NIF üyesi 40 genç kız Bosna’da ‘Okul Onarım Projesi’ gerçekleştirdi..!

NIF Genç Kızlar Teşkilatı’ndan değerlendirme toplantısı yaptı..!

“Bosna’da bize yapılanları sakın unutmayınʺ 

NIF Genç Kızlar Teşkilatı,  Bosna’da gerçekleştirdiği okul onarım projesinin ardından bir değerlendirme toplantısı düzenledi. Bu çerçevede Hollanda’ya gelerek toplantıya katılan Bosna Hersek Emmaus yardım kurumu yetkilileri,  genç kızlara teşekkür ederken duygularını dile getirdiler.

Merhum bilge lider Aliyye İzzetbegoviç’in ʺBen bir Müslümanım ve öyle kalacağım. Kendimi dünyadaki İslam davasının bir neferi olarak telakki ediyorum. Ve son nefesime kadar da bunu hissedeceğim. Çünkü İslam benim için güzel olan ve asil olan her şeyin diğer adıdırʺ sözlerini naklettikten sonra onun, ʺBosna’da bize yapılanları sakın unutmayınʺ

KISA bir süre önce Bosna’da Doboj belediyesine bağlı Klokotnica köyünde bir okulun bakım ve onarım işlerini üstlenen 40 genç kız, yaptıkları bu başarılı çalışmanın ardından bir değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya, bakımını yaptıkları okul yetkililerinden ve bu proje süresince kendilerine rehberlik yapan Emmaus Uluslararası Dayanışma Forumu koordinatörü Edina Subasiç ve eşi Damir Subasiç, Tuzla sorumlusu Muhammed Yaser Sabbagh ve  Emmaus Doboj kasabası  Daire Başkanı Damir Dicis katıldılar. Leerdam kentindeki  bir salonda gerçekleştirilen toplantıda, NIF başkanı Mehmet Yaramış ve Kadınlar Teşkilatı başkanı Bedia Karademir de birer konuşma yaptılar.

Kızlarımız çok kıymetli tecrübe ile döndüler

Toplantının açılış konuşmasını yapan KGT başkanı Özlem Köklü, projeye katılan kızların paha biçilmez tecrübeyle geri döndüklerini belirterek ʺEğer biz onlara bu yaşayacakları olayları ve edinecekleri tecrübeleri anlatmaya kalksaydık, asla aynı şeyleri anlatamazdıkʺ dedi ve  bazı şeylerin ancak yaşanarak elde edilebileceğinin altını çizdi. Köklü bu arada merhum bilge lider Aliyye İzzetbegoviç’in ʺBen bir Müslümanım ve öyle kalacağım. Kendimi dünyadaki İslam davasının bir neferi olarak telakki ediyorum. Ve son nefesime kadar da bunu hissedeceğim. Çünkü İslam benim için güzel olan ve asil olan her şeyin diğer adıdırʺ sözlerini naklettikten sonra onun, ʺBosna’da bize yapılanları sakın unutmayınʺ şeklindeki tembihatına bir cevap olarak bu yapılan çalışmaları gösterdi ve  ʺBiz onları unutmadıkʺ  şeklinde konuştu. Daha sonra proje sorumlusu Esra Yılmazer, Bosna’da yaptıkları çalışmaları gösteren bir video seyrettirdikten sonra, yaşadıkları bazı önemli olayları nakletti. Bedia Karademir’de kızları bu başarılı çalışmalarından ötürü tebrik etti. Karademir ʺİlk defa olmasına rağmen çok başarılı bir çalışma oldu. Allah hepinizden razı olsun. Bu tür çalışmaların devamını diliyorumʺ dedi.

Srebrenica’da çocuklar kasten cahil bırakılıyor..!

Ardından Emmaus yardım kurumu Saraybosna koordinatörü Edina ʺSize Bosna’dan, özellikle okuldan selam getirdim ʺ diyerek başladığı konuşmasında şu anda 400 savaş mağduruna baktıklarını sşyledi. Edina ʺDevletten çok az miktarda yardım alabiliyoruz. Diğer kısımları ise yapılan bağışlarla karşılamaya çalışıyoruz. Savaş mağdurlarının çoğunun psikolojik rahatsızlıkları olduğundan çok pahalı olan ilaçlarla tedavi edilmekteler. Günde üç öğün yemek veriyoruz. Sizler de bizim bu vakfımızı ziyaret ettiniz ve bağışta da bulundunuz. Bunun için size çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca vakıf olarak Srebrenica’da da çok zor şartlarda eğitim alan çocuklara yardım amaçlı yeni projeler yapmaya başladık. Katliam bölgesi olan Srebrenca’nın yönetimi Sırpların elinde. Orada çocuklar kasten eğitimsiz bırakılarak ilerde yönetime gelmeleri engellenmeye çalışılıyor. İlkokulun zorunlu olduğu bölgede; ağır kış şartlarında okula gidemeyen çocuklara ‘geçti’ denerek karne veriliyor. Bu çok tehlikeli bir gidişatʺ dedi.Edina, bu tehlikeyi fark ettiklerini ve bu nedenle yatılı yurtlar açarak o köylerden gelen çocuklara eğitim vermeye başladıklarını söyledi.

Bizi asıl sevindiren verdiğiniz manevi destektir

NIF-Bosna-3

Çok düzgün Türkçe konuşan Edina ve eşi Damir İstanbul’da eğitim almışlar. Son olarak kızların Bosna’da gerçekleştirdikleri projeye değinen Edina ʺDoğrusu kızları ilk gördüğümde ben de okul müdürü gibi düşünerek onların bu işi becereceklerine inanmamıştım. Ama sonuçta onlar beni ve herkesi yanılttılar. Gerçekten çok çalışkan olduklarını gösterdiler. Üç gün içinde muhteşem bir çalışma sergilediler ve okulu tekrar hizmete açıp döndüler. Kızlar döndükten sonra okul müdürü beni arayarak çevre okullardan bizim okula ziyarete geldikllerini, bu çalışmaları örnek alarak kendi okullarında uygulamak istediklerini söyledi. Bunlar çok güzel şeyler tabii ki..  Ama okulun boyanmasının ötesinde bizlere verdiğiniz manevi destek, yani her zaman yanımızda olduğunuzu göstermeniz daha da önemliydi. Onun için ayrıca teşekkür ediyorum. Biz Boşnaklar zaten Türkiye’yi ikinci vatan olarak görüyoruz. Ve Türkiye’nin güçlü olması bizi cesaretlendiriyor. Çünkü sizin hep bizim yanımızda olacağınızı biliyoruzʺ diye konuştu.

Amatör ruh ve aşkla başardınız

NIF Başkanı Mehmet Yaramış

Programın sonunda konuşan NIF Başkanı Mehmet Yaramış da  ʺNe mutlu bizlere ki, şu an Hollanda İslam Federasyonu olarak yapmış olduğumuz hayırlı bir işi değerlendiriyoruz. Boş ve anlamsız şeylerle uğraşmıyoruz, elhamdülillah… Yapılan çalışmayla alakalı sinevizyonu izlerken çok duygulandım, çok mutlu oldum. Aynı zamanda da ‘daha başka neler yapabiliriz’ diye kafa yormaya başladım. Cenab-ı Allah bizi hayır yapmaktan geri koymasınʺ dedi. Yaramış çalışmalara amatör ruhla ve aşkla sarılınca başarının yakalanabileceğini belirtti ve ʺTabii ki,  profesyonellik olacak,  ama temel yaklaşım amatör ruh ve aşktır. Siz o yüzden başardınızʺ diye ekledi.

Adnan Şahin/Leerdam-euturkhaber.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>