NIF’den Nezih Bir İftar Sofrası..!

Hollanda İslam federasyonu cemiyet başkanları ve idarecilerini 28 Haziran Pazar günü Schiedam’da iftar Sofrasında bir araya getirdi. Ayrıca bu iftara T.C Lahey büyükelçiliği adına Rıfat Kâhyaoğlu, Rotterdam konsolosluğu adına Muhammed Arı, genel merkezden Sosyal hizmetler başkan yardımcısı Ali Bozkurt, Hollanda İşadamları (HOTIAD) başkanı Hikmet Gürcüoğlu, Özgazi holding yönetim kurulu başkanı Şerif Aktürk, Hollanda parlamentosu üyesi Denk.nl patisi başkanı Tunahan Kuzu, Kuzey Hollanda Milli Görüş adına Şükrü Ekici, Stichting İslamitische College genel müdür Hasan Hüseyin Göğüş, SIPOR başkanı Cihan Grdan, Seatsking yatak fabrikası yönetim kurulu başkanı Abdurrahman Yazır, TUR-NED gıda toptancısı İlhan Döne, Benim Sigortam sahibi Mehmet Keskin, deniz matbaası sahibi Ekrem , Afra Tapijt sahibi Adnan Mutlu, FirstClas giyim mağazası sahibi Hasan Savaş, Batı Avrupa Türkleri Uğur Arısoy, HDV adına Deniz Özkanlı özel davetli olarak katıldılar.

Program Şinasi Süleymanoğlu’nun okuduğu Kur’an tilavetiyle başladı. Ardından bölge başkanı Mehmet Erdoğan bir selamlama konuşması yaptı. Erdoğan protokoldeki misafirlerin isimlerini sayarak, davetlerine icabet ettikleri için onlara ve tüm misafirlere teşekkür ederek sözlerine başladı. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü; “Değerli hazirun hepinizi güney Hollanda milli görüş teşkilatları adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Esselam-ü aleyküm!. Federasyonumuzun her yıl geleneksel olarak düzenlediği iftar sofrasına hoş geldiniz. Yüce rabbim tuttuğunuz oruçlarınızı makbul ve bütün ibadetlerinizi kabul eylesin.

Ramazan ayının bereketi hepimizin üzerine olsun. Yüce rabbimiz Kur’an’ı kerimde ramazanın ayı insanlara yol gösterici, doğrunun eğriden ayırmanın açık delilleri olarak bu ayda indirdiğini buyurur. Yine bir başka ayette mealen; “Ey iman edenler! Oruç; sizden önceki gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi, sizin üzerinize de farz kılındı.” Buyurmaktadır. Peygamberimiz (sav) ise bize şu nasihatte bulunmaktadır; “Ramazan ayının ilk gecesi girince şeytanlar zincire vurulur. Cehennemin kapıları kapanır. Ve cennetin bütün kapıları kapanmamak üzere açılır.” Dolayısıyla cennet kapılarının sonuna dek açık olduğu şu günleri, en iyi şekilde ihya etmek cenabı hakkın rızasını kazanmak için Müslümanlar olarak çalışmaktayız.

50 BİN KUMANYA PAKETİ DAĞITILDI

Değerli kardeşlerim, sadakanın en faziletlisi ramazan ayında verilir. Kim oruçlu birine iftar ettirirse, o oruçlunun sevabının aynısı iftar ettirene de verilir ve iftar edenin sevabından hiçbir şey eksilmez. Bu meyanda İslam toplumu milli görüş teşkilatları olarak, ramazan öncesi başlatmış olduğumuz kumanya kampanyasında 50 binin üzerinde katılım sağlandı ve bu 50 binin üzerindeki kumanya paketi teşkilat mensuplarımız tarafından bizatihi dünyanın çeşitli yerlerindeki mağdur ve mazluma ulaştırılmıştır.

Ve yine teşkilatımızın yıllardır bu ay içerisinde sürekli yaptığı zekât fitre çalışması da hızlı bir şekilde başlatılmış ve bu yıl Avrupa’da 10 milyon hedefine kilitlenmiş bulunuyoruz. Ben bu hedefi aşacağımıza canı gönülden inanıyorum. Bununla birlikte siz değerli işadamlarımızın, cemiyet başkanlarımızın ve diğer kardeşlerimizin de bu konuda çaba sarf etmelerini rica ediyorum. Daha önceki yıllarda da yaptığımız ve bu yıl itibariyle yeniden ivme kazandırdığımız bir proje başlatıldı. O da şu ki; cami çevresinde bulunan semt sakinlerini iftara davet ederek onlarla tanışıp konuşmak ve İslamiyet’in güzelliklerini onlarla paylaşmaktır. Bu vesileyle cemiyet başkanlarımıza çevrelerindeki komşularına iftar sofralarını açmalarını bir kez daha rica ediyorum.

Değerli hazirun, ramazan ayının tekrar ümmetin kurtuluşuna vesile olmasını yüce rabbimden niyaz ediyorum. Bizler sofralarımızda güzel nimetler bulabiliriz. Ancak şu anda milyonlarca insanın mülteci durumunda olduğunu unutmayalım. İftarlarımızı açarken duaların geri çevrilmediği anda, Suriye’den ülkemize ve daha başka yerlere sığınan yüzbinlerce mülteciyi unutmayalım. Arakan’ın, Doğu Türkistan’ın Filistin’in ve tüm İslam dünyasının kan ağladığını da unutmayalım ve onlar için dua edelim. Maddi olaraktan onlara yardımlarımızı esirgemeyelim. Biz her yıl olduğu gibi bu yılda kadir gecesini mağdur ve mazlumlara hasrederek yardımlarınızı talep edeceğiz. Hepinizin ramazan ayını tebrik ediyorum. Yüce rabbim bizleri bu dünyada imtihanı kazananlardan eylesin.”

RAMAZAN TÜM İNSANLIĞA HAYILAR GETİRSİN

Peşinden kürsüye gelen T.C. Lahey büyükelçiliği kâtibi Rıfat Kâhyaoğlu şunları kaydetti, “Öncelikle bizim için onur olan bu davetinizden dolayı sizlere teşekkür ediyor hepinizi saygıyla selamlıyorum. Sayın büyükelçimizin hepinize saygı ve selamları var. Kendisi bu gün önceden planlanmış bir başka toplantıda olduğu için katılamadı. Ramazanınızı kutluyorum. Hayırlara vesile olsun inşallah. Başta İslam âlemi olmak üzere ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı bereketli ve uğurlu olur inşallah. Bu vesileyle Allah oruçlarınızı ve dualarınızı kabul etsin diyor hepinizi tekrar saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

ORUÇ TUTMAK YEMEK İÇMEKTEN FERAGAT DEĞİLDİR

Peşinden bir selamlama konuşması yapan IGMG sosyal hizmetler başkan yardımcısı Ali Bozkurt şöyle konuştu. “Değerli kardeşlerim, oruç tutmak sadece yemeden ve içmekten feragat etmek değildir. Ramazan daha çok bilinçlenme ve paylaşma zamanıdır. Sahip olduklarımızı muhtaçlarla paylaşmak bizim dini bir sorumluluğumuzdur. Dolayısıyla bu iftar bu sorumluluğu hatırlatmak adına önemli bir fırsattır. Onun için toplumsal birliktelik bizim için önemlidir.

Ama şu an toplumumuza baktığımız zaman bu birlikteliğin maalesef bozulmuş olduğuna şahitlik ediyoruz. Onun için toplumumuzda ailenin önemi toplumsal birliktelik açısından çok önemlidir. Ailede sıkıntı varsa toplumsal birliktelikte de sıkıntı var demektir.

Onun için IGMG gibi sivil toplum kuruluşlarının başata ailelerimize hem milli ve manevi kültürümüzü aşılayarak onları bu mana de bilinçlendirmek bizim açımızdan önemlidir. Ramazan ayı bu bilinçlenmeyi yapmamız için önemlidir. Bu vesileyle aileler olarak küçüklerin büyüklerin etrafında toplanarak iftar sofralarında yer almaları çok önemlidir” diye konuştu.

Program iftardan sonra Rotterdam Ayasofya imamı Osman Koç hocanın yaptığı dua ile hitam buldu. Programı NIF gençlik yönetiminden Mustafa Aktalan sundu
Adnan Şahin-Schiedam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>