BİZİ BURADAN TAKİP EDİN!... Geniş içerik ve yepyeni bir görüntüyle hizmetinize sunduk. Yenilenen Haber Portalımzı ziyaret etmek için TIKLAYIN...

Neu-Isenburg’daki kültürel etkinliklere yoğun ilgi

EUTURKHABER/NEU-ISENBURG-Almanya’nın Frankfurt yakınlarnda şirin belde olan Neu Isenburg alış-veriş merkezi yanındaki Hugenottenhalle etkinlik merkezinde yabancılar meclisinin öncülüğünde her yıl Ağustos ayının son haftası gerçekleştirilen etkinlikler büyük ilgi görüyor. Neu-Isenburg şehrinde yaklaşık 120 çeşitli ırk ve milletten oluşan yabancı yoğunluğu bulunmakta. Her milletin kendi topluluklarına hitab eden dini, milli ve kültür amaçlı dernekleri aracılığıyla kendi varlıklarını sürdürmek için çeşitli kültür faaliyetleri gerçekleştirmekteler.

Neu Isenburg DİTİB Selimiye Cami Derneğinin yanısıra Hırvat, Yunan, Sırp, Fas, Mozambik, Çin vb. 12 dernek kurdukları standlarda satışa sundukları yöresel yiyecekler ve kültürel faaliyetler büyük ilgi gördü. (Videoyu TIKLA) YouTube Preview Image

Kültürler arası kaynaşmaya vesile oluyor

Bu çerçevede çeşitli ülke vatandaşlarını bir araya getirerek ülkelerinin kültürlerini tanıtmak amacıyla Neu Isenburg belediyesi yabancılar meclisinin öncülüğünde her yıl gerçekleştirilen etkinliklere katılanlar, çeşitli ülkelerin mutfak kültürünü tatma imkanı buluyor. Ayrıca alanda kurulan platformda ise çeşitli ülkelerin folklor, müzik ve dans gösterilerinin de yer aldığı etkinliklerde insanlar birbirlerini daha yakından tanıyıp kaynaşıyorlar.

‘Burada biz de varız’ 

DİTİB Hessen Eyalet Birliği ve Neu Isenburg Selimiye Camii Başkanı Salih Özkan Cemiyet olarak her sene Neu Isenburg Belediye meclisinin bu etkinliklerinde yerimizi alıyoruz. Neu Isenburg belediye başkanı Hunkel de bu etkinliklere büyük destek veriyor. Her sene olduğu gibi bu yıl da DİTİB Selimiye Camii derneği de bu etkinliğe katılarak ‘Burada biz de varız’ mesajı verdik. Cemiyet üyeleri, tatlısından, etlisi ve sütlüsüne kadar evlerinde hazırladıkları yiyecek ve içecekleri getirerek cemiyete maddi gelir de elde sağlanmış oluyor’ dedi.

Neu Isenburg’daki etkinliğe TC Frankfurt Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Dr. Bora Başaran ve yeni atanan Frankfurt Din Hizmetleri Ataşesi Sıddık Yıldırım da katılarak Türk standından ev yapımı yiyeceklerden tattılar. Başaran ve Yıldırım,  bu gibi etkinliklerle ülkemizi ve mutfak lezzetlerini tanıtmaya vesile olan herkese ve emeği geçenlere teşekkür ettiler. Bu etkinliklerin, insanların birbirlerini yakından tanımasına ve barış içerisinde yaşamalarına vesile olduğunu ifade ettiler.

‘Entegrasyona  evet, asimilasyon’a hayır!..’

Etkinliklerde ayrıca Hugenottenhalle konferans salonunda entegrasyon konulu bir de açık oturum düzenlendi. Oturumda insanların birlikte yaşamalarının ve kültürlerin bir zenginlik olduğu ifade edildi. Her milletten insanların Almanya’ya geliş sebepleri ve hayat hikayelerinin yer aldığı oturumda halkların birbirleriyle entegre olmasının mümkün olduğu vurgulandı. İnsanların kültürlerini ve dillerini yaşama ve yaşatma hakkı bulunduğu ifade edildi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>