NIF’e Bağlı Schiedam Merkez Camii`nde Görev Değişimi

İrfan Ulusoy Görevi Zekeriya Budak’a Devretti

Schiedam Merkez Camiinin kuruluşundan beri başkanlık yapan İrfan Ulusoy son yapılan istişare sonucu görevini eğitimci Zekeriya Budak’a devretti.

Hollanda İslam Federasyonu’na bağlı Schiedam Merkez Camii`nde geçtiğimiz 16 Aralık Pazar günü üyeler toplantısı yapıldı. Toplantıda başkanlık için istişare yapılan istişare sonunda Zekeriya Budak başkanlığa getirildi. Erken saatlerde başlayıp ikindi vaktine kadar süren istişareden sonra bölge teşkilatlanma başkanı Tahir Karademir, yardımcısı Mehmet Yücel, bölge eğitim başkanı Hüseyin Yanmaz ve doğuş gazetesi yönetim kurulu üyesi Bekir Demirel’den oluşan istişare heyeti kendi arasında bir süre görüşerek yapılan istişareleri değerlendirdiler.

 Hepimizin amacı esasen bu davaya hizmettir.

Daha sonra en çok tavsiye olunan iki isim Zekeriya Budak ve Mükremin Başalan ile bir süre görüştüler. Daha sonra üyeleri tekrar cami içine toplayarak sonucu açıkladılar. Sonuca göre genel eğilimin Zekeriya Budak üzerinde yoğunlaştığını belirterek kendisini başkan olarak ilan ettiler. Bu arada önceki başkan İrfan Ulusoy ve Budak devir teslimde, eski ve yeni başkan kısa birer konuşma yaptılar. Ulusoy yeni başkana başarılar dilerken ‘Umarım mahcup olmaz. Hepimizin amacı esasen bu davaya hizmettir. Kendisine başarılar diliyorum’ dedi. Ulusoy görevde bulunduğu uzun dönem boyunca mutlaka hatalarının olmuş olacağını hatırlatarak. ʺBelki çok yanlışlarımız oldu. Hatalarımız oldu. Olmaması da zaten mümkün değil. Ama bir tek şeye inanmanızı istiyorum. Yanlış da yapsam hata da yapsam, onun bu dava için doğru olduğuna inandığım için yaptım. Bu arada bazılarını incitmiş olabilirim. Onlardan da helallik diliyorumʺ diye konuştu.

 Bizim ‘hayır’ bildiğimizde ‘Şer’, ‘Şer’ bildiklerimizde ise ‘hayır’ olabilir.

Zekeriya Budak ise umarım hayırlı olur. İşlerin iç yüzünü biz bilemiyoruz. Allah bilir. Bizim ‘hayır’ bildiğimizde ‘Şer’.  ‘Şer’ bildiklerimizde ise ‘hayır’ olabilir. Diyerek bu mealdeki ayeti kerimeyi okudu. Bu arada istişare sırasında kendisi ile birlikte başkanlık için uygun görülen ikinci isim Mükremin Başalan’ı yanına çağırarak kendisi ile helalleşip kucaklaştı. ‘Ben onun eli öperim’ diyerek ona karşı duyduğu saygıyı dile getirdi.

‘Biz artık şikâyet makamındayız sen ise iş yapma makamındasın.

Son olarak Bölge adına Hüseyin Yanmaz kısa bir konuşma yaparak Budak’a ağır sorumluklar içeren bir görevin altına girdiğini hatırlatarak kendisine başarılar diledi. Şeyh Edebali’nin Osman Bey’e verdiği öğütten kesitler okuyarak, ‘Biz artık şikâyet makamındayız sen ise iş yapma makamındasın` diyerek yeni başkanın görev sırasında çok sabırlı ve çok anlayışlı olması gerektiğine vurgu yaptı. Daha sonra üyeler eski başkana teşekkür ederken yeni başkana başarılar dilemek için sıraya girdiler. Program okunan aşrı şerif ile son buldu.

Adnan Şahin/SCHIEDAM-euturkhaber.com

Comments are closed.