width=750

NSU 3 kişiden ibaretmiş gibi davranmayı bırakalım!

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş NSU karar duruşması münasebetiyle bir açıklama yaptı. “NSU cinayetlerini eksiksiz aydınlatma sözü yerine getirilmemiştir. Tam aksine, NSU’nun üç kişiden ibaret olduğu tezini kabul ettirmek için tüm çaba gösterilmiştir. Söz konusu ‘üç kişiye indirgeme’ tezi ortadan kaldırılmadıkça tatmin edici bir aydınlatmadan söz etmek mümkün olamaz.” diyen Altaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“NSU sürecinde karar açıklanmış ancak adalet hissi oldukça büyük yara almıştır. Hâkimin açıkladığı karar mahkeme sürecinin bittiğini duyurmaktan ibarettir; ancak NSU yapılanmasının aydınlatılması süreci bu kararla birlikte tamamlanmış değildir ve bu süreç artık hızlanmalıdır. Bize şu ana kadar ‘aydınlatma’ olarak sunulan aslında hayal kırıklığından başka bir şey değildir. NSU dava süreci de bu hayal kırıklığının bir parçasıdır.

NSU örgüt ağının nerelere kadar ulaşmış veya ulaşmakta olduğu bugün hâlâ açıklığa kavuşturulmuş değildir. Bu belirsizlik devam ettiği sürece bir aydınlatmadan söz etmek mümkün olmayacaktır. Bu sebeple, artık ısrarla savunulan ‘NSU üç kişiden ibarettir’ tezi bir kenara bırakılmalı, bizi hakikate ulaştıracak yolların önü açılmalıdır. Bu tez artık inandırıcılığını yitirmiştir ve savunulacak bir yanı kalmamıştır. Aynı zamanda bu tez, tehlikeyi azımsaması ve bu yapıya destek verenleri suçsuzlaştırması bakımından tehlike arz etmektedir.

NSU’nun bütün ayrıntılarıyla aydınlatılmasını talep ediyoruz. Anayasayı Koruma Daireleri, Polis Teşkilatı, Federal ve Eyalet Kriminal Daireleri ve diğer bütün soruşturma mercilerinde bu yapıya göz yummuş ve destek olmuş kim varsa bunlar açıklığa kavuşturulmalıdır. Kurumsal ırkçılık NSU yapılanmasının gölgesinde hiç olmadığı kadar görünür hâle gelmiştir. İlgili dairelerin ve idari mercilerin NSU bağlamında yaptıkları ve yapmadıkları sonucu ortaya çıkan ‘başarısızlık’ o denli büyüktü ki, bunların kasıtlı olup olmadığı şüphesi akıllardan hiçbir zaman çıkmadı. Buna rağmen, kurumsal ırkçılık bugüne kadar tamamen göz ardı edildi ve dosyalara 120 yıl boyunca erişim yasağı konuldu.

Irkçılığa tamamen teslim olmuşluk duygusu son derece rahatsızlık vericidir. Sağ terörist bir saldırının kurbanı olma ihtimali, NSU yapılanmasının ortaya çıkmasından sonra azalmış değildir. Anlaşılan soruşturma makamları bugün de benzer olaylar söz konusu olduğunda suçluları yine bakmaları gereken yerde değil de ‘göçmen kökenlilerin çevrelerinde’ arayacaklardır.

NSU örgütünün bütün detaylarıyla aydınlatılabileceğine dair umutlarımız tamamen tükenmiş değildir ancak çok büyük yara almıştır. Bu olgunluk sınavını geçme ve kaybolan güveni tekrar kazanma imkânı hâlâ Almanya’nın elindedir. Yapılması gereken; devletin itibarının değil, bu yapının gerçekten aydınlatılmasının en önemli öncelik olarak hedeflendiği samimi ve doğru soruşturmaların gerçekleştirilmesidir.”

DE/

Triorisierung des NSU-Komplexes beenden!

„Das Versprechen, die NSU-Morde lückenlos aufzuklären, wurde nicht eingelöst. Im Gegenteil, es wurde alles unternommen, um die Trio-These aufrechtzuerhalten. So lange diese Triorisierung nicht beendet wird, kann es keine zufriedenstellende Aufklärung geben“, erklärt Bekir Altaş, Generalsekretär der Islamischen Gemeinschaft Millî Görüş (IGMG), anlässlich der Urteilsverkündung im NSU-Prozess. Bekir Altaş weiter:

„Nach der Urteilsverkündung im NSU-Prozess bleibt das Gerechtigkeitsempfinden massiv verletzt. Der Richterspruch markiert lediglich das Ende des gerichtlichen Verfahrens. Die Aufklärung des NSU-Komplexes ist damit noch lange nicht abgeschlossen und muss an Fahrt gewinnen. Das was wir bisher unter ‚Aufklärung‘ geboten wurde, ist eine einzige Enttäuschung. Dazu zählt auch der NSU-Prozess.

Nach wie vor ist unklar, wie groß das NSU-Netzwerkt tatsächlich war und möglicherweise immer noch ist. So lange diese Ungewissheit fortbesteht, kann von einem Abschluss der Aufklärung keine Rede sein. Deshalb muss die krampfhafte Triorisierung des NSU ein Ende finden, der Weg muss freigemacht werden für ergebnisoffene Ermittlungen. Die Trio-Theorie ist schon lange nicht mehr glaubwürdig. Sie ist zudem gefährlich, weil sie die Gefahr verharmlost und ein fatales Signal in Richtung möglicher Unterstützer setzt.

Wir fordern umfassende Aufklärung, auch dort, wo es wehtut: beim Verfassungsschutz, bei der Polizei, in den Kriminalämtern des Bundes und der Länder sowie in allen anderen Ermittlungsbehörden, die im NSU-Komplex blind auf dem rechten Auge waren und sind. Der institutionelle Rassismus ist im Schatten des NSU-Komplexes sichtbar geworden wie nie zuvor. Das Versagen in den Behörden und Amtsstuben war so groß, dass ihr Tun und Unterlassen an Vorsatz grenzte. Dennoch wurde institutioneller Rassismus bisher komplett ausgeklammert, Akten für 120 Jahre unter Verschluss genommen. Das ist keine glaubwürdige Aufarbeitung.

So bleibt das zutiefst beunruhigende Gefühl, dem Rassismus weiterhin schutzlos ausgeliefert zu sein. Die Gefahr, Opfer eines rechtsterroristischen Anschlags zu werden, ist auch nach Bekanntwerden des NSU-Komplexes nicht weniger geworden. Nicht gebannt zudem die Gefahr, dass Ermittlungsbehörden weiterhin nicht in die richtige Richtung ermitteln, sondern blind in ‚migrantischen Milieus‘ der Opfer herumstochern.

Unsere Hoffnung, der NSU-Komplex könnte noch aufgeklärt werden, ist nicht vollends gestorben aber stark angeschlagen. Deutschland hat noch die Chance, diese Reifeprüfung zu bestehen und verlorenes Vertrauen zurückzugewinnen: mit ehrlichen und aufrichtigen Ermittlungen, bei denen die Aufklärung oberste Priorität genießt und nicht das Ansehen des Staates oder die Interessen von Behörden und Ämtern.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>