK Hessen, dass jedem Kindergarten die Möglichkeit gegeben wird, JolinchenKids umzusetzen, so die Vorstellung von AOK-Präventionschefin Kerstin Roth. Hierfür wird noch im Frühjahr eine weitere Mitarbeiterin für Schulungen eingestellt und die Zahl der Honorarkräfte von 6 auf 17 bis spätestens Herbst 2017 erhöht.

In den vergangenen zehn Jahren wurden 153 Kitas zum Vorgänger TigerKids geschult, insgesamt 84 zu JolinchenKids. Ziel ist es hierbei, dass die teilnehmenden Kitas zu den Themen Schritt für Schritt nachhaltige gesundheitsfördernde Maßnahmen in den Alltag integrieren und dort dauerhaft verankern. Die AOK Hessen begleitet sie drei Jahre aktiv bei der Umsetzung – mit Schulungen, Materialien, Workshops, Kurs- und Beratungsangeboten. Das Programm ist Teil der Initiative „Gesunde Kinder, gesunde Zukunft“. Mit den Themen Ernährung, Bewegung und seelisches Wohlbefinden berücksichtigt JolinchenKids die wesentlichen Bereiche eines gesunden Lebensstils. Die Umsetzung der Themen erfolgt sowohl über Aktivitäten, mit dem Ziel, die Gesundheit der Kinder zu fördern, als auch über die Schaffung und Aufrechterhaltung von Rahmenbedingungen, die ein gesundes Aufwachsen und Arbeiten in der Kita ermöglichen. Ein besonderes Augenmerk legt das Programm darauf, die Eltern aktiv einzubinden. Ziel ist es, die Gesundheitsthemen auch in den Familienalltag einzubauen. Die Herangehensweise an das Thema Gesundheit ist vielfältig. Jede Kita setzt individuelle Schwerpunkte. Den Ausgangspunkt bildet bei JolinchenKids daher eine Bestandsaufnahme bzw. Bedarfsanalyse.

 ……………………………………………………………

AOK Hessen’den telefonda Arapça dilinde yardım

AOK Hessen telefonda Arapça dilinde yardımhizmeti vermeye başlaıyor. AOK Hessen göçmen kökenlilerin kurumla ve sosyal güvenlikle ilgili bilgi alış verişini daha da iyileştiriyor.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

01.02.2017 tarihinden itibaren AOK Hessen tercümanlık servisini arapça konuşan sigortalılarının hizmetine sunacaktır.Üç tane tercüman sayesinde sosyal sigorta haklarının temel esaları dahilinde telefonda hizmet sunacaklardır.

Arap ülkelerinden gelen mültecilerin çokluğu sebebi ile vede bunların iltacı işlemlerinin olumlu sonuçlanıp, burada kalabilme hakları onaylandıktan sonra, bu kişiler de kanun önünde yasal olarak sigortanmak mecburiyetindedir.

Hem bizim bünyemizde sigortalı olan hem de, bilgi almak için şubelerimize gelen Arapça konuşan göçmen kökenlileri en iyi şekilde bilgilenmesi vede karar verebilmeleri için hizmetlerine sunmuş olduğumuz bu telefon hattı sayesinde dil sorunundan kaynaklanabilecek sıkıntıları ve problemleri bu hizmet sayesinde tamamı ile bertaraf edip veya en aza indirmeyi hedefliyoruz.

Bu alandaki atmış olduğumuz adımların ve elde etmiş olduğumuz tecrübelerinizin bize sunmuş olduğu bilgiler sizinle de paylaşmak istiyorum:

AOK Hessen; Türkçe, İspanyolca ve İnglizce olarak kendi müşterilerine hizmet sunmaktadır. Yabancı dilde hizmet hattı üzerinden üyelerimizin 4.200´den fazla sorusuna 2016 yılından bu yana cevap verdik. Bu soruların çoğunu ingilizce konuşan ve türkiye kökenli üyelerimizden gelmiştir.

……………………

 

Öğrenci sağlık sigortalılık sürelerinin uzatılması ile ilgili yenilik

Öğrenci sağlık sigortalılık sürelerinin uzatılması ile ilgili yenilik / Krankenversicherung der Studenten!

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

22.11.2016 tarihinden itibaren öğrenci sigortasının uzatılmasına etkili olan bir adım atılmış oldu. Üniversiteye başlamadan önce geçen hazırlık dil kurs veya Üniversiteye hazırlık kursu olarak bilinen Studienkollegs zamanları öğrenci sağlık sigortasının uzatılmasına etki eden sebepler katagorisine alınmış bulunmkatadır.

Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang kurumu yurt dışından getirilen evraklar Almanya´da üniversiteye kayıt için yeterli değilse, o vakit hazırlık / yani Studienkolleg yapmanız önerilir.

Bu durumda isteğe bağlıdır. Bu hazırlık için geçirmiş olduğunuz süreyi öğrenci sağlık sigortasına sonradan eklettirebilirsiniz. Öğrenci sigortalılık süresi en fazla 14 sömestir ve 30 yaş sınırıdır. Almanya´da öğrenciler çok az bir ücretle sağlık ve bakım sigortası hizmetlerinden istifade ederler.

Hastalık ve bakım sigortası prim miktraları:

Hastalık sigortası primi 73,47 €

Bakım sigortası prim çocuklu 15,25 €

Bakım sigortası prim çocuksuz 16,87 €

Yani bir öğrenci toplamda ya 88,72 € veya 90,34 hastlık ve bakım sigortası için aylık ücret öder.

 

……………………………………..

2017′de Sosyal Güvenlik istatistiki veriler

2017 yılı Sosyal Güvenlik alanında ki istatistiki bilgiler veriler şunlar; Yasal Sağlık Sigorta kurumları 1 Euro´nun 95 Centlik kısmını sağlık hizmetleri için harcarken bu miktar özel sağlık sigorta kurumlarında ise 89 Cent.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

2017 yılında sağlık ve bakım sigoratısı üst prim hesaplama hesaplama miktarı 4.350 Euro olarak belirlenmiştir.

2015 yılında yasal sağlık sigortasının hizmetler için harcamış olduğu günlük miktar 554 miyon Euro olarak tespit edilmiştir. Bu miktarın 2016 yılı için 600 miyon Euro olacağı tahmin edilmektdir.

Şuan itibarı ile Almanya´da yasal sağlık sigortası kapsamında sigortalı olan üye sayısı 71,12 milyondur.

Her doğan 3 çocuktan bir tanesi AOK bünyesinde sigortalanmaktadır.

Yasal sağlık sigortastısı koruyucu hizmetlerde /Präventionmaßnahmen 2.494.103 kişiye hizmet sunulmuştur. Bu hizmetlerin 2 milyona yakınını AOK sağlık kuruluş sunmuştur.

Kurum olarak aşağıdaki yataklı hizmetler için ortalama olarak yapmış olduğumuz ödenekler:

Apandis ameliyatı: 3321 €

Kalp anjiyosu: 48910 €

Bel fıtığı ameliyat:ı 7.030 €

Yapay kalça protezi: 7.657 €

Yapay diz kapağı protezi: 7.926 €

Erken doğum 1.500 gram ağırlığa kadar: 53,117 €

Almanya´da 2014 yılı itibari ile hizmet veren doktor sayısı 365.247 belirlenmiştir. Bu sayı 1992 yılında 251.877 idi.

Öğrenci sigortasınında bulunan gençler 2017 yılı itibari ile 88,72 € / 90,34 € sağlık ve bakım sigortası için aylık prim öderler.

Serbest meslek sahiplerinin 2017 prim ödeme alt taban miktarı ise 2.231,25 € tir. Yani Bu miktar üzerinden sağlık, ve bakım sigortası primi öderler.

2017 Yılı katkı payı alt taban sınırı 49,08 € olarak hesaplanmıştır. Yani Befreiungsausweis alabilmek için gerekli olan alt taban sınırı 49,08 € dur. Bu miktar sosyal yardım alan vede aynı zamanda kronik rahatsızlığı olan kişilerin ödemiş oldukları miktadır.

Aile sigortasından bulunan kişilerin en fazla kazanç miktarları: 450 € Minijob/geringfügige Beschäftägung veya aylık düzenli geliri 425 € ise bu kişiler aylık sigortasının diğer şartlarını yerine getiriyorlar ise, o vakit bu hizmetten istifade edebilirler.

Diş yaptırma işlevinde maddi destek miktarının iki katı olabilmesi için gerekli olan brüt gelir miktarları:

1 kişi için 1.190 €

2 kişi için 1.636,25 €

Daha sonraki her bir birey için 297,50 € üstüne eklemek kaydı ile bu hesaplama işlevini yapabilir, 50% olan ödenek miktarını 100% çıkarabilme hakkına sahip olursunuz.

Sosyal güvenlik alanındaki prim oranları:

 • İşsizlik sigortası prim oranı 3 %
 • Emeklilik sigortası prim oranı 18,7 %
 • Hastalık sigortası prim oranı 14,6 %
 • Bakım Sigortası prim oranı – çocuklu 2,6 %
 • Bakım Sigortası prim oranı – çocuksuz 2,8 %
 • Ortalama ek sağlık sigortası prim oranı 1,1 %

Bu vesile ile 2017 miladi yılının bütün dünyaya barış, sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.

2017 yılında görüşmek üzere, esen kalın.

Necati Suözer.

 

………………………………………………………………………

 

Elektronik sağlık sigorta kartları geliyor

Yeni elektronik sağlık sigorta kartları G2 versiyonu sigortalılara gönderilmeye başlandı. eGK – G2 versiyonu ile artık tıbbi bilgilerin kart üzerine yazılması ve saklanması mümkün olacaktır.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Hangi bilgilerin kartta saklanmasına tabiki doktorunuz ile birlikte karar verirsiniz. Hangi tür bilgilerin saklanabileceğini ve bilgilerin hangi doktorlar tarafından görülebileceğini siz kendiniz karar verirsiniz.

eGK-G2 gönderildikten sonra, tıbbi ve özel bilgilerin kart üzerinde korunması için bir adet PİN-numarası alacaksınız.

Bu vesile ile uygun görmüş olduğunuz doktora, kart üzerine bilgilerin yazılması ve saklanması ile ilgili olarak erişirliliği yani kartın kilidini açmış olursunuz. Doktorunuz da sizin belirlemiş olduğunuz bilgileri kart üstüne yazar ve saklayabilir.

Kartı üzerindeki bilgiler ne kadar sağlam ve güvenlidir?

Kart üzerinde bilgiler kişiye özel bilgiler olduğu için titizlikle, sağlam ve güvenli bir şekilde saklanmasına en yüksek seviyede önem verilmiştir.

Elbetteki bu bilgiler şifrelenerek kartın belleğine kayıt edilir. Ve bu şekilde kart üzerindeki bilgiler çok iyi güvenli bir sistem sayesinde korunma altına alınmış olur.

Kartınız en aktuel emniyet talep ve isteklerini yerine getirmektedir. eGK-G1 yerine geçecek olan yeni eGK-G2 kartları 2017 yılının sonuna kadar dağıtılmış olacaktır.

……………………………………….

 

Yeni Bakım Sigortası Kanunu ve ödenek miktarları

01.01.2017 tarihinde hayatımıza girecek olan yeni bakım sigortası kanununu ve yeni ödenek miktarlarını sizlere özet olarak sunuyorum:

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Kim bakıma muhtaçtır? / Wer ist pflegebedürtig?

Bağımsızlıkları veya yetenekleri sağlıklarından dolayı kısıtlı olan ve bu yüzden başka insanların yardımına muhtaç olan kişiler bakıma muhtaçtır. Bunların arasında bedensel, bilişsel, ruhsal veya sağlık yükünü kendi başlarına dengeleyemeyen kişiler sayılmaktadır. Bunun için kişinin sürekli ve en az altı ay süreyle bakıma muhtaç olduğu tahmin edilmelidir.

Bakım kapsamı / Voraussetzung für Leistungsansprüche

Bakım yardım hizmeti“, yardıma muhtaç bir kişiyi örn. vücut bakımı, beslenme ve hareketlilik gibi günlük işlerinde desteklemek, yol göstermek veya gözetmek demektir. Ve başka türlüsü mümkün

olmadığında, bu yardımı kısmen veya tamamen üstlenmeyi de kapsar. Bu sırada bakıma muhtaç kişinin bağımsızlığı mümkün olduğu kadar korunmalıdır.

Bir kişinin kanun anlamında bakıma muhtaç olup olmadığını Sağlık Sigortası Tıbbi Hizmet Birimi (Medizinischer Dienst der Krankenversicherung (MDK)) kontrol etmektedir. Bu kurum söz konusu kişinin beş bakım kademesinden hangisine girdiğini tespit eder.

Bakım Sigortası / Begutachtung der Pflegebdürftigkeit

Gerekli olan bakımın tespit edilmesi

Altı yaşam alanına (modül) bakılmakta ve bunlar değerlendirilmektedir.

1. Hareketlilik: Bir yerden başka yere hareket ederken bağımsız olmak ve beden pozisyonunu değiştirmek, örn. merdiven çıkmak veya ayağa kalkmak/yatağa yatmak. Bu alanda alınanbilecek en fazla puan 10 % dur.

2. Bilişsel ve iletişim yetenekleri: Bağımsız bir şekilde günlük hayatta oryante olmak ve kendi gereksinimlerini bildirmek

3. Davranış biçimleri ve ruhsal sorunlar: Davranışını kontrol etme kabiliyeti, örn. korkular ve depresyonlar. 2 ve 3 alanların toplam puan oranı 15% olarak tespit edilmiştir.

4. Kendi kendine bakabilme: Günlük hayatta kendi kendine bakabilme, örn. vücut bakımı, yeme/içme, tuvalete gitme, bu alanda alınabilecek en fazla puan ise 40%dır.

5. Hastalık ve tedavi ile başa çıkmak: örn. ilaç almak, yardımcı araçları kullanmak, doktor randevuları. Burada elde edilebilecek en fazla puan miktarı ise 20% olarak tespit edilmiştir.

6. Günlük hayatı tasarlamak ve sosyal ilişkiler: örn. okumak, örgü örmek, komşuları ziyaret etmek

Bu altı yaşam alanına bakılmasıyla bakım kademesi elde edilmektedir. Bu bakım alanı için ise en fazla 15% puan alanı ön görülmüştür.

Bakım dereceleri Bilmekte fayda var …

Sosyal bakım sigortası hizmetleri dilekçenin verildiği tarihten itibaren tahsis edilmektedir. Bakım hizmetlerinden yararlanma hakkı sadece, bakım ihtiyacı tespit edildiğinde ve sigortalının

başvuruda bulunmadan önceki son on yılda en az iki yıl süreyle bakım sigortası olduğunda (kendisi veya bir aile ferdi üzerinden) söz konusudur.

Beş adet bakım kademesi (PG) bakım ihtiyacının kapsamını belirlemektedir. / Pflegegrade

PG1 Bağımsızlığın veya yeteneklerin düşük derecede kısıtlı olması – 12,5 ila 26,5 puanları arasında

PG2 Bağımsızlığın veya yeteneklerin oldukça kısıtlı olması – 27 ila 47 puanları arasında

PG3 Bağımsızlığın veya yeteneklerin ciddi derecede kısıtlı olması – 47,5 ila 69,5 puanları arasında

PG4 Bağımsızlığın veya yeteneklerin ağır derecede kısıtlı olması – 70 ila 89,5 puanları arasında

PG5 Bağımsızlığın veya yeteneklerin ağır derecede kısıtlı olması ve bakım için özel gereksinimler – 90 ila 100 puanları arasında

Çocuklarda özel durum

Bir çocuğun bakım ihtiyacı için bir kademe belirlenirken, yaşıtı olan sağlıklı bir çocukla kıyasla ne ölçüde daha fazla bakıma ihtiyaç duyduğu esas alınır.

Bakım parası / Pflegegeld

Aile fertleri, tanıdıklar veya para almaksızın yardımcı olan başka bakıcı kişiler evde yapılan bakımı üstlenirse ilgili miktardaki bakım parasını ödemekteyiz:

Bakım kademesi: Meblağ

Bakım kademesi 1 0 Euro

Bakım kademesi 2 316 Euro

Bakım kademesi 3 545 Euro

Bakım kademesi 4 728 Euro

Bakım kademesi 5 901 Euro

Bakımı yapan kişinin sosyal güvenliği / soziale Absicherung der Pflegeperson

Evde bakımı teşvik etmek amacıyla bakımı yapan kişiler için sosyal güvence başlatılmıştır.

Örneğin bakımı yapan aile fertleri için belirli şartlar altında yasal emeklilik ve işsizlik sigortası primlerini ödemekteyiz. Bu sırada primlerin miktarı bakım kademesine ve seçilen hizmete göre belirlenir. Bakımı birden fazla kişi birlikte üstlendiğinde, primler orantlı ödenir. Prim ödemeleriyle bakımı yapan kişiler emeklilik hakkı elde edebilirler veya emeklilik haklarını artırabilirler ve de işsizlik sigortasından haklar talep edebilirler. Ayrıca prim ödemeksizin kaza sigortasına sahiptirler.

Bakım süresi / Pflegezeit

Bakımı yapan kişi, yakını olan bir aile ferdinin bakımı için yasal olarak bakım süresi kullanma hakkına sahiptir. Bu, işyerinden en fazla altı ay süreyle ücretsiz olarak muaf tutulması ve sonra işyerine geri dönme hakkının olması demektir. Bakım izni, personel sayısı 16′nın altında olan işverenlerden talep edilemez. Bakımı yapan kişi için, bakım süresi boyunca sağlık ve bakım sigortasının primleri için katkı payları ödemekteyiz.

Bakım destek parası / Pflegeunterstützungsgeld

Çalışanlar, akut oluşan bir bakım durumunda, bakıma muhtaç bir aile ferdinin gereksinimine uygun bir bakım organize etmek veya kendilerinin yapacakları bakım için on işgününe kadar parasız izin alabilirler. AOK kazanç kaybını üstlenir ve işten muaf olduğu süreler için bakım destek parası öder. Bu meblağ genelde kaybedilen net iş ücretinin yüzde 90′ı tutarında olup, bundan sosyal sigorta primi payları kesilmektedir. Bakım destek parası hakkı, bakıma muhtaç kişi başına on iş günü ile sınırlıdır.

Kısmi yataklı bakım / teilstationäre Pflege

Evde bakım gündüzleri veya geceleri yeteri kadar sağlanamadığında, sözleşmeli bir kurumda gündüz veya gece bakımı masraflarını üstlenmekteyiz. Anlaşmaya varılan bakım oranlarında kurumun

araçla getirme götürme hizmetlerinin masrafları da dâhildir. Bakım ve tıbbi bakım masraflarını ve de sosyal refakat masraflarını belirli azami meblağlara kadar üstlenmekteyiz. Bu meblağlar bakıma muhtaçlık kademesine bağlıdır:

Bakım kademesi :Meblağ

Bakım kademesi 1 0 Euro

Bakım kademesi 2 689 Euro

Bakım kademesi 3 1.298 Euro

Bakım kademesi 4 1.612 Euro

Bakım kademesi 5 1.995 Euro

Kısmi yataklı bakım hizmetlerinden, ayni bakım hizmetleri veya bakım parası ile birlikte yararlanılabilir – hem de tam kapsamda ve birbirleriyle mahsup edilmeden.

Ayni bakım hizmetleri / Sachleistungen

Bakıma muhtaç kişilere vasıflı uzman personel tarafından Temel bakım, ev işlerinde yardım ve evde refakat hizmeti verilir. Bakım gereksiniminin kademesine bağlı olarak evde bakım hizmetlerinin ve sosyal yardım kuruluşlarının evde bakım hizmetlerinin görev masrafları aşağıdaki meblağlara kadar karşılanır:

Bakım kademesi: Meblağ

Bakım kademesi 1 0 Euro

Bakım kademesi 2 689 Euro

Bakım kademesi 3 1.298 Euro

Bakım kademesi 4 1.612 Euro

Bakım kademesi 5 1.995 Euro

Ansichtsexemplar

Kombine hizmetler / Kombileistungen

Evde yapılan bakım hizmeti bir evde bakım servisi veya sosyal yardım kuruluşu üzerinden sadece kısmen kullanılırsa, bakımı ücretiz yapan bir bakıcının bulunması halinde, ek olarak meblağı

düşürülmüş bir bakım parası ödemekteyiz.

Örnek:

4. bakım kademesinde olan bakıma muhtaç bir kişi, aylık toplam 1.612 Euro tutarında ayni bakım hizmetleri ve 806 Euro tutarında ayni hizmetlerden yararlanırsa (yüzde 50), hakkı olan 728 Euro tutarındaki bakım parasına ek olarak bu tutarın yüzde 50′sini – yani 364 Euro – daha alabilir.

Vekaleten bakım / Verhinderungspflege

Para almaksızın yardımcı olan bakıcının hasta olması, tatile gitmesi veya başka bir nedenden dolayı bakımı yapmakta engellenmesi halinde, belirli koşullar altında bir yedek bakıcının masraflarını karşılamaktayız. Ancak yedek bakıcı sadece evde bakımdan altı ay yararlanıldıktan sonra tutulabilir.

Bu süre içindeki bakım uzak bir akraba, bir komşu veya bir bakım hizmeti tarafından üstlenilirse takvim yılı başına altı hafta için en fazla 1.612 Euro’ya kadar bir meblağ ödemekteyiz.

Bakıcının yerine bir aile ferdi (ikinci dereceye kadar akraba) veya bakıma muhtaç kişiyle birlikte aynı hanede yaşayan bir kişi yardım ederse, ilgili bakım derecesinin bakım parasının 1,5 katı miktarındaki kanıtlanan masrafları ödemekteyiz. Bunun üzerindeki masraflar için (örn. yol masrafları veya kazanç kaybı) takvim yılında altı hafta için en fazla 1.612 Euro tutarında bir meblağın iade edilmesi mümkündür.

Kasa ayrıca kısa süreli bakım için hizmet hakkının yüzde 50′sine kadar olan bir meblağı ek olarak ödeyebilir (en fazla 806 Euro). Yedek bakım için kullanılan bu artırılmış meblağ kısa süreli bakım

için azami hak ile mahsup edilir.

Kısa süreli bakım / Kurzzeitpflege

Sigortalıya geçici olarak ne evde, ne de kısmi yataklı bir kurumda bakılamadığında, onaylı bir kısa süreli bakım kurumunda geçici olarak tam yataklı kalması için gereken masrafları karşılamaktayız.

Örneğin:

Hastanede bulunduktan sonra,

Bakıcı kişinin izine çıkması veya beklenmedik bir nedenle bakımı üstlenememesi durumunda veya

Bakım durumunda değişiklik olduğunda. Kısa süreli bir bakım kurumundaki bakım desteği, sosyal refakat ve de tıbbi tedavi bakımı masraflarını üstlenmekteyiz. Bu esas olarak takvim yılı başına sekiz haftaya ve 1.612 Euro’ya kadar geçerlidir. Yedek bakımdan tamamıyla yararlanılmaması halinde, yukarıda belirtilen kısa süreli bakım meblağı artırılabilir – henüz yararlanılmayan yedek bakımdan 1.612 Euro kadar artırılarak toplam 3.224 Euro tutarına kadar.

Bilmekte fayda var …

Kısa süreli bakım veya vekaleten bakımdan 2. bakım kademesinden itibaren bakıma muhtaç kişiler yararlanabilir.

Bakım için kullanılan yardımcı araç ve gereçler / Pflegeverbrauchshilfsmittel

Örneğin yatağı koruyan emici bezler, dezenfektan gibi yardımcı sarf malzemelerini, tek kullanımlık eldiven, ağız maskesi veya koruyucu önlük gibi koruyucu giysilerin masraflarına ayda 40 Euro tutarına kadar katılıyoruz.

Evdeki yapısal değişiklikler için katkı payları / Zuschüsse über die Maßnahmen zur Verbesserung des Wohnumfeldes

Oturulan çevrenin daha uygun hale getirilmesine yönelik önlemleri eğer bu yapısal değişiklikleri,

evdeki bakım sadece bunlarla mümkün olduğunda,

daha bağımsız bir yaşam sağladıklarında,

evdeki bakımı ciddi ölçüde kolaylaştırdıklarında

maddi olarak desteklemekteyiz.

Yapısal önlemler arasında örneğin tekerlekli sandalye için kapıların genişletilmesi, sabit rampa yapımı veya banyonun bakıma uygun şekilde yapısal olarak değiştirilmesi sayılmaktadır. Katkı payımız 4.000 Euro’ya kadardır.

Evde bakım için birlikte yaşayan gruplar / Zusätzliche Leistungen in ambulant betreuten Wohngruppen

Bakım kademesi olan sigortalıların mümkün olduğu kadar uzun süre evde kalabilmeleri için, evde bakım için birlikte yaşayan gruplar teşvik edilmektedir. Bunun için bakıma muhtaç en az üç,

en fazla 12 sigortalının, birlikte organize edilen bakım amacıyla bir arada oturması gerekmektedir. Örneğin birlikte yaşamakla ilgili yönetim ve organizasyon işlerinde yardım eden bir kişi için,

evde yaşayan kişi başına aylık 214 Euro ödenmektedir.

Tam yataklı bakım / Vollstationäre Pflege

Evde veya kısmi yataklı bakım mümkün olmadığında veya bireysel durumun özelliğinden dolayı söz konusu olmadığında, tam yataklı kurumlardaki bakım desteği, tıbbi tedavi bakımı ve sosyal refakat

masraflarını üstlenmekteyiz. Masraflar için, bakım ihtiyacı kademesine bağlı olan farklı meblağlar ödemekteyiz:

Bakım kademesi       :Meblağ

Bakım kademesi 1 ayda 125 Euro

Bakım kademesi 2 ayda 770 Euro

Bakım kademesi 3 ayda 1.262 Euro

Bakım kademesi 4 ayda 1.775 Euro

Bakım kademesi 5 ayda 2.005 Euro

Sizler için ek refakat ve aktif hale getirme Hizmetleri sağlayabilmek için, bakımevinde sizin için özel eğitim görmüş personeli finanse etmekteyiz.

Engellilere Yardım Kurumlarında tam yataklı bakım / Pflege in vollstationäre Einrichtungen der Hilfe für behinderte Menschen

En az 2. bakım kademesinde olan bakıma muhtaç kişiye, mesleki ve sosyal uyumun ve okul eğitiminin ön planda olduğu engelli insanlara yönelik tam yataklı bir kurumda bakıldığında bakımevi ücretinin 266 Euro’ya kadar olan kısmını üstlenmekteyiz.

Ek olarak, bakıma muhtaç kişi arada sırada (örn. hafta sonlarında veya boş zamanlarında) evde bakıldığında bir bakım servisinin masraflarına katılabilir veya bakım parasının bir kısmını ödeyebiliriz.

Bakım sigortası primleri 01.01.2017 tarihinden itibaren 0,20% oranında artırılacaktır. Toplamda çocuklular 2,55 % çocuksuzlar ise 2,80% oaranında bakım sigortası primi ödeyeceklerdir.

Yeni bakım sigortası hizmetleri ile ilgili olarak bakım sigortası broşürlerimiz almanca, ingilizce ve türkçe olarak eyaletteki bütün şubelerimizde mevcuttur. Türkçe internet sayfamız üzerinden http://www.aok-tuerkisch.de/bakim-136.php 01.01.217 tarihinden itibaren geçerli ve güncellenmiş bilgilere ulaşabilirsiniz. 

 

…………………..

 

Türkiye´de ödenen katkı payı ve ilave ücretler Almanya´da geri alınabilir mi?

Emeklilerin kış döneminde tekrar Almanya´ya geri dönemleri ile birlikte Türkiye´de almış oldukları sağlık hizmetlerinde katkı payı ve ilave ücret ödemek zorunda kalıyorlar. Bu hizmetlerin faturalarını getirerek buradan karşılığını bekliyorlar.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Kişinin statüsü ne olursa olsun, ödemek zorunda olduğunuz katkı ve ilave ücret paylarını Almanya´daki kayıtlı sağlık sigorta kurumunuz ödemez vede ödemek zorunda değildir.

Şayet yurtdışında geçireceğiniz günleri kapsayan özel bir ek sağlık sigortası yaptırdıysanız, o vakit bu ödemiş olduğunuz faturaları özel ek sağlık sigortası kurumu üzerinden geri alabilirsiniz.

Sigortalılarımız genellikle acil durumdan ötürü hizmet aldım diyorlar. Fakat acil sağlık hizmetlerinde Türkiye´de katkı payı ve ilave ücret ödemesi genellikle olmuyor. Bu bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra katkı payı ve ilave ücret konularında sizler önemli bilgiler sunmak istiyorum:

Türkiye´de hizmet aldığınızda hangi alanlarda katılım payı ve ilave ücret ödeme mecburiyeti vardır?

Katılım payı uygulanacak sağlık hizmetleri nelerdir?

1. Muayene katılım payı

2. İlaç katılım payı

3. Tıbbi malzeme katılım payı

Görmeye yardımcı tıbbi malzemeler katılım payı
– Ağız protezleri katılım payı
– Sağlık raporunda hayati öneme haiz olduğu belirtilmeyen diğer protezler ve ortezler katılım payı
4. Yardımcı üreme yöntemi tedavileri için katılım payı

İlave ücret konusunda hastanın sağlık hizmet sunucusu tarafından bilgilendirilmesi durumu

Sağlık hizmeti sunucusu, sunduğu sağlık hizmetleri öncesinde,alacağı ilave ücrete ilişkin olarak hasta veya hasta yakınının yazılı onayını alır. Bu yazılı onay alınmadan, işlemler sonrasında herhangi bir gerekçe ileri sürerek ilave ücret talebinde bulunamaz.

Hastanın acil haller nedeniyle sağlık hizmeti sunucusuna başvurması ve acil halin sona ermesi halinde, acil halin sona erdiğine ve müteakip işlemlerin ilave ücrete tabi olduğuna ilişkin hastaya/hasta yakının  “Acil Halin Sona Ermesine İlişkin Bilgilendirme Formu kullanılarak,yazılı bilginin imza karşılığı verilmesi zorunludur.

 

………………………………………………….

 

‘Aile Hekimliği Programı’na kaydoldunuz mu?

‘Doktora gidiyorum, randevum olduğu halde çok bekliyorum’ diyen vatandaşlarımız için en büyük önerim aile hekimliği proğramına kayıt olursanız, muayenelerdeki bekleme süresi 30 dakikayı normalde geçmeyecektir. Aşağıda sunmuş olduğum bilgiler neticesine kayıdınızı yaptırabilir, bu proğramın hizmetlerinden hemen istifade edeblirsiniz.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Klavuz olarak Aile hekimi AOK sigortalıların sağlık şikayetleri olduğunda yüzde kaçının aile doktorunu aradığını biliyor musunuz? Bu oran takriben 90%dır! Bu da bize aile doktorunun tavsiyesi ve büyüyen hasta bakım deneğiminin ne kadar paha biçilmez önemli olduğunu gösteriyor. Bu durum ile ilgili gerçeğe gelince – Aile doktorunun rolünü sağlıkta yol gösterici aynı zamanda hastaların partneri olarak güçlendirmektir. Bu sebepten dolayı Aile doktoru proğramından kaynaklanan avantajların tadını çıkarın. Bizim amacımız: Aile doktoru proğramı ile size nitelikli, kaliteli, yüksek değerli koordineli bakım hizmeti ulaştırmaktır. AOK- Aile doktoru proğramına çocuk ve genç doktorlarıda iştirak edebilirler.

Katılmak mı istiyorsunuz? O zaman buyrun.

AOK-sigortalılarının hepsi aile doktoru proğramına katılabilirler. Katılım isteğe bağlıdır ve yaş sınırı da yoktur. İnternette Aile doktoru-Arama: Aile doktorunuzun proğrama kayıtlı olup olmadığın, http://www.hausarzt-suche.de/HAVG/filterArztApo.html?method=initLinkForPartner&from=link&partnerId=294517&partnerType=vertragPartner&lv=71 online olarak buradan görebilirsiniz. Şayet aile doktorunuzu bulamıyorsanız, bunun için bir kaç sebep vardır: Ya doktorunuz AOK-Aile doktoru proğramına kayıdını yaptırmamıştır, veya anlaşma ilgili ön konuşları yerine getirmiyordur. Böyle bir durumda size önerimiz, arama işlemlerinizi başka bir zamanda tekrarlamanızdır. Veya doktorunuzun AOK-Aile doktoru proğramına kayıt yaptırıp yaptırmadığını, doğrudan ona sorarak ta öğrenebilirsiniz. AOK-Aile doktoru proğramına katılım artık çok basit: Aile doktorunuz proğrama çoktan iştirak etmişse, o zaman ilk görüşme randevusunu yapabilirsiniz. O konuşmada aile doktorunuz sizi sağlık durumunuz ile ilgili olarak detaylı olarak bilgilendirir ve sizin için atılacak adımları konuşur. Aile doktoru proğramını katılımı işlaileini yazılı olarak yaparsınız ve doktorunuzdan katılım açıklamasının, Verilerin korunması ve hasta bilgilerininde birer adet kopyalarını alırsınız. Size AOK Hessen hoş geldiniz yazısında katılım başlangıcını bildirir. Sizin hiç birşey yapmanıza gerek yoktur, çünkü biz herşeyi sizin için yaparız. Ayrıca, AOK.Aile doktoru proğramı çerçevesi dahilinde prensip olarak öncelikle aile doktorunuzun görüşünü alınız. Gerek olması durumunda, sizi ilgli uzman doktora havale eder. Jinekolog ve göz doktorları bu düzenlemenin dışındadır. Şayet çocuk doktorunuzda AOK-Aile doktoru proğramına kayıtlı ise bunun için de havale işlemleri gerekmemektedir. Acil durumlarda tabiki başka bir doktora ve her hangi kurumun acil servis bölümüne de gidebilirsiniz. AOK-Aile doktoru prağramına katılımla ilgili sorularınızı tabi ki AOK Hessen´e yönlendirebilirsiniz. Servis numaramız: 06404 924 5500 E-Mail: aok-programm@he.aok.de Katılım için İyi nedenler

 • Mümkün olabilecek en iyi muayene güncel olan tıbbi bilgiler temeli üsullerine göre
 • Daha fazla güven daha kapsamlı ve devamlı tıbbi bakım hizmeti
 • Düzenli bakım doktorunuz tarafından bütün muayene adımlarını koordine edilmesi
 • Beraberce çalışmanın ayarlanması doktorunuz ve tedaviniz ile ilgili kurumların arasında ki çalışma ortamı
 • Ek muayene saati randevu almak kaydı ile haftada en az 1 kere saat 19:00 kadar veyahut çalışanlar için Cumartesi- muayene saati uygulaması
 • Bekelme süresinin kısaltılması daha önceden alınmış randavulerde mümkün olabilecek bekleme süresinin  30 dakikayı geçmemesi
 • Aktif Yardım ve destek aile doktorunuzun arabulucuğu gerekli olan uzman doktor randevuları

……………………………………………………

Muafiyet belgesi

Kronik hastalıklarla ilgili kullanılan belgenin değiştirilmesi durumu ile ilgili değişikliğie dikkat!..

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Federal Tabibler Birliği ile Yasal Sağlık Sigortalar Çatıbirliğinin almış olduğu ortak bir karar ile ciddi derecede kronik rahatsızlıkların belgelenmesi için kullanılan dilekçe formu artık hastalık kasaları tarafından sigortalılara verilmeyecek. Yani 01.10.2016 tarihinden itibaren ciddi derecede kronik rahatsızlıklar için kullanılan dilekçenin yerini örnek 55 formüleri alacaktır. Muster 55 doktorlar tarafından doldurulup düzenlenecektir. Bu durum sizin açınızdan ne anlama geliyor, 30.09.2016 tarihine kadar hastalık kasalarının kronik rahatsızlıklarının tespiti için kullandıkları belgenin yerini Muster 55 evrağı alacaktır. Normal şartlarda 2% olarak belirlenmiş olan kişiye özgü katkı payı ödeme sınırı, ilgili belgenin düzenlenip onaylanmasından sonra 1% düşürülür. Lütfen Befreiungsausweis yani Muafiyet belgesi almak istediğinizde, şayet kişisel katkı payının hesaplanmasını etkileyecek kronik rahatsızlığınız var ise bu durumun tespiti onaylanması için doktorunuza Muster 55 belgesini doldurması için muhakkak telkinde bulunun. …

Organ bağışı nedir?

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Organ bağışı, bir insandan (verici) başka bir insana (alıcı) organların nakledilmesi demektir. Canlı vericiden bağış söz konusu olduğunda, hayatta olan bir kişi organlarından birini bağışlamaktadır. Ölen kişiden organ bağışında ise insan, beyin ölümünün gerçekleştiği kesin olarak kanıtlandıktan sonra organlarını bağışlamaktadır. Beyin ölümünün tespit edilmesinden sonra özellikle şu organlar nakledilebilir: Böbrek, pankreas, karaciğer, kalp, akciğer ve ince bağırsak. Doku bağışı nedir? Ölümden sonra organların yanı sıra, örneğin kornea (gözün ön kısmındaki eğimli doku), kemik, bağlar, kalp kapakları ve damarlar gibi dokular da bağışlanabilir. Doku alınması, vericinin ölümünden üç gün sonrasına kadar mümkündür. Doku transplantları genelde doğrudan alıcıya nakledilmemektedir. Doku bankalarında özel işlemlerden geçirilerek hazırlanmakta, saklanmakta ve talep olması halinde dağıtılmaktadırlar. Organ ve Doku bağışı ile ilgili bilgilere almanca olarak aşağıdaki internet bağlantı adresleri üzerinden ulaşabilirsiniz, yapmanız gereken bağlantı adreslerinin üzerine tıklamanız yeterli olacaktır https://www.organspende-info.de/ ve https://www.dso.de. Necati Suözer Her türlü soru ve sorunlarınız için yazınız: E-Mail: Necati.Suoezer@he.aok.de Internet:http://www.aok.de/hessen…………………………………………………………………………………………………………………………………………..

İzincilere Yol Gösterici Tatil-Sağlık Rehberi

Sizlerde taktir edersiniz ki yılın en güzel günleri, tatilde olduğumuz günlerdir. Fakat bu zaman diliminde bazen istenmedik durumlarda olabiliyor, yani hastalanamak, bir kaza neticesinde doktora veya hastahaneye gibi durumlar meydana gelebiliyor, ben de size Türkiye´de bir yol gösterici olarak ekteki Tatil-Sağlık-Rehberini hazırladım. Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri ve diğer sosyal güvenlik anlaşmalı ülkelerinde ne tür sağlık hizmetlerinden yararlanabilirim? Hak ve hukuk boyutunda bizim anlağımız dildeki karşılığı şu şekilde belirtilmiştir; geciktirilemez, tehiri mümkün olmayan tedaviler ve acil durum hizmetleri olarak belirtilmiştir. Eğer Türkiye´ye kara yolu ile gidiyorsam nelere dikkat etmek zorundayım? Türkiye güzergahında bulunan bütün ülkeler ile ya Avrupa birliği veyahut ikili anlaşma üzerinden sağlık yardımı alabilme imkanınız vardır. Avrupa Sağlık Sigorta Kartı 28 tane Avrupa Birliği ülkelerinde ve Avrupa Birliği’ne üye olmayan fakat Avrupa Sağlık Sigorta Kartı’nı kabul eden Norveç, Lihtenştayn (Lichtenstein), İzlanda, Makedonya, Sırbistan ve Karadağ`da geçmektedir. Türkiye için Sağlık yardım belgesinin adı nedir? Nereden tedarik edebilirim? Sağlık yardım belgesinin adı T/A 11 ( Geçici ikamet sırasında, sağlık yardımlarının talep belgesi) dir. Bu belgeyi Hastalık sigortası kurumlarından tedarik edebilirsiniz. T/A 11 Belgesi üzerinden direk hizmet alabilirmiyim? Hayır o belge üzerinden hizmet alabilme imkanınız yoktur. Türkiye´deki anlaşmalı sağlık kurum ve kuruluşlarından hizmet alabilmek için elinizde bulunan belgeyi yakınınızdaki en yakın SGK´ya (Sosyal.Güvenlik Kurumu) ulaştırmak zorundasınız. T/A 11 belgesi SGK tarafından kayıt altına alındıktan sonra ve size verilecek 10 haneli YUPASS numarası yani Yurtdışı Provizyon Aktivayon ve Sağlık sistem üzerinden kayıtınız gerçekleştiridikten sonra hizmet alabilirsiniz. 10 haneli Yupass.numarsı üzerinden artık siz Türkiye deki anlaşmalı bütün sağlık kurum ve kurúluşlarından acil sağlık hizmeti alabilme hakkına sahip olursunuz. Hizmet alım işlevinde hangi tür evrakları ibraz etme mecburiyeti vardır? Hizmet alım işlevi nüfus cüzdanı veya pasaportun yanında YUPASS numarası üzerinden gerçekleştirilir. Türkiye´de hizmet veren kurum ve kuruluşları nasıl bulabilirim? İlk adres Sosyal Güvenlik Kurumu ikinci adres hizmet veren kurum veya kuruluş ve üçüncüsü ise http://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/ internet sayfası üzerinden kendiniz ile ilgili kurumu seçebilirsiniz. Şayet T/A 11 Sağlık yardım belgenizi unuttuysanız ne yapmalısınız? Bu evrağın tedarik edilmesi ile ilgili olarak iki alternatifiniz bulunmaktadır: Bu evrak Türkiye´deki adresinize posta, faks veya online olarak gönderilebilinir Veyahaut SGK-Türkiye başvurarak A/T 7 evrağı üzerinden bizden T/A 11 belgesini talep edebilirsiniz. Yurtdışı için ekstra sağlık sigortası yaptırmak gereklimidir? Evet şuanda olmazsa olmazlardan olan bir sigorta türüdür. Bu vesile ile Almanya dışındaki ülkelerede ödemiş olduğunuz; katkı paylarından, ekstra sağlık masraflarından bu vesile ile kurtulmuş olursunuz. En önemlisi ilgili ülkeden uçak ile Almanya´ya geri getirilebilme imkanına sahip olursunuz. Bizim sigortalılarımız ek sigorta ile ilgili olarak bütün bilgileri bu internet adresi üzerinden türkçe ve almanca olarak okuyup, bilgilenebilirler.  http://www.aok-tuerkisch.de/aok-yurti-disi-seyahatleri-secmeli-tarifesi-416.php Şahsım ve çalışmış olduğum kurum adına çok güzel bir tatil ve sevdikleriniz ile birlikte iyi bir Ramazan Bayramı geçirmenizi temenni ederim. Necati Suözer Her türlü soru ve sorunlarınız için yazınız: E-Mail: Necati.Suoezer@he.aok.de Internet:http://www.aok.de/hessen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>