NSU Kurbanları İçin 9 Yıl Sonra Danışma Merkezi

Almanya’da sekizi Türk 10 kişiyi katleden Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün Köln’de 2004 yılında bombaladığı, Türk esnafın yoğunluğuyla tanınan Keup caddesindeki kurbanlar ve yakınları için dokuz yıl sonra danışma ve destek hizmeti hayata geçirildi.

Bilindiği gibi, bir kısmı ağır 22 kişinin yaralandığı çivi bombalı saldırı sonrasındaki soruşturmalarda polis, cadde esnafını birinci derece zanlı görerek yıllarca sorgulamış, kurbanlar ikinci kez mağdur olmuştu. Saldırının ırkçı NSU tarafından yapıldığının ortaya çıkması ve dava sürecinin kurban ve yakınlarını yeniden sarstığına inanan Köln Büyükşehir Belediyesi, LVR ve Diakonie Werk yeni bir danışma-destek hizmeti hayata geçirdi. Diakonie yetkilileri tarafından yürütülecek olan hizmet Köln Büyükşehir Belediyesi’ndeki basın toplantısıyla tanıtıldı. Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Jürgen Roters (SPD) burada, projenin başta basın böyle ilgi görmesine memnun olduğunu kaydederek, “NSU’nun saldırıları sadece Almanya değil tüm dünyadaki insanları şok etti. Bir çok insan, Almanya gibi demokratik ve hukuk devletinde böyle bir şeyin olabileceğini düşünemezdi. Şu anda ulusulararası kamuoyunun gözü de Münih’teki NSU davasında, onu takip ediyor. Ne kadar iyi takip ederseniz o derece, bu grubun nasıl korkunç eylemler yaptığını görüyorsunuz. Ve gözler açılıyor” dedi. Sadece suçluların cezalandırılmasıyla kalınmaması, kurbanlarla da ilgilenilmesi gerektiğine dikkat çeken Roters, “Bu saldırı ve cinayetler serisinden Köln de korunamadı; Probsteigasse sokağı saldırısı (2001) ve 2004 yılında Keup cadesindeki saldırılarda bir kısmı ağır çok sayıda kişi yaralandı. Üstelik yaralanan kişiler güvenlik birimleri tarafından ‘suçlu’ muamelesi gördü, bu da kurbanlar için ikinci bir yaralanmaydı. Kurbanlar için şimdi bir çok şey yapılsa da, bu ağır yükten dolayı yapılanlar yeterli değildir. İnsiyatifi başlatan Rolf Domning’i (Stadtsuperintendent) kutluyorum. Kurbanlara söyleyebileceğim şey, tekrar tekrar özür dilemektir. Güvenlik birimlerinin ihmalleri büyük yanlışlar oldu, şimdi bu yanlışlardan ders çıkarmak lazım. Bu hizmeti de onun için sunacağız” dedi. Başkan, “Neden şimdi?” sorusuna ise, “Her şey tecrübeyle gelişiyor. Federal Meclis NSU Araştırma Komisyonu’nun Köln’deki çalışmaları ve kurbanlarla buluşmalarda, kurbanlar için daha fazla şey yapılması gerektiğini gördük” dedi.

YİTİRİLEN GÜVENİN YENİDEN TESİS ETMEK İSTİYORUZ

LVR müdiresi Ulrike Lubek ise kamu hizmeti veren LVR’nin, “Sanıyorum bizim sorumluluklarımızdan biri de, skandal şekilde kötü gitmiş bu vakada kurbanların desteklenmesidir. Çok sayıda psikiyatri merkezi ve travma ambülansına sahibiz. Ama en büyük motivasyonumuz kabedilen güvenin yeniden tesis edilmesine katkı yapmaktır” dedi. Projenin fikir babası Rolf Domning ise “NSU saldırıları ve sonrasında kurbanların zanlı hale getirilmesi bizi derinden sarstı” dedi ve fikrin nasıl doğduğunu, geliştiğini anlattı. Diakoni Werk’ten Helga Blümel ise, çalışmayı yürütecek olan Diakonie’nin bir Protestan Kilisesi yardım kuruluşu olduğunu ancak göçmenlere yönelik sayısız çalışma yaptığını anlattı. Çalışmayı Diakonie uzmanı Martina Hille’nin Keup caddesi sakinlerini ziyaret ederek yürüteceğini, ilk altı ayı deneme amaçlı dönem olarak düşündüklerini bildiren Hille, Türkçe bilen birini seçmeme gerekçelerini, “Çaddede Türkler gibi Kürtler, Aleviler var. En iyisi Almanca bilen biriyle hepsine eşit mesafede duralım istedik” diye açıkladı. Köln Belediye Meclisi üyeleri Dr. Walter Schulz ve Jörg Detjen ise, çalışmanın kurbanlara iyi bir sinyal olduğunu, böylesi bir çalışmayı sunan başka bir kent olmadığını söyledi. Soru üzerine Hille, projenin şimdilik sadece NSU kurban ve yakınlarına yönelik olduğunu ancak başarılı olursa tüm ırkçılık kurbanları için genişletilebileceğine dikkat çekti. Türkçe-Kürtçe ve Almanca üç dilde broşürlerin hazırladığını ve ücretsiz olan danışma hizmeti için Martina Hille’ye 0 221 1603832 şeklindeki telefon veya martina.hille@diakonie-koeln.de şeklindeki e-mail adresi üzerinden ulaşılabiliyor.

İskender GÜNGÖR/KÖLN-euturkhaber.com

 

Comments are closed.