NSU Köln’de Protest edildi

Irkçılık protesto edildi,

BfV’nin kaldırılması istendi

KÖLN-Almanya’nın Köln kentinde, iç istihbarat kuruluşu Federal Anayasayı Koruma Kurumu’nun (BfV) bulunduğu Chorweiler’de “Anayasayı Koruma Kurum Kalksın – Irkçılıkla Mücadele Edilsin” adlı bir gösteri düzenlenerek ırkçılık protesto edildi, BfV’nin kaldırılması talep edildi. Anayasayı Koruma Kurumu BfV, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü soruşturmasında bir çok ihmal ve skandal ile gündeme gelmişti. “Anayasayı Koruma Teşkilatı Kalksın” (Das Bündnis ‘Verfassungsschutz auflösen’)  inisiyatifi öncülüğünde Pariser Platz meydanında gerçekleştirilen gösteriye 300’ün üzerinde kişi katıldı.

Irkçılıkla daha etkin mücadele şart

Düzenlenen mitingdeki konuşmalarda ırkçılıkla daha güçlü bir mücadele ve Anayasayı Koruma Kurumu’nun kaldırılması talep edildi. Anayasayı Koruma Teşkilatı Kalksın insiyatifi sözcüsü konuşmasında, güvenlik birimlerinin, NSU’lu teröristlerin cinayetlerden sonra yıllarca ortaya çıkarılmamasını sağladığını savundu.Anayasayı Koruma örgütünün Anayasayı korumaktan ziyade ırkçıları koruduğunu  ve onlara ses çıkarmadığı için masum insanların katledildikleri sırf bu gerekçeden dolayı örgütün kapatılması gerektiği  sıklıkla tekrar edildi.

BECKER:Aşırı sağ korundu

Konuşmacılar arasında kabaretist Jürgen Becker de yer aldı. Becker de istihbarat kuruluşunu suçlayarak, “Anayasayı Koruma Kurumu aşırı sağcıları yıllarca Anayasa’ya karşı korudu” dedi ve şimdi bu kurumun kaldırılmasının düşünülmesi için zamanın geldiğini kaydetti. Gösteri Anayasayı Koruma Kurumu önünde son buldu.

İskender GÜNGÖR– euturkhaber

 

Comments are closed.