Nürnberg’ ‘’Familien Fest’’te 15 bin kişi ağırlandı

İGMG Kuzeybavyera Bölgesi Nürnberg Westparkta.

Bu sene şiddetli geçen kış´tan dolayı her tarafı sel götürken, Nürnberg´te İGMG KuzeyBavyera Bölge Başkanlığının 14-15,16 Haziran için hazırlamış olduğu “Familien Fest” te de Haziran ın 14´ü olan Cuma gecesinde de  oldukça bolca yağan yağmur yerini Cuma gününden itibaren bol güneşli bir güzel bir Piknik havasına bırakmıştır.

Programın ilk gününde Semt´in Evangelisch Kilise´sinin Papazı ve Eşi Kahvaltıda Familen Fest’in misafiri olmuşlardır. Semt oturanları Alman komşularımız Familien Fest´e yoğun ilgi gösterip çoluk çocuk 3 gün boyunca dayanışmanın ve birlikte yaşmanın en güzel örnegini göstermişlerdir.

Nürnberg´te ilk defa böyle bir şenliği Camii dışında yapan İGMG Kuzey Bavyera Bölge Başkanlığı 3 Gün boyunca  5 bin kişinin beklendiği etkinlikte her Ulustan yaklaşık 15 bin misafiri ağırladı. Gece geç saatlere kadar süren etkinlikte yemek ve kültür standlarında uzun kuyruklar oluştu.

Programa Türkiye’den Doç. Dr. Mustafa Karataş´ın yanısıra Stand-Up göstericisi Recep Demirkaynak, Erkan Obus ve Ümit Kaplan (İbiş),  ilahi ve ezgi için Sedat Uçan, Ebru, Tezhip, Kaligrafi, Hat vb. sanatlar için Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Dairesi´nden gelen sanatçı grubu; Almanya´dan grup Tuğra, Avusturya’dan bir Ozan, 3 gün boyunca misafirlere hizmet sundular. Ayrıca programda Kur-an´ı güzel okuma dünya birincisi Kalosi hoca da dinleyenleri manevi bir atmosfer içerisine soktu. Ve daha bir çok bölgeden sanatçının ve konukların katıldığı program muhteşemdi.

“Familien Fest” program´ının açılış Kur-an´ı Kerim´ini o güzel sesi ile İGMG Nürnberg Merkez Camii İmam-Hatibi Ahmet Basri Hoca yaptı. “Familien Fest” programının açılış konuşmasını yapan ve gelen misafirleri selamlayan İGMG Kuzey Bavyera Bölge Başkanı Orhan Sarı’dan sonra selamlama konuşmasını yapan başta T.C. Nürnberg Başkonsolosu Ece Öztürk Çil Hanımefendi, İGMG Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü, Nürnberg Büyükşehir Belediyesi Çevre Sorumlusu Dr. Peter Pluschke, Prof. Dr. Şefik Alp Bahadır, THY Nürnberg Müdürü Dr. Osman Nuri Hasırcı, MÜSiAD Nürnberg / Kuzey Bavyera Bölgesi Başkanı İsmail Satır birer selamlama konuşmaları yaparaktan, İslamın bir barış dini olduğunu ve toplumda Ailenin önemine vurgu yaptılar.

Ali Vuranoğlu/NÜRNBERG-euturkhaber.com

 

Comments are closed.