Nürnberg’ de Liste 1, 10. sıradan Belediye Meclis Üye Adayı İsmail Akpınar ile ropörtaj

“Dürüst ve temiz siyaset için yola çıktım”

 

16 Mart 2014 Bavyera’da yerel seçimler yapılacak. İsmail Akpınar Liste 1 (CSU), 10. sıradan Nürnberg Belediye Meclis Üye Adayı. Bu sıralama ile Akpınar, tüm partilerin Türk adayları arasında en ön sırada yer almayı başaran tek aday. Akpınar yaptığı azimli ve başarılı çalışmalarla CSU’nun Türklere açılımını sağlayan kişi olarak da bilinmekte. CSU içinde ve dışında saygın ve yardım sever bir kişiliğe sahip olan Akpınar, CSU Bölge Başkanı ve Bavyera Maliye Bakanı Dr. Markus Söder’in ve CSU Nürnberg Grup Başkanı ve partinin Nürnberg Ana Kent Belediye Başkan Adayı Sebastian Brehm’in görüşlerine ve fikirlerine de çok değer verdikleri bir siyasetçimiz.


Kendis
i 2010 yılından itibaren CSU Nürnberg-Fürth-Schwabach Bölgesi Üst Yönetim Kurulu Üyesi ve CSU Bölge Uyum Kurulu Başkanı. İsmail Akpınar’ın önümüzdeki dönemlerde partisinin ilk Eyalet veya Federal Milletvekili olacağı da tahmin edilmekte. İsmail Akpınar ile yapdığımiz iki bölümlük bir söyleşide kendisi, partisi ve seçim çalışmaları ile ilgili yöneltdiğimiz sorularımızı cevapladırdı:

İsmail Bey kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

- 45 yaşındayım, evli ve iki kız çocuk babasıyım. 1975′de 7 yaşında iken Türkiye’den Nürnberg’de ikamet eden ailemin yanına geldim. Burada İlkokul, Ortaokul ve Lise eğitimimi tamamladım. Yaptığım meslek eğitiminden sonra Nürnberg-Erlangen Üniversitesi’nden iktisat ve iletişim bilimleri dallarından mezun oldum. Halen ekonomi ve maliye uzmanlığı alanında Nürnberg belediyesine bağlı “Städtische Werke GmbH” şirketler grubunda yönetici olarak çalışmaktayım.

Siyasete ne zaman ve nasıl başladınız ve şu anki göreviniz ne?

- 1998′de o zamanın Bavyera İçişleri Bakanı ve sonraki Bavyera Başbakanı Dr. Günther Beckstein’in teşviki üzerine CSU’ ya üye oldum. CSU içinde ilk defa o yıllarda kurulan Türk-Alman İrtibat Grubuna eş başkanlık yaptım. Aynı zamanda CSU’nun gençlik kolları Junge Union’da bir çok üst düzey yöneticilik görevi üstlendim. 2010 yılından itibaren ise CSU Nürnberg-Fürth-Schwabach Bölgesi Üst Yönetim Kurulu üyesiyim ve CSU Bölge Uyum Kurulu Başkanlığı’nı yürütmekteyim. Bu üst görevlere getirilen ilk ve tek Türk’üm. Mart 2014′de Bavyera’da yapılacak yerel seçimlerde Nürnberg’den 10. sıradan partimin Belediye Meclis Üye Adayı gösterildim. Her zaman olduğu gibi, bu görevimde de dürüst ve temiz siyaset yapmak için yola çıktım.

İsmail Bey siz bir çok STK’ larda görev aldınız ve değerli hizmetler verdiniz. Bunlarla ilgili ne dersiniz?

- Evet bir çok sivil toplum kuruluşun (STK) yönetim kurullarında görev aldım ve hatta bunların kuruluşunda aktiv rol üstlendim. Bu önemli ve değerli görevleri üstlenmek ve insanlarımıza hizmet etmek benim için her zaman bir onur olmuştur. Halen bir çok Türk ve Alman derneğinde üyeliğim bulunmakta. Bütün sivil kuruluşlarımız kendi alanlarında çok değerli hizmetler veriyorlar. Bende hiç bir ayrım yapmadan bütün STK’larımıza imkanlarım çerçevesinde her zaman yardımcı ve destek olmaya çalıştım ve bundan sonrada bu desteğimi sürdüreceğim.

İsmail Bey 16 Mart 2014′ de yerel seçimlerde adaysınız. Aday olarak seçim bildirgeniz olacak mı?

-Evet, toplumumuzun önde gelen kuruluşlarının temsilcileri ile istişare ederek bir seçim bildirgesi hazırladım. Bu 10 maddelik seçim bildirgemin tümünü önümüzdeki günlerde kamu oyu ile paylaşacağım. Bu bildirgede öne çıkan temel konu ise Nürnberg’de yaşayan tüm insanların eşit haklara sahip olması ve belediyenin imkanlarından eşit şekilde yararlanılmasını sağlamak olacak.

Son olarak vatandaşlarımıza mesajınız ne olacak?

-Türk ve göçmen seçmenlerden ilk ricam, 16. Mart 2014 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlere yoğun bir şekilde katılarak seçim haklarından yararlanmaları olacak. Ayrıca, sandıkların kurulmasından 6 hafta önce seçmenlere mektupla seçime katılma hakkı verilecektir. Herkesin bu imkandan yararlanmasını tavsiye ederim. Vatandaşlarımızdan ikinci ricam ise, ya mektupla veya sandığa giderek seçim pusulalarında adımın önüne 3 sayısını yazarak beni tercihli olarak seçmeleri. Vatandaşımızın herhangi bir partiye bakmaksızın yerel seçimlerde toplam 70 oyu mevcut. Bir adaya en fazla 3 oy olmak üzere, bu oylarının tümünü istediği herhangi bir partideki değişik adaylara dağıtabilir. Vatandaşımızın ve sizin ilginize çok teşekkür ediyorum!

İsmail Bey bize değerli zamanınızı ayırdığınız için biz size çok teşekkür ederiz ve başarılar dileriz.

Comments are closed.