Necati Suözer / Doktor hangi durumda hastasını kabul etmez veya değiştirebilir!

Sayın okurlarım,

Sizlerden gelen sorulara yerinde ve zamanında cevap vermeyi kendime öncelikli görev addediyorum.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Vatandaşlarımız veya kurumumuzun üyeleri, hizmet veren anlaşmalı doktorların hangi durumlarda hasta olan kişiyi geri çevirebilme ve mevcut olan hastasını değiştirme hakkı vardır? diye bana soru soruyorlar.

Hizmetin ret edilmesi durumları yani doktorun hastayı kabul etmeme ve değiştirme durumları:

 • Doktorun normalin üstünde yani aşırı derecede hastasının olup buna bağlı olarak yoğun olması
 • Doktor ve hasta arasında güven eksikliğinin olması veya oluşması
 • Hastanın tedavi esnasında doktorunun talimatlarına uymaması
 • Hasta tarafında tedavi gidişatının bozulması
 • Ekonomik olmayan tedavi hizmetlerinin hasta tarafından istenmesi
 • Uzmanlık alanı dışında hastanın doktorundan tedavi isteğinde bulunması

Hasta olarak siz nasıl doktorunuzu seçip değiştirebiliyorsanız, doktorunuzun da yukarıdaki sebeplerden ötürü hastasını seçip değiştirme hakkına sahiptir.

Acil durumlar bu uygulamanın dışında tutulur.

………………..

Prävention für Kleinkinder

Erhöhter Einsatz in Kitas erforderlich

Konsequenzen aus der Resilienz-Befragung der AOK Hessen

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Bad Homburg-Die AOK Hessen verstärkt ihr eigenes Präventionsteam und investiert zusätzlich in Honorarkräfte, damit noch mehr Erzieherinnen und Erzieherinnen zum Programm JolinchenKids fortgebildet werden können. Denn es trägt maßgeblich dazu bei, dass Kleinkinder selbst-bewusster werden, sich besser ernähren und Spaß an der Bewegung haben. Eine deutliche Ausweitung ist offensichtlich notwendig: Fast jedem fünften Kind (18 Prozent) in Hessens Kitas fehlen psychische Schutzfaktoren, die es dazu befähigen, eine stabile Persönlichkeit zu entwickeln.

Diese Auffassung vertreten zumindest Erzieherinnen und Erzieher aus 300 Einrichtungen, die an einer repräsentativen Umfrage (forsa) im Auftrag der AOK Hessen teilgenommen haben. So liegt in fast jeder dritten Kita (31 Prozent) der Anteil der so genannten „Risikokinder“ mit gering ausgeprägter Resilienz über dem Durchschnitt, in jeder zehnten Kita (11 Prozent) sollen sogar über 40 Prozent des Nachwuchses betroffen sein. Eine schwach ausgeprägte Resilienz zeigt sich zum Beispiel dadurch, dass es einem Kind auch nach Monaten nicht gelingt, Anschluss an die Gruppe zu finden. Deshalb soll die Zahl der Einrichtungen, die das wissenschaftlich evaluierte und von der Gesundheitskasse mitkonzipierte Programm JolinchenKids umsetzen, in den nächsten Jahren mindestens verdoppelt werden. Auf lange Sicht möchte die AOK Hessen, dass jedem Kindergarten die Möglichkeit gegeben wird, JolinchenKids umzusetzen, so die Vorstellung von AOK-Präventionschefin Kerstin Roth. Hierfür wird noch im Frühjahr eine weitere Mitarbeiterin für Schulungen eingestellt und die Zahl der Honorarkräfte von 6 auf 17 bis spätestens Herbst 2017 erhöht.

In den vergangenen zehn Jahren wurden 153 Kitas zum Vorgänger TigerKids geschult, insgesamt 84 zu JolinchenKids. Ziel ist es hierbei, dass die teilnehmenden Kitas zu den Themen Schritt für Schritt nachhaltige gesundheitsfördernde Maßnahmen in den Alltag integrieren und dort dauerhaft verankern. Die AOK Hessen begleitet sie drei Jahre aktiv bei der Umsetzung – mit Schulungen, Materialien, Workshops, Kurs- und Beratungsangeboten. Das Programm ist Teil der Initiative „Gesunde Kinder, gesunde Zukunft“. Mit den Themen Ernährung, Bewegung und seelisches Wohlbefinden berücksichtigt JolinchenKids die wesentlichen Bereiche eines gesunden Lebensstils. Die Umsetzung der Themen erfolgt sowohl über Aktivitäten, mit dem Ziel, die Gesundheit der Kinder zu fördern, als auch über die Schaffung und Aufrechterhaltung von Rahmenbedingungen, die ein gesundes Aufwachsen und Arbeiten in der Kita ermöglichen. Ein besonderes Augenmerk legt das Programm darauf, die Eltern aktiv einzubinden. Ziel ist es, die Gesundheitsthemen auch in den Familienalltag einzubauen. Die Herangehensweise an das Thema Gesundheit ist vielfältig. Jede Kita setzt individuelle Schwerpunkte. Den Ausgangspunkt bildet bei JolinchenKids daher eine Bestandsaufnahme bzw. Bedarfsanalyse.

 ……………………………………………………………

AOK Hessen’den telefonda Arapça dilinde yardım

AOK Hessen telefonda Arapça dilinde yardımhizmeti vermeye başlaıyor. AOK Hessen göçmen kökenlilerin kurumla ve sosyal güvenlikle ilgili bilgi alış verişini daha da iyileştiriyor.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

01.02.2017 tarihinden itibaren AOK Hessen tercümanlık servisini arapça konuşan sigortalılarının hizmetine sunacaktır.Üç tane tercüman sayesinde sosyal sigorta haklarının temel esaları dahilinde telefonda hizmet sunacaklardır.

Arap ülkelerinden gelen mültecilerin çokluğu sebebi ile vede bunların iltacı işlemlerinin olumlu sonuçlanıp, burada kalabilme hakları onaylandıktan sonra, bu kişiler de kanun önünde yasal olarak sigortanmak mecburiyetindedir.

Hem bizim bünyemizde sigortalı olan hem de, bilgi almak için şubelerimize gelen Arapça konuşan göçmen kökenlileri en iyi şekilde bilgilenmesi vede karar verebilmeleri için hizmetlerine sunmuş olduğumuz bu telefon hattı sayesinde dil sorunundan kaynaklanabilecek sıkıntıları ve problemleri bu hizmet sayesinde tamamı ile bertaraf edip veya en aza indirmeyi hedefliyoruz.

Bu alandaki atmış olduğumuz adımların ve elde etmiş olduğumuz tecrübelerinizin bize sunmuş olduğu bilgiler sizinle de paylaşmak istiyorum:

AOK Hessen; Türkçe, İspanyolca ve İnglizce olarak kendi müşterilerine hizmet sunmaktadır. Yabancı dilde hizmet hattı üzerinden üyelerimizin 4.200´den fazla sorusuna 2016 yılından bu yana cevap verdik. Bu soruların çoğunu ingilizce konuşan ve türkiye kökenli üyelerimizden gelmiştir.

……………………

 

Öğrenci sağlık sigortalılık sürelerinin uzatılması ile ilgili yenilik

Öğrenci sağlık sigortalılık sürelerinin uzatılması ile ilgili yenilik / Krankenversicherung der Studenten!

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

22.11.2016 tarihinden itibaren öğrenci sigortasının uzatılmasına etkili olan bir adım atılmış oldu. Üniversiteye başlamadan önce geçen hazırlık dil kurs veya Üniversiteye hazırlık kursu olarak bilinen Studienkollegs zamanları öğrenci sağlık sigortasının uzatılmasına etki eden sebepler katagorisine alınmış bulunmkatadır.

Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang kurumu yurt dışından getirilen evraklar Almanya´da üniversiteye kayıt için yeterli değilse, o vakit hazırlık / yani Studienkolleg yapmanız önerilir.

Bu durumda isteğe bağlıdır. Bu hazırlık için geçirmiş olduğunuz süreyi öğrenci sağlık sigortasına sonradan eklettirebilirsiniz. Öğrenci sigortalılık süresi en fazla 14 sömestir ve 30 yaş sınırıdır. Almanya´da öğrenciler çok az bir ücretle sağlık ve bakım sigortası hizmetlerinden istifade ederler.

Hastalık ve bakım sigortası prim miktraları:

Hastalık sigortası primi 73,47 €

Bakım sigortası prim çocuklu 15,25 €

Bakım sigortası prim çocuksuz 16,87 €

Yani bir öğrenci toplamda ya 88,72 € veya 90,34 hastlık ve bakım sigortası için aylık ücret öder.

 

……………………………………..

2017′de Sosyal Güvenlik istatistiki veriler

2017 yılı Sosyal Güvenlik alanında ki istatistiki bilgiler veriler şunlar; Yasal Sağlık Sigorta kurumları 1 Euro´nun 95 Centlik kısmını sağlık hizmetleri için harcarken bu miktar özel sağlık sigorta kurumlarında ise 89 Cent.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

2017 yılında sağlık ve bakım sigoratısı üst prim hesaplama hesaplama miktarı 4.350 Euro olarak belirlenmiştir.

2015 yılında yasal sağlık sigortasının hizmetler için harcamış olduğu günlük miktar 554 miyon Euro olarak tespit edilmiştir. Bu miktarın 2016 yılı için 600 miyon Euro olacağı tahmin edilmektdir.

Şuan itibarı ile Almanya´da yasal sağlık sigortası kapsamında sigortalı olan üye sayısı 71,12 milyondur.

Her doğan 3 çocuktan bir tanesi AOK bünyesinde sigortalanmaktadır.

Yasal sağlık sigortastısı koruyucu hizmetlerde /Präventionmaßnahmen 2.494.103 kişiye hizmet sunulmuştur. Bu hizmetlerin 2 milyona yakınını AOK sağlık kuruluş sunmuştur.

Kurum olarak aşağıdaki yataklı hizmetler için ortalama olarak yapmış olduğumuz ödenekler:

Apandis ameliyatı: 3321 €

Kalp anjiyosu: 48910 €

Bel fıtığı ameliyat:ı 7.030 €

Yapay kalça protezi: 7.657 €

Yapay diz kapağı protezi: 7.926 €

Erken doğum 1.500 gram ağırlığa kadar: 53,117 €

Almanya´da 2014 yılı itibari ile hizmet veren doktor sayısı 365.247 belirlenmiştir. Bu sayı 1992 yılında 251.877 idi.

Öğrenci sigortasınında bulunan gençler 2017 yılı itibari ile 88,72 € / 90,34 € sağlık ve bakım sigortası için aylık prim öderler.

Serbest meslek sahiplerinin 2017 prim ödeme alt taban miktarı ise 2.231,25 € tir. Yani Bu miktar üzerinden sağlık, ve bakım sigortası primi öderler.

2017 Yılı katkı payı alt taban sınırı 49,08 € olarak hesaplanmıştır. Yani Befreiungsausweis alabilmek için gerekli olan alt taban sınırı 49,08 € dur. Bu miktar sosyal yardım alan vede aynı zamanda kronik rahatsızlığı olan kişilerin ödemiş oldukları miktadır.

Aile sigortasından bulunan kişilerin en fazla kazanç miktarları: 450 € Minijob/geringfügige Beschäftägung veya aylık düzenli geliri 425 € ise bu kişiler aylık sigortasının diğer şartlarını yerine getiriyorlar ise, o vakit bu hizmetten istifade edebilirler.

Diş yaptırma işlevinde maddi destek miktarının iki katı olabilmesi için gerekli olan brüt gelir miktarları:

1 kişi için 1.190 €

2 kişi için 1.636,25 €

Daha sonraki her bir birey için 297,50 € üstüne eklemek kaydı ile bu hesaplama işlevini yapabilir, 50% olan ödenek miktarını 100% çıkarabilme hakkına sahip olursunuz.

Sosyal güvenlik alanındaki prim oranları:

 • İşsizlik sigortası prim oranı 3 %
 • Emeklilik sigortası prim oranı 18,7 %
 • Hastalık sigortası prim oranı 14,6 %
 • Bakım Sigortası prim oranı – çocuklu 2,6 %
 • Bakım Sigortası prim oranı – çocuksuz 2,8 %
 • Ortalama ek sağlık sigortası prim oranı 1,1 %

Bu vesile ile 2017 miladi yılının bütün dünyaya barış, sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.

2017 yılında görüşmek üzere, esen kalın.

Necati Suözer.

 

………………………………………………………………………

 

Elektronik sağlık sigorta kartları geliyor

Yeni elektronik sağlık sigorta kartları G2 versiyonu sigortalılara gönderilmeye başlandı. eGK – G2 versiyonu ile artık tıbbi bilgilerin kart üzerine yazılması ve saklanması mümkün olacaktır.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Hangi bilgilerin kartta saklanmasına tabiki doktorunuz ile birlikte karar verirsiniz. Hangi tür bilgilerin saklanabileceğini ve bilgilerin hangi doktorlar tarafından görülebileceğini siz kendiniz karar verirsiniz.

eGK-G2 gönderildikten sonra, tıbbi ve özel bilgilerin kart üzerinde korunması için bir adet PİN-numarası alacaksınız.

Bu vesile ile uygun görmüş olduğunuz doktora, kart üzerine bilgilerin yazılması ve saklanması ile ilgili olarak erişirliliği yani kartın kilidini açmış olursunuz. Doktorunuz da sizin belirlemiş olduğunuz bilgileri kart üstüne yazar ve saklayabilir.

Kartı üzerindeki bilgiler ne kadar sağlam ve güvenlidir?

Kart üzerinde bilgiler kişiye özel bilgiler olduğu için titizlikle, sağlam ve güvenli bir şekilde saklanmasına en yüksek seviyede önem verilmiştir.

Elbetteki bu bilgiler şifrelenerek kartın belleğine kayıt edilir. Ve bu şekilde kart üzerindeki bilgiler çok iyi güvenli bir sistem sayesinde korunma altına alınmış olur.

Kartınız en aktuel emniyet talep ve isteklerini yerine getirmektedir. eGK-G1 yerine geçecek olan yeni eGK-G2 kartları 2017 yılının sonuna kadar dağıtılmış olacaktır.

……………………………………….

 

Yeni Bakım Sigortası Kanunu ve ödenek miktarları

01.01.2017 tarihinde hayatımıza girecek olan yeni bakım sigortası kanununu ve yeni ödenek miktarlarını sizlere özet olarak sunuyorum:

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Kim bakıma muhtaçtır? / Wer ist pflegebedürtig?

Bağımsızlıkları veya yetenekleri sağlıklarından dolayı kısıtlı olan ve bu yüzden başka insanların yardımına muhtaç olan kişiler bakıma muhtaçtır. Bunların arasında bedensel, bilişsel, ruhsal veya sağlık yükünü kendi başlarına dengeleyemeyen kişiler sayılmaktadır. Bunun için kişinin sürekli ve en az altı ay süreyle bakıma muhtaç olduğu tahmin edilmelidir.

Bakım kapsamı / Voraussetzung für Leistungsansprüche

Bakım yardım hizmeti“, yardıma muhtaç bir kişiyi örn. vücut bakımı, beslenme ve hareketlilik gibi günlük işlerinde desteklemek, yol göstermek veya gözetmek demektir. Ve başka türlüsü mümkün

olmadığında, bu yardımı kısmen veya tamamen üstlenmeyi de kapsar. Bu sırada bakıma muhtaç kişinin bağımsızlığı mümkün olduğu kadar korunmalıdır.

Bir kişinin kanun anlamında bakıma muhtaç olup olmadığını Sağlık Sigortası Tıbbi Hizmet Birimi (Medizinischer Dienst der Krankenversicherung (MDK)) kontrol etmektedir. Bu kurum söz konusu kişinin beş bakım kademesinden hangisine girdiğini tespit eder.

Bakım Sigortası / Begutachtung der Pflegebdürftigkeit

Gerekli olan bakımın tespit edilmesi

Altı yaşam alanına (modül) bakılmakta ve bunlar değerlendirilmektedir.

1. Hareketlilik: Bir yerden başka yere hareket ederken bağımsız olmak ve beden pozisyonunu değiştirmek, örn. merdiven çıkmak veya ayağa kalkmak/yatağa yatmak. Bu alanda alınanbilecek en fazla puan 10 % dur.

2. Bilişsel ve iletişim yetenekleri: Bağımsız bir şekilde günlük hayatta oryante olmak ve kendi gereksinimlerini bildirmek

3. Davranış biçimleri ve ruhsal sorunlar: Davranışını kontrol etme kabiliyeti, örn. korkular ve depresyonlar. 2 ve 3 alanların toplam puan oranı 15% olarak tespit edilmiştir.

4. Kendi kendine bakabilme: Günlük hayatta kendi kendine bakabilme, örn. vücut bakımı, yeme/içme, tuvalete gitme, bu alanda alınabilecek en fazla puan ise 40%dır.

5. Hastalık ve tedavi ile başa çıkmak: örn. ilaç almak, yardımcı araçları kullanmak, doktor randevuları. Burada elde edilebilecek en fazla puan miktarı ise 20% olarak tespit edilmiştir.

6. Günlük hayatı tasarlamak ve sosyal ilişkiler: örn. okumak, örgü örmek, komşuları ziyaret etmek

Bu altı yaşam alanına bakılmasıyla bakım kademesi elde edilmektedir. Bu bakım alanı için ise en fazla 15% puan alanı ön görülmüştür.

Bakım dereceleri Bilmekte fayda var …

Sosyal bakım sigortası hizmetleri dilekçenin verildiği tarihten itibaren tahsis edilmektedir. Bakım hizmetlerinden yararlanma hakkı sadece, bakım ihtiyacı tespit edildiğinde ve sigortalının

başvuruda bulunmadan önceki son on yılda en az iki yıl süreyle bakım sigortası olduğunda (kendisi veya bir aile ferdi üzerinden) söz konusudur.

Beş adet bakım kademesi (PG) bakım ihtiyacının kapsamını belirlemektedir. / Pflegegrade

PG1 Bağımsızlığın veya yeteneklerin düşük derecede kısıtlı olması – 12,5 ila 26,5 puanları arasında

PG2 Bağımsızlığın veya yeteneklerin oldukça kısıtlı olması – 27 ila 47 puanları arasında

PG3 Bağımsızlığın veya yeteneklerin ciddi derecede kısıtlı olması – 47,5 ila 69,5 puanları arasında

PG4 Bağımsızlığın veya yeteneklerin ağır derecede kısıtlı olması – 70 ila 89,5 puanları arasında

PG5 Bağımsızlığın veya yeteneklerin ağır derecede kısıtlı olması ve bakım için özel gereksinimler – 90 ila 100 puanları arasında

Çocuklarda özel durum

Bir çocuğun bakım ihtiyacı için bir kademe belirlenirken, yaşıtı olan sağlıklı bir çocukla kıyasla ne ölçüde daha fazla bakıma ihtiyaç duyduğu esas alınır.

Bakım parası / Pflegegeld

Aile fertleri, tanıdıklar veya para almaksızın yardımcı olan başka bakıcı kişiler evde yapılan bakımı üstlenirse ilgili miktardaki bakım parasını ödemekteyiz:

Bakım kademesi: Meblağ

Bakım kademesi 1 0 Euro

Bakım kademesi 2 316 Euro

Bakım kademesi 3 545 Euro

Bakım kademesi 4 728 Euro

Bakım kademesi 5 901 Euro

Bakımı yapan kişinin sosyal güvenliği / soziale Absicherung der Pflegeperson

Evde bakımı teşvik etmek amacıyla bakımı yapan kişiler için sosyal güvence başlatılmıştır.

Örneğin bakımı yapan aile fertleri için belirli şartlar altında yasal emeklilik ve işsizlik sigortası primlerini ödemekteyiz. Bu sırada primlerin miktarı bakım kademesine ve seçilen hizmete göre belirlenir. Bakımı birden fazla kişi birlikte üstlendiğinde, primler orantlı ödenir. Prim ödemeleriyle bakımı yapan kişiler emeklilik hakkı elde edebilirler veya emeklilik haklarını artırabilirler ve de işsizlik sigortasından haklar talep edebilirler. Ayrıca prim ödemeksizin kaza sigortasına sahiptirler.

Bakım süresi / Pflegezeit

Bakımı yapan kişi, yakını olan bir aile ferdinin bakımı için yasal olarak bakım süresi kullanma hakkına sahiptir. Bu, işyerinden en fazla altı ay süreyle ücretsiz olarak muaf tutulması ve sonra işyerine geri dönme hakkının olması demektir. Bakım izni, personel sayısı 16′nın altında olan işverenlerden talep edilemez. Bakımı yapan kişi için, bakım süresi boyunca sağlık ve bakım sigortasının primleri için katkı payları ödemekteyiz.

Bakım destek parası / Pflegeunterstützungsgeld

Çalışanlar, akut oluşan bir bakım durumunda, bakıma muhtaç bir aile ferdinin gereksinimine uygun bir bakım organize etmek veya kendilerinin yapacakları bakım için on işgününe kadar parasız izin alabilirler. AOK kazanç kaybını üstlenir ve işten muaf olduğu süreler için bakım destek parası öder. Bu meblağ genelde kaybedilen net iş ücretinin yüzde 90′ı tutarında olup, bundan sosyal sigorta primi payları kesilmektedir. Bakım destek parası hakkı, bakıma muhtaç kişi başına on iş günü ile sınırlıdır.

Kısmi yataklı bakım / teilstationäre Pflege

Evde bakım gündüzleri veya geceleri yeteri kadar sağlanamadığında, sözleşmeli bir kurumda gündüz veya gece bakımı masraflarını üstlenmekteyiz. Anlaşmaya varılan bakım oranlarında kurumun

araçla getirme götürme hizmetlerinin masrafları da dâhildir. Bakım ve tıbbi bakım masraflarını ve de sosyal refakat masraflarını belirli azami meblağlara kadar üstlenmekteyiz. Bu meblağlar bakıma muhtaçlık kademesine bağlıdır:

Bakım kademesi :Meblağ

Bakım kademesi 1 0 Euro

Bakım kademesi 2 689 Euro

Bakım kademesi 3 1.298 Euro

Bakım kademesi 4 1.612 Euro

Bakım kademesi 5 1.995 Euro

Kısmi yataklı bakım hizmetlerinden, ayni bakım hizmetleri veya bakım parası ile birlikte yararlanılabilir – hem de tam kapsamda ve birbirleriyle mahsup edilmeden.

Ayni bakım hizmetleri / Sachleistungen

Bakıma muhtaç kişilere vasıflı uzman personel tarafından Temel bakım, ev işlerinde yardım ve evde refakat hizmeti verilir. Bakım gereksiniminin kademesine bağlı olarak evde bakım hizmetlerinin ve sosyal yardım kuruluşlarının evde bakım hizmetlerinin görev masrafları aşağıdaki meblağlara kadar karşılanır:

Bakım kademesi: Meblağ

Bakım kademesi 1 0 Euro

Bakım kademesi 2 689 Euro

Bakım kademesi 3 1.298 Euro

Bakım kademesi 4 1.612 Euro

Bakım kademesi 5 1.995 Euro

Ansichtsexemplar

Kombine hizmetler / Kombileistungen

Evde yapılan bakım hizmeti bir evde bakım servisi veya sosyal yardım kuruluşu üzerinden sadece kısmen kullanılırsa, bakımı ücretiz yapan bir bakıcının bulunması halinde, ek olarak meblağı

düşürülmüş bir bakım parası ödemekteyiz.

Örnek:

4. bakım kademesinde olan bakıma muhtaç bir kişi, aylık toplam 1.612 Euro tutarında ayni bakım hizmetleri ve 806 Euro tutarında ayni hizmetlerden yararlanırsa (yüzde 50), hakkı olan 728 Euro tutarındaki bakım parasına ek olarak bu tutarın yüzde 50′sini – yani 364 Euro – daha alabilir.

Vekaleten bakım / Verhinderungspflege

Para almaksızın yardımcı olan bakıcının hasta olması, tatile gitmesi veya başka bir nedenden dolayı bakımı yapmakta engellenmesi halinde, belirli koşullar altında bir yedek bakıcının masraflarını karşılamaktayız. Ancak yedek bakıcı sadece evde bakımdan altı ay yararlanıldıktan sonra tutulabilir.

Bu süre içindeki bakım uzak bir akraba, bir komşu veya bir bakım hizmeti tarafından üstlenilirse takvim yılı başına altı hafta için en fazla 1.612 Euro’ya kadar bir meblağ ödemekteyiz.

Bakıcının yerine bir aile ferdi (ikinci dereceye kadar akraba) veya bakıma muhtaç kişiyle birlikte aynı hanede yaşayan bir kişi yardım ederse, ilgili bakım derecesinin bakım parasının 1,5 katı miktarındaki kanıtlanan masrafları ödemekteyiz. Bunun üzerindeki masraflar için (örn. yol masrafları veya kazanç kaybı) takvim yılında altı hafta için en fazla 1.612 Euro tutarında bir meblağın iade edilmesi mümkündür.

Kasa ayrıca kısa süreli bakım için hizmet hakkının yüzde 50′sine kadar olan bir meblağı ek olarak ödeyebilir (en fazla 806 Euro). Yedek bakım için kullanılan bu artırılmış meblağ kısa süreli bakım

için azami hak ile mahsup edilir.

Kısa süreli bakım / Kurzzeitpflege

Sigortalıya geçici olarak ne evde, ne de kısmi yataklı bir kurumda bakılamadığında, onaylı bir kısa süreli bakım kurumunda geçici olarak tam yataklı kalması için gereken masrafları karşılamaktayız.

Örneğin:

Hastanede bulunduktan sonra,

Bakıcı kişinin izine çıkması veya beklenmedik bir nedenle bakımı üstlenememesi durumunda veya

Bakım durumunda değişiklik olduğunda. Kısa süreli bir bakım kurumundaki bakım desteği, sosyal refakat ve de tıbbi tedavi bakımı masraflarını üstlenmekteyiz. Bu esas olarak takvim yılı başına sekiz haftaya ve 1.612 Euro’ya kadar geçerlidir. Yedek bakımdan tamamıyla yararlanılmaması halinde, yukarıda belirtilen kısa süreli bakım meblağı artırılabilir – henüz yararlanılmayan yedek bakımdan 1.612 Euro kadar artırılarak toplam 3.224 Euro tutarına kadar.

Bilmekte fayda var …

Kısa süreli bakım veya vekaleten bakımdan 2. bakım kademesinden itibaren bakıma muhtaç kişiler yararlanabilir.

Bakım için kullanılan yardımcı araç ve gereçler / Pflegeverbrauchshilfsmittel

Örneğin yatağı koruyan emici bezler, dezenfektan gibi yardımcı sarf malzemelerini, tek kullanımlık eldiven, ağız maskesi veya koruyucu önlük gibi koruyucu giysilerin masraflarına ayda 40 Euro tutarına kadar katılıyoruz.

Evdeki yapısal değişiklikler için katkı payları / Zuschüsse über die Maßnahmen zur Verbesserung des Wohnumfeldes

Oturulan çevrenin daha uygun hale getirilmesine yönelik önlemleri eğer bu yapısal değişiklikleri,

evdeki bakım sadece bunlarla mümkün olduğunda,

daha bağımsız bir yaşam sağladıklarında,

evdeki bakımı ciddi ölçüde kolaylaştırdıklarında

maddi olarak desteklemekteyiz.

Yapısal önlemler arasında örneğin tekerlekli sandalye için kapıların genişletilmesi, sabit rampa yapımı veya banyonun bakıma uygun şekilde yapısal olarak değiştirilmesi sayılmaktadır. Katkı payımız 4.000 Euro’ya kadardır.

Evde bakım için birlikte yaşayan gruplar / Zusätzliche Leistungen in ambulant betreuten Wohngruppen

Bakım kademesi olan sigortalıların mümkün olduğu kadar uzun süre evde kalabilmeleri için, evde bakım için birlikte yaşayan gruplar teşvik edilmektedir. Bunun için bakıma muhtaç en az üç,

en fazla 12 sigortalının, birlikte organize edilen bakım amacıyla bir arada oturması gerekmektedir. Örneğin birlikte yaşamakla ilgili yönetim ve organizasyon işlerinde yardım eden bir kişi için,

evde yaşayan kişi başına aylık 214 Euro ödenmektedir.

Tam yataklı bakım / Vollstationäre Pflege

Evde veya kısmi yataklı bakım mümkün olmadığında veya bireysel durumun özelliğinden dolayı söz konusu olmadığında, tam yataklı kurumlardaki bakım desteği, tıbbi tedavi bakımı ve sosyal refakat

masraflarını üstlenmekteyiz. Masraflar için, bakım ihtiyacı kademesine bağlı olan farklı meblağlar ödemekteyiz:

Bakım kademesi       :Meblağ

Bakım kademesi 1 ayda 125 Euro

Bakım kademesi 2 ayda 770 Euro

Bakım kademesi 3 ayda 1.262 Euro

Bakım kademesi 4 ayda 1.775 Euro

Bakım kademesi 5 ayda 2.005 Euro

Sizler için ek refakat ve aktif hale getirme Hizmetleri sağlayabilmek için, bakımevinde sizin için özel eğitim görmüş personeli finanse etmekteyiz.

Engellilere Yardım Kurumlarında tam yataklı bakım / Pflege in vollstationäre Einrichtungen der Hilfe für behinderte Menschen

En az 2. bakım kademesinde olan bakıma muhtaç kişiye, mesleki ve sosyal uyumun ve okul eğitiminin ön planda olduğu engelli insanlara yönelik tam yataklı bir kurumda bakıldığında bakımevi ücretinin 266 Euro’ya kadar olan kısmını üstlenmekteyiz.

Ek olarak, bakıma muhtaç kişi arada sırada (örn. hafta sonlarında veya boş zamanlarında) evde bakıldığında bir bakım servisinin masraflarına katılabilir veya bakım parasının bir kısmını ödeyebiliriz.

Bakım sigortası primleri 01.01.2017 tarihinden itibaren 0,20% oranında artırılacaktır. Toplamda çocuklular 2,55 % çocuksuzlar ise 2,80% oaranında bakım sigortası primi ödeyeceklerdir.

Yeni bakım sigortası hizmetleri ile ilgili olarak bakım sigortası broşürlerimiz almanca, ingilizce ve türkçe olarak eyaletteki bütün şubelerimizde mevcuttur. Türkçe internet sayfamız üzerinden http://www.aok-tuerkisch.de/bakim-136.php 01.01.217 tarihinden itibaren geçerli ve güncellenmiş bilgilere ulaşabilirsiniz. 

 

…………………..

 

Türkiye´de ödenen katkı payı ve ilave ücretler Almanya´da geri alınabilir mi?

Emeklilerin kış döneminde tekrar Almanya´ya geri dönemleri ile birlikte Türkiye´de almış oldukları sağlık hizmetlerinde katkı payı ve ilave ücret ödemek zorunda kalıyorlar. Bu hizmetlerin faturalarını getirerek buradan karşılığını bekliyorlar.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Kişinin statüsü ne olursa olsun, ödemek zorunda olduğunuz katkı ve ilave ücret paylarını Almanya´daki kayıtlı sağlık sigorta kurumunuz ödemez vede ödemek zorunda değildir.

Şayet yurtdışında geçireceğiniz günleri kapsayan özel bir ek sağlık sigortası yaptırdıysanız, o vakit bu ödemiş olduğunuz faturaları özel ek sağlık sigortası kurumu üzerinden geri alabilirsiniz.

Sigortalılarımız genellikle acil durumdan ötürü hizmet aldım diyorlar. Fakat acil sağlık hizmetlerinde Türkiye´de katkı payı ve ilave ücret ödemesi genellikle olmuyor. Bu bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra katkı payı ve ilave ücret konularında sizler önemli bilgiler sunmak istiyorum:

Türkiye´de hizmet aldığınızda hangi alanlarda katılım payı ve ilave ücret ödeme mecburiyeti vardır?

Katılım payı uygulanacak sağlık hizmetleri nelerdir?

1. Muayene katılım payı

2. İlaç katılım payı

3. Tıbbi malzeme katılım payı

Görmeye yardımcı tıbbi malzemeler katılım payı
– Ağız protezleri katılım payı
– Sağlık raporunda hayati öneme haiz olduğu belirtilmeyen diğer protezler ve ortezler katılım payı
4. Yardımcı üreme yöntemi tedavileri için katılım payı

İlave ücret konusunda hastanın sağlık hizmet sunucusu tarafından bilgilendirilmesi durumu

Sağlık hizmeti sunucusu, sunduğu sağlık hizmetleri öncesinde,alacağı ilave ücrete ilişkin olarak hasta veya hasta yakınının yazılı onayını alır. Bu yazılı onay alınmadan, işlemler sonrasında herhangi bir gerekçe ileri sürerek ilave ücret talebinde bulunamaz.

Hastanın acil haller nedeniyle sağlık hizmeti sunucusuna başvurması ve acil halin sona ermesi halinde, acil halin sona erdiğine ve müteakip işlemlerin ilave ücrete tabi olduğuna ilişkin hastaya/hasta yakının  “Acil Halin Sona Ermesine İlişkin Bilgilendirme Formu kullanılarak,yazılı bilginin imza karşılığı verilmesi zorunludur.

 

………………………………………………….

 

‘Aile Hekimliği Programı’na kaydoldunuz mu?

‘Doktora gidiyorum, randevum olduğu halde çok bekliyorum’ diyen vatandaşlarımız için en büyük önerim aile hekimliği proğramına kayıt olursanız, muayenelerdeki bekleme süresi 30 dakikayı normalde geçmeyecektir. Aşağıda sunmuş olduğum bilgiler neticesine kayıdınızı yaptırabilir, bu proğramın hizmetlerinden hemen istifade edeblirsiniz.

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Klavuz olarak Aile hekimi AOK sigortalıların sağlık şikayetleri olduğunda yüzde kaçının aile doktorunu aradığını biliyor musunuz? Bu oran takriben 90%dır! Bu da bize aile doktorunun tavsiyesi ve büyüyen hasta bakım deneğiminin ne kadar paha biçilmez önemli olduğunu gösteriyor. Bu durum ile ilgili gerçeğe gelince – Aile doktorunun rolünü sağlıkta yol gösterici aynı zamanda hastaların partneri olarak güçlendirmektir. Bu sebepten dolayı Aile doktoru proğramından kaynaklanan avantajların tadını çıkarın. Bizim amacımız: Aile doktoru proğramı ile size nitelikli, kaliteli, yüksek değerli koordineli bakım hizmeti ulaştırmaktır. AOK- Aile doktoru proğramına çocuk ve genç doktorlarıda iştirak edebilirler.

Katılmak mı istiyorsunuz? O zaman buyrun.

AOK-sigortalılarının hepsi aile doktoru proğramına katılabilirler. Katılım isteğe bağlıdır ve yaş sınırı da yoktur. İnternette Aile doktoru-Arama: Aile doktorunuzun proğrama kayıtlı olup olmadığın, http://www.hausarzt-suche.de/HAVG/filterArztApo.html?method=initLinkForPartner&from=link&partnerId=294517&partnerType=vertragPartner&lv=71 online olarak buradan görebilirsiniz. Şayet aile doktorunuzu bulamıyorsanız, bunun için bir kaç sebep vardır: Ya doktorunuz AOK-Aile doktoru proğramına kayıdını yaptırmamıştır, veya anlaşma ilgili ön konuşları yerine getirmiyordur. Böyle bir durumda size önerimiz, arama işlemlerinizi başka bir zamanda tekrarlamanızdır. Veya doktorunuzun AOK-Aile doktoru proğramına kayıt yaptırıp yaptırmadığını, doğrudan ona sorarak ta öğrenebilirsiniz. AOK-Aile doktoru proğramına katılım artık çok basit: Aile doktorunuz proğrama çoktan iştirak etmişse, o zaman ilk görüşme randevusunu yapabilirsiniz. O konuşmada aile doktorunuz sizi sağlık durumunuz ile ilgili olarak detaylı olarak bilgilendirir ve sizin için atılacak adımları konuşur. Aile doktoru proğramını katılımı işlaileini yazılı olarak yaparsınız ve doktorunuzdan katılım açıklamasının, Verilerin korunması ve hasta bilgilerininde birer adet kopyalarını alırsınız. Size AOK Hessen hoş geldiniz yazısında katılım başlangıcını bildirir. Sizin hiç birşey yapmanıza gerek yoktur, çünkü biz herşeyi sizin için yaparız. Ayrıca, AOK.Aile doktoru proğramı çerçevesi dahilinde prensip olarak öncelikle aile doktorunuzun görüşünü alınız. Gerek olması durumunda, sizi ilgli uzman doktora havale eder. Jinekolog ve göz doktorları bu düzenlemenin dışındadır. Şayet çocuk doktorunuzda AOK-Aile doktoru proğramına kayıtlı ise bunun için de havale işlemleri gerekmemektedir. Acil durumlarda tabiki başka bir doktora ve her hangi kurumun acil servis bölümüne de gidebilirsiniz. AOK-Aile doktoru prağramına katılımla ilgili sorularınızı tabi ki AOK Hessen´e yönlendirebilirsiniz. Servis numaramız: 06404 924 5500 E-Mail: aok-programm@he.aok.de Katılım için İyi nedenler

 • Mümkün olabilecek en iyi muayene güncel olan tıbbi bilgiler temeli üsullerine göre
 • Daha fazla güven daha kapsamlı ve devamlı tıbbi bakım hizmeti
 • Düzenli bakım doktorunuz tarafından bütün muayene adımlarını koordine edilmesi
 • Beraberce çalışmanın ayarlanması doktorunuz ve tedaviniz ile ilgili kurumların arasında ki çalışma ortamı
 • Ek muayene saati randevu almak kaydı ile haftada en az 1 kere saat 19:00 kadar veyahut çalışanlar için Cumartesi- muayene saati uygulaması
 • Bekelme süresinin kısaltılması daha önceden alınmış randavulerde mümkün olabilecek bekleme süresinin  30 dakikayı geçmemesi
 • Aktif Yardım ve destek aile doktorunuzun arabulucuğu gerekli olan uzman doktor randevuları

……………………………………………………

Muafiyet belgesi

Kronik hastalıklarla ilgili kullanılan belgenin değiştirilmesi durumu ile ilgili değişikliğie dikkat!..

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Federal Tabibler Birliği ile Yasal Sağlık Sigortalar Çatıbirliğinin almış olduğu ortak bir karar ile ciddi derecede kronik rahatsızlıkların belgelenmesi için kullanılan dilekçe formu artık hastalık kasaları tarafından sigortalılara verilmeyecek. Yani 01.10.2016 tarihinden itibaren ciddi derecede kronik rahatsızlıklar için kullanılan dilekçenin yerini örnek 55 formüleri alacaktır. Muster 55 doktorlar tarafından doldurulup düzenlenecektir. Bu durum sizin açınızdan ne anlama geliyor, 30.09.2016 tarihine kadar hastalık kasalarının kronik rahatsızlıklarının tespiti için kullandıkları belgenin yerini Muster 55 evrağı alacaktır. Normal şartlarda 2% olarak belirlenmiş olan kişiye özgü katkı payı ödeme sınırı, ilgili belgenin düzenlenip onaylanmasından sonra 1% düşürülür. Lütfen Befreiungsausweis yani Muafiyet belgesi almak istediğinizde, şayet kişisel katkı payının hesaplanmasını etkileyecek kronik rahatsızlığınız var ise bu durumun tespiti onaylanması için doktorunuza Muster 55 belgesini doldurması için muhakkak telkinde bulunun. …

Organ bağışı nedir?

Necati Suözer
necati.suoezer
@he.aok.de

Organ bağışı, bir insandan (verici) başka bir insana (alıcı) organların nakledilmesi demektir. Canlı vericiden bağış söz konusu olduğunda, hayatta olan bir kişi organlarından birini bağışlamaktadır. Ölen kişiden organ bağışında ise insan, beyin ölümünün gerçekleştiği kesin olarak kanıtlandıktan sonra organlarını bağışlamaktadır. Beyin ölümünün tespit edilmesinden sonra özellikle şu organlar nakledilebilir: Böbrek, pankreas, karaciğer, kalp, akciğer ve ince bağırsak. Doku bağışı nedir? Ölümden sonra organların yanı sıra, örneğin kornea (gözün ön kısmındaki eğimli doku), kemik, bağlar, kalp kapakları ve damarlar gibi dokular da bağışlanabilir. Doku alınması, vericinin ölümünden üç gün sonrasına kadar mümkündür. Doku transplantları genelde doğrudan alıcıya nakledilmemektedir. Doku bankalarında özel işlemlerden geçirilerek hazırlanmakta, saklanmakta ve talep olması halinde dağıtılmaktadırlar. Organ ve Doku bağışı ile ilgili bilgilere almanca olarak aşağıdaki internet bağlantı adresleri üzerinden ulaşabilirsiniz, yapmanız gereken bağlantı adreslerinin üzerine tıklamanız yeterli olacaktır https://www.organspende-info.de/ ve https://www.dso.de. Necati Suözer Her türlü soru ve sorunlarınız için yazınız: E-Mail: Necati.Suoezer@he.aok.de Internet:http://www.aok.de/hessen…………………………………………………………………………………………………………………………………………..

İzincilere Yol Gösterici Tatil-Sağlık Rehberi

Sizlerde taktir edersiniz ki yılın en güzel günleri, tatilde olduğumuz günlerdir. Fakat bu zaman diliminde bazen istenmedik durumlarda olabiliyor, yani hastalanamak, bir kaza neticesinde doktora veya hastahaneye gibi durumlar meydana gelebiliyor, ben de size Türkiye´de bir yol gösterici olarak ekteki Tatil-Sağlık-Rehberini hazırladım. Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri ve diğer sosyal güvenlik anlaşmalı ülkelerinde ne tür sağlık hizmetlerinden yararlanabilirim? Hak ve hukuk boyutunda bizim anlağımız dildeki karşılığı şu şekilde belirtilmiştir; geciktirilemez, tehiri mümkün olmayan tedaviler ve acil durum hizmetleri olarak belirtilmiştir. Eğer Türkiye´ye kara yolu ile gidiyorsam nelere dikkat etmek zorundayım? Türkiye güzergahında bulunan bütün ülkeler ile ya Avrupa birliği veyahut ikili anlaşma üzerinden sağlık yardımı alabilme imkanınız vardır. Avrupa Sağlık Sigorta Kartı 28 tane Avrupa Birliği ülkelerinde ve Avrupa Birliği’ne üye olmayan fakat Avrupa Sağlık Sigorta Kartı’nı kabul eden Norveç, Lihtenştayn (Lichtenstein), İzlanda, Makedonya, Sırbistan ve Karadağ`da geçmektedir. Türkiye için Sağlık yardım belgesinin adı nedir? Nereden tedarik edebilirim? Sağlık yardım belgesinin adı T/A 11 ( Geçici ikamet sırasında, sağlık yardımlarının talep belgesi) dir. Bu belgeyi Hastalık sigortası kurumlarından tedarik edebilirsiniz. T/A 11 Belgesi üzerinden direk hizmet alabilirmiyim? Hayır o belge üzerinden hizmet alabilme imkanınız yoktur. Türkiye´deki anlaşmalı sağlık kurum ve kuruluşlarından hizmet alabilmek için elinizde bulunan belgeyi yakınınızdaki en yakın SGK´ya (Sosyal.Güvenlik Kurumu) ulaştırmak zorundasınız. T/A 11 belgesi SGK tarafından kayıt altına alındıktan sonra ve size verilecek 10 haneli YUPASS numarası yani Yurtdışı Provizyon Aktivayon ve Sağlık sistem üzerinden kayıtınız gerçekleştiridikten sonra hizmet alabilirsiniz. 10 haneli Yupass.numarsı üzerinden artık siz Türkiye deki anlaşmalı bütün sağlık kurum ve kurúluşlarından acil sağlık hizmeti alabilme hakkına sahip olursunuz. Hizmet alım işlevinde hangi tür evrakları ibraz etme mecburiyeti vardır? Hizmet alım işlevi nüfus cüzdanı veya pasaportun yanında YUPASS numarası üzerinden gerçekleştirilir. Türkiye´de hizmet veren kurum ve kuruluşları nasıl bulabilirim? İlk adres Sosyal Güvenlik Kurumu ikinci adres hizmet veren kurum veya kuruluş ve üçüncüsü ise http://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/ internet sayfası üzerinden kendiniz ile ilgili kurumu seçebilirsiniz. Şayet T/A 11 Sağlık yardım belgenizi unuttuysanız ne yapmalısınız? Bu evrağın tedarik edilmesi ile ilgili olarak iki alternatifiniz bulunmaktadır: Bu evrak Türkiye´deki adresinize posta, faks veya online olarak gönderilebilinir Veyahaut SGK-Türkiye başvurarak A/T 7 evrağı üzerinden bizden T/A 11 belgesini talep edebilirsiniz. Yurtdışı için ekstra sağlık sigortası yaptırmak gereklimidir? Evet şuanda olmazsa olmazlardan olan bir sigorta türüdür. Bu vesile ile Almanya dışındaki ülkelerede ödemiş olduğunuz; katkı paylarından, ekstra sağlık masraflarından bu vesile ile kurtulmuş olursunuz. En önemlisi ilgili ülkeden uçak ile Almanya´ya geri getirilebilme imkanına sahip olursunuz. Bizim sigortalılarımız ek sigorta ile ilgili olarak bütün bilgileri bu internet adresi üzerinden türkçe ve almanca olarak okuyup, bilgilenebilirler.  http://www.aok-tuerkisch.de/aok-yurti-disi-seyahatleri-secmeli-tarifesi-416.php Şahsım ve çalışmış olduğum kurum adına çok güzel bir tatil ve sevdikleriniz ile birlikte iyi bir Ramazan Bayramı geçirmenizi temenni ederim. Necati Suözer Her türlü soru ve sorunlarınız için yazınız: E-Mail: Necati.Suoezer@he.aok.de Internet:http://www.aok.de/hessen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>